Full Results for 2021 Herculis — Monaco Diamond League

By LetsRun.com
July 6, 2021. Updated July 9.

The 2021 Diamond League athletics / track and field season continued on Friday, July 9, with the Herculis meet in Monaco. Full results are pasted below. Full field series and splits can be found here. Talk about the meet on our world famous fan forum / messageboard.

Diamond Discipline – GW

Men’s 100m

Final, Wind: +0.3

Place Name Birth Date Nat. Mark
1. Ronnie BAKER 15 OCT 1993 USA 9.91
2. Akani SIMBINE 21 SEP 1993 RSA 9.98
3. Lamont Marcell JACOBS 26 SEP 1994 ITA 9.99
4. André DE GRASSE 10 NOV 1994 CAN 10.00
5. Trayvon BROMELL 10 JUL 1995 USA 10.01
6. Fred KERLEY 07 MAY 1995 USA 10.15
7. Filippo TORTU 15 JUN 1998 ITA 10.17
Jimmy VICAUT 27 FEB 1992 FRA DQ

Diamond Discipline – GW

Men’s 800m

Final

Place Name Birth Date Nat. Mark
1. Nijel AMOS 15 MAR 1994 BOT 1:42.91
2. Emmanuel Kipkurui KORIR 15 JUN 1995 KEN 1:43.04
3. Marco AROP 20 SEP 1998 CAN 1:43.26
4. Ferguson Cheruiyot ROTICH 30 NOV 1989 KEN 1:43.57
5. Elliot GILES 26 MAY 1994 GBR 1:44.07
6. Patryk DOBEK 13 FEB 1994 POL 1:44.28
7. Clayton MURPHY 26 FEB 1995 USA 1:44.41
8. Amel TUKA 09 JAN 1991 BIH 1:44.85
9. Gabriel TUAL 09 APR 1998 FRA 1:45.08
10. Benjamin ROBERT 04 JAN 1998 FRA 1:46.75
11. Bryce HOPPEL 05 SEP 1997 USA 1:47.74
Patryk SIERADZKI 06 OCT 1998 POL DNF

Diamond Discipline – GW

Men’s 1500m

Final

Place Name Birth Date Nat. Mark
1. Timothy CHERUIYOT 20 NOV 1995 KEN 3:28.28
2. Mohamed KATIR 17 FEB 1998 ESP 3:28.76
3. Jakob INGEBRIGTSEN 19 SEP 2000 NOR 3:29.25
4. Stewart MCSWEYN 01 JUN 1995 AUS 3:29.51
5. Charles Cheboi SIMOTWO 06 MAY 1995 KEN 3:30.30
6. Marcin LEWANDOWSKI 13 JUN 1987 POL 3:30.42
7. Samuel TEFERA 23 OCT 1999 ETH 3:30.71
8. Azeddine HABZ 19 JUL 1993 FRA 3:31.74
9. Melese NBERET 20 JAN 2001 ETH 3:31.82
10. Filip INGEBRIGTSEN 20 APR 1993 NOR 3:32.23
11. Baptiste MISCHLER 23 NOV 1997 FRA 3:32.42
12. Jye EDWARDS 06 MAR 1998 AUS 3:33.23
13. Adam Ali MUSAB 17 APR 1995 QAT 3:35.57
Erik SOWINSKI 21 DEC 1989 USA DNF
Timothy SEIN 01 FEB 1988 KEN DNF

Diamond Discipline – GW

Men’s 400mH

Final

Place Name Birth Date Nat. Mark
1. Karsten WARHOLM 28 FEB 1996 NOR 47.08
2. Alison DOS SANTOS 03 JUN 2000 BRA 47.51
3. Rasmus MÄGI 04 MAY 1992 EST 48.83
4. Constantin PREIS 16 MAY 1998 GER 49.49
5. Wilfried HAPPIO 22 SEP 1998 FRA 49.66
6. Chris MCALISTER 03 DEC 1995 GBR 49.98
Aldrich BAILEY JR 06 FEB 1994 USA DNF

