Start Lists For 2016 Harry Jerome Track Classic On Friday In Vancouver

  • submit to reddit

Via harryjerome.com
June 15, 2016

Full starts lists for Friday’s Harry Jerome Track Classic in Vancouver, Canada, appear below. Distance highlights include Duane Solomon vs Edward Kemboi and Harun Abda in the 800; Cam Levins, Eric Jenkins and Jordan McNamara in the 1500, Don Cabral in the steeple, Melissa Bishop vs Brenda Martinez in the 800 and Shannon Rowbury vs Gabriele Grunewald in the 3000. A lot of good sprint and field action as well.

*Meet Home

100M M

Ryan BaileyUSA9.88

Andre De GrasseCAN9.92

Kemar HymanCAY9.95

Dontae Richards-KwokCAN10.12

Akeem HaynesCAN10.15

Joe MorrisUSA10.19

Arthur DelaneyUSA10.20

Ashton EatonUSA10.25

200M M

Andre De GrasseCAN19.88

Tremaine HarrisCAN20.22

Jermy DodsonSAM20.26

Joe MorrisUSA20.43

Arthur DelaneyUSA20.49

Dontae Richards-KwokCAN20.67

Jerome BlakeCAN20.96

winner of Pre Jerome

400M M

Jeremy WarinerUSA43.45

Vernon NorwoodUSA44.44

Phliip OseiCAN45.23

Frankie WrightUSA46.24

Nathan GeorgeCAN46.45

Michael AonoCAN46.79

Quin LitherlandCAN47.51

winner Pre-Jerome

800M M

Duane SolomonUSA1:42.82

Harun AbdaUSA1:45.55

Anthony RomaniwCAN1:45.60

Edward KemboiKEN1:45.58

Geoff HarrisCAN1:45.97

Prince MumbaZAM1:46.14

Dusty SolisUSA1:47.18

Corey BellemoreCAN1:47.68

Alex UllmanCAN1:47.71

Mark WieczorekUSAPace

800M NAT

Tyler SmithCAN1:47.71

Daniel BlockCAN1:47.93

Adam Paul MorrisCAN1:48.09

Brendon RestallCAN1:48.43

Sacha SmartCAN1:48.72

Tommy LandCAN1:48.82

Cameron ProceviatCAN1:49.12

Matthew SwansonCAN1:50.04

Lukas JarronCAN1:50.80

Dean EllenwoodCAN1:51.78

qualify from Pre Jerome for 1 lane

1500M M

Jordan McNamaraUSA3:34.00

Cam LevinsCAN3:36.88

Josh WrightAUS3:37.10

Thomas RivaCAN3:37.34

Jordan GusmanAUS3:38.58

Adam PalmarCAN3:38.92

Eric JenkinsUSA3:38.98

Luc BruchetCAN3:39.13

Robert DenaultCAN3:40.78

Justin Marpole-BirdCAN3:40.79

NickFalkCAN3:40.83

Dan GormanCAN3:40.96

Justin KentCAN3:41.00

Isaac PressonUSAPace

1500M NAT

Jeremy RoffAUS3:34.39

Joshua JohnsonAUS3:43.55

Zach HansenUSA3:42.64

Nicolas MorinCAN3:45.40

Chris WinterCAN3:454.48

Mathew DempseyAUS3:45.85

Samuel VincentCAN3:45.90

Cole PetersonCAN3:47.18

Christian GravelCAN3:49.37

Reid MullerCAN3:49.98

Brendon HoffCAN3:51.17

Theo HuntCAN3:52.00

Ben ThistlewoodCAN3:52.60

Tanner GearyCAN3:53.93

Jesse HootonCAN3:58.29

qualify from Pre Jerome for 1 lane

3000M STEEPLECHASE M

Don CabralUSA8:13.37

Donnie CowartUSA8:23.38

Issac UpdikeUSA8:31.42

James NipperessAUS8:32.59

Andres Camilo CamargoCOL8:33.82

Ryan BrockervilleCAN8:34.09

Tripp HurtUSA8:41.63

Colin JarvisCAN8:447.82

Lucas UpdikeUSA8:50.19

John GayCAN8:53.38

Deon CliffordCAN8:59.29

Joel De SchiffartCAN9:06.10

Ryan GriecoCAN9:24.43

Nickk ColynCAN9:29.63

Sean BergmanCAN5:47.98 2ksc

Ryan SmeetonCAN5:52.64 2ksc

Thomas NobbsCAN5:58.85 2ksc

5000M RACE WALK M

Inaki GomezCAN18:45.64

Evan DunfeeCAN18:53.06

Ben ThorneCAN19:00.92

Brendon ReadingAUS20:19.70

Mathieu BilodeauCAN20:34.55

Alger LiangCAN22:19

Caleb ChangCAN22:30

Erik ThiesCAN22:32

Katelynn RamageCAN23:30

Kyra DanielsonCAN25:34

HIGH JUMP M

Derek DrouinCAN2.40m

Mike MasonCAN2.33m

Ed WrightUSA2.25m

Garrett HuylerUSA2.25m

Geoff DavisUSA2.24m

Django LovettCAN2.23m

Sean CateCAN2.19mi

Phillippe St HilaireCAN2.13m

Ashton EatonUSA2.11m

JAVELIN M

Cyrus HostetlerUSA83.83m

Riley DolezalUSA83.50m

Ryan YoungUSA79.89m

Kyle NielsenCAN77.24m

