2022 FBK Games Results – 2022 Hengelo Results: Eilish McColgan Wins 10,000 in 30:19

by LetsRun.com
June 6, 2022

Full results for the 2022 FBK Games -the World Athletics Contintal Tour gold athletics meeting held today at Blankers-Koen Stadion in Hengelo –  appear below. The race served as the Ethiopian 10,000 trials for women but Brit Eilish McCoglan won the race in 30:19.02 (previous pb of 30:58.94), to move to #2 on the British rankings. Letensebet Gidey (30:44) was the top Ethiopian across the line in 30:45 to punch her ticket to Worlds as former WR holder Almaz Ayana returned to the track for the 1st time since 2019 but didn’t make it as she was the 5th Ethiopian (30:48).

MB: FBK Games Hengelo Official Thread
MB:
Eilish McColgan takes down Letesenbet Giey at FBK Games in Hengelo – 30:19 FTW
MB: 2022:. Watch out Letesenet Giday & Siffan Hissain, ALMAZ AYANA is back

Article continues below player
Like this article? Subscribe to our newsletter or follow us on social media
The latest running news, sent to your inbox weekly or when urgent news breaks.

You have been subscribed.

In other action, Faith Kipyegon won the 800 over world champ Halimah Nakaayi (2:00.36 to 2:00.87), Mondo Duplantis won the PV (6.01), Anderson Peters broke 90m again (90.75), Femke Bol set a meet record in the 400h (53.94), and world champ Peruth Chemutai won the steple (9:14.00).

Men’s 100m

Final, Wind: -0.3

PLACE NAME BIRTH DATE NAT. MARK
1. Yohan BLAKE 26 DEC 1989 JAM 10.11
2. Kyree KING 09 JUL 1994 USA 10.23
3. Emile ERASMUS 03 APR 1992 RSA 10.25
4. Jeremiah AZU 15 MAY 2001 GBR 10.28
5. Joris VAN GOOL 04 APR 1998 NED 10.38
6. Tyquendo TRACEY 10 JUN 1993 JAM 10.41
7. Harry AIKINES-ARYEETEY 29 AUG 1988 GBR 10.52
8. Tommy RAMDHAN 28 NOV 1996 GBR 10.60
9. Churandy MARTINA 03 JUL 1984 NED 10.61

Men’s 400m

Final

PLACE NAME BIRTH DATE NAT. MARK
1. Vernon NORWOOD 10 APR 1992 USA 45.28
2. Christopher TAYLOR 01 OCT 1999 JAM 45.45
3. Trevor STEWART 20 MAY 1997 USA 45.93
4. Liemarvin BONEVACIA 05 APR 1989 NED 46.11
5. Patrik ŠORM 21 NOV 1993 CZE 46.30
6. Isayah BOERS 19 JUN 1999 NED 46.69
7. Jochem DOBBER 08 JUL 1997 NED 47.16
8. Terrence AGARD 16 APR 1990 NED 47.21

Men’s 1500m

Final

PLACE NAME BIRTH DATE NAT. MARK
1. Kumari TAKI 06 MAY 1999 KEN 3:34.77
2. Michał ROZMYS 13 MAR 1995 POL 3:35.40
3. Filip SASÍNEK 08 JAN 1996 CZE 3:36.40
4. Andrew COSCORAN 18 JUN 1996 IRL 3:36.54
5. George MILLS 12 MAY 1999 GBR 3:36.92
6. Saúl ORDÓÑEZ 10 APR 1994 ESP 3:36.99
7. Mike FOPPEN 29 NOV 1996 NED 3:37.22
8. Elliot GILES 26 MAY 1994 GBR 3:37.48
9. Thiago ANDRÉ 04 AUG 1995 BRA 3:39.56
10. Archie DAVIS 16 OCT 1998 GBR 3:40.11
11. Melkeneh AZIZE 01 JAN 2005 ETH 3:41.71
12. Rorey HUNTER 02 FEB 1993 AUS 3:42.10
13. Adam Ali MUSAB 17 APR 1995 QAT 3:44.92
Mounir AKBACHE 14 MAR 1986 FRA DNF
Charlie DA’VALL GRICE 07 NOV 1993 GBR DNF
Simon DENISSEL 22 MAY 1990 FRA DNF
Boaz KIPRUGUT 18 MAY 1998 KEN DNF

