Results 2014 Oxy USATF High Performance Meet at Occidental College

  • submit to reddit

by: LetsRun.com
May 15, 2014

Results from the 2014 Oxy USATF High Performance Meet by USATF at Occidental College from Royal Results are below and can be found here and in the table to your right.

The live stream of the meet was here. The live LetsRun.com discussion was here.

#1 Women 3000 Meter Steeplechase 7:30 Pacific
#2 Men 3000 Meter Steeplechase 7:50 Pacific
#3 Women 800 Meter Run 8:20 Pacific
#4 Men 800 Meter Run 8:40 Pacific
#5 Women 1500 Meter Run 9:05 Pacific
#6 Men 1500 Meter Run 9:40 Pacific
#7 Women 5000 Meter Run 10:20 Pacific
#8 Men 5000 Meter Run 10:40 Pacific

Cumulative results are below. Event by event results to your right.

Collis Birmingham After Going by Galen Rupp

Collis Birmingham After Going by Galen Rupp

The big news was Galen Rupp getting beat in the final race of the night as Collis Birmingham of Australia just ran by Rupp the final 100m to win in 13:18.

In early action, the hotly anticipated women’s 800m did not disappoint as Brenda Martinez got the narrowest of wins over Maggie Vessey in a tremendous homestretch battle. Both Martinez and Vessey negative split the race with Martinze just passing Vessey before the line to win in 1:59.91 to 1:59.96. Kate Grace won the 2nd section of the 800.

Dan Huling blasted an 8:17.00 US leader to dominate the steeple.

Elijah Greer beat Robby Andrews in the 800.

Matt Centrowitz won his heat of the 1500 in a US leader and Jordan McNamara crushed the field in his heat the final 30m.

Shannon Rowbury won the 5000 with a big last lap as Jordan Hasay was their until 300m to go.

Event by Event Results from shortest to longest below.