Diamond Discipline – GW

Men’s 3000mSC

Final

Place Name Birth Date Nat. Mark
1. Lamecha GIRMA 26 NOV 2000 ETH 8:07.75
2. Abraham KIBIWOT 06 APR 1996 KEN 8:07.81
3. Djilali BEDRANI 01 OCT 1993 FRA 8:11.17
4. Mehdi BELHADJ 10 JUN 1995 FRA 8:12.43
5. Hillary BOR 22 NOV 1989 USA 8:14.69
6. Ahmed ABDELWAHED 26 MAY 1996 ITA 8:14.86
7. Benjamin KIGEN 05 JUL 1993 KEN 8:15.09
8. Bikila Tadese TAKELE 03 AUG 2002 ETH 8:15.12
9. Benard KETER 25 MAY 1992 USA 8:18.53
10. Alexis PHELUT 03 MAR 1998 FRA 8:20.51
11. Daniel ARCE 22 APR 1992 ESP 8:20.91
12. Mark PEARCE 19 JAN 1996 GBR 8:34.03
Amos KIRUI 09 FEB 1998 KEN DNF

Diamond Discipline – GW

Men’s High Jump

Final

Place Name Birth Date Nat. Mark
1. Mikhail AKIMENKO 06 DEC 1995 ANA 2.32
2. Django LOVETT 06 JUL 1992 CAN 2.29
3. Maksim NEDASEKAU 21 JAN 1998 BLR 2.25
4. Ilya IVANYUK 09 MAR 1993 ANA 2.25
4. Andriy PROTSENKO 20 MAY 1988 UKR 2.25
6. Brandon STARC 24 NOV 1993 AUS 2.21
7. Gianmarco TAMBERI 01 JUN 1992 ITA 2.21
8. Marco FASSINOTTI 29 APR 1989 ITA 2.21

Diamond Discipline – GW

Men’s Long Jump

Final

Place Name Birth Date Nat. Mark Wind
1. Miltiadis TENTOGLOU 18 MAR 1998 GRE 8.24 +0.2
2. Tajay GAYLE 02 AUG 1996 JAM 8.29 +0.2
3. Thobias MONTLER 15 FEB 1996 SWE 8.27 +0.4
4. Marquis DENDY 17 NOV 1992 USA 7.99 -0.1
5. Ruswahl SAMAAI 25 SEP 1991 RSA 7.95 -0.1
6. Filippo RANDAZZO 27 APR 1996 ITA 7.92 +0.1
7. Kevin MAYER 10 FEB 1992 FRA 7.35 -0.2

Diamond Discipline – GW

Women’s 200m

Final, Wind: +0.7

Place Name Birth Date Nat. Mark
1. Shaunae MILLER-UIBO 15 APR 1994 BAH 22.23
2. Marie-Josée TA LOU 18 NOV 1988 CIV 22.25
3. Shelly-Ann FRASER-PRYCE 27 DEC 1986 JAM 22.48
4. Mujinga KAMBUNDJI 17 JUN 1992 SUI 22.75
5. Dezerea BRYANT 27 APR 1993 USA 22.79
6. Tamara CLARK 09 JAN 1999 USA 22.95
7. Blessing OKAGBARE 09 OCT 1988 NGR 22.98

Diamond Discipline – GW

Women’s 800m

Final

Place Name Birth Date Nat. Mark
1. Laura MUIR 09 MAY 1993 GBR 1:56.73
2. Jemma REEKIE 06 MAR 1998 GBR 1:56.96
3. Kate GRACE 24 OCT 1988 USA 1:57.20
4. Natoya GOULE 30 MAR 1991 JAM 1:57.35
5. Habitam ALEMU 09 JUL 1997 ETH 1:57.71
6. Renelle LAMOTE 26 DEC 1993 FRA 1:57.98
7. Halimah NAKAAYI 14 OCT 1994 UGA 1:58.03
8. Catriona BISSET 01 MAR 1994 AUS 1:58.42
9. Rose Mary ALMANZA 13 JUL 1992 CUB 1:58.51
Sahily DIAGO MESA 26 AUG 1995 CUB DNF

Diamond Discipline – GW

Women’s 1500m

Final

Place Name Birth Date Nat. Mark
1. Faith KIPYEGON 10 JAN 1994 KEN 3:51.07
2. Sifan HASSAN 01 JAN 1993 NED 3:53.60
3. Freweyni HAILU 12 FEB 2001 ETH 3:56.28
4. Winnie NANYONDO 23 AUG 1993 UGA 4:01.18
5. Ciara MAGEEAN 12 MAR 1992 IRL 4:02.48
6. Esther GUERRERO 07 FEB 1990 ESP 4:02.53
7. Winny CHEBET 20 DEC 1990 KEN 4:02.77
8. Aurore FLEURY 04 DEC 1993 FRA 4:03.35
9. Hanna KLEIN 06 APR 1993 GER 4:03.42
10. Heather MACLEAN 31 AUG 1995 USA 4:03.63
11. Cory Ann MCGEE 29 MAY 1992 USA 4:04.20
12. Sara BENFARES 27 MAY 2001 GER 4:07.30
Chanelle PRICE 22 AUG 1990 USA DNF

