Full Results for 2022 Bauhaus Galan — Stockholm Diamond League Results

By LetsRun.com
June 29, 2022

The 2022 Diamond League season continued on Thursday, June 16, with the Bauhaus Galan in Stockholm. Compiled results appear below.

Full field series can be found here.

Article continues below player

Talk about the meet on our world-famous messageboard:

Diamond Discipline – GW

Men’s 100m

Final, Wind: -0.5

PLACE NAME BIRTH DATE NAT. MARK
1. Akani SIMBINE 21 SEP 1993 RSA 10.02
2. Reece PRESCOD 29 FEB 1996 GBR 10.15
3. Jimmy VICAUT 27 FEB 1992 FRA 10.19
4. Yupun ABEYKOON 31 DEC 1994 SRI 10.21
5. Mouhamadou FALL 25 FEB 1992 FRA 10.24
6. Joris VAN GOOL 04 APR 1998 NED 10.38
7. Rohan BROWNING 31 DEC 1997 AUS 10.38
8. Henrik LARSSON 30 SEP 1999 SWE 10.40

Diamond Discipline – GW

Men’s 800m

Final

PLACE NAME BIRTH DATE NAT. MARK
1. Slimane MOULA 25 FEB 1999 ALG 1:44.60
2. Benjamin ROBERT 04 JAN 1998 FRA 1:45.11
3. Gabriel TUAL 09 APR 1998 FRA 1:45.29
4. Andreas KRAMER 13 APR 1997 SWE 1:45.42
5. Emmanuel Kipkurui KORIR 15 JUN 1995 KEN 1:45.85
6. Adrián BEN 04 AUG 1998 ESP 1:45.85
7. Collins KIPRUTO 12 APR 1994 KEN 1:45.86
8. Ferguson Cheruiyot ROTICH 30 NOV 1989 KEN 1:48.05
Khaled BENMAHDI 22 OCT 1988 ALG DNF

Diamond Discipline – GW

Men’s 3000m

Final

PLACE NAME BIRTH DATE NAT. MARK
1. Domnic Lokinyomo LOBALU 16 AUG 1998 ART 7:29.48
2. Jacob KIPLIMO 14 NOV 2000 UGA 7:29.55
3. Cornelius KEMBOI 29 FEB 2000 KEN 7:31.26
4. Stewart MCSWEYN 01 JUN 1995 AUS 7:31.93
5. Thierry NDIKUMWENAYO 26 MAR 1997 BDI 7:34.91
6. Luis GRIJALVA 10 APR 1999 GUA 7:38.67
7. Mike FOPPEN 29 NOV 1996 NED 7:43.37
8. Narve Gilje NORDÅS 30 SEP 1998 NOR 7:44.28
9. Jack RAYNER 19 DEC 1995 AUS 7:47.62
10. Ryuji MIURA 11 FEB 2002 JPN 7:47.98
11. Addisu YIHUNE 17 MAR 2003 ETH 7:48.51
Mounir AKBACHE 14 MAR 1986 FRA DNF
Boaz KIPRUGUT 18 MAY 1998 KEN DNF
Adel MECHAAL 05 DEC 1990 ESP DNF

Diamond Discipline – GW

Men’s 400mH

Final

PLACE NAME BIRTH DATE NAT. MARK
1. Alison DOS SANTOS 03 JUN 2000 BRA 46.80
2. CJ ALLEN 14 FEB 1995 USA 48.28
3. Kyron MCMASTER 03 JAN 1997 IVB 48.58
4. Rasmus MÄGI 04 MAY 1992 EST 48.77
5. Carl BENGTSTRÖM 13 JAN 2000 SWE 48.97
6. Julien WATRIN 27 JUN 1992 BEL 49.01
7. Chris MCALISTER 03 DEC 1995 GBR 49.76
8. Sokwakhana ZAZINI 23 JAN 2000 RSA 49.80

Diamond Discipline – GW

Men’s Pole Vault

Final

PLACE NAME BIRTH DATE NAT. MARK
1. Armand DUPLANTIS 10 NOV 1999 SWE 6.16
2. Christopher NILSEN 13 JAN 1998 USA 5.93
3. Thiago BRAZ 16 DEC 1993 BRA 5.93
4. Pål Haugen LILLEFOSSE 04 JUN 2001 NOR 5.83
5. Renaud LAVILLENIE 18 SEP 1986 FRA 5.83
6. Ernest John OBIENA 17 NOV 1995 PHI 5.73
7. Ben BROEDERS 21 JUN 1995 BEL 5.63
7. Sondre GUTTORMSEN 01 JUN 1999 NOR 5.63

