Here is the update from what I've received today. If you don't see your comments reflected in this: 1) I didn't know what state you were talking about because you just gave me names; 2) you didn't tell me who to delete with your addition; or 3) I blew it because I missed it.
There is a big debate about Michigan's roster, so I've listed two relatively different rosters so there can be further debate among people more knowledgeable about MI HS XC history.
There are still few states that need rosters. I've listed a couple of names I came across either from the Running Entertainment website or Athletic.net. Maybe those names will jar some memories and get someone to take on that state's roster. Anyone from WY that could offer a 5th man so that you can have a scoring team?
Illinois
1) Lukas Verzbicas (8:29.46 for 2 mi)
2) Craig Virgin (8:40.9 for 2 mi/13:58 for 5k)
3) Tom Graves (8:51.9 for 2 mi)
4) Chris Derrick (13:55.6 for 5k)
5) Dave Merrick
6) Matt Withrow
7) Jorge Torres
Oregon (all XC times (5000m) except for Pre are from LCC state meet XC course)
1. Steve Prefontaine (14:29 converted from 11:30 for 2.5 mi; 8:41.6 for 2 mi; 13:43 for 3 mi)
2. Galen Rupp (14:55; 13:37.91 for 5k)
3. Billy McChesney (14:51; 28:58 for 6 mi)
4. Matthew Maton (14:45)
5. Jeff Hess (14:33)
6. Ian Dobson (15:38)
7 Kenny Klotz (15:03)
California
1. Jeff Nelson (8:36.3 for 2 mi;14:32 for Mt. SAC @ 2.93 mi; 14:15 for 5k)
2. Eric Hulst (8:44.9 for 2 mi; 9:52.7 for Mt. SAC @ 2.06 mi; 4x state 2mi champ; 3x 1mi state champ)
3. Thom Hunt (8:45.2 for 2 mi; 9:45 for Mt. SAC @ 2.06mi)
4. German Fernandez (8:34.4 for 2 mi)
5. Terry Williams (9:48 for Mt. SAC @ 2.06 mi)
6. Ralph Serna (8:45.9 for 2 mi)
7. Rich Kimball (8:51.0 for 2 mi; 14:26.8 for 5k)
Colorado:
1. Adam Goucher
2. Jon Sinclair
3. Brent Vaughn
4. Evan Appel
5. Jon Hume
6. Kevin Williams
7. Conner Winter
Michigan
1. Dathan Rtizenhein (13:44.70 for 5k)
2. Grant Fisher
3. Greg Meyer
4. Herb Lindsay
5. Todd Williams
6. Brian Grosso
7. Abdul Alzindani
Michigan
1. Dathan Rtizenhein (2 time state champ big school division, XC PR on Michigan course of 14:10...head and shoulders above anyone else on this list)
2. Grant Fisher (2 time state champ big school division, XC PR 14:52)
3. Jason Hartmann (2 time state champ big school division, PR 14:51)
4. Maverick Darling (3 time state champ smallish school division, but big PR 14:53)
5. Ryan Shay (4 time state champ - granted small school division but still, PR 15:30 but he always blew away the competition and local legend)
6. Jake Flynn (3 time state champ smallish school division, PR 15:12 but also blew most people away)
7. Mark Smith (3 time state champ medium school division, PR 15:25 and sub 9:00 2 miler guy on the track in the 1980s and local legend)
Minnesota:
1. Garry Bjorkland
2. Rob Finnerty
3. Ben Blankenship
4. Hassan Mead
5. Garret Heath
6. Elliot Heath
7. Obsa Ali
Massachusetts
1. Abdirizak Mohammed
2. Alberto Salazar (8:53.8 for 2mi; 14:04.8 for 5k; 12:22.5 for VCP @ 2.5 mi)
3. Andy Powell
4. Franklyn Sanchez
5. Jonathan Riley
6. Art Dulong
7. Mike Mahon
Ohio
1 George Nicholas
2. Alan Scharsu (8:44.03 for 2mi)
3 Scott Fry (8:47.02 c for 2 mi; 14:19 for 5k)
4 Bob Kennedy
5 Bob Mau (14:58 for 5k XC)
6 John Zishka (8:53.0 for 2mi; 13:55.65 for 5k)
7 Zach Wills
Indiana .