Raymond DykstraCAN75.58m

Ryan BrandelUSA74.00m

Brendan ArtleyCAN65.61m

WOMEN

Name Country Personal Best

100M W

Jenna PradiniUSA10.95

Kimberlyn DuncanUSA10.96

Lekeisha LawsonUSA11:06

Shai-Anne DavisCAN11.33

Whitney RoweCAN11.57

Joy Spear Chief-MorrisCAN11.68

Shamelle PlessCAN11.73

winner of Pre Jerome

200M W

Kimberlyn DuncanUSA22.19

Jenna PrandiniUSA22.20

Shai-Anne DavisCAN23.12

Whitney RoweCAN23.52

Leah WalkedenCAN23.80

Zion Corrales-NelsonPHI24.15

Jenny RintoulCAN24.24

Valda KabiaCAN24.76

400M W

Leslie ColeUSA51.20

Carol RodriguesPUR51.39

Shapri RomeroUSA51.93

Sage WatsonCAN52.01

Alicia BrownCAN52.08

Nicole SassineCAN52.25

Madeline PriceCAN52.88

qualify from Pre Jerome for 1 lane

800M W

Melissa BishopCAN1:57.52

Brenda MartinezUSA1:57.91

Jessica SmithCAN1:59.86

Chrishuna WilliamsUSA1:59.89

Lauren WallaceUSA2:00.48

Lora StoreyAUS2:01.67

Annie LeBlancCAN2:01.87

Jenna WestawayCAN2:02.12

Samantha MurphyCAN2:02.10

Rachel FrancoisCAN2:02.18

Devan WiebeCAN2:03.21

Liga VelvreLATpace

800M NAT

Geena GallUSA1:59.24

Lea WallaceUSA2:00.30

Karine Belleau-BeliveauCAN2:01.13

Helen CroftsCAN2:01.35

Rachel AubryCAN2:01.56

Lindsey ButterworthCAN2:02.88

Grace AnnearCAN2:05.20

Casey AtkinCAN2:05.89

Andrea ProppCAN2:07.81

Ginelle DemoneCAN2:07.90

Tamara HarrisCAN2:08.22

qualify from Pre Jerome for 1 lane

Kendra PomfretCAN Pace

1500M W

Shannon RowburyUSA3:56.29

Gabriele GrunewaldUSA4:01.48

Lauren JohnsonUSA4:04.17

Nikki HamblinNZ4:04.82

Hilary StellingwerffCAN4:05.08

Fiona BensonCAN4:05.24

Sasha GollishCAN4:07.08

Gabriela StaffordCAN4:07.83

Heidi SeeAUS4:08.47

Lauren Paquette-HagansUSA4:09.86

Mariah KellyCAN4:10.30

Bridey DelaneyAUS4:10.32

Katie WrightNZ4:10.51

Leah O’ConnnorUSA4:11.04

Andrea SeccafienCAN4:11.80

Melissa SalernoUSApace

1500M NAT

Carise ThompsonCAN4:12.32

Sophie WattsCAN4:14.31

Erin TeschukCAN4:14.45

Erica DigbyCAN4:14.73

Rachel CliffCAN4:16.24

Sarah McPhersonCAN4:16.38

Genevieve LalondeCAN4:16.46

Kate AyersCAN4:17.01

Nicole HutchinsonCAN4:23.36

Natash WodakCAN4:24.09

Madeleine SumnerCAN4:25.01

Evelyne GuayCAN4:26.17

Jennie Baragar-PetrashCAN4:28.21

Grace ThompsonCAN4:32.32

Melissa JonesCAN4:33.50i

Claire SumnerCAN4:34.25

qualify from Pre Jerome for 1 lane

100M HURDLES W

Lolo JonesUSA12.43

Angela WhyteCAN12.63

Bridgette OwensUSA12.71

Nikkita HolderCAN12.80

Brianne Theisen-EatonCAN12.98

Christie MoermanCAN13.14

Kaylon EppingerUSA13.12

Karelle EdwardsCAN13.33

3000M STEEPLECHASE W

Jamie CheeverUSA9:29.13

Bridget FranekUSA9:29.53

Jessica FurlanCAN9:33.45

Katelyn SteenUSA9:42.68

Amber SchultzUSA9:43.39

Chantelle GroenewoudCAN9:45.42

Rolanda BellPAN9:47.16

Maria BernardCAN9:53.71

Allix Portratz- LeeUSA9:55.62

Erica RichardsonUSA9:55.81

Megan PatrignelliUSA9:56.56

Regan YeeCAN10:06.14

Mel NewberyGBR10:16.83

Emma NeigelCAN10:19.70

Alycia ButterworthCANpace

LONG JUMP W

Whitney GipsonUSA6.97m

Brianne Theisen-EatonCAN6.72m

Malaina PaytonUSA6.53m

Sabrina NetteyCAN6.32m

Diana VoloshinCAN5.58m

HIGH JUMP W

Inika McPhersonUSA1.96m

Alyx TreasureCAN1.93m

Rachel McCoyUSA1.93m

Saniel Atkinson-GrierJAM1.89m

Rachel MachinCAN1.86m

Emma KimotoCAN1.85m

Alexa PorpaczyCAN1.75m

JAVELIN W

Brittany BormanUSA64.75m

Liz GleadleCAN64.50m

Kimberley HamiltonUSA59.05m

Krista WoodwardCAN60.15m

Melissa FraserCAN54.87m

Brittni WolczykCAN52.15m

Bethany DrakeUSA54.18m

Katie ReichertUSA54.03m

Teagen RascheCAN49.56m