Diamond Discipline – GW

Men’s Discus Throw

Final

PLACE NAME BIRTH DATE NAT. MARK
1. Kristjan ČEH 17 FEB 1999 SLO 70.02
2. Mykolas ALEKNA 28 SEP 2002 LTU 69.81
3. Daniel STÅHL 27 AUG 1992 SWE 67.57
4. Andrius GUDŽIUS 14 FEB 1991 LTU 67.37
5. Sam MATTIS 19 MAR 1994 USA 63.69
6. Lawrence OKOYE 06 OCT 1991 GBR 63.34
7. Simon PETTERSSON 03 JAN 1994 SWE 63.21
8. Matthew DENNY 02 JUN 1996 AUS 62.49

Diamond Discipline – GW

Men’s Javelin Throw

Final

PLACE NAME BIRTH DATE NAT. MARK
1. Anderson PETERS 21 OCT 1997 GRN 90.31
2. Neeraj CHOPRA 24 DEC 1997 IND 89.94
3. Julian WEBER 29 AUG 1994 GER 89.08
4. Jakub VADLEJCH 10 OCT 1990 CZE 88.59
5. Oliver HELANDER 01 JAN 1997 FIN 85.46
6. Kim AMB 31 JUL 1990 SWE 82.86
7. Vítězslav VESELÝ 27 FEB 1983 CZE 82.57
8. Andrian MARDARE 20 JUN 1995 MDA 81.96

Diamond Discipline – GW

Women’s 200m

Final, Wind: +0.1

PLACE NAME BIRTH DATE NAT. MARK
1. Dina ASHER-SMITH 04 DEC 1995 GBR 22.37
2. Mujinga KAMBUNDJI 17 JUN 1992 SUI 22.37
3. Ida KARSTOFT 29 OCT 1995 DEN 22.90
4. TyNia GAITHER 16 MAR 1993 BAH 23.06
5. Gina BASS 03 MAY 1995 GAM 23.31
6. Ajla DEL PONTE 15 JUL 1996 SUI 23.41
7. Julia HENRIKSSON 11 JUL 2000 SWE 23.57
8. Lisa LILJA 22 NOV 1996 SWE 23.78

Diamond Discipline – GW

Women’s 800m

Final

PLACE NAME BIRTH DATE NAT. MARK
1. Mary MORAA 15 JUN 2000 KEN 1:57.68
2. Keely HODGKINSON 03 MAR 2002 GBR 1:58.18
3. Catriona BISSET 01 MAR 1994 AUS 1:58.54
4. Halimah NAKAAYI 16 OCT 1994 UGA 1:58.85
5. Sage HURTA 23 JUN 1998 USA 1:58.95
6. Prudence SEKGODISO 05 JAN 2002 RSA 1:59.52
7. Brooke FELDMEIER 26 JAN 1996 USA 1:59.73
8. Hedda HYNNE 13 MAR 1990 NOR 2:02.09
9. Lovisa LINDH 09 JUL 1991 SWE 2:03.22
Sarah BILLINGS 07 MAR 1998 AUS DNF

Diamond Discipline – GW

Women’s 100mH

Final, Wind: -0.5

PLACE NAME BIRTH DATE NAT. MARK
1. Jasmine CAMACHO-QUINN 21 AUG 1996 PUR 12.46
2. Tobi AMUSAN 23 APR 1997 NGR 12.50
3. Nia ALI 23 OCT 1988 USA 12.53
4. Danielle WILLIAMS 14 SEP 1992 JAM 12.59
5. Devynne CHARLTON 26 NOV 1995 BAH 12.65
6. Nadine VISSER 09 FEB 1995 NED 12.76
7. Pia SKRZYSZOWSKA 20 APR 2001 POL 12.91
8. Tia JONES 08 SEP 2000 USA 12.98

Diamond Discipline – GW

Women’s 400mH

Final

PLACE NAME BIRTH DATE NAT. MARK
1. Femke BOL 23 FEB 2000 NED 52.27
2. Rushell CLAYTON 18 OCT 1992 JAM 53.90
3. Anna RYZHYKOVA 24 NOV 1989 UKR 54.33
4. Ayomide Temilade FOLORUNSO 17 OCT 1996 ITA 54.66
5. Viktoriya TKACHUK 08 NOV 1994 UKR 54.72
6. Viivi LEHIKOINEN 27 AUG 1999 FIN 54.80
7. Jessie KNIGHT 15 JUN 1994 GBR 54.89
8. Cassandra TATE 11 SEP 1990 USA 56.68

