Results for 2020 Golden Gala Pietro Mennea — Wanda Diamond League Rome

  • submit to reddit

By LetsRun.com
September 15, 2020. Updated 9/17/2020.

The penultimate meet of the 2020 Diamond League season came to an end Thursday in Rome at the Golden Gala Pietro Mennea. Full results appear below. The full field series of results can be found here.

17/09/2020                                                      
                                                                
Golden Gala Pietro Mennea                                       
Stadio Olimpico, Roma (ITA), 17/09/2020                         
                                                                
                                                                
Men's results                                                   
                                                                
100 Metres - Men                                 Wind: +0.3 m/s
                                                                        
    1 SIMBINE Akani                    RSA      9.96                    
    2 CISSÉ Arthur                     CIV     10.04                    
    3 TORTU Filippo                    ITA     10.09                    
    4 JACOBS Lamont Marcell            ITA     10.11                    
    5 RODGERS Michael                  USA     10.12                    
    6 FORTE Julian                     JAM     10.15                    
    7 ALMAS Deniz                      GER     10.27                    
    8 FALL Mouhamadou                  FRA     10.29                    
    9 BURKE Mario                      BAR     10.34                    
                                                                
400 Metres - Men 
                                                                        
    1 SCOTTI Edoardo                   ITA     45.21                    
    2 KARAM Yousef                     KUW     45.25                    
    3 ZALEWSKI Karol                   POL     45.48                    
    4 DOBBER Jochem                    NED     45.64                    
    5 YOUSIF Rabah                     GBR     45.65                    
    6 JANEŽIČ Luka                     SLO     45.78                    
    7 ACETI Vladimir                   ITA     46.28                    
    8 LUCHEMBE Kennedy                 ZAM     46.43                    
    9 VÁZQUEZ Wesley                   PUR     46.67                    
                                                                
3000 Metres - Men 
                                                                        
    1 KIPLIMO Jacob                    UGA   7:26.64                    
    2 INGEBRIGTSEN Jakob               NOR   7:27.05                    
    3 MCSWEYN Stewart                  AUS   7:28.02                    
    4 CRIPPA Yemaneberhan              ITA   7:38.27                    
    5 FOPPEN Mike                      NED   7:39.75                    
    6 KIMELI Isaac                     BEL   7:47.48                    
    7 RAMSDEN Matthew                  AUS   7:48.08                    
    8 ZOGHLAMI Osama                   ITA   7:48.63                    
    9 RIVA Pietro                      ITA   7:50.03                    
   10 GREGSON Ryan                     AUS   7:53.65                    
   11 RAZINE Marouan                   ITA   7:54.80                    
      ABDIKADAR SHEIK ALI Mohad        ITA       DNF                    
      ARESE Pietro                     ITA       DNF                    
      TOBIN Seán                       IRL       DNF                    
                                                                
110 Metres Hurdles - Men                         Wind: +0.1 m/s
                                                                        
    1 POZZI Andrew                     GBR     13.15                    
    2 MALLET Aaron                     USA     13.23                    
    3 CRITTENDEN Freddie               USA     13.31                    
    4 BELOCIAN Wilhem                  FRA     13.49                    
    5 AL YOUHA Yaqoub Mohamed          KUW     13.60                    
    6 PERINI Lorenzo                   ITA     13.61                    
    7 ALKANA Antonio                   RSA     13.66                    
    8 CONSTANTINO Gabriel              BRA     13.67                    
    9 DAL MOLIN Paolo                  ITA     13.70                    
                                                                
400 Metres Hurdles - Men 
                                                                        
    1 WARHOLM Karsten                  NOR     47.07                    
    2 VAILLANT Ludvy                   FRA     48.69                    
    3 MÄGI Rasmus                      EST     48.72                    
    4 KENDZIERA David                  USA     49.35                    
    5 HAPPIO Wilfried                  FRA     49.65                    
    6 LAMBRUGHI Mario                  ITA     49.87                    
    7 PREIS Constantin                 GER     49.91                    
    8 SMIDT Nick                       NED     50.67                    
    9 TELES Marcio                     BRA     51.04                    
                                                                
High Jump - Men 
                                                                        
    1 PROTSENKO Andriy                 UKR      2.30                    
    2 TAMBERI Gianmarco                ITA      2.27                    
    3 SOTTILE Stefano                  ITA      2.18                    
    4 GLEBAUSKAS Adrijus               LTU      2.18                    
    5 DOROSHCHUK Oleh                  UKR      2.18                    
    6 BUBENÍK Matúš                    SVK      2.18                    
    7 JERŠIN TOMASSINI Sandro          SLO      2.05                    
      KOBIELSKI Norbert                POL       DNS                    
      NEDASEKAU Maksim                 BLR       DNS                    
                                                                
Pole Vault - Men 
                                                                        
    1 DUPLANTIS Armand                 SWE      6.15                    
    2 BROEDERS Ben                     BEL      5.80                    
    3 OBIENA Ernest John               PHI      5.80                    
    4 LAVILLENIE Renaud                FRA      5.70                    
    5 COPPELL Harry                    GBR      5.60                    
    6 COLLET Thibaut                   FRA      5.60                    
    7 HOLZDEPPE Raphael                GER      5.45                    
      STECCHI Claudio Michel           ITA       DNS                    
                                                                
