Resuls: 2015 Vancouver Sun Harry Jerome International Track Classic

  • submit to reddit

Via harryjerome.com
June 9, 2015

EVENT 1  WOMEN JAVELIN THROW

================================================================
Name                    Year Team                    Finals
================================================================
Finals
1 Liz Gleadle                  Canada                  64.34m
64.34m  60.26m  63.78m  FOUL
2 Brittany Borman              United States           58.51m
56.48m  58.51m  58.50m  FOUL  FOUL  FOUL
3 Tiffany Matteazzi            Canada                  53.22m
46.65m  49.54m  53.22m  FOUL  FOUL  47.91m
4 Melissa Fraser               Canada                  52.82m
45.22m  52.82m  50.48m  FOUL  48.96m  48.90m
5 Krista Woodward              Canada                  48.87m
45.40m  48.87m  FOUL  48.49m  45.89m  46.36m

EVENT 2  WOMEN 800 METER RUN NATIONAL

================================================================
Name                    Year Team                    Finals
================================================================
1 Liga Velvere                 Latvia                 2:04.27
2 Bethany Praska               United States          2:04.35
3 Elizabeth Staker             United States          2:05.47
4 Dalane Zanotelli             United States          2:05.92
5 Abby Regan                   Australia              2:06.83
6 Ginelle DeMone               Canada                 2:08.26
— April Panteau                Trindad & Tobago           DNF

EVENT 3  MEN 800 METER RUN NATIONAL

================================================================
Name                    Year Team                    Finals
================================================================
1 Geoff Harris                 Canada                 1:50.34
2 Cameron Procevial            Canada                 1:50.38
3 Mathew Swanson               Canada                 1:51.59
4 Dean Ellenwood               Canada                 1:51.78
5 Lukas Jarron                 Canada                 1:52.38
6 Cameron Mitchell             Canada                 1:53.40
7 Isaac Penner                 Canada                 1:54.14
8 Florian Krempke              Swizerland             1:55.22
9 Devon Rajala                 Canada                 1:55.35
10 Roman Husler                 Swizerland             1:56.65
— Ryan  (Pace) Waite           United States              DNF

EVENT 4  WOMEN 1500 METER RUN NATIONAL

================================================================
Name                    Year Team                    Finals
================================================================
1 Evelyne Guay                 Canada                 4:25.74
2 Runko Kubio                  Japan                  4:26.42
3 Nicole Soderberg             Canada                 4:26.54
4 Sophie Sigfstead             Canada                 4:26.83
5 Madeleine Summer             Canada                 4:30.21
6 Claire Summer                Canada                 4:34.25
7 Shauna McInnis               Canada                 4:34.69
8 Kirsten Lee                  Canada                 4:50.98
— Anna (Pace) Connor           United States              DNF

EVENT 5  MEN 1500 METER RUN NATIONAL

================================================================
Name                    Year Team                    Finals
================================================================
1 Declan White                 Great Britian          3:50.23
2 Hugo Beamish                 New Zealand            3:50.37
3 David Ribich                 United States          3:52.81
4 Stephan Colle                Canada                 3:53.04
5 Phillippe Gravel             Canada                 3:53.34
6 Travis Vugteveen             Canada                 3:54.02
7 Marc Antoine-Roleau          Canada                 3:54.67
8 Christian Gravel             Canada                 3:54.70
9 Adam Marshall                Canada                 3:55.16
10 Thei Hunt                    Canada                 3:55.35
11 Jack Williams                Canada                 3:57.77
— Adam (Pace) Paul-Morris      Canada                     DNF

EVENT 6  WOMEN 200 METER DASH NATIONAL

=====================================================================
Name                    Year Team                    Finals  Wind
=====================================================================
1 Whitney Rowe                 Canada                   23.94  -0.3
2 Leah Walkeden                United States            24.17  -0.3
3 Zion Corrales-Nelson         Canada                   24.47  -0.3
4 Jenny Rintoul                Canada                   24.60  -0.3
5 Ashante Little               United States            24.60  -0.3
6 Kaydee Kabia                 Canada                   25.11  -0.3
7 Kaylon Eppinger              United States            25.15  -0.3
8 Amanda Ntiamoahah            Canada                   25.99  -0.3

EVENT 7  MEN HIGH JUMP

================================================================
Name                    Year Team                    Finals
================================================================
1 Mike Mason                   Canada                   2.21m
2.10 2.15 2.20 2.21 2.23 2.25 2.25
XO    O    O    O    X  XXX  XXX
2 Donte Nall                   United States            2.20m
2.05 2.10 2.15 2.20 2.21 2.23 2.25 2.25
O    O   XO    O    X    X    X    X
3 Django Lovett                Canada                   2.10m
2.05 2.10 2.15
O    O  XXX
4 Joel Della Siega             Canada                   2.00m
1.90 1.95 2.00 2.05
O   XO   XO  XXX