Diamond Discipline – GW

Women’s 3000mSC

Final

PLACE NAME BIRTH DATE NAT. MARK
1. Daisy JEPKEMEI 13 FEB 1996 KAZ 9:15.77
2. Alice FINOT 09 FEB 1991 FRA 9:19.59
3. Chiara SCHERRER 24 JAN 1996 SUI 9:24.16
4. Nataliya STREBKOVA 06 MAR 1995 UKR 9:24.54
5. Lea MEYER 16 SEP 1997 GER 9:25.61
6. Fancy CHERONO 02 AUG 2001 KEN 9:34.61
7. Elena BURKARD 10 FEB 1992 GER 9:40.67
8. Gesa Felicitas KRAUSE 03 AUG 1992 GER 9:44.44
9. Patrycja KAPAŁA 26 MAR 1997 POL 9:45.21
10. Emilia LILLEMO 05 JAN 2000 SWE 9:46.97
Rosefline CHEPNGETICH 17 JUN 1997 KEN DNF

Diamond Discipline – GW

Women’s High Jump

Final

PLACE NAME BIRTH DATE NAT. MARK
1. Eleanor PATTERSON 22 MAY 1996 AUS 1.96
2. Yuliya LEVCHENKO 28 NOV 1997 UKR 1.93
3. Iryna GERASHCHENKO 10 MAR 1995 UKR 1.93
4. Nadezhda DUBOVITSKAYA 12 MAR 1998 KAZ 1.93
5. Yaroslava MAHUCHIKH 19 SEP 2001 UKR 1.89
6. Elena VALLORTIGARA 21 SEP 1991 ITA 1.89
7. Ella JUNNILA 06 DEC 1998 FIN 1.85
7. Kateryna TABASHNYK 15 JUN 1994 UKR 1.85

Diamond Discipline – GW

Women’s Long Jump

Final

PLACE NAME BIRTH DATE NAT. MARK WIND
1. Lorraine UGEN 22 AUG 1991 GBR 6.81 -0.8
2. Maryna BEKH-ROMANCHUK 18 JUL 1995 UKR 6.76 -1.1
3. Khaddi SAGNIA 20 APR 1994 SWE 6.74 0.0
4. Agate DE SOUSA 05 JUN 2000 STP 6.73 -0.8
5. Malaika MIHAMBO 03 FEB 1994 GER 6.72 -0.4
6. Ivana VULETA 10 MAY 1990 SRB 6.66 -0.7
7. Ese BRUME 20 JAN 1996 NGR 6.57 -0.6
8. Jazmin SAWYERS 21 MAY 1994 GBR 6.39 -0.2
9. Maja ÅSKAG 18 DEC 2002 SWE 6.31 -0.1

Diamond Discipline – GW

Women’s Shot Put

Final

PLACE NAME BIRTH DATE NAT. MARK
1. Chase EALEY 20 JUL 1994 USA 20.48
2. Sarah MITTON 20 JUN 1996 CAN 19.90
3. Auriol DONGMO 03 AUG 1990 POR 19.30
4. Jessica SCHILDER 19 MAR 1999 NED 19.07
5. Danniel THOMAS-DODD 11 NOV 1992 JAM 18.77
6. Jessica RAMSEY 26 JUL 1991 USA 18.64
7. Fanny ROOS 02 JAN 1995 SWE 18.34
8. Jessica INCHUDE 25 MAR 1996 POR 17.29

Promotional Events – A

Men’s Long Jump

Final

PLACE NAME BIRTH DATE NAT. MARK WIND
1. Miltiadis TENTOGLOU 18 MAR 1998 GRE 8.31 +1.7
2. Thobias MONTLER 15 FEB 1996 SWE 7.98 -2.8
3. Filip PRAVDICA 28 JUL 1995 CRO 7.82 +2.4
4. Jules POMMERY 22 JAN 2001 FRA 7.80 +0.3
5. Héctor SANTOS 06 JAN 1998 ESP 7.72 -1.8
6. Gabriel BITAN 23 JUL 1998 ROU 7.67 -0.5
7. Reynold BANIGO 13 AUG 1998 GBR 7.63 -0.7
8. Jean-Pierre BERTRAND 05 NOV 1992 FRA 7.39 -0.2
Filip PRAVDICA 28 JUL 1995 CRO 7.62 +0.3

