Full Results: Compiled Results for 2022 Müller Birmingham Diamond League

By LetsRun.com
May 19, 2022. Updated 5/21.

The 2022 Diamond League season continued on Saturday, May 21, with the Müller Birmingham Diamond League in Birmingham, England. Below you will find the full results. For full field series or lap splits, go here.

*TV/streaming information

Article continues below player

Like this article? Subscribe to our newsletter or follow us on social

The latest running news, sent to your inbox weekly or when urgent news breaks.

You have been subscribed.


Diamond Discipline – GW

Men’s 100m

Final, Wind: -0.2
PLACE NAME BIRTH DATE NAT. MARK
1. Aaron BROWN 27 MAY 1992 CAN 10.13
2. Yohan BLAKE 26 DEC 1989 JAM 10.18
3. Jerome BLAKE 18 AUG 1995 CAN 10.20
4. Andre DE GRASSE 10 NOV 1994 CAN 10.24
5. Nethaneel MITCHELL-BLAKE 02 APR 1994 GBR 10.31
6. Adam GEMILI 06 OCT 1993 GBR 10.38
7. Reece PRESCOD 29 FEB 1996 GBR 10.65
Trayvon BROMELL 10 JUL 1995 USA DQ
Zharnel HUGHES 13 JUL 1995 GBR DQ

Diamond Discipline – GW

Men’s 400m

Final
PLACE NAME BIRTH DATE NAT. MARK
1. Matthew HUDSON-SMITH 26 OCT 1994 GBR 45.32
2. Bryce DEADMON 26 MAR 1997 USA 45.51
3. Kahmari MONTGOMERY 16 AUG 1997 USA 45.52
4. Vernon NORWOOD 10 APR 1992 USA 45.53
5. Isaac MAKWALA 24 SEP 1985 BOT 45.98
6. Liemarvin BONEVACIA 05 APR 1989 NED 46.37
7. Alex HAYDOCK-WILSON 28 JUL 1999 GBR 46.49
8. Wilbert LONDON 17 AUG 1997 USA 46.89
9. Jochem DOBBER 08 JUL 1997 NED 47.61

Diamond Discipline – GW

Men’s 800m

Final
PLACE NAME BIRTH DATE NAT. MARK
1. Marco AROP 20 SEP 1998 CAN 1:45.41
2. Benjamin ROBERT 04 JAN 1998 FRA 1:46.22
3. Bryce HOPPEL 05 SEP 1997 USA 1:46.33
4. Jake WIGHTMAN 11 JUL 1994 GBR 1:46.39
5. Patryk DOBEK 13 FEB 1994 POL 1:46.63
6. Wyclife KINYAMAL 02 JUL 1997 KEN 1:46.64
7. Clayton MURPHY 26 FEB 1995 USA 1:47.23
8. Daniel ROWDEN 09 SEP 1997 GBR 1:47.29
9. Peter BOL 22 FEB 1994 AUS 1:47.59
10. Mariano GARCÍA 25 SEP 1997 ESP 1:48.77
Erik SOWINSKI 21 DEC 1989 USA DNF

Diamond Discipline – GW

Men’s 1500m

Final
PLACE NAME BIRTH DATE NAT. MARK
1. Abel KIPSANG 27 NOV 1996 KEN 3:35.15
2. Mohamed KATIR 17 FEB 1998 ESP 3:35.62
3. Oliver HOARE 29 JAN 1997 AUS 3:35.76
4. Michał ROZMYS 13 MAR 1995 POL 3:35.86
5. Josh KERR 08 OCT 1997 GBR 3:35.92
6. Adel MECHAAL 05 DEC 1990 ESP 3:35.93
7. Charles GRETHEN 02 JUN 1992 LUX 3:37.00
8. Matthew STONIER 24 SEP 2001 GBR 3:37.25
9. George BEAMISH 24 OCT 1996 NZL 3:37.45
10. Ignacio FONTES 22 JUN 1998 ESP 3:37.66
11. Matthew RAMSDEN 23 JUL 1997 AUS 3:39.65
12. Baptiste MISCHLER 23 NOV 1997 FRA 3:39.94
13. George MILLS 12 MAY 1999 GBR 3:42.33
14. Stewart MCSWEYN 01 JUN 1995 AUS 3:44.14
15. Charles Cheboi SIMOTWO 05 JUN 1995 KEN 3:44.82
Piers COPELAND 26 NOV 1998 GBR DNF
Erik SOWINSKI 21 DEC 1989 USA DNF