Shot Put - Men 
                                                                        
    1 PONZIO Nick                      USA     21.09                    
    2 OTTERDAHL Payton                 USA     20.85                    
    3 FABBRI Leonardo                  ITA     20.69                    
    4 ARNAUDOV Tsanko                  POR     20.60                    
    5 BUKOWIECKI Konrad                POL     20.05                    
    6 BERTEMES Bob                     LUX     20.03                    
    7 WEIR Zane                        RSA     19.43                    
    8 DEL GATTO Lorenzo                ITA     18.27                    
    9 D'AGOSTINO Vincenzo              ITA     17.17                    
                                                                
                                                                
Women's results                                                 
                                                                
100 Metres - Women                               Wind: +0.2 m/s
                                                                        
    1 THOMPSON-HERAH Elaine            JAM     10.85                    
    2 HOBBS Aleia                      USA     11.12                    
    3 TA LOU Marie-Josée               CIV     11.14                    
    4 DEL PONTE Ajla                   SUI     11.19                    
    5 LANSIQUOT Imani                  GBR     11.23                    
    6 WHITE Kayla                      USA     11.27                    
    7 BONGIORNI Anna                   ITA     11.38                    
    8 VAN HUNENSTIJN Marije            NED     11.42                    
    9 STRACHAN Anthonique              BAH     11.42                    
                                                                
400 Metres - Women 
                                                                        
    1 KLAVER Lieke                     NED     50.98                    
    2 ŠERKŠNIENĖ Agné                  LTU     51.80                    
    3 ŚWIĘTY-ERSETIC Justyna           POL     51.94                    
    4 SCHWAB Corinna                   GER     52.12                    
    5 MALÍKOVÁ Barbora                 CZE     52.17                    
    6 SILVA MARINHO Tiffani            BRA     52.44                    
    7 NIELSEN Laviai                   GBR     52.45                    
    8 MANGIONE Alice                   ITA     52.78                    
    9 BORGA Rebecca                    ITA     52.88                    
                                                                
800 Metres - Women 
                                                                        
    1 REEKIE Jemma                     GBR   1:59.76                    
    2 HYNNE Hedda                      NOR   2:00.24                    
    3 MUIR Laura                       GBR   2:00.49                    
    4 HERING Christina                 GER   2:00.75                    
    5 EDWARDS Kaela                    USA   2:00.79                    
    6 BELL Alexandra                   GBR   2:01.37                    
    7 HOFFMANN Lore                    SUI   2:01.46                    
    8 BELLO' Elena                     ITA   2:02.10                    
    9 YARIGO Noélie                    BEN   2:02.98                    
   10 VANDI Eleonora                   ITA   2:03.17                    
      SAKA Souliath                    BEN       DNF                    
                                                                
100 Metres Hurdles - Women                       Wind: +0.1 m/s
                                                                        
    1 VISSER Nadine                    NED     12.72                    
    2 BOGLIOLO Luminosa                ITA     12.83                    
    3 CHADWICK Payton                  USA     12.89                    
    4 OFILI Cindy                      GBR     13.02                    
    5 BROOKS Taliyah                   USA     13.05                    
    6 DI LAZZARO Elisa Maria           ITA     13.05                    
    7 SAMBA-MAYELA Cyréna              FRA     13.29                    
    8 GRAVERSGAARD Mette               DEN     13.30                    
    9 KORTE Annimari                   FIN     13.34                    
                                                                
400 Metres Hurdles - Women 
                                                                        
    1 BOL Femke                        NED     53.90                    
    2 RYZHYKOVA Anna                   UKR     54.54                    
    3 TKACHUK Viktoriya                UKR     54.93                    
    4 PETERSEN Sara Slott              DEN     55.20                    
    5 IUEL Amalie                      NOR     55.27                    
    6 KNIGHT Jessie                    GBR     55.58                    
    7 ZAPLETALOVÁ Emma                 SVK     56.02                    
    8 FOLORUNSO Ayomide                ITA     56.58                    
                                                                
High Jump - Women 
                                                                        
    1 LEVCHENKO Yuliya                 UKR      1.98                    
    2 MAHUCHIKH Yaroslava              UKR      1.95                    
    3 MCDERMOTT Nicola                 AUS      1.95                    
    4 KINSEY Erika                     SWE      1.95                    
    5 SPENCER Levern                   LCA      1.84                    
    6 ORCEL Claire                     BEL      1.84                    
    7 VALLORTIGARA Elena               ITA      1.80                    
      ROSSIT Desiree                   ITA       DNS                    

*TV/streaming information

ALL TIMES US EASTERN

Thursday, September 17
11:45 a.m. ET High Jump Women Entries
12:25 Pole Vault Men Entries
12:40 High Jump Men Entries
12:43 400m Women Entries
12:53 400mH Women Entries
BROADCAST WINDOW BEGINS
1:03 p.m. ET 400m hurdles M Men Entries
1:13 400m Men Entries
1:20 3000m Men Entries
1:30 Shot Put Men Entries
1:38 100m Hurdles Women Entries
1:47 110m Hurdles Men Entries
1:55 800m Women Entries
2:05 100m Women Entries
2:15 100m Men Entries

Advertisement