Event 3  Women 800 Meter Run
=======================================================================   
    Name                    Year Team                    Finals  Points   
=======================================================================   
Section  1                                                                
  1 Martinez, Brenda             New Balance            1:59.91           
  2 Vessey, Maggie               Unattached             1:59.96           
  3 Bishop, Melissa              Nike canada            2:00.73           
  4 McGowan, Brittany            Melbourne Tr           2:01.70           
  5 Tracey, Adelle               England                2:02.01           
  6 Thomas, LaTavia              Njnytc                 2:02.14           
  7 Crowe, Laura                 Melbourne Tr           2:02.24           
  8 Wright, Phoebe               Nike                   2:02.66           
  9 Belleau-Beliveau, Karine     Les Vainqueurs         2:06.21           
Section  2                                                                
  1 Grace, Kate                  Oiselle                2:01.57           
  2 Rogers, Christina            Spirit of Oregon       2:01.75           
  3 Smith, Jessica               Nike                   2:01.78           
  4 Kampf, Heather               Asics/Team Usa MN      2:01.87           
  5 Crofts, Helen                Canada                 2:02.10           
  6 Cummins, Diane               Mountain Wes           2:02.39           
  7 Buckman, Zoe                 Melbourne Tr           2:02.50           
  8 Leinert, Shannon             Nike Otc Elite         2:02.89           
  9 Ross, Cydney                 Njnytc                 2:07.33           
Section  3                                                                
  1 Katsanevkis, Katherine       Saucony Australia      2:01.95           
  2 Kajan, Selma                 Melbourne Tr           2:02.13           
  3 Wallace, Lauren              Oiselle                2:02.55           
  4 Praska, Bethany              Unattached             2:02.83           
  5 Aubry, Rachel                Speed River            2:04.18           
  6 Moore, Erica                 Brooks                 2:04.31           
  7 Francois, Rachel             Unattached             2:05.71           
Section  4                                                                
  1 Brown, Alisha                Unattached             2:05.65           
  2 Zanotelli, Dalanne           Unattached             2:06.13           
  3 Williams, Shawnice           Unattached             2:06.15           
  4 Butterworth, Lindsey         Unattached             2:06.39           
  5 Zorich, Brett                Sra Elite              2:06.70           
  6 Jackson, Dominique           Sra Elite              2:06.82           
  7 Harper, Lyndsay              Bay Area TC            2:08.11
Event 4  Men 800 Meter Run
=======================================================================   
    Name                    Year Team                    Finals  Points   
=======================================================================   
Section  1                                                                
  1 Greer, Elijah                Nike Otc Elite         1:45.86           
  2 Kitur, Felix                 Santa Monica           1:46.09           
  3 Andrews, Robby               Adidas/NJNYTC          1:46.37           
  4 Rogestedt, Johan             Stenungsund            1:46.64           
  5 Eichberger, James            Unattached             1:46.77           
  6 Murray, Declan               Njnytc                 1:46.83           
  7 Gagnon, Brian                Njnytc                 1:47.17           
  8 Harris, Geoff                Halifast Nik           1:49.22           
Section  2                                                                
  1 Rutt, Mike                   Hoka One One           1:47.21           
  2 Scheetz, Ben                 Njnytc                 1:47.26           
  3 Hilbert, Gabriel             Unattached             1:47.52           
  4 Martin, Ryan                 Asics                  1:47.70           
  5 Romaniw, Anthony             Speed River            1:47.88           
  6 Gilreath, James              Team Green Running     1:48.02           
  7 Lumax, Selasi                Njnytc                 1:48.39           
  8 Rimmer, Michael              Nike                   1:48.42           
  9 Emmen, Tetlo                 Brooks I.D.            1:49.77           
Section  3                                                                
  1 Riva, Thomas                 University o           1:48.50           
  2 Burkstrand, Travis           Team Usa MN            1:48.72           
  3 Husted, Mark                 Brooks I.D.            1:50.28           
  4 Bilbrew, Chris               Team Green Running     1:50.56           
  5 White, Sadiki                Njnytc                 1:51.47           
  6 Yokota, Masato               Fujitsu                1:51.57          
Event 5  Women 1500 Meter Run
=======================================================================   
    Name                    Year Team                    Finals  Points   
=======================================================================   
Section  1                                                                
  1 Van Buskirk, Kate            Brooks                 4:06.97           
  2 Hamblin, Nikki               New Zealand            4:07.07           
  3 Lagat, Violah                adidas                 4:07.11           
  4 Mackey, Katie                Brooks Beast           4:07.19           
  5 Simpson, Jemma               Nike Otc Elite         4:07.37           
  6 Felnagle, Brie               adidas                 4:07.42           
  7 Wilson, Heather              Njnytc                 4:07.47           
  8 England, Hannah              Nike                   4:07.82           
  9 Duncan, Melissa              Melbourne Tr           4:09.48           
 10 Schappert, Nicole            Nyac/Hoka One One      4:09.87           
 11 Sifuentes, Nicole            Saucony Track Club     4:10.05           
 12 Conley, Kim                  New Balance            4:11.10           
 13 Vaughn, Sara                 Brooks I.D.            4:12.24           
 14 Winslow, Amanda              Oiselle / Nj-Nytc      4:12.33           
Section  2                                                                
  1 Charnigo, Stephanie          Njnytc                 4:11.33           
  2 Gall-Lara, Geena             Unattached             4:12.17           
  3 Delaney, Bridey              Melbourne Tr           4:12.22           