Diamond Discipline – GW

Men’s 110mH

Final, Wind: +0.2
PLACE NAME BIRTH DATE NAT. MARK
1. Hansle PARCHMENT 17 JUN 1990 JAM 13.09
2. Omar MCLEOD 25 APR 1994 JAM 13.17
3. Asier MARTÍNEZ 22 APR 2000 ESP 13.32
4. Damian CZYKIER 10 AUG 1992 POL 13.32
5. Andrew POZZI 15 MAY 1992 GBR 13.39
6. Aurel MANGA 24 JUL 1992 FRA 13.61
7. David KING 13 JUN 1994 GBR 13.64
8. Wellington ZAZA 20 JAN 1995 LBR 13.81
9. Cameron FILLERY 02 NOV 1998 GBR 13.90

Diamond Discipline – GW

Men’s High Jump

Final
PLACE NAME BIRTH DATE NAT. MARK
1. Django LOVETT 06 JUL 1992 CAN 2.28
2. Gianmarco TAMBERI 01 JUN 1992 ITA 2.25
3. Norbert KOBIELSKI 28 JAN 1997 POL 2.25
4. Shelby MCEWEN 06 APR 1996 USA 2.22
5. Loïc GASCH 13 AUG 1994 SUI 2.18
6. Joel CLARKE-KHAN 30 SEP 1999 GBR 2.18
6. Hamish KERR 17 AUG 1996 NZL 2.18

Diamond Discipline – GW

Men’s Discus Throw

Final
PLACE NAME BIRTH DATE NAT. MARK
1. Kristjan ČEH 17 FEB 1999 SLO 71.27
2. Andrius GUDŽIUS 14 FEB 1991 LTU 66.40
3. Daniel STÅHL 27 AUG 1992 SWE 65.97
4. Lukas WEIßHAIDINGER 20 FEB 1992 AUT 65.14
5. Matthew DENNY 02 JUN 1996 AUS 64.15
6. Nicholas PERCY 05 DEC 1994 GBR 63.03
7. Robert URBANEK 29 APR 1987 POL 61.06
8. Simon PETTERSSON 03 JAN 1994 SWE 56.82

Diamond Discipline – GW

Women’s 100m

Final, Wind: -0.1
PLACE NAME BIRTH DATE NAT. MARK
1. Dina ASHER-SMITH 04 DEC 1995 GBR 11.11
2. Shericka JACKSON 16 JUL 1994 JAM 11.12
3. Daryll NEITA 29 AUG 1996 GBR 11.14
4. Mikiah BRISCO 14 JUL 1996 USA 11.25
5. Gabrielle THOMAS 07 DEC 1996 USA 11.31
6. Destiny SMITH-BARNETT 26 JUL 1996 USA 11.35
7. Cambrea STURGIS 27 MAR 1999 USA 11.35
8. Anthonique STRACHAN 22 AUG 1993 BAH 11.41
9. Ajla DEL PONTE 15 JUL 1996 SUI 11.72

Diamond Discipline – GW

Women’s 800m

Final
PLACE NAME BIRTH DATE NAT. MARK
1. Keely HODGKINSON 03 MAR 2002 GBR 1:58.63
2. Renelle LAMOTE 26 DEC 1993 FRA 1:59.53
3. Natoya GOULE 30 MAR 1991 JAM 2:00.13
4. Sage HURTA 23 JUN 1998 USA 2:00.48
5. Alexandra BELL 04 NOV 1992 GBR 2:00.67
6. Christina HERING 09 OCT 1994 GER 2:00.82
7. Lindsey BUTTERWORTH 27 SEP 1992 CAN 2:01.20
8. Louise SHANAHAN 26 JAN 1997 IRL 2:01.35
9. Gaia SABBATINI 10 JUN 1999 ITA 2:01.38
10. Katharina TROST 28 JUN 1995 GER 2:01.80
Agata KOŁAKOWSKA 02 AUG 1997 POL DNF

