2021 Eastbay Cross Country Championships – Regional Results

by LetsRun.com
November 27, 2021

Three of the four Eastbay Regional Cross Country Championships were held today. The West region qualifier for what used to be known as the Foot Locker Cross Country Championships is next week.

Below you will find top 50 results for the top seeded races, starting with the girls. Deeper results and results for other races can be found here.

Article continues below player

Talk about HS action on our world-famous fan forum / messageboard. Did you know we have a HS only board?

Northeast Top 50 Girls

Place First Name Last Name Grade City State Posted Time
1 Angelina PEREZ SR Ringwood NJ 17:21.5
2 Zariel MACCHIA FR Shirley NY 17:42.7
3 Juliette WHITTAKER SR Laurel MD 17:44.7
4 Jenna MULHERN SR West Chester PA 17:46.4
5 Karrie BALOGA JR New Windsor NY 17:53.2
6 Ellie SHEA SO Belmont MA 17:55.3
7 Emily TOTH-RATAZZI SR Rome NY 17:58.9
8 Daphne BANINO SR Sleepy Hollow NY 18:01.5
9 Mia COCHRAN SR Coraopolis PA 18:01.7
10 Lilly SHAPIRO SR Morganville NJ 18:08.6
11 Sydney LEITNER SR Yorktown Heights NY 18:11.6
12 Angelina NAPOLEON JR Allegany NY 18:25.5
13 Candace TYTLER SR Rochester NY 18:26.1
14 Meg MADISON SO West Newton MA 18:32.2
15 Claire ZUBEY JR Spring City PA 18:34.5
16 Sarah LAWSON SO Addison NY 18:40.6
17 Emilia OLEARY FR East Aurora NY 18:40.7
18 Caroline CUMMINGS JR Wakefield RI 18:42.8
19 Gabrielle WHITE SO Hamden CT 18:45.0
20 Lexi BERNARD SR Boonville NY 18:47.0
21 Lydia TOLERICO SR York PA 18:47.7
22 Lindsay HAUSMAN JR Summit NJ 18:48.3
23 Kate PUTMAN JR Cicero NY 18:49.9
24 Julia SCHRIEFER SR East Williston NY 18:50.8
25 Claire PACI SO Greencastle PA 18:52.4
26 Grace FINNEGAN SO Potomac MD 18:54.1
27 Carmen LUISI SO Holliston MA 18:54.8
28 Christina ALLEN SO River Edge NJ 18:55.5
29 Grace WASSELL JR Elm NJ 18:55.8
30 Cate DESOUSA JR Oceanport NJ 18:56.2
31 Liliah GORDON FR Crosswicks NJ 18:58.7
32 Logan ST JOHN KLETTER SO Pittsburgh PA 19:02.0
33 Brianna MALONE JR Barrington NH 19:05.7
34 Leah STEPHENS JR Olney MD 19:11.2
35 Tilly OCONNOR JR Spring Lake NJ 19:12.0
36 Katie RECTOR SR Ridgefield CT 19:13.5
37 Molly LASHLEY SR Millville MA 19:17.0
38 Ella ZEIGLER SR Olney MD 19:19.4
39 Olivia CIESLAK FR Havertown PA 19:21.2
40 Emma ZAWATSKI SO Manalapan NJ 19:23.2
41 Cary DRAKE SO York ME 19:23.7
42 Loghan HUGHES SR Enosburg Falls VT 19:24.0
43 Aubrey PIERONTONI JR Woolwich NJ 19:24.4
44 Luccabella HOTALING SR Ballston Lake NY 19:25.4
45 Olivia HAAS SR Auburn PA 19:25.9
46 Lily MURPHY SR Summit NJ 19:27.0
47 Caroline MEHLHORN SR Belle Mead NJ 19:27.5
48 Julia SCRUDATO SO Belle Mead NJ 19:27.6
49 Isabella STENHOUSE JR Brooklyn NY 19:27.6
50 Rose COATS JR Brooklyn NY 19:29.9