  4 Van Dalen, Lucy              New Balance            4:12.48           
  5 Penney, Lauren               Oiselle / Nj-Nytc      4:12.77           
  6 Gregson, Heidi               Furman Elite           4:13.41           
  7 Reilly, Chelsea              Saucony                4:13.67           
  8 Gallagher, Kerri             New Balance Pacers     4:14.33           
  9 Kesselring, Anne             Nike Otc Elite         4:14.89           
 10 Moultrie, Josephine          Scotland/Gre           4:15.66           
 11 Mergaert, Amanda             Oiselle                4:16.00           
 12 Paquette, Lauren             Speed River            4:17.30           
 13 Mecke, Dana                  Unattached             4:17.60           
 14 King, Caroline               Njnytc                 4:19.94           
Section  3                                                                
  1 Johnson, Lauren              Nike Otc Elite         4:14.43           
  2 Tebo, Jessica                Brooks Beast           4:14.87           
  3 Bizzarri, Angela             Brooks Beast           4:15.15           
  4 Drake, Lindsey               Bowerman TC            4:17.16           
  5 Friday, Becca                Adidas/Rogue AC        4:17.46           
  6 Feldman, Greta               Nike Otc Elite         4:18.38           
  7 Carlyle, Laura               Oiselle                4:19.06           
  8 St. Geme, Anne               Nbsv                   4:19.93           
  9 Simpson, Clerc               Brooks                 4:20.24           
 10 Cliff, Rachel                Vancouver Th           4:20.48           
 11 Findley, Kristen             Adidas/Rogue AC        4:21.64           
 12 Laman, Anna                  Australia              4:23.02   
Event 6  Men 1500 Meter Run
=======================================================================   
    Name                    Year Team                    Finals  Points   
=======================================================================   
Section  1                                                                
  1 Centrowitz, Matthew          Nike Oregon Project    3:35.44           
  2 Casey, Pat                   Nike Otc Elite         3:35.95           
  3 Gregson, Ryan                Melbourne Tr           3:36.17           
  4 Grice, Charlie               Nike UK                3:36.31           
  5 Heath, Garrett               Brooks Beast           3:36.88           
  6 Hill, Ryan                   Nike Bowerman TC       3:37.10           
  7 Mead, Hassan                 Nike Otc Elite         3:38.72           
  8 Peters, Richard              UK                     3:38.83           
  9 Gowell, Chris                Adidas/Rogue AC        3:39.08           
 10 Bishop, David                GB                     3:39.27           
 11 Schmitz, Tommy               Speed Factor           3:39.61           
 12 Stockberger, Danny           Team Indiana Elite     3:39.79           
 13 Gonzalez, Christian          Njnytc                 3:41.36           
Section  2                                                                
  1 McNamara, Jordan             Nike Otc Elite         3:37.39           
  2 Robinson, Paul               Melbourne Tr           3:37.81           
  3 Matthews, Julian             New Zealand            3:38.20           
  4 Brannen, Nate                Saucony                3:38.36           
  5 Levins, Cam                  Nike Oregon Project    3:38.46           
  6 Philibert-Thiboutot, Cha     Laval (Canada)         3:38.55           
  7 Palmer, Ford                 Njnytc                 3:38.58           
  8 Carson, Hamish               New Zealand            3:39.63           
  9 Masters, Riley               Brooks                 3:39.71           
 10 Boylan-Pett, Liam            Njnytc                 3:40.30           
 11 Jordanek, Tony               Brooks - Team Ohio     3:40.40           
Section  3                                                                
  1 Herrera, Daniel              Unattached             3:43.25           
  2 Ferris, Dylan                Nbsv                   3:44.29           
  3 Gauson, Kris                 Unattached             3:44.38           
  4 Alex, George                 Zap Fitness/Reebok     3:44.57           
  5 Esparza, Jesus               Tec de Monterrey       3:44.91           
  6 Terry, Darius                Unattached             3:45.36           
  7 Ripley, Ryan                 Red Rock Run           3:46.12           
  8 McGregor, Patrick            Slalom/NJNYTC          3:46.61           
  9 Coghlan, John                Nyac                   3:47.35           
 -- Edwards, Jake                Columbus Run               DNF           
Event 2  Men 3000 Meter Steeplechase
=======================================================================   
    Name                    Year Team                    Finals  Points   
=======================================================================   
Section  1                                                                
  1 Huling, Dan                  Nike                   8:17.00           
  2 Forys, Craig                 Nyac                   8:26.30           
  3 Hughes, Matt                 Nike                   8:29.65           
  4 Milne, Taylor                Speed River            8:31.43           
  5 Winter, Chris                Speed River            8:36.83           
  6 Bor, Hillary                 Adp                    8:38.42           
  7 Mahoney, Travis              Njnytc                 8:40.35           
  8 Ibarra, Luis                 Unattached             8:41.70           
  9 Mullett, Rob                 Saucony                9:05.19           
 -- Turner, De'Sean              Team Indiana Elite         DNF           
 -- Genest, Alex                 Speed River                DNF           
Section  2                                                                
  1 Gunn, Luke                   Asics                  8:35.45           
  2 Brockerville, Ryan           Canada                 8:37.65           
  3 Stevens, Tabor               Adams State            8:39.20           
  4 Draper, Mark                 New Balance/TIE        8:40.48           
  5 Dulhanty, Chris              Speed River            8:41.84           
  6 Hardy, Mike                  Unattached             8:50.64           
  7 Goodman, David               NE Distance            8:52.50           
  8 Romo, Jesus                  Nbsv                   8:53.14           
  9 Ricks, Trevor                Unattached             8:53.93           
 10 Jordan, Michael              University o           8:54.33           