Men’s 110mH

Final, Wind: +0.6

PLACE NAME BIRTH DATE NAT. MARK
1. Eduardo RODRIGUES 08 OCT 1995 BRA 13.34
2. Milan TRAJKOVIC 17 MAR 1992 CYP 13.38
3. Daniel ROBERTS 13 NOV 1997 USA 13.40
4. Michael OBASUYI 12 AUG 1999 BEL 13.63
5. Gregor TRABER 02 DEC 1992 GER 13.66
6. Koen SMET 09 AUG 1992 NED 13.66
7. Liam VAN DER SCHAAF 08 OCT 1998 NED 13.66
8. Paolo DAL MOLIN 31 JUL 1987 ITA 13.88
Damion THOMAS 29 JUN 1999 JAM DNF

Men’s 400mH

Final

PLACE NAME BIRTH DATE NAT. MARK
1. Julien WATRIN 27 JUN 1992 BEL 49.47
2. Nick SMIDT 12 MAY 1997 NED 49.66
3. Ramsey ANGELA 06 NOV 1999 NED 50.44
4. Dany BRAND 23 FEB 1996 SUI 50.47
5. Chris MCALISTER 03 DEC 1995 GBR 50.64
Mario LAMBRUGHI 05 FEB 1992 ITA DNF
Marcio TELES 27 JAN 1994 BRA DNF
Alastair CHALMERS 31 MAR 2000 GBR DQ

Men’s Pole Vault

Final

PLACE NAME BIRTH DATE NAT. MARK
1. Armand DUPLANTIS 10 NOV 1999 SWE 6.01
2. Rutger KOPPELAAR 01 MAY 1993 NED 5.70
3. Ben BROEDERS 21 JUN 1995 BEL 5.60
4. Jacob WOOTEN 22 APR 1997 USA 5.60
5. Nate RICHARTZ 02 NOV 1994 USA 5.60
6. Kurtis MARSCHALL 25 APR 1997 AUS 5.50
6. Mikko PAAVOLA 16 JAN 1998 FIN 5.50
8. Harry COPPELL 11 JUL 1996 GBR 5.50
9. Menno VLOON 11 MAY 1994 NED 5.30
10. Andrew IRWIN 23 JAN 1993 USA 5.30

Men’s Javelin Throw

Final

PLACE NAME BIRTH DATE NAT. MARK
1. Anderson PETERS 21 OCT 1997 GRN 90.75
2. Julian WEBER 29 AUG 1994 GER 89.54
3. Keshorn WALCOTT 02 APR 1993 TTO 89.07
4. Andrian MARDARE 20 JUN 1995 MDA 83.69
5. Andreas HOFMANN 16 DEC 1991 GER 81.00
6. Rolands ŠTROBINDERS 14 APR 1992 LAT 78.67
7. Timothy HERMAN 19 OCT 1990 BEL 78.35
8. Thomas VAN OPHEM 06 SEP 1992 NED 74.91

Women’s 100m

Final, Wind: +0.8

PLACE NAME BIRTH DATE NAT. MARK
1. Daryll NEITA 29 AUG 1996 GBR 11.19
2. TyNia GAITHER 16 MAR 1993 BAH 11.23
3. Imani LANSIQUOT 17 DEC 1997 GBR 11.26
4. Kayla WHITE 24 SEP 1996 USA 11.31
5. Dafne SCHIPPERS 15 JUN 1992 NED 11.40
6. N’Ketia SEEDO 07 JUN 2003 NED 11.48
7. Salomé KORA 08 JUN 1994 SUI 11.53
8. Marije VAN HUNENSTIJN 02 MAR 1995 NED 11.56
Jamile SAMUEL 24 APR 1992 NED DQ