EVENT 8  MEN 200 METER DASH NATIONAL

=====================================================================
Name                    Year Team                    Finals  Wind
=====================================================================
1 Rohan Stewart                Canada                   21.51   1.0
2 Stephen Abosi                Botswana                 21.92   1.0
3 Nick Ayin                    Canada                   22.18   1.0
4 Nathan Mah                   Canada                   22.31   1.0
5 Tanner Carnagie              Canada                   22.56   1.0
6 Quinn Litterland             Canada                   22.70   1.0

7 Dustin  T 11 Para Walsh      Canada                   25.52   1.0

EVENT 9  WOMEN POLE VAULT

================================================================
Name                    Year Team                    Finals
================================================================
1 Leanna Carriere              Canada                   4.05m
4.05 4.35
O  XXX
2 Heather Hamilton             Canada                   3.90m
3.90 4.05
XO  XXX
3 Mallory Gilbert              United States            3.75m
3.75 3.90
XO  XXX
4 Robyn Webster                Canada                   3.60m
3.60 3.75
XO  XXX
— Madison Evans                Canada                      NH
3.60
XXX

EVENT 10  WOMEN 3000 METER STEEPLECHASE

================================================================
Name                    Year Team                    Finals
================================================================
1 Maria Bernard                United States         10:00.38
2 Kimber Mattox                United States         10:02.97
3 Regan Yee                    Canada                10:06.14
4 Katelyn Steen                United States         10:15.08

EVENT 11  MEN 3000 METER STEEPLECHASE

================================================================
Name                    Year Team                    Finals
================================================================
1 Taylor Milne                 Canada                 8:27.61
2 Donald Cowart                United States          8:27.86
3 Chris Winter                 Canada                 8:32.22
4 Chris Dulhanty               Canada                 8:47.07
5 Jesus Romo                   United States          8:52.52
6 Gareth Hadfield              Canada                 8:53.73
7 Brady Beagley                United States          9:09.09
8 Deon Clifford                Canada                 9:09.93
9 John Gay                     Canada                 9:17.86
10 Joel De Schiffart            Canada                 9:25.05
11 Zachary Holloway             United States          9:41.04
— Jacob (Pace) Smith           Canada                     DNF

EVENT 12  WOMEN LONG JUMP

=====================================================================
Name                    Year Team                    Finals  Wind
=====================================================================
1 Christabel Nettey            Canada                   6.86m  +0.0
6.86m(+0.0) 6.68m(+0.0) 6.68m(+0.0)

2 Malaini Payton               Unattached               6.26m  -0.1
FOUL(0.6) 6.18m(+0.0) FOUL(+0.0) 5.82m(NWI) 6.12m(-0.3) 6.26m(-0.1)
3 Skye Morrison                United States           J6.26m  -0.5
6.01m(+0.0) FOUL(0.3) 5.88m(+0.0) 6.26m(-0.5) 6.06m(-0.3) 6.17m(+0.0)
4 Sabrina Nettey               Canada                   6.25m   0.6
6.25m(0.6) 6.10m(+0.0) FOUL(+0.0)    5.97m(+0.0) FOUL
5 Kaylon Eppinger              United States            5.97m   0.4
5.41m(+0.0) 5.97m(0.4) 5.60m(+0.0) 5.94m(+0.0) 5.78m(+0.0)
6 Whitney Rowe                 Canada                   5.81m  +0.0
5.79m(+0.0) 5.77m(+0.0) 5.67m(+0.0) 5.81m(+0.0) FOUL(+0.0) 5.65m(+0.0)

EVENT 13  WOMEN 100 METER DASH SPECIAL OLYM

=====================================================================
Name                    Year Team                    Finals  Wind
=====================================================================
1 April Armstrong              Canada                   15.16  -0.5
2 Tamika Shaw                  Canada                   15.38  -0.5
3 Mellisa Semke                Canada                   15.85  -0.5
4 Kellie Robertson             Canada                   16.03  -0.5
5 Suraya Pitawalla             Canada                   16.71  -0.5
6 Abigale Calbert              Canada                   16.89  -0.5
7 Paige Norton                 Canada                   17.29  -0.5
8 Mandy Manzardp               Canada                   17.58  -0.5

EVENT 14  MEN JAVELIN THROW

================================================================
Name                    Year Team                    Finals
================================================================
1 Riley Dolezal                United States           80.57m
FOUL  80.54m  79.30m  80.57m  FOUL  FOUL
2 Sean Furey                   United States           77.25m
75.19m  FOUL  FOUL  73.87m  77.25m  77.01m
3 Curtis Moss                  Canada                  71.86m
71.86m  68.73m  69.28m  69.08m  68.99m  71.36m
4 Jared Baird                  Canada                  70.11m
70.11m  FOUL  70.11m  65.36m  69.87m  67.88m
5 Andy White                   Canada                  68.26m
68.26m  67.80m  66.18m  66.69m  67.58m  63.40m

