Results From 2014 Brooks PR Invitational

  • submit to reddit

Via dyestat.com
June 21, 2014

Boys 100 Meter Dash                        
============================================================================
    Name                      Yr Team                           Time   Wind
============================================================================
  1 Christian Coleman            Our Lady Of Mercy, GA         10.29    2.6
  2 Terry Jernigan               East Ridge, FL                10.41    2.6
  3 Jaalen Jones                 Thompson, AL                  10.55    2.6
  4 Cravon Gillespie             Monrovia, CA                  10.60    2.6
  5 Jonathan Green               Ephrata, WA                   10.63    2.6
  6 Andre Ewers                  Piper, FL                     10.75    2.6

 Girls 100 Meter Dash                       
===========================================================================
    Name                      Yr Team                           Time   Wind
===========================================================================
  1 Kaylin Whitney               East Ridge, FL                11.35    2.5
  2 Krystal Sparling             St. Thomas Aquinas, FL        11.61    2.5
  3 Ky Westbrook                 Chandler, AZ                  11.66    2.5
  4 Deanna Hill                  Lake Highland, FL             11.90    2.5
  5 Dior Hall                    George Washington, CO         11.90    2.5
  6 Ashley Miller                Cherry Creek, CO              12.11    2.5

 Boys 400 Meter Dash                        
======================================================================
    Name                      Yr Team                           Time   
======================================================================
  1 Devante Lacy                 Klein Oak, TX                 46.74    
  2 Ricky Morgan                 Forest Park, VA               47.28    
  3 Richard Rose                 Boys and Girls, NY            48.08    
  4 Kevin McClanahan             Erie, CO                      48.71    
  5 Grant Swinton                Shiloh, GA                    48.91    
  6 Ryan Clark                   Banneker, GA                  49.16    

 Girls 400 Meter Dash                       
======================================================================
    Name                      Yr Team                           Time   
======================================================================
  1 Olivia Baker                 Columbia, NJ                  53.26    
  2 Madeline Price               Menlo School, CA              54.54    
  3 Anna Jefferson               Oak Park, MI                  55.10    
  4 Hannah Derby                 Bellarmine Prep, WA           57.69    
  5 Deja Parrish                 American Heritage, FL         58.63    

 Boys 800 Meter Run                        
======================================================================
    Name                      Yr Team                           Time   
======================================================================
  1 Derek Holdsworth             Lafayette, VA               1:49.98    
  2 Myles Marshall               Kingwood, TX                1:51.02    
  3 Robert Ford                  Johnson, TX                 1:51.17    
  4 Carlton Orange               Memphis University, TN      1:51.41    
  5 Charles Jones Jr.            Cardinal Ritter, MO         1:52.03    
  6 Jeramey Hampton              North Gwinnett, GA          1:53.18    
  7 Blake Haney                  Stockdale, CA               1:53.19    
  8 Javon Patterson              Boyd Anderson, FL           1:54.07    
  9 Joe White                    DePaul, NJ                  1:54.73    

 Girls 800 Meter Run                        
======================================================================
    Name                      Yr Team                           Time   
======================================================================
  1 Alexa Efraimson              Camas, WA                   2:03.26    
  2 Hannah Parker                Coe-Brown, NH               2:06.12    
  3 Rose Christen                Central Kitsap, WA          2:06.35    
  4 Kailee Sawyer                Laurel Creek, PA            2:06.62    
  5 Raevyn Rogers                Kinkaid, TX                 2:06.67    
  6 Kaley Ciluffo                Pleasant Valley, IA         2:07.24    
  7 Ersula Farrow                Grosse Pointe South, MI     2:10.58    
  8 Lauren Ellsworth             Highland, AZ                2:12.96    
  9 Alexis Daugherty             Skyline, WA                 2:16.80    

 Boys 110 Meter Hurdles                      
============================================================================
    Name                      Yr Team                           Time   Wind
============================================================================
  1 Isaiah Moore                 Hugh M Cummings, NC           13.52   NWI
  2 Justin Cromartie             Lawton Chiles, FL             14.01   NWI
  3 Tevin Mayfield               Corona Del Sol, AZ            14.10   NWI
  4 Eric Simpson                 Gov John Rogers, WA           14.12   NWI
  5 Jeremy Mcduffie              Shiloh, GA                    14.22   NWI
  6 Kaleb Dobson                 Cascade, WA                   14.42   NWI
  7 Kenny Selmon                 Pace Academy, GA              14.60   NWI