Midwest Top 50 Girls

Place Bib Name Yr Hometown Time Pace
1 12 Riley Stewart 12 CHERRY HILLS VILLAG CO 16:54.4 5:27
2 893 Ali Weimer 12 SAINT MICHAEL MN 17:11.2 5:32
3 257 Sophia Kennedy 11 CARMEL IN 17:18.4 5:35
4 16 Arianne Olson 11 HOLLAND MI 17:19.5 5:35
5 14 Ava Parekh 12 CHICAGO IL 17:21.6 5:36
6 695 Julia Flynn 12 TRAVERSE CITY MI 17:25.5 5:37
7 696 Rachel Forsyth 10 ANN ARBOR MI 17:31.3 5:39
8 732 Karina James 12 LOWELL IN 17:34.6 5:40
9 932 Gretchen Farley 11 INDIANAPOLIS IN 17:36.8 5:41
10 18 Lauren Pansegrau 12 VERONA WI 17:39.4 5:41
11 859 Jaci Sievers 11 ELKHORN NE 17:40.5 5:42
12 220 Anjali Hocker Singh 10 OVERLAND PARK KS 17:42.0 5:42
13 261 Eva Klingbeil 12 LONGMONT CO 17:42.8 5:43
14 37 Ali Bainbridge 11 SIOUX FALLS SD 17:43.9 5:43
15 680 Sydney Drevlow 9 GOLDEN VALLEY MN 17:46.9 5:44
16 627 Mackenzie Babcock 9 COTTAGE GROVE WI 17:51.2 5:45
17 105 Kathleen Clute 11 OLMSTED TOWNSHIP OH 17:53.1 5:46
18 1004 Brooke Johnston 11 HAWTHORN WOODS IL 17:55.3 5:47
19 11 Abby Vanderkooi 12 FREMONT MI 17:59.3 5:48
20 667 Elli Dahl 12 FREMONT NE 18:03.0 5:49
21 774 Lisa Luecke 12 ALLEN PARK MI 18:04.8 5:50
22 844 Helen Sachs 9 HOLLAND MI 18:05.9 5:50
23 326 McKenna Mazeski 11 AURORA CO 18:06.4 5:50
24 465 Madison Shults 11 LAFAYETTE CO 18:06.9 5:50
25 425 Julia Ray 11 SAINT LOUIS MO 18:07.2 5:50
26 439 Isabela Ross 12 OAK CREEK WI 18:08.5 5:51
27 964 Peyton Schieppe 12 LEBANON IL 18:11.5 5:52
28 520 Kaylee Tobaben 12 OLATHE KS 18:13.3 5:52
29 244 Holly Johnson 9 DOWNERS GROVE IL 18:14.9 5:53
30 266 Addison Knoblauch 10 FORT WAYNE IN 18:15.3 5:53
31 209 Mary Grace Hegberg 12 ARLINGTON HEIGHTS IL 18:16.7 5:53
32 720 Anna Harden 11 ARLINGTON HEIGHTS IL 18:16.8 5:54
33 240 Jessie Jazwinski 9 SHELBY MI 18:16.9 5:54
34 17 Natasha Sortland 11 MAZEPPA MN 18:17.0 5:54
35 15 Grace Hartman 12 DAYTON OH 18:18.4 5:54
36 715 Daphne Grobstein 9 GOLDEN VALLEY MN 18:18.9 5:54
37 517 Lola Thomas 11 GRAND BLANC MI 18:19.1 5:54
38 339 Emily Mehta 10 SAINT PAUL MN 18:22.7 5:55
39 568 Faith Wehrman 9 NEW BERLIN WI 18:25.2 5:56
40 432 Mary Richmond 10 FRANKENMUTH MI 18:27.6 5:57
41 337 Sophia McNerney 12 DOWNERS GROVE IL 18:29.9 5:58
42 573 Josephine Welin 12 OAK PARK IL 18:30.6 5:58
43 994 Haley Deighan 12 BIRMINGHAM MI 18:31.4 5:58
44 449 Isabelle Schmitz 10 HUTCHINSON MN 18:32.1 5:58
45 243 Ella Johnson 12 GLENWOOD SPRINGS CO 18:32.5 5:59
46 420 Mia Prok 10 BOULDER CO 18:34.8 5:59
47 640 Meghan Beute 12 GRAND RAPIDS MI 18:36.7 6:00
48 399 Sierra Parks 12 WESTMINSTER CO 18:37.1 6:00
49 548 Stella Vieth 12 BOULDER CO 18:37.8 6:00
50 634 Cookie Baugh 12 YPSILANTI MI 18:37.9 6:00