Women’s 400m

Final

PLACE NAME BIRTH DATE NAT. MARK
1. Roxana GÓMEZ 07 JAN 1999 CUB 51.18
2. Lieke KLAVER 20 AUG 1998 NED 51.34
3. Nicole YEARGIN 11 AUG 1997 GBR 51.56
4. Corinna SCHWAB 05 APR 1999 GER 51.76
5. Eveline SAALBERG 30 JUL 1998 NED 51.80
6. Wadeline JONATHAS 19 FEB 1998 USA 52.17
7. Tiffani MARINHO 06 MAY 1999 BRA 52.90
8. Susanne WALLI 05 MAY 1996 AUT 53.02

Women’s 800m

Final

PLACE NAME BIRTH DATE NAT. MARK
1. Faith KIPYEGON 10 JAN 1994 KEN 2:00.36
2. Halimah NAKAAYI 16 OCT 1994 UGA 2:00.87
3. Catriona BISSET 01 MAR 1994 AUS 2:00.90
4. Ellie BAKER 03 JUN 1998 GBR 2:02.47
5. Christina HERING 09 OCT 1994 GER 2:03.31
6. Rose Mary ALMANZA 13 JUL 1992 CUB 2:03.43
7. Olha LYAKHOVA 18 MAR 1992 UKR 2:03.52
8. Marissa DAMINK 24 OCT 1995 NED 2:04.29
9. Bendere OBOYA 17 APR 2000 AUS 2:05.87
Jackie BAUMANN 24 AUG 1995 GER DNF

Women’s 10,000m

Final

PLACE NAME BIRTH DATE NAT. MARK
1. Eilish MCCOLGAN 25 NOV 1990 GBR 30:19.02
2. Letesenbet GIDEY 20 MAR 1998 ETH 30:44.27
3. Ejgayehu TAYE 10 FEB 2000 ETH 30:44.68
4. Margaret Chelimo KIPKEMBOI 09 FEB 1993 KEN 30:45.00
5. Bosena MULATE 21 NOV 2001 ETH 30:47.55
6. Girmawit GEBRZIHAIR 21 NOV 2001 ETH 30:47.72
7. Almaz AYANA 21 NOV 1991 ETH 30:48.48
8. Yalemzerf YEHUALAW 03 AUG 1999 ETH 30:54.28
9. Rahel DANIEL 16 NOV 2001 ERI 30:59.75
10. Tsehay GEMECHU 12 DEC 1998 ETH 31:00.26
11. Hawi FEYSA 01 FEB 1999 ETH 31:03.32
12. Tsigie GEBRESELAMA 30 SEP 2000 ETH 31:04.88
13. Caroline Chepkoech KIPKIRUI 26 MAY 1994 KAZ 31:13.18
14. Abersh MINSEWO 22 FEB 2001 ETH 31:13.53
15. Stella CHESANG 01 DEC 1996 UGA 31:13.72
16. Eva CHERONO 15 AUG 1996 KEN 31:16.93
17. Anchialem HAYMANOT 09 MAY 2001 ETH 31:50.08
18. Natsnet AMANUEL 05 NOV 1993 ERI 31:50.79
19. Meraf BAHTA 24 JUN 1989 SWE 31:51.53
20. Dolshi TESFU 17 JUN 1999 ERI 32:01.16
21. Asnakesh AWOKE 01 NOV 1995 ETH 32:02.00
22. Francine NIYOMUKUNZI 01 AUG 1999 BDI 32:32.14
Esther CHEBET 09 OCT 1997 UGA DNF