EVENT 15  MEN 100 METER DASH SPECIAL  OLY

=====================================================================
Name                    Year Team                    Finals  Wind
=====================================================================
1 Michael Savage               Canada                   12.13   0.1
2 Malcolm Borsoi               Canada                   12.20   0.1
3 Jay Prentice                 Canada                   13.00   0.1
4 Daniel Batson                Canada                   13.13   0.1
5 Marc Theriault               Canada                   13.19   0.1
6 Ethan Mountain               Canada                   13.33   0.1
7 Steve Schoeller              Canada                   13.81   0.1
8 Mike Palitti                 Canada                   15.19   0.1

EVENT 16  WOMEN 100 METER HURDLES NATIONAL

=====================================================================
Name                    Year Team                    Finals  Wind
=====================================================================
1 Kaylon Eppinger              United States            13.33   2.2
2 Tiana Davis                  United States            13.40   2.2
3 Michelle Young               Canada                   13.64   2.2
4 Alexa Hrycun                 Canada                   13.99   2.2
5 Chicago Bains                Canada                   14.12   2.2
6 Calli Ann Abbott             Canada                   14.75   2.2

EVENT 17  WOMEN 100 METER HURDLES

=====================================================================
Name                    Year Team                    Finals  Wind
=====================================================================
1 Virginia Crawford            United States            12.95   0.7
2 Angela Whyte                 Canada                   13.26   0.7
3 Lindsay Lindley              Nigeria                  13.26   0.7
4 Kierre Beckles               Barbados                 13.34   0.7
5 Phylicia George              Canada                   13.37   0.7
6 Christie Gordon              Canada                   13.39   0.7
7 Jessica Zelinka              Canada                   13.62   0.7
8 Nikkita Holder               Canada                   13.97   0.7

EVENT 18  WOMEN 1500 METER RUN

================================================================
Name                    Year Team                    Finals
================================================================
1 Sarah Brown                  United States          4:07.67
2 Sasha Gollish                Canada                 4:09.22
3 Kate Van Buskirk             Canada                 4:09.48
4 Lauren Johnson               United States          4:10.30
5 Hilary Sellingwerff          Canada                 4:10.78
6 Sheila Reid                  Canada                 4:11.38
7 Melissa Salerno              United States          4:11.63
8 Sarah Inglis                 Great Britian          4:12.99
9 Carise Thompson              Canada                 4:14.74
10 Lauren Paquette              United States          4:15.15
11 Rachel Cliff                 Canada                 4:16.24
12 Erica Digby                  Canada                 4:18.85
— Lea (Pace) Wallace           United States              DNF
— Anna (Pace) Connor           United States              DNF

EVENT 19  WOMEN 11 YEAR OLDS 4X100 METER RELAY JUNIOR

================================================================
Team                                                 Finals
================================================================
1 Thunderbirds  ‘A’                                     59.52
2 Langley Mustangs  ‘A’                                 59.55
3 Ocean Athletics  ‘A’                                1:04.13
4 Kitchener  ‘B’                                      1:07.74
5 Kitchener  ‘A’                                      1:08.18
6 Tennyson  ‘A’                                       1:10.75
7 Kitchener  ‘C’                                      1:10.91
8 Tennyson  ‘B’                                       1:19.31

EVENT 20  MEN 11 YEAR OLDS 4X100 METER RELAY JUNIOR
RESULTS

================================================================
Team                                                 Finals
================================================================
1 Ocean Athletics  ‘A’                                  56.71
2 Ocean Cliff  ‘A’                                      58.87
3 Kitchener  ‘A’                                      1:01.17
4 Langley Mustangs  ‘A’                               1:01.30
5 Ocean Athletics  ‘B’                                1:05.48
6 Queen Mary  ‘A’                                     1:07.91
7 Tennyson  ‘B’                                       1:12.07
8 Tennyson  ‘A’                                       1:12.95

EVENT 21  WOMEN 13 YEAR OLDS 4X100 METER RELAY JUNIOR

================================================================
Team                                                 Finals
================================================================
1 Ocean Athletics  ‘A’                                  54.07
2 Burnaby Striders  ‘A’                                 56.36
3 South Fraser  ‘A’                                     56.65
4 Ocean Athletics  ‘B’                                  57.98
5 Kitchener  ‘A’                                        58.19
6 Kitchener  ‘B’                                      1:04.84
7 Tennyson  ‘A’                                       1:11.36
8 Tennyson  ‘B’                                       1:12.32