Top 50 South Girls

1 16:38. 337 Natalie Cook 12 Flower Mound, TX
2 17:13. 1248 Ciara O’Shea 11 Richmond, KY
3 17:14. 618 Maddie Gardiner 10 Charlottesville, VA
4 17:14. 296 Abby Faith Cheeseman 9 Bell Buckle, TN
5 17:15. 1777 Caroline Wells 12 Winter Springs, FL
6 17:16. 1790 Crawford West 12 Birmingham, AL
7 17:21. 1866 Allie Zealand 10 Forest, VA
8 17:22. 1397 Irene Riggs 11 Morgantown, WV
9 17:22. 1415 Thais Rolly 11 McLean, VA
10 17:22. 665 Ava Gordon 12 Leesburg, VA
11 17:26. 973 Caroline Lehman 12 Bradenton, FL
12 17:39. 525 Mary Ellen Eudaly 12 Tampa, FL
13 17:39. 378 Alli Crytser 11 Mechanicsville, VA
14 17:40. 1745 Lilly Walters 12 Davidson, NC
15 17:41. 339 Anna Macon Corcoran 12 Arlington, VA
16 17:44. 391 Reese Dalton 10 Charlottesville, VA
17 17:44. 390 Mary Bonner Dalton 10 Charlotte, NC
18 17:45. 452 Katelynn Dollar 10 Canton, GA
19 17:47. 116 Caroline Bauer 12 Williamsburg, VA
20 17:48. 1049 Allie Martin 12 Kingwood, WV
21 17:49. 1614 Katherine Strong 12 McLean, VA
22 17:50. 266 Jillian Candelino 11 Jacksonville, FL
23 17:51. 815 Maddie Huecker 12 Belmont, NC
24 17:51. 693 Bella Guillamondegui 11 Nashville, TN
25 18:03. 330 Isabel Conde de Frankenberg 10 Cedar Park, TX
26 18:04. 556 Scarlet Fetterolf 11 Leesburg, VA
27 18:04. 543 Tula Fawbush 10 Crestwood, KY
28 18:05. 1730 Hannah Vroon 10 Charleston, SC
29 18:05. 1788 Kayla Werner 12 Forest, VA
30 18:05. 61 Carly Arrington 10 Charlotte, NC
31 18:06. 1911 Breanna Stuart 12 Canyon, TX
32 18:07. 744 Kyra Hayes 12 Murfreesboro, TN
33 18:12. 1349 Alyssa Preisano 11 Waxhaw, NC
34 18:16. 1796 Maddie Wheatcroft 12 Hixson, TN
35 18:18. 942 Zoie Lamanna 10 Forest, VA
36 18:19. 803 Caroline Hood 10 Atlanta, GA
37 18:19. 1209 Lillian Nasta 11 Waxhaw, NC
38 18:22. 746 Layla Haynes 11 Bradenton, FL
39 18:24. 763 Lily Henne 12 Astatula, FL
40 18:25. 627 Mikaela Garza 11 Helotes, TX
41 18:26. 191 Addison Boyer 10 Stuart, FL
42 18:27. 1263 Samantha Ouellette 12 Murfreesboro, TN
43 18:27. 988 Emily Liddle 10 Waynesburg, KY
44 18:28. 1725 Grace Von Biberstein 11 Atlanta, GA
45 18:28. 855 Andie-Marie Jones 12 Maryville, TN
46 18:32. 575 Kennady Fontenot 12 New Braunfels, TX
47 18:38. 1753 Carson Wasemiller 11 Fayetteville, AR
48 18:38. 1854 Carmel Yonas 11 Cumming, GA
49 18:39. 1618 Hannah Stuart 10 Canyon, TX
50 18:39. 708 Felicity Hamilton 10 Spring, TX