 Girls 100 Meter Hurdles                      
============================================================================
    Name                      Yr Team                           Time   Wind
============================================================================
  1 Dior Hall                    George Washington, CO         13.32    0.9
  2 Jasmine Quinn                Fort Dorchester, SC           13.37    0.9
  3 Ashley Miller                Cherry Creek, CO              13.56    0.9
  4 Tiana Bonds                  Centennial, NV                13.77    0.9
  5 Stefani Kerrison             Jones, FL                     13.86    0.9
  6 Daeshon Gordon               Northeast, FL                 13.89    0.9
  7 Chantel Ray                  Hampton, VA                   13.93    0.9
  8 Ariel Jones                  Atascocita, TX                14.14    0.9

 Boys 4x1 Mile Relay                  
========================================================
    Team                                          Time   
========================================================
  1 Northport, NY A                           17:06.92    
  2 Nathan Hale, WA A                         17:18.81     
  3 Gig Harbor, WA A                          17:19.03     
  4 Garfield, WA A                            17:27.21     
  5 North Central, WA A                       18:08.80     

 Boys Two Mile Run                         
======================================================================
    Name                      Yr Team                           Time   
======================================================================
  1 Grant Fisher                 Grand Blanc, MI             8:51.28    
  2 Steven Fahy                  La Costa Canyon, CA         8:55.24    
  3 Andrew Rafla                 Timberline, ID              8:56.06    
  4 Conner Mantz                 Sky View, UT                8:56.62    
  5 Thomas Pollard               Gilbert, IA                 8:56.83    
  6 Cerake Geberkidane           Denver East, CO             8:58.08    
  7 John Dressel                 Mt Spokane, WA              8:58.38    
  8 Blair Hurlock                De La Salle, CA             8:58.51    
  9 Dan Curts                    Ellsworth, ME               9:00.18    
 10 Aaron Templeton              Hardin Valley Academy, TN   9:01.83    
 11 Noah Kauppila                Marquette, MO               9:21.75    

 Girls Two Mile Run                        
=====================================================================
    Name                      Yr Team                           Time   
=====================================================================
  1 Bethan Knights               Northwood, CA               9:53.54    
  2 Hannah Debalsi               Staples, CT                 9:55.05    
  3 Stephanie Jenks              Linn-Mar, IA               10:06.54    
  4 Audrey Belf                  Ernest W. Seaholm, MI      10:11.24    
  5 Caroline Alcorta             West Springfield, VA       10:11.71    
  6 Makena Morley                Bigfork, MT                10:15.37    
  7 Destiny Collins              Great Oak, CA              10:19.28    
  8 Ella Donaghu                 Grant, OR                  10:25.12    
  9 Brianna Scwartz              Shaler Area, PA            10:31.48    
 10 Addi Zerrenner               Dos Pueblos, CA            10:32.80    
 11 Bella Burda                  Arlington, NY              10:33.02    
 12 Hannah Christen              Lake Braddock. VA          10:44.30    

 Boys One Mile Run                         
=====================================================================
    Name                      Yr Team                           Time   
=====================================================================
  1 Matthew Maton                Summit, OR                  4:06.32    
  2 Austin Tamagno               Brea Olinda, CA             4:06.67    
  3 Josh Evans                   Linn-Mar, IA                4:07.20    
  4 Patrick Perrier              O'Fallon, IL                4:08.25    
  5 Drew Schreiber               Eisenhower, WA              4:09.28    
  6 Sukhi Khosla                 Leon, FL                    4:09.39    
  7 Wesley Pectol                Greeneville, TN             4:09.77    
  8 Andrew Brewer                Bingham, UT                 4:10.13    
  9 Fred Huxham                  Redwood -NC, CA             4:10.53    
 10 Garrett Corcoran             Villa Park, CA              4:11.69    
 11 Elijah Armstrong             Pocatello, ID               4:13.74    
 12 Nathan Rodriguez             Corona Del Sol, AZ          4:15.85    
 13 Ellis Newton                 Mayfair, CA                 4:18.66    
 14 Jack Yearian                 Tacoma, WA                  4:27.79    

 Girls One Mile Run                        
=====================================================================
    Name                      Yr Team                           Time   
=====================================================================
  1 Sarah Feeny                  Ogden, UT                   4:39.42    
  2 Katie Rainsberger            Air Academy, CO             4:41.07    
  3 Anna Maxwell                 San Lorenzo Valley, CA      4:44.07    
  4 Amelia Paladino              University, WV              4:46.69    
  5 Emma Abrahamson              La Costa Canyon, CA         4:47.39    
  6 Devin Clark                  Smithson Valley, TX         4:49.01    
  7 Rachel Coleman               Northville, MI              4:50.87    
  8 Megan Beauchene              Kamiakin, WA                4:52.06    
  9 Haley Dorris                 Great Oak, CA               4:52.34 

 


Advertisement


Never miss running news.

Sent once a week or when breaking news breaks.
(We don't spam or sell our list)