EVENT 22  MEN 13 YEAR OLDS 4X100 METER RELAY JUNIOR

================================================================
Team                                                 Finals
================================================================
1 Langley Mustangs  ‘A’                                 52.27
2 South Fraser  ‘A’                                     54.89
3 Ocean Athletics  ‘A’                                  55.61
4 Kitchener  ‘A’                                        55.86
5 Henderson  ‘A’                                        58.07
6 Queen Mary  ‘A’                                       58.93
7 Tennyson  ‘A’                                       1:02.47
8 Tennyson  ‘B’                                       1:07.66

EVENT 23  WOMEN 400 METER DASH

================================================================
Name                    Year Team                    Finals
================================================================
1 Patricia Hall                Jamaica                  53.14
2 Carol Rodriquez              Puerto Rico              53.35
3 Nicolle Sassine              Canada                   53.70
4 Carline Muir                 Canada                   53.81
5 Jenna Martin-Evans           Canada                   53.98
6 Kendra Clarke                Canada                   54.14
7 Amonn Nelson                 Canada                   55.89
8 Anastasia Pearse             Canada                   58.33

EVENT 24  MEN 400 METER DASH

================================================================
Name                    Year Team                    Finals
================================================================
1 Brycen Spratling             United States            45.46

2 Jeremy Wariner               United States            46.17
3 Michael Aono                 Canada                   46.79
4 Phiip Osei                   Canada                   46.81
5 Tremaine Harris              Canada                   47.39
6 Nathan George                Canada                   47.40
7 Ben Ayesu-Attah              Canada                   48.15
8 Daniel Kelloway              Canada                   48.74

EVENT 25  WOMEN 800 METER RUN

================================================================
Name                    Year Team                    Finals
================================================================
1 Jessica Smith                Canada                 2:01.40
2 Fiona Benson                 Canada                 2:01.48
3 Melissa Bishop               Canada                 2:01.67
4 Rachel Aubry                 Canada                 2:02.82
5 Rachel Francois              Canada                 2:03.71
6 Lindsey Butterworth          Canada                 2:04.86
7 Samantha Murphy              Canada                 2:05.09
8 Shannon Leinert              Canada                 2:09.69
— Liga (Pace) Velvere          Latvia                     DNF

EVENT 26  MEN 800 METER RUN

================================================================
Name                    Year Team                    Finals
================================================================
1 Anthony Romaniw              Canada                 1:47.95
2 Harun Abda                   United States          1:48.00
3 Alex Ullman                  Canada                 1:48.25
4 Corey Bellemore              Canada                 1:48.38
5 James Eichberger             Mexico                 1:48.83
6 Brendon Restall              Canada                 1:49.48
7 Andrew Wheating              United States          1:49.72
8 Adam Paul-Morris             Canada                 1:49.73
— Ryan  (Pace) Waite           United States              DNF

EVENT 27  WOMEN 200 METER DASH

=====================================================================
Name                    Year Team                    Finals  Wind
=====================================================================
1 Muna Lee                     United States            23.12  -1.0
2 Khamica Bingham              Canada                   23.19  -1.0
3 Leslie Cole                  United States            23.31  -1.0
4 Crystal Emmanuel             Canada                   23.41  -1.0
5 Kimberly Hyacinthe           Canada                   23.42  -1.0
6 Candace Jackson              United States            23.96  -1.0
7 Terra Evans                  United States            24.89  -1.0
8 Hafsatu Kamara               Sierra Leone             25.09  -1.0

EVENT 28  MEN 200 METER DASH

=====================================================================
Name                    Year Team                    Finals  Wind
=====================================================================
1 Wallace Spearmon             United States            20.77  -0.8
2 Jeremy Dodson                Samoa                    21.20  -0.8

3 Curtis King                  United States            21.35  -0.8
4 Marcus Boyd                  United States            21.36  -0.8
5 Jerome Blake                 Jamaica                  21.39  -0.8
6 Benjamin Williams            Canada                   21.61  -0.8
7 James Linde                  Canada                   21.71  -0.8

EVENT 29  MEN 1500 METER RUN

================================================================
Name                    Year Team                    Finals
================================================================
1 Ross Proudfoot               Canada                 3:39.62
2 Nate Brannen                 Canada                 3:39.71
3 Jeremy Rae                   Canada                 3:39.90
4 Thomas Riva                  Canada                 3:40.88
5 Matt Hughes                  Canada                 3:41.96
6 Luc Bruchet                  Canada                 3:42.03
7 Justin Kent                  Canada                 3:42.21
8 Dan Gorman                   Canada                 3:42.44
9 A J Acosta                   United States          3:42.52
10 Matt Hillenbrand             United States          3:44.43
11 Alex Genest                  Canada                 3:45.53
12 Matthew Jurysta              Canada                 4:01.97
— Travis (Pace) Burkstrand     United States              DNF
— Geoff (Pace) Harris          Canada                     DNF


Advertisement