Promotional Events – A

Men’s 4x100m

Promotional Events – A

Women’s 1500m

Final

PLACE NAME BIRTH DATE NAT. MARK
1. Linden HALL 20 JUN 1991 AUS 4:02.65
2. Winnie NANYONDO 23 AUG 1993 UGA 4:03.66
3. Georgia GRIFFITH 05 DEC 1996 AUS 4:04.75
4. Águeda MARQUÉS 19 MAR 1999 ESP 4:07.51
5. Ellie BAKER 03 JUN 1998 GBR 4:08.63
6. Sarah HEALY 13 FEB 2001 IRL 4:08.81
7. Klaudia KAZIMIERSKA 03 SEP 2001 POL 4:09.87
8. Viktória WAGNER-GYÜRKÉS 15 OCT 1992 HUN 4:09.88
9. Sarah LAHTI 18 FEB 1995 SWE 4:14.43
10. Elisa BORTOLI 28 SEP 1994 ITA 4:15.91
11. Caterina GRANZ 14 MAR 1994 GER 4:16.28
Jackie BAUMANN 24 AUG 1995 GER DNF
Ellie SANFORD 13 NOV 1997 AUS DNF

Promotional Events – A

Women’s 4x100m

Final

No results found

Promotional Events – F

Men’s 1500m

Final

PLACE NAME BIRTH DATE NAT. MARK
1. Filip SASÍNEK 08 JAN 1996 CZE 3:36.56
2. Matthew STONIER 24 SEP 2001 GBR 3:36.60
3. Ronald MUSAGALA 16 DEC 1992 UGA 3:36.90
4. Matthew RAMSDEN 23 JUL 1997 AUS 3:37.05
5. Samuel PIHLSTRÖM 08 MAR 2001 SWE 3:37.23
6. Andrew COSCORAN 18 JUN 1996 IRL 3:37.33
7. Kalle BERGLUND 11 MAR 1996 SWE 3:39.92
8. Jonathan GRAHN 30 DEC 2004 SWE 3:40.29
9. Gustav BERLIN 26 DEC 1995 SWE 3:40.37
10. Alexander NILSSON 14 APR 1995 SWE 3:45.07
11. Abdelfath YASSIN 18 JUL 1995 SWE 3:48.72
Ben BUCKINGHAM 08 NOV 1991 AUS DNF
Adam CZERWIŃSKI 02 OCT 1988 POL DNF

Promotional Events – F

Women’s 400m

Final

PLACE NAME BIRTH DATE NAT. MARK
1. Anna KIEŁBASIŃSKA 26 JUN 1990 POL 50.60
2. Lieke KLAVER 20 AUG 1998 NED 50.96
3. Ama PIPI 26 NOV 1995 GBR 51.80
4. Eveline SAALBERG 30 JUL 1998 NED 52.92
5. Moa HJELMER 19 JUN 1990 SWE 53.44
6. Linnéa FROBE 10 JUN 1998 SWE 54.87
7. Josephine RISBERG THOOR 29 AUG 1995 SWE 55.39
8. Klara HELANDER 16 MAY 1995 SWE 55.45

National Events – F

Men’s 800m

Final

PLACE NAME BIRTH DATE NAT. MARK
1. Ben PATTISON 15 DEC 2001 GBR 1:46.06
2. John FITZSIMONS 05 MAY 1998 IRL 1:46.80
3. Jye PERROTT 06 AUG 1998 AUS 1:47.03
4. Felix FRANCOIS 08 NOV 1990 SWE 1:47.21
5. James PRESTON 08 MAY 1997 NZL 1:48.29
6. Mohammed AL-SULEIMANI 29 MAR 2001 OMA 1:48.45
7. Joakim ANDERSSON 19 OCT 1992 SWE 1:48.74
8. Habtom ASGEDE 10 JUL 1995 ERI 1:50.56
9. Björn SEIFERT 19 DEC 1996 SWE 1:51.74
Gergő KISS 24 JUL 1995 HUN DNF

National Events – F

Men’s 400mH

Final

PLACE NAME BIRTH DATE NAT. MARK
1. Jacob PAUL 06 FEB 1995 GBR 49.80
2. Sebastian URBANIAK 09 JUN 2001 POL 50.41
3. Isak ANDERSSON 29 JAN 1996 SWE 50.80
4. Martin KUČERA 10 MAY 1990 SVK 50.95
5. Anton BERTILSSON 27 JAN 1999 SWE 51.50
6. Tuomas LEHTONEN 04 AUG 1998 FIN 51.72
7. Ludvig HILLENFJÄRD 10 MAR 1997 SWE 52.72
8. Gustav KARLSSON 20 MAR 2000 SWE 54.23