Diamond Discipline – GW

Women’s 1500m

Final
PLACE NAME BIRTH DATE NAT. MARK
1. Laura MUIR 09 MAY 1993 GBR 4:02.81
2. Jessica HULL 22 OCT 1996 AUS 4:03.42
3. Winny CHEBET 20 DEC 1990 KEN 4:05.56
4. Ciara MAGEEAN 12 MAR 1992 IRL 4:05.70
5. Jemma REEKIE 06 MAR 1998 GBR 4:07.01
6. Marta PÉREZ 19 APR 1993 ESP 4:07.93
7. Cory Ann MCGEE 29 MAY 1992 USA 4:08.26
8. Katie SNOWDEN 09 MAR 1994 GBR 4:08.33
9. Elise VANDERELST 27 JAN 1998 BEL 4:09.30
10. Kristiina MÄKI 22 SEP 1991 CZE 4:13.83
11. Sarah HEALY 13 FEB 2001 IRL 4:15.97
Ellie SANFORD 13 NOV 1997 AUS DNF

Diamond Discipline – GW

Women’s 5000m

Final
PLACE NAME BIRTH DATE NAT. MARK
1. Dawit SEYAUM 27 JUL 1996 ETH 14:47.55
2. Hawi FEYSA 01 FEB 1999 ETH 14:48.94
3. Fantu WORKU 29 MAR 1999 ETH 14:49.64
4. Karoline Bjerkeli GRØVDAL 14 JUN 1990 NOR 14:51.38
5. Hanna KLEIN 06 APR 1993 GER 14:51.71
6. Jessica JUDD 07 JAN 1995 GBR 14:57.19
7. Sarah LAHTI 18 FEB 1995 SWE 15:04.87
8. Carla GALLARDO 09 FEB 1999 ESP 15:10.62
9. Sara BENFARES 27 MAY 2001 GER 15:25.74
10. Rose DAVIES 21 DEC 1999 AUS 15:28.47
11. Marta GARCÍA 01 JAN 1998 ESP 15:28.55
12. Isobel BATT-DOYLE 14 SEP 1995 AUS 15:29.05
13. Viktória WAGNER-GYÜRKÉS 15 OCT 1992 HUN 15:32.17
14. Cristina RUIZ 16 JAN 1999 ESP 15:34.49
15. Verity OCKENDEN 31 AUG 1991 GBR 15:45.04
Nadia BATTOCLETTI 12 APR 2000 ITA DNF
Sarah BILLINGS 07 MAR 1998 AUS DNF
Calli THACKERY 09 JAN 1993 GBR DNF

Diamond Discipline – GW

Women’s 400mH

Final
PLACE NAME BIRTH DATE NAT. MARK
1. Dalilah MUHAMMAD 07 FEB 1990 USA 54.54
2. Viktoriya TKACHUK 08 NOV 1994 UKR 55.25
3. Anna RYZHYKOVA 24 NOV 1989 UKR 55.37
4. Lina NIELSEN 13 MAR 1996 GBR 55.40
5. Gianna WOODRUFF 18 NOV 1993 PAN 55.43
6. Jessie KNIGHT 15 JUN 1994 GBR 55.50
7. Janieve RUSSELL 14 NOV 1993 JAM 56.21
8. Jessica TURNER 08 AUG 1995 GBR 57.43