Boys

Northeast Top 50 Boys

Place First Name Last Name Grade City State Posted Time
1 Gavin SHERRY SR W Hartford CT 15:05.8
2 Marco LANGON SR Raritan NJ 15:09.6
3 Gitch HAYES SR Albany NY 15:18.6
4 Myles HOGAN SR Hastings-Hudson NY 15:19.3
5 Shane BROSNAN SR West Orange NJ 15:24.9
6 Aidan PUFFER SR Manchester CT 15:26.6
7 Jack GREGORSKI SR Painted Post NY 15:27.7
8 Luke ANTHONY East Lyme CT 15:28.3
9 Sam BURGESS JR Framingham MA 15:29.6
10 Michael BOHLKE SR Newington CT 15:36.7
11 Weber LONG SR Waynesboro PA 15:42.1
12 Seth CLEVENGER SR Haddonfield NJ 15:42.3
13 Antonio CAMACHO JR Ellicott City MD 15:43.7
14 Colin RILEY JR Springfield NJ 15:44.6
15 Colin WHITAKER SO Lancaster PA 15:46.6
16 Peter MCMAHON JR Syracuse NY 15:47.9
17 Ashton BANGE JR Painted Post NY 15:50.1
18 James DONAHUE SR Reading MA 15:51.4
19 Nikhil DENATALE SR New York NY 15:51.7
20 Devan KIPYEGO JR Warwick RI 15:52.0
21 Colton KEMPNEY SR Castorland NY 15:52.5
22 Drew GRIFFITH SO Butler PA 15:54.2
23 Adam FURMAN JR Grahamsville NY 15:54.5
24 Pierre-Antoine ATTIOGBE JR Washington DC 15:57.7
25 Thomas SMIGO JR Kintnersville PA 16:00.5
26 CJ SINGLETON SR Butler PA 16:01.3
27 Kyler MCNATT SR Needham MA 16:03.4
28 Scott NALEPA SR Pittsburgh PA 16:04.3
29 Birhanu HARRIMAN JR Lebanon NH 16:05.0
30 Timothy RODEN LL JR Harrisburg PA 16:05.1
31 Freddy COLLINS SR Haverhill MA 16:05.4
32 Christopher SULLIVAN JR Milton MA 16:05.8
33 Ronan LUFF JR New York NY 16:06.2
34 Joseph PERAZZO JR Staten Island NY 16:08.0
35 Ryan BUSH SR Saratoga Springs NY 16:09.4
36 Jack TAVAGLIONE SR Califon NJ 16:11.0
37 Patrick GANDINI JR Gilford NH 16:11.4
38 Charlie TUTTLE SR Salem MA 16:12.6
39 Brett KROBOTH JR Venetia PA 16:13.1
40 Julian FRANJIEH SR Schenectady NY 16:16.1
41 Cole PERRY SR York PA 16:17.2
42 Evan THORNTON-SHERMAN SR Waterford VT 16:17.7
43 Callum SHERRY SR W Hartford CT 16:18.4
44 Sean BARKASY SR Manchester CT 16:19.1
45 Collin BOLER JR Chatham NJ 16:20.5
46 Evan WATERTON SR Forestburgh NY 16:20.7
47 Ryan TARAPCHAK SR Langhorne PA 16:21.1
48 Michael HAWKES SR New York NY 16:22.0
49 Nathan LOPEZ JR Lynnfield MA 16:22.7
50 Ethan MASHTARE SR Saint Albans VT 16:22.9