1. Rudy Chapa (8:51 for 2 mi)
2. Futsum Zeinasellassie
3. Nef Aria
4. Christian Wagner
5. Ben Veatch
6. Mike Fout
7. De'sean Turner
Alaska
1.Trevor Dunbar
2. Levi Thomet
3. Don Clary (9:04.4 for 2 mi)
4. Miguel Gomez
5. Doug Herron
6. Ty Jordan
7. Laird Prosser
New York
1. Dave Pottetti
2. John Gregorek (8:50.7 for 2 mi; 12:31 for VCP @ 2.5 mi)
3. Luis Ostolozaga (12:16.4 for VCP @ 2.5 mi)
4. John Trautmann (8:44.53c for 2 mi)
5. Matt Centrowitz (8:56.2 for 2 mi)
6. ? Ryan
7. Josh McDougal (8:48.11 for 2 mi)
New Jersey
1. Ches
2. Joe Rosa (8:44.06 for 2 mi)
3. Jim Rosa
4. Marty Liquori (14;23.2 for VCP @ 2.5 mi)
5. Forys
6. Di Joseph
7. Brad Hudson (12:15.7 for VCP @ 2.5 mi)
Virginia
1. Alan Webb (14:43 5k; 8:45i 2mi)
2. Drew Hunter (14:26 5k; 8:42 2mi)
3. Bobby Lockhart (14:43 5k; 8:58 2mi)
4. Sean McGorty (14:28 5k; 8:46 3200)
5. Charles Alexander (8:55 2-mi; 14:51 Kinney Nationals)
6. Jim Hill 8:56 2mi
7. George Watts 14:35 3-mile XC
Wisconsin
1. Chris Solinsky (8:46.44c for 2 mi)
2. John Easker
3. Tim Hacker
4. Keith Hanson
5. Steve Lacy
6. Chris Rombough
7. Scott Jenkins
Utah
1. Ed Eyestone
2. Josh Rohatinsky
3. Luke Puskedra
4. Austin West
5. Ben Saarel
6. Connor McMillan
7. Connor Mantz
Mississippi
1. George Kersh
2. Jake Raines
3. Robert Scribner
4. Max Holman
5. Kyle Lewis
6. Brian Pope
North Carolina
1. Bobby Mack
2. Jake Huryz
3. Jack Bolas
4. Ryan Hill
5. Matt Debole
6. Thomas Graham
7. Blake Williams
Connecticut
1. Kevin King
2. JT Burke
3. Ahmed Haji
4. Donn Cabral
5. Alex Ostberg
6. Jay O’Keefe
7. Mike Cotton
Washington
1. Gerry Lindgren (8:40i for 2 mi; 13:44 for 5k)
2. Matt Davis (14:09 3mi; 3x WA Champ; 2x FL Qualifier, 31st, 3rd Place; 9:04 3200 as Jr.)
3. Tanner Anderson (14:31 5k; 2x WA Champ; NXN Champ, 3rd Place; 8:56 3200)
4. John Dressel (14:46 5k; 3x FL Qualifier, 14th, 2nd, 6th Place; 27th World Jr XC; 8:50 2mi)
5. Issac Hawkins (14:39 3mi; 2x WA Champ; 2x FL Qualifier, 26th, 12th Place; 8:56 3200)
6. Andrew Gardner (14:45 5k; WA Champ; 3x FL Qualifier, 4th, 6th, 11th; 8:54 3200)
7. Rick Reilly (8:48.4 for 2mi; 14:00.2 for 5k)
South Dakota
1. Greg Jimmerson - 2nd at Footlocker Nats, 3 x AA XC State Champ, 9:04.10 (3200m)
2. Tony Smoragiewicz - 3rd & 7th at Footlocker Nats, 2 x AA XC State Champ, 4:12.80 (1600), 8:57.10 (3200)
3. Harley Hanson - 3rd at Footlocker Nats, 3 x B XC State Champ, 4:15.86 (1600m), 9:12.44 (3200m)
4. Addison DeHaven - 32nd and 18th at Footlocker Nats, 2 x AA XC State Champ, 4:14.91 (1600m), 9:00.19 (3200m)
5. Erik Grumstrup - 19th at Footlocker Nats, 3 x AA XC State Champ, 4:12.60 (1600m), 8:56.30 (3200m)
6. Jim Reinhart - 3 x AA XC State Champ, 1:50.50 (800m), 4:06.30 (1600m), 9:06.50 (3200m) in the 1970s
7. Rod DeHaven - 1 x AA XC State Champ, 4:09.80 (1600m), 9:08.59 (3200m)
Nebraska
1. Colby Wissel