Women’s 100mH

Final, Wind: +0.4

PLACE NAME BIRTH DATE NAT. MARK
1. Britany ANDERSON 03 JAN 2001 JAM 12.51
2. Nia ALI 23 OCT 1988 USA 12.69
3. Tonea MARSHALL 17 DEC 1998 USA 12.70
4. Tia JONES 08 SEP 2000 USA 12.71
5. Devynne CHARLTON 26 NOV 1995 BAH 12.88
6. Nadine VISSER 09 FEB 1995 NED 12.95
7. Sarah LAVIN 28 MAY 1994 IRL 13.10
8. Maayke TJIN-A-LIM 10 JAN 1998 NED 13.17
9. Zoë SEDNEY 15 DEC 2001 NED 13.40

Women’s 400mH

Final

PLACE NAME BIRTH DATE NAT. MARK
1. Femke BOL 23 FEB 2000 NED 53.94
2. Anna RYZHYKOVA 24 NOV 1989 UKR 55.62
3. Jessie KNIGHT 15 JUN 1994 GBR 55.81
4. Viivi LEHIKOINEN 27 AUG 1999 FIN 56.29
5. Lina NIELSEN 13 MAR 1996 GBR 56.85
6. Paulien COUCKUYT 19 MAY 1997 BEL 56.90
7. Yasmin GIGER 06 NOV 1999 SUI 57.29
8. Shamier LITTLE 20 MAR 1995 USA 1:03.27

Women’s 3000mSC

Final

PLACE NAME BIRTH DATE NAT. MARK
1. Peruth CHEMUTAI 10 JUL 1999 UGA 9:14.00
2. Luiza GEGA 05 NOV 1988 ALB 9:15.48
3. Celliphine Chepteek CHESPOL 23 MAR 1999 KEN 9:15.89
4. Sembo ALEMAYEHU 24 JAN 2005 ETH 9:18.98
5. Lea MEYER 16 SEP 1997 GER 9:26.89
6. Lomi MULETA 29 NOV 2001 ETH 9:26.89
7. Purity KIRUI 13 AUG 1991 KEN 9:35.00
8. Rosefline CHEPNGETICH 17 JUN 1997 KEN 9:35.30
9. Kinga KRÓLIK 26 SEP 1999 POL 9:36.63
10. Irene SÁNCHEZ-ESCRIBANO 25 AUG 1992 ESP 9:36.82
11. Carolina ROBLES 04 DEC 1991 ESP 9:37.20
12. Nataliya STREBKOVA 06 MAR 1995 UKR 9:39.53
13. Agrie WOLE 20 JAN 1999 ETH 9:41.33
Virginia NYAMBURA 20 JUL 1993 KEN DNF

Women’s Long Jump

Final

PLACE NAME BIRTH DATE NAT. MARK WIND
1. Malaika MIHAMBO 03 FEB 1994 GER 6.65 +1.6
2. Quanesha BURKS 15 MAR 1995 USA 6.53 -0.8
3. Evelise VEIGA 03 MAR 1996 POR 6.37 +0.3
4. Merle HOMEIER 27 AUG 1999 GER 6.36 -0.7
5. Jazmin SAWYERS 21 MAY 1994 GBR 6.31 +1.7
6. Brooke BUSCHKUEHL 12 JUL 1993 AUS 6.13 -0.8
7. Pauline HONDEMA 28 MAR 2000 NED 6.04 -0.8
8. Eliane MARTINS 26 MAY 1986 BRA 5.74 +1.1
9. Anasztázia NGUYEN 09 JAN 1993 HUN 5.40 +1.4

Women’s Shot Put

Final

PLACE NAME BIRTH DATE NAT. MARK
1. Chase EALEY 20 JUL 1994 USA 19.98
2. Auriol DONGMO 03 AUG 1990 POR 19.68
3. Sarah MITTON 20 JUN 1996 CAN 19.24
4. Jessica SCHILDER 19 MAR 1999 NED 19.17
5. Fanny ROOS 02 JAN 1995 SWE 18.57
6. Sara GAMBETTA 18 FEB 1993 GER 18.04
7. Benthe KÖNIG 07 APR 1998 NED 17.84
8. Anita MÁRTON 15 JAN 1989 HUN 17.67
9. Sophie MCKINNA 31 AUG 1994 GBR 17.18