Midwest Top 50 Boys

Place Bib Name Yr Hometown Time Pace
1 3 Riley Hough 12 FENTON MI 14:49.5 4:47
2 2 Izaiah Steury 12 HAMILTON IN 14:53.8 4:48
3 53 Zane Bergen 12 LONGMONT CO 14:55.4 4:49
4 6 Nick Falk 12 GLENCOE IL 14:55.4 4:49
5 249 Hunter Jones 11 THOMPSONVILLE MI 14:58.2 4:50
6 217 Gabe Hinrichs 12 ELKHORN NE 15:00.0 4:50
7 545 Luke Venhuizen 12 TRAVERSE CITY MI 15:00.2 4:50
8 4 Kole Mathison 11 CARMEL IN 15:01.7 4:51
9 42 Peter Baracco 12 FARMINGTON MI 15:09.9 4:53
10 238 Caleb Jarema 12 PINCKNEY MI 15:10.8 4:54
11 516 Krishna Thirunavukkarasu 12 WESTFIELD IN 15:11.0 4:54
12 721 Andrew Hauser 10 COLUMBIA MO 15:18.1 4:56
13 255 Alden Keller 11 MINNEAPOLIS MN 15:23.9 4:58
14 1 Micah Wilson 12 SAINT CHARLES IL 15:25.0 4:58
15 875 Declan Tunney 12 ORLAND PARK IL 15:25.5 4:58
16 59 Simeon Birnbaum 11 RAPID CITY SD 15:26.6 4:59
17 445 Eric Sankey 12 BOULDER CO 15:27.4 4:59
18 457 Sam Scott 10 MINNEAPOLIS MN 15:30.1 5:00
19 375 Parker Nold 11 AURORA IL 15:30.5 5:00
20 101 Sawyer Clarkson 11 BELLE FOURCHE SD 15:30.7 5:00
21 26 Benne Anderson 11 ALLENDALE MI 15:31.9 5:00
22 962 Cole Raymond 12 LA PORTE IN 15:32.2 5:01
23 592 Spenser Wolf 12 SAINT ANTHONY IN 15:32.7 5:01
24 386 Lezawe Osterink 11 WYOMING MI 15:33.2 5:01
25 560 Daniel Watcke 11 HINSDALE IL 15:33.4 5:01
26 10 Luke Wiley 12 GURNEE IL 15:34.6 5:01
27 92 Oliver Burns 11 PLAINFIELD IL 15:36.6 5:02
28 302 Tanner Lindahl 12 BUHLER KS 15:38.9 5:03
29 144 Matthew Edwards 10 MONUMENT CO 15:39.2 5:03
30 453 Charlie Schuman 12 CARMEL IN 15:41.1 5:03
31 558 Griffin Ward 12 MIDDLETON WI 15:41.6 5:04
32 761 Ethan Lee 12 KANSAS CITY MO 15:42.1 5:04
33 939 Wyatt Haughton 11 PRAIRIE VILLAGE KS 15:43.2 5:04
34 82 Noah Breker 11 MINNEAPOLIS MN 15:44.7 5:05
35 431 Tommy Rice 11 CANTON OH 15:44.7 5:05
36 447 Aaron Schimke 11 KAUKAUNA WI 15:48.7 5:06
37 482 Dylan Sprecker 12 GYPSUM KS 15:49.1 5:06
38 248 Aidan Jones 11 MINNEAPOLIS MN 15:50.2 5:06
39 36 Nolan Bailey 12 BLOOMINGTON IN 15:50.6 5:06
40 487 Thomas Stephens 12 WHITEFISH BAY WI 15:50.9 5:07
41 782 Hunter McHenry 12 GRAND FORKS ND 15:51.1 5:07
42 486 Drew Stephens 12 WHITEFISH BAY WI 15:51.3 5:07
43 742 Samuel Kirchner 12 OMAHA NE 15:55.6 5:08
44 1041 Keegan Souhan 12 XENIA OH 15:56.8 5:08
45 369 Riley Newport 11 DEKALB IL 15:56.8 5:08
46 27 Dan Anderson 12 EAU CLAIRE WI 15:57.3 5:09
47 955 Tim Neumann 12 DOWNERS GROVE IL 16:00.1 5:10
48 208 Michael Hegarty 11 LIVONIA MI 16:00.5 5:10
49 74 Owen Bosley 11 THIENSVILLE WI 16:00.9 5:10
50 492 Hunter Strand 11 AURORA CO 16:01.4 5:10