National Events – F

Women’s 800m

Final

PLACE NAME BIRTH DATE NAT. MARK
1. Eveliina MÄÄTTÄNEN 01 SEP 1995 FIN 2:01.14
2. Adrianna CZAPLA 04 JUL 1999 POL 2:01.27
3. McKenna KEEGAN 31 AUG 1998 USA 2:03.47
4. Lova PERMAN 24 APR 2003 SWE 2:05.58
5. Maria FREIJ 24 OCT 1998 SWE 2:07.37
6. Olivia WESLIEN 21 AUG 1997 SWE 2:08.56
7. Anna SILVANDER 22 JUN 1993 SWE 2:09.09
8. Elvira BREDIN 23 APR 2003 SWE 2:09.18
9. Saga PROVCI 20 OCT 2004 SWE 2:10.46

National Events – F

Women’s 100mH

Final, Wind: +0.8

PLACE NAME BIRTH DATE NAT. MARK
1. Liz CLAY 09 MAY 1995 AUS 13.03
2. Zoë SEDNEY 15 DEC 2001 NED 13.08
3. Mette GRAVERSGAARD 05 OCT 1995 DEN 13.11
4. Sarah LAVIN 28 MAY 1994 IRL 13.13
5. Viktória FORSTER 08 APR 2002 SVK 13.63
6. Julia WENNERSTEN 18 MAR 2001 SWE 13.85
7. Alva VON GERBER 03 JAN 2000 SWE 14.10
8. Maria SÖDERGREN 03 OCT 1998 SWE 14.16

National Events – F

Women’s 400mH

Final

PLACE NAME BIRTH DATE NAT. MARK
1. Zenéy VAN DER WALT 22 MAY 2000 RSA 54.99
2. Taylon BIELDT 04 NOV 1998 RSA 55.30
3. Daniela LEDECKÁ 04 NOV 1996 SVK 56.19
4. Minna SVÄRD 01 SEP 1998 SWE 57.22
5. Izabela SMOLIŃSKA 14 JAN 1999 POL 58.96
6. Hanna KARLSSON 31 OCT 2003 SWE 59.10
7. Ebba SVANTESSON 13 JUL 1997 SWE 59.81
8. Lathifa AFRAH 08 JUN 2005 SWE 1:01.01

National Events – F

Women’s 4x100m

*TV/streaming information

ALL TIMES US EASTERN

Bolded events are Diamond League events

Thursday, 30. June
11:40 400m Hurdles Women Final National
11:47 Shot Put Women
11:50 400m Hurdles Men Final National
12:05 800m Women Final National
12:15 S 800m Men Final National
12:34 100m Hurdles Women Final National
12:40 Long Jump Men Final
12:47 4x100m Relay Men Final
13:03 1500m Women
13:16 4x100m Relay Women
13:22 Javelin Throw Men Final
13:26 High Jump Women Final
13:29 Pole Vault Men
13:31 1500m Men Final
13:48 400m Women

TV Window Begins

14:04 400m Hurdles Women
14:15 100m Men
14:25 Long Jump Women
14:29 800m Women
14:39n 3000m Men
14:53 Discus Throw Men
14:57  100m Hurdles Women
15:07 3000m Steeplechase Women
15:28 400m Hurdles Men
15:40 200m Women
15:51 800m Men

 

Thursday, 30. June
11:40SCHEDULED 400m Hurdles WomenFinalnational
11:47SCHEDULED Shot Put WomenFinal
11:50SCHEDULED 400m Hurdles MenFinalnational
12:05SCHEDULED 800m WomenFinalnational
12:15SCHEDULED 800m MenFinalnational
12:34SCHEDULED 100m Hurdles WomenFinalnational
12:40SCHEDULED Long Jump MenFinal
12:47SCHEDULED 4x100m Relay MenFinal
13:03SCHEDULED 1500m WomenFinal
13:16SCHEDULED 4x100m Relay WomenFinal
13:22SCHEDULED Javelin Throw MenFinal
13:26SCHEDULED High Jump WomenFinal
13:29SCHEDULED Pole Vault MenFinal
13:31SCHEDULED 1500m MenFinal
13:48SCHEDULED 400m WomenFinal
14:04SCHEDULED 400m Hurdles WomenFinal
14:15SCHEDULED 100m MenFinal
14:25SCHEDULED Long Jump WomenFinal
14:29SCHEDULED 800m WomenFinal
14:39SCHEDULED 3000m MenFinal
14:53SCHEDULED Discus Throw MenFinal
14:57SCHEDULED 100m Hurdles WomenFinal
15:07SCHEDULED 3000m Steeplechase WomenFinal
15:28SCHEDULED 400m Hurdles MenFinal
15:40SCHEDULED 200m WomenFinal
15:51SCHEDULED 800m MenFinal

 

Filed Under:
Like this article? Subscribe to our newsletter or follow us on social media

The latest running news, sent to your inbox weekly or when urgent news breaks.

You have been subscribed.