National Events – E

Men’s 100m

Final, Wind: 0.0

PLACE NAME BIRTH DATE NAT. MARK
1. Joris VAN GOOL 04 APR 1998 NED 10.33
2. Elvis AFRIFA 30 NOV 1997 NED 10.44
3. Churandy MARTINA 03 JUL 1984 NED 10.55
4. Cédric FINI 2003 NED 10.56
5. Cedrych VAN DER GRAAFF 24 NOV 1999 NED 10.66
6. Nsikak EKPO 14 APR 2003 NED 10.69

National Events – E

Men’s 400m

Final

PLACE NAME BIRTH DATE NAT. MARK
1. Maarten EMMANEEL 10 SEP 2000 NED 46.90
2. Djoao LOBLES 14 JAN 2001 NED 47.51
3. Taymir BURNET 01 OCT 1992 NED 47.60
4. Vester VAN HEIJNINGEN 1994 NED 47.72
5. Pim VAN BAKEL 21 NOV 2001 NED 47.89
6. Nout WARDENBURG 18 FEB 1997 NED 48.37
7. Juno SCHUWER 07 JUN 2002 NED 48.68

National Events – E

Men’s 800m

Final

PLACE NAME BIRTH DATE NAT. MARK
1. Abdo-Razak HASSAN 01 JAN 2003 DJI 1:48.32
2. Rick VAN RIEL 15 FEB 2002 NED 1:48.80
3. Boitumelo MASILO 05 AUG 1995 BOT 1:49.09
4. Kevin WAIMANA VIEZEE 20 JAN 1997 NED 1:49.48
5. Ludo VAN NIEUWENHUIZEN 01 FEB 2001 NED 1:49.69
6. Ryan CLARKE 17 NOV 1997 NED 1:50.50
7. Beer HARMS 2003 NED 1:50.69
8. Nick MARSMAN 21 DEC 1997 NED 1:50.70
9. Dion EIJSSEN 2004 NED 1:50.99
10. Jesse SCHELTEMA 2002 NED 1:51.32
11. Twan PORMES 27 JUL 1998 NED 1:51.41
12. Thije TJEBBES 2000 NED 1:52.96
13. Bram ANDERIESSEN 01 AUG 1999 NED 1:53.69
Lars VAN HOEVEN 06 JUN 1999 NED DNF

National Events – E

Men’s 1500m

Final

PLACE NAME BIRTH DATE NAT. MARK
1. Hassan Idleh DIRANEH 01 JAN 2003 DJI 3:43.44
2. Niels LAROS 17 APR 2005 NED 3:43.49
3. Robin VAN RIEL 30 APR 2000 NED 3:44.35
4. Jort BENZ 08 SEP 2001 NED 3:46.12
5. Noah BALTUS 03 FEB 2002 NED 3:46.79
6. Yorben RUITER 19 AUG 1995 NED 3:46.83
7. Jesse FOKKENROOD 28 MAR 2002 NED 3:48.10
8. Teun TER HAAR 21 MAR 2003 NED 3:49.39
9. Jaap Gerben VELLINGA 28 JUL 1994 NED 3:49.75
10. Mahadi ABDI ALI 08 NOV 1995 NED 3:50.01
11. Duncan STEENBAKKER 17 OCT 2001 NED 3:50.74
12. Abdirahman MOHAMED 06 AUG 2001 NED 3:52.43
13. Thomas LEWIS 03 NOV 1994 NED 3:52.63
14. Stan SCHIPPEREN 29 NOV 2001 NED 3:55.40
15. Edwin SJERPS 18 NOV 1997 NED 3:55.65
16. Luc VELZEBOER 10 OCT 1998 NED 3:56.11
17. Juan ZIJDERLAAN 2005 NED 4:03.19
Valentijn WEINANS 29 DEC 1995 NED DNF