Diamond Discipline – GW

Women’s 3000mSC

Final

Place Name Birth Date Nat. Mark
1. Hyvin KIYENG 13 JAN 1992 KEN 9:03.82
2. Beatrice CHEPKOECH 06 JUL 1991 KEN 9:04.94
3. Winfred Mutile YAVI 31 DEC 1999 BRN 9:05.45
4. Emma COBURN 19 OCT 1990 USA 9:09.02
5. Gesa Felicitas KRAUSE 03 AUG 1992 GER 9:15.03
6. Genevieve GREGSON 04 AUG 1989 AUS 9:17.81
7. Elizabeth BIRD 04 OCT 1994 GBR 9:22.80
8. Lomi MULETA 29 NOV 2001 ETH 9:22.84
9. Irene SÁNCHEZ-ESCRIBANO 25 AUG 1992 ESP 9:33.72
Purity KIRUI 13 AUG 1991 KEN DNF
Fancy CHERONO 02 AUG 2001 KEN DNF

Diamond Discipline – GW

Women’s Pole Vault

Final

Place Name Birth Date Nat. Mark
1. Katie NAGEOTTE 13 JUN 1991 USA 4.90
2. Anzhelika SIDOROVA 28 JUN 1991 ANA 4.80
3. Katerina STEFANIDI 04 FEB 1990 GRE 4.80
4. Holly BRADSHAW 02 NOV 1991 GBR 4.70
5. Iryna ZHUK 26 JAN 1993 BLR 4.70
6. Sandi MORRIS 08 JUL 1992 USA 4.50
6. Angelica MOSER 09 OCT 1997 SUI 4.50
6. Tina ŠUTEJ 07 NOV 1988 SLO 4.50
Polina KNOROZ 20 JUL 1999 ANA NM
Roberta BRUNI 08 MAR 1994 ITA NM

Diamond Discipline – GW

Women’s Triple Jump

Final

Place Name Birth Date Nat. Mark Wind
1. Shanieka RICKETTS 02 FEB 1992 JAM 14.75 +0.4
2. Yulimar ROJAS 21 OCT 1995 VEN 15.12 0.0
3. Patrícia MAMONA 21 NOV 1988 POR 14.66 -0.2
4. Ana PELETEIRO 02 DEC 1995 ESP 14.57 -0.8
5. Kimberly WILLIAMS 03 NOV 1988 JAM 14.50 -0.2
6. Senni SALMINEN 29 JAN 1996 FIN 14.34 0.0
7. Paraskevi PAPACHRISTOU 17 APR 1989 GRE 14.25 -0.2
8. Nubia SOARES 26 MAR 1996 BRA 14.11 -0.4
9. Dariya DERKACH 27 MAR 1993 ITA 13.81 -0.1

Diamond Discipline – GW

Women’s Javelin Throw

Final

Place Name Birth Date Nat. Mark
1. Barbora ŠPOTÁKOVÁ 30 JUN 1981 CZE 63.08
2. Maria ANDREJCZYK 09 MAR 1996 POL 63.63
3. Christin HUSSONG 17 MAR 1994 GER 61.65
4. Tatsiana KHALADOVICH 21 JUN 1991 BLR 59.15
5. Elizabeth GLEADLE 05 DEC 1988 CAN 58.40
6. Nikola OGRODNÍKOVÁ 18 AUG 1990 CZE 56.87
7. Victoria HUDSON 28 MAY 1996 AUT 56.45

*TV/streaming information

Article continues below player

Schedule – All Time US ET

1:05 p.m. ET Triple Jump Women Entries
1:20 Javelin Throw Women Entries
1:20 Pole Vault Women Entries
1:50 High Jump Men Entries
TV WINDOW BEGINS
2:03 400m Hurdles Men Entries
2:07 Final 3 Triple Jump Entries
2:18 800m Women Entries
2:24 Final 3 Javelin Throw Entries
2:32 1500m Men Entries
2:43 200m Women Entries
2:49 3000mSC Men Entries
2:50 Long Jump Men Entries
3:06 800m Men Entries
3:16 1500m Women Entries
3:28 100m Men Entries
3:36 3000mSC Women Entries
3:47 Final 3 Long Jump Entries
Filed Under:

success