Diamond Discipline – GW

Women’s Pole Vault

Final
PLACE NAME BIRTH DATE NAT. MARK
1. Sandi MORRIS 08 JUL 1992 USA 4.73
2. Katerina STEFANIDI 04 FEB 1990 GRE 4.65
2. Tina ŠUTEJ 07 NOV 1988 SLO 4.65
4. Sophie COOK 12 SEP 1994 GBR 4.45
5. Emily GROVE 22 MAY 1993 USA 4.45
6. Nikoleta KYRIAKOPOULOU 21 MAR 1986 GRE 4.45
7. Katie NAGEOTTE 13 JUN 1991 USA 4.30
Holly BRADSHAW 02 NOV 1991 GBR NM
Michaela MEIJER 30 JUL 1993 SWE NM

Diamond Discipline – GW

Women’s Long Jump

Final
PLACE NAME BIRTH DATE NAT. MARK WIND
1. Malaika MIHAMBO 03 FEB 1994 GER 7.09 0.0
2. Maryna BEKH-ROMANCHUK 18 JUL 1995 UKR 6.66 +0.8
3. Lorraine UGEN 22 AUG 1991 GBR 6.65 +1.4
4. Jazmin SAWYERS 21 MAY 1994 GBR 6.60 +1.6
5. Ivana VULETA 10 MAY 1990 SRB 6.54 +0.5
6. Kendell WILLIAMS 14 JUN 1995 USA 6.47 +2.3
7. Khaddi SAGNIA 20 APR 1994 SWE 6.46 0.0
8. Katarina JOHNSON-THOMPSON 09 JAN 1993 GBR 6.41 +2.2
Kendell WILLIAMS 14 JUN 1995 USA 6.35 -1.2
Katarina JOHNSON-THOMPSON 09 JAN 1993 GBR 6.24 +1.5

Diamond Discipline – GW

Women’s Discus Throw

Final
PLACE NAME BIRTH DATE NAT. MARK
1. Valarie ALLMAN 23 FEB 1995 USA 67.85
2. Sandra PERKOVIĆ 21 JUN 1990 CRO 67.26
3. Laulauga TAUSAGA 22 MAY 1998 USA 60.80
4. Melina ROBERT-MICHON 18 JUL 1979 FRA 59.96
5. Marija TOLJ 29 NOV 1999 CRO 59.55
6. Liliana CÁ 05 NOV 1986 POR 58.34
7. Jade LALLY 30 MAR 1987 GBR 57.90
8. Kirsty LAW 11 OCT 1986 GBR 55.35

National Events – F

Men’s 100m

Final, Wind: -0.5
PLACE NAME BIRTH DATE NAT. MARK
1. Jeremiah AZU 15 MAY 2001 GBR 10.19
2. Aaron BROWN 27 MAY 1992 CAN 10.23
3. Sam GORDON 05 OCT 1994 GBR 10.44
4. Adam THOMAS 15 APR 1995 GBR 10.45
5. Taymir BURNET 01 OCT 1992 NED 10.47
6. Brendon RODNEY 09 APR 1992 CAN 10.47
7. Xavi MO-AJOK 16 SEP 2002 NED 10.49
8. Joris VAN GOOL 04 APR 1998 NED 10.58
9. Dewi HAMMOND 11 FEB 1994 GBR 10.63

National Events – F

Men’s 400m

Final
PLACE NAME BIRTH DATE NAT. MARK
1. Joseph BRIER 16 MAR 1999 GBR 46.21
2. Kevin METZGER 13 NOV 1997 GBR 46.55
3. Ben HIGGINS 14 NOV 2000 GBR 46.59
4. Lewis DAVEY 24 OCT 2000 GBR 46.62
5. Cameron CHALMERS 06 FEB 1997 GBR 46.69
6. Rabah YOUSIF 11 DEC 1986 GBR 47.62
7. Lee THOMPSON 05 MAR 1997 GBR 47.65
8. Efekemo OKORO 21 FEB 1992 GBR 48.04
Jamal RHODEN-STEVENS 27 APR 1994 GBR DQ