2. Seth Hirsch
3. Brian Turner
4. Todd Guilizia
5. Nate Nielsen
6. Paul Schultz
7. David Adams
Arkansas
1. Brian Baker
2. Eric Gross
3. Gabe Gonzales
4. Aaron Hamilton
5. Brendan Taylor
6. Will Aenchbacher
7. Cameron Efurd
Kentucky
1. Jimmy Herald
2. Thomas Murley
3. Bobby Curtis
4. Rob Shoaf
5. Mike Wilson
Kansas
1. Jim Ryun
2. Brent Steiner (8:47.0 for 2 mi)
3. Steve Fein
4. Billy Mills
5. Lane Boyer
6. Kevin Newkirk
7. Chris Williams
Iowa
1. Phil Coppess
2. Mark Johnson
3. Matt Gabrielson
4. Josh Moen
5. Kiel Uhl
6. Thomas Pollard
7. Jim Eicken
Maine
1. Bruce Bickford
2. Ben True
3. Dan Curts
4. Matt McClintock
5. Will Geohegan
6. Louie Luchini
7. Matt Lane
Pennsylvania
1. Craig Miller
2. Dan Coval
3. Ian Gottesfeld
4. Tony Russell
5. Paul Springer
6. Paul Vandegrift
7. Mike McWilliams
Georgia
1. Ben Hubers
2. Kirubel Erassa
3. Girma Mecheso
4. Josh Brickell
5. Ralph King
6. Travis Grindstaff
7. Willie Nelson
Texas
1. Reuben Reina (FL1st 1985 14:36; State 5A XC: 1st 1985 15:07)
2. Craig Lutz (FL 4th 2010 15:30; NXN: 1st 2009 15:09 (5th 2008, 3rd 2010)
State 5A XC: 1st 2009 14:45, 1st 2010, 14:41 (3rd 2008)
3. Brad Hauser (FL 4th 1993 15:09 (21st 1992, 29th 1994; State 5A XC: 1st 1993 15:43, 1st 1994 15:18)
4. Colby Lowe (FL 4th 2007 15:12 (29th 2005, 10th 2006); NXN: 2nd 2007 15:42 (4th 2006, 30th 2004); State 5A XC: 1st 2006 15:05, 1st 2007 15:11)
5. Reed Conner (NXN: 1st 2008 15:13 (24th 2007); State 5A XC: 1st 2008 14:47)
6. Alan Culpepper (FL 4th 1990 15:25;State 5A XC: 1st 1989 15:54 1st 1990 15:38)
7. Daniel Vertiz (FL 5th 2011 15:23; NXN: 2nd 2011 15:27; State 5A XC: 2nd 2011 15:21 , (3rd 2010)
Maryland
1. Solmon Haile
2. Matther Centrowitz Jr.
3. Mike Fertig
4. Gordon Oliver
5. Jim Peterson
6. John Scherer
7. Pascal Dobert
Florida
1. Keith Brantley (9:03 2 mi)
2. Brett Hoffman (8:53 2 mi)
3. Herb Wills (9:00 2 mi)
4. Andres Arroyo (8:51 3200)
5. Brian Jaeger (8:57 2 mi)
6. Steven Hassen (8:52 3200m)
7. Basil Magee (9:02 2 mi)
New Mexico
1. Tony Sandoval
2. George Young
3. Chuck Aragon
4. Shadrack Kiptoo (8:45.02 for 2 mi; 4:02 mi)
5. Matt Tebo (8:47 2 mi)
6. David Krumanacker
7. Brandon Leslie
Wyoming
1. Jim McCreery
2. Rob Marney
3. Brody Smith
4. Matt Heller
Missouri
1. Matt Tegenkamp
2. Chris Borsa
3. Joe Falcon
4. Chris Zinn
5. Tom Breckenridge
6. Ben Naeger
7. Noah Kauppila
New Hampshire
1. Matt Downin
2. John Mortimer
3. Russell Brown
4. Guor Majak
5. Eli Moskowitz
6. Cory Thorne
7. Mark Kimball
Alabama: Ben Bryant, Paul Barlow
Arizona: Carlos Villareal, Bernie Montoya
Delaware
Hawaii: Margarito Martinez, Kaeo Kruse
Idaho
Louisiana: Bobby Beck, John Ratcliffe
Montana
Nevada: Wade Mettles, Kai Bennedict, Tom Wysocki
North Dakota
Oklahoma
Rhode Island
South Carolina
Tennessee Andrew Bumbalough (8:49.87 for 2 mi)
Vermont
West Virginia