Top 50 Boys South

15:00. 68 Ethan Ashley 12 Cumming, GA
2 15:01. 447 Sahil Dodda 12 Dallas, TX
3 15:02. 1683 Michael Toppi 12 Melbourne, FL
4 15:04. 1504 Emmanuel Sgouros 12 Bellaire, TX
5 15:05. 1073 Owen McArdle 12 Arlington, VA
6 15:06. 1454 Kevin Sanchez 11 Austin, TX
7 15:06. 1539 Keegan Smith 9 Kingston, TN
8 15:07. 918 Patrick Koon 10 Tallahassee, FL
9 15:07. 923 Ferenc Kovacs 10 Woodberry Forest, VA
10 15:09. 1552 Nathan Solomon 12 Snellville, GA
11 15:16. 1610 Matthew Stratton 12 Orange Park, FL
12 15:20. 1551 Hector Solis 12 Pharr, TX
13 15:24. 951 Jacob Laney 11 Indian Trail, NC
14 15:24. 88 Quinn Baker 12 Chapel Hill, NC
15 15:27. 1094 Andrew McGinnis 12 Columbus, GA
16 15:28. 153 Edward Blaha 12 Atlanta, GA
17 15:30. 1259 Charlie Ortmans 11 Arlington, VA
18 15:30. 554 Matthew Fernando 12 Atlanta, GA
19 15:33. 1193 Jimmy Mullarkey 12 Louisville, KY
20 15:33. 1712 Reese Vannerson 11 Sugar Land, TX
21 15:34. 1647 Luke Taylor 12 Rockville, VA
22 15:34. 807 Griffin Horner 12 Mooresville, NC
23 15:35. 532 Blake Fairbanks 12 Spotsylvania, VA
24 15:35. 410 Woodrow Dean 12 Tallassee, AL
25 15:35. 1665 Luke Thompson 10 Brentwood, TN
26 15:35. 881 Kaden Keller 12 Knoxville, TN
27 15:36. 1045 Brayden Marshall 10 Winfield, WV
28 15:36. 48 Franklin Angelos 12 Parkersburg, WV
29 15:36. 637 Patrick Gibbons 12 Charlotte, NC
30 15:37. 905 Elliott Kleckner 12 Greenville, NC
31 15:38. 1458 Joey Sandel 12 Atlanta, GA
32 15:40. 1364 Miles Ramer 10 Brentwood, TN
33 15:41. 11 Brannon Adams 12 Blue Ridge, VA
34 15:41. 140 Hudson Betts 11 Fayetteville, AR
35 15:42. 511 Nicholas Emmert 12 Bumpass, VA
36 15:42. 1331 Kolton Pickard 12 Fort Myers, FL
37 15:42. 738 Sami Hattab 11 Louisville, KY
38 15:43. 712 Rocky Hansen 11 Hendersonville, NC
39 15:43. 1286 Franco Parra Ramon 10 San Antonio, TX
40 15:43. 1143 Caden Miracle 11 Pineville, KY
41 15:45. 506 Kaleb Ellis 12 Cataula, GA
42 15:48. 1813 Zachary Willer 12 Mount Holly, NC
43 15:49. 898 Ben Kirbo 12 Tallahassee, FL
44 15:49. 1444 Aidan Ryan 11 Jacksonville, FL
45 15:50. 230 Miles Brush 12 Birmingham, AL
46 15:50. 1060 Trevor Mason 12 Montpelier, VA
47 15:50. 1812 Nicholas Willer 12 Mount Holly, NC
48 15:51. 1312 Joseph Perry 12 Mobile, AL
49 15:51. 186 Jack Bowen 9 Signal Mountain, TN
50 15:52. 137 Joshua Bergers 12 Bradenton, FL

Filed Under:

success