Event 1  Women 3000 Meter Steeplechase
=======================================================================
    Name                    Year Team                    Finals  Points
=======================================================================
Finals                                                                 
  1 Frerichs, Courtney           Unattached             9:53.61        
  2 Nelson, Alicia               Adams State            9:54.45        
  3 Waite, Lennie                Unattached             9:56.08        
  4 Bell, Rolanda                Cptc New Balance       9:57.83        
  5 LaCaze, Genevieve            Melbourne Tr          10:02.73        
  6 Pease, Sarah                 Adidas/Rogue AC       10:03.89        
  7 Furlan, Jessica              Excel Athletika       10:07.93        
  8 Detmer, Ann                  Unattached            10:08.17        
  9 Groenewoud, Chantelle        Speed River           10:08.37        
 10 Bracy, Addie                 Brooks / Hts Elite    10:10.90        
 11 Schultz, Amber               Unattached            10:11.97        
 12 Stowe, Rebeka                Njnytc                10:12.56        
 13 Ballinger, Mary              Zap Fitness/Reebok    10:16.64        
 14 Callahan, Maggie             Hts Elite             10:23.94        
 15 Hayakari, Minori             Kyoto Koka AC         10:29.73
Event 7  Women 5000 Meter Run
=======================================================================
    Name                    Year Team                    Finals  Points
=======================================================================
Finals                                                                 
  1 Rowbury, Shannon             Nike Oregon Project   15:20.91        
  2 Diriba, Buze                 adidas                15:22.75        
  3 Hasay, Jordan                Nike Oregon Project   15:29.63        
  4 Lopez, Sandra                Mx Internati          15:52.82        
  5 Culley, Julie                Asics/NYAC            15:53.80        
  6 LaBeaud, Natasha             Brooks                15:56.55        
  7 Smith, Kelsey                Ucla                  16:16.63        
  8 Brough, Katie                GB                    16:22.65        
  9 Lubieniecki, Kara            Saucony?HTSElite      16:53.22
Event 8  Men 5000 Meter Run
=======================================================================
    Name                    Year Team                    Finals  Points
=======================================================================
Finals                                                                 
  1 Birmingham, Collis           Melbourne Tr          13:18.57        
  2 Rupp, Galen                  Nike Oregon Project   13:19.59        
  3 Willis, Nick                 adidas                13:20.33        
  4 Abdi, Bashir                 Topsport Vlaanderen   13:20.61        
  5 Leer, Will                   Nike                  13:23.94        
  6 Braun, Aaron                 adidas                13:33.12        
  7 Osako, Suguru                Jpn-Nissin Foods      13:39.10        
  8 Curtis, Robert               Hansons-Broo          13:46.09        
  9 Robinson, Brett              Melbourne Tr          13:46.33        
 10 Okello, Tonny                Santa Monica          13:46.52        
 11 Batt, Kevin                  Adams State           13:51.64        
 12 Blankenship, Ben             Nike Otc Elite        13:54.64        
 13 Finan, Eric                  Team Usa Mn/Saucony   13:59.06        
 14 Pollock, Paul                Melbourne Tr          14:07.89        
 15 Peterson, Jonathan           Team Usa Mn/Brooks    14:08.79        
 16 Lowry, Dan                   Playmakers E          14:10.47        
 17 See, Jeff                    Saucony               14:12.05        
 18 Hicks, Malcolm               Nike New Zealand      14:15.08        
 19 Robertson, Jake              Athletics Ne          14:20.31        
 20 Hanrahan, Mark               Melbourne Tr          14:35.80        
 21 Smith, Scott                 Northern Ari          14:54.66        
 -- Borrego, Diego Alberto       Uaz                        DNF

Like LetsRun.com on Facebook!