National Events – F

Men’s 800m

Final
PLACE NAME BIRTH DATE NAT. MARK
1. Ben PATTISON 15 DEC 2001 GBR 1:49.21
2. Jamie WEBB 01 JUN 1994 GBR 1:49.92
3. Kyle LANGFORD 02 FEB 1996 GBR 1:49.94
4. Luke MCCANN 12 MAR 1998 IRL 1:50.43
5. Rocco ZAMAN-BROWNE 04 DEC 2000 GBR 1:50.45
6. Archie DAVIS 16 OCT 1998 GBR 1:50.81
7. Guy LEARMONTH 20 APR 1992 GBR 1:51.43
8. Daniel HOWELLS 28 FEB 2002 GBR 1:51.72
9. Thomas RANDOLPH 07 FEB 1999 GBR 1:54.56
Luca BIGG GBR DNF

National Events – F

Men’s 3000mSC

Final
PLACE NAME BIRTH DATE NAT. MARK
1. William BATTERSHILL 25 FEB 1998 GBR 8:36.56
2. Daniel JARVIS 21 OCT 1995 GBR 8:37.58
3. Ieuan THOMAS 17 JUL 1989 GBR 8:56.75
4. Ben THOMAS 07 JUL 2001 GBR 9:04.23
5. George PHILLIPS GBR 9:18.28
6. Alex ALSTON 27 NOV 2003 GBR 9:29.64
Mark PEARCE 19 JAN 1996 GBR DNF

National Events – F

Women’s 100m

Final, Wind: +0.3
PLACE NAME BIRTH DATE NAT. MARK
1. Gabrielle THOMAS 07 DEC 1996 USA 11.27
2. Khamica BINGHAM 15 JUN 1994 CAN 11.28
3. Mikiah BRISCO 14 JUL 1996 USA 11.29
4. Imani LANSIQUOT 17 DEC 1997 GBR 11.43
5. Hannah BRIER 03 FEB 1998 GBR 11.52
6. Kristal AWUAH 07 AUG 1999 GBR 11.60
7. Bianca WILLIAMS 18 DEC 1993 GBR 11.61
8. Desiree HENRY 26 AUG 1995 GBR 11.62
9. Alisha REES 16 APR 1999 GBR 11.64

National Events – F

Women’s 400m

Final
PLACE NAME BIRTH DATE NAT. MARK
1. Zoey CLARK 25 OCT 1994 GBR 51.88
2. Ama PIPI 26 NOV 1995 GBR 52.57
3. Yemi Mary JOHN 03 MAY 2003 GBR 53.04
4. Lily BECKFORD 11 AUG 1997 GBR 53.46
5. Hannah WILLIAMS 23 APR 1998 GBR 53.72
6. Amy HILLYARD 28 OCT 1995 GBR 54.31
7. Carys MCAULAY 18 JAN 1998 GBR 54.35

National Events – F

Women’s 800m

Final
PLACE NAME BIRTH DATE NAT. MARK
1. Isabelle BOFFEY 13 APR 2000 GBR 2:01.30
2. Abigail IVES 06 FEB 2004 GBR 2:01.88
3. Ellie BAKER 03 JUN 1998 GBR 2:02.14
4. Jenny SELMAN 09 MAR 1991 GBR 2:03.02
5. Brooke FELDMEIER 26 JAN 1996 USA 2:03.77
6. Iris DOWNES 03 JUL 2005 GBR 2:04.63
7. Jill CHERRY 01 MAR 1998 GBR 2:04.98
8. Georgie HARTIGAN 01 MAR 1996 IRL 2:05.11
9. Sabrina SINHA 19 APR 1999 GBR 2:07.65
Jessica TAPPIN 17 MAY 1990 GBR DNF

U20 Events – F

Women’s 4x100m

Final
PLACE NAME BIRTH DATE NAT. MARK
1. Croydon U20 GBR 47.67
2. Croydon U20 GBR 47.88
Filed Under:


Like this article? Subscribe to our newsletter or follow us on social

The latest running news, sent to your inbox weekly or when urgent news breaks.

You have been subscribed.