National Events – E

Men’s Shot Put

Final

PLACE NAME BIRTH DATE NAT. MARK
1. Ruben ROLVINK 25 AUG 2002 NED 16.82
2. Bjorn VAN KINS 2000 NED 16.52
3. Paul OLOFSEN 22 FEB 1989 NED 15.76
Mattijs MOLS 22 APR 2000 NED NM

National Events – E

Men’s Javelin Throw

Final

PLACE NAME BIRTH DATE NAT. MARK
1. Tom EGBERS 11 NOV 1999 NED 70.91
2. Lars TIMMERMAN-JETTEN 19 APR 1991 NED 66.36
3. Dario PODDA 24 APR 2001 NED 63.46

National Events – E

Women’s 100m

Final, Wind: -0.2

PLACE NAME BIRTH DATE NAT. MARK
1. Imani LANSIQUOT 17 DEC 1997 GBR 11.29
2. Dafne SCHIPPERS 15 JUN 1992 NED 11.46
3. Leonie VAN VLIET 13 JUN 1993 NED 11.62
4. Naomi SEDNEY 17 DEC 1994 NED 11.65
5. N’Ketia SEEDO 07 JUN 2003 NED 11.74
6. Femke NUIJTEN 1999 NED 12.00
7. Frederique POST 03 FEB 2000 NED 12.30

National Events – E

Women’s 400m

Final

PLACE NAME BIRTH DATE NAT. MARK
1. Andrea BOUMA 06 NOV 1999 NED 52.89
2. Cathelijn PEETERS 06 NOV 1996 NED 53.50
3. Hanneke OOSTERWEGEL 10 DEC 1996 NED 53.55
4. Anne VAN DE WIEL 04 JUN 1997 NED 53.89
5. Laura DE WITTE 07 AUG 1995 NED 54.07
6. Mara COTTERINK 28 SEP 2002 NED 54.74
7. Myrte VAN DER SCHOOT 16 APR 2004 NED 54.86
8. Lena KATER 03 SEP 1998 NED 55.05

National Events – E

Women’s 800m

Final

PLACE NAME BIRTH DATE NAT. MARK
1. Anne KNIJNENBURG 11 MAR 2002 NED 2:07.26
2. Danaid PRINSEN 20 AUG 1997 NED 2:08.29
3. Laila YAHYAOUI 2006 NED 2:09.62
4. Dagmar SMID 26 JAN 1997 NED 2:09.73
5. Emmy VAN DEN BERG 05 OCT 2002 NED 2:10.86
6. Bieke SCHIPPEREN 2004 NED 2:11.34
7. Sarah PEERIK 22 DEC 2002 NED 2:12.19
Maureen ELLSWORTH 12 OCT 1991 NED DNF

National Events – E

Women’s Javelin Throw

Final

PLACE NAME BIRTH DATE NAT. MARK
1. Dewi LAFONTAINE 08 JAN 1999 NED 48.63
2. Suze ZEEVAT 2005 NED 48.57

U20 Events – F

Men’s Shot Put (6kg)

Final

PLACE NAME BIRTH DATE NAT. MARK
1. Matyas KEREKGYARTO 25 AUG 2003 NED 18.27

U18 Events – F

Men’s Shot Put (5kg)

Final

PLACE NAME BIRTH DATE NAT. MARK
1. Yannick ROLVINK 07 MAY 2005 NED 20.12
2. Bas NOLSEN 2005 NED 17.99
3. Jarno VAN DAALEN 2006 NED 16.18

U18 Events – F

Men’s Javelin Throw (700gr)

Final

PLACE NAME BIRTH DATE NAT. MARK
1. Ryan JANSEN 2005 NED 75.15
Filed Under:
Like this article? Subscribe to our newsletter or follow us on social media

The latest running news, sent to your inbox weekly or when urgent news breaks.

You have been subscribed.