Schedule, Entries, Results, & Streaming Details for 2022 USATF Distance Classic

By LetsRun.com
May 19, 2022

On Thursday night, Mt. SAC will host the 2022 USATF Distance Classic — aka the meet formerly known as Oxy. The distance-focused meet features an 800, 1500, 5000, and steeplechase and includes big names like Cole HockerEvan JagerEmma CoburnCooper Teare, and high schoolers Colin Sahlman and Lex Young of Newbury Park.

Below we’ve listed the meet entries and all the details you need to know about how to watch/follow the meet.

Article continues below player

Like this article? Subscribe to our newsletter or follow us on social

The latest running news, sent to your inbox weekly or when urgent news breaks.

You have been subscribed.


*Live results

What: 2022 USATF Distance Classic
When: Thursday, May 19. Track events begin at 10:00 p.m. ET.
Where: Hilmer Lodge Stadium at Mt. SAC, Walnut, Calif.
How to watch: Stream live on USATF.TV (requires RunnerSpace+ subscription)

Schedule/entries

Women’s 800 (10:00 p.m. ET)

Sinclaire Johnson and 2019 Worlds team member Hanna Green are among the main players in the top heat.

Heat 1

Lane Athlete Time
3 Simoya Campbell-Johnson
JAM
1:59.30
4 Kendra Chambers
USA
2:01.00
5 Laurie Barton
USA
2:00.70
6 Mallory King
USA
2:03.40
7 Anna Connor
USA
2:04.50
8 Julianne Labach
CAN
2:00.90
9 Rebecca Mehra
USA
2:00.80

Heat 2

Lane Athlete Time
1 Samantha Watson
USA
2:00.70
2 Luisa Mariela Real Crespo Sr.
MEX
2:00.90
3 Susan Aneno
USA
2:02.20
4 Anna Camp-Bennett
USA
2:01.10
5 Madeleine Kelly
CAN
1:59.80
6 Sinclaire Johnson
USA
1:59.90
7 Addy Townsend
CAN
2:01.20
8 Hanna Green
USA
1:59.60
9 Jasmine Blocker
USA
NT

Men’s 800 (10:20 p.m. ET)

In the main heat, Isaiah Harris will compete for the first time since tearing his hamstring in the 4×400 relay prelims at World Indoors on March 20. He’ll face Craig EngelsBrannon KidderIsaiah JewettCharlie Hunter, and Brandon McBride, among others. The B heat features Cooper Teare (1:47.48 pb) and high school star Colin Sahlman (1:48.84 pb), both of whom will be tuning up for next week’s Bowerman Mile.

Heat 1

Lane Athlete Time
1 Devin Dixon
USA
1:47.70
2 Mohand Zine Khelaf
CAN
1:47.10
3 Colin Sahlman
USA
1:48.80
4 Cooper Teare
USA
1:47.50
5 Drew Windle
USA
1:47.20
6 Luca Chatham
USA
1:47.10
7 Christian Harrison
USA
1:47.20
8 Miles Smith
USA
1:48.90
9 Jaxson Hoey
USA
1:47.90

Heat 2

Lane Athlete Time
1 Rajay Hamilton
USA
1:46.30
2 Quamel Prince Sr.
USA
1:45.60
3 Craig Engels
USA
1:44.70
4 Brannon Kidder
USA
1:45.00
5 Michael Saruni
USA
1:44.50
6 Isaiah Jewett
USA
1:43.90
7 Isaiah Harris
USA
1:44.40
8 Alex Amankwa
USA
1:44.80
9 Brandon McBride
CAN
1:43.50
10 Charlie Hunter
USA
1:44.30

Women’s 3000 steeplechase (10:35 p.m. ET)

Lane Athlete Time
1 Jessica Scheriff
USA
10:01.00
2 Amy Cashin
USA
9:28.60
3 Jessica Furlan
CAN
9:38.40
5 Tori Gerlach
USA
9:45.00
6 Yuno Yamanaka
JPN
9:41.80
7 Brielle Erbacher
AUS
9:38.00
8 Gabrielle Jennings
USA
9:38.20
10 Katie Rainsberger
USA
9:30.20

Men’s 3000 steeplechase (10:50 p.m. ET)

This race features three of the top four from last year’s US Olympic Trials (Benard KeterMason FerlicDan Michalski) plus Evan Jager, which should make for a nice preview of next month’s US champs. Canadian Olympians Matt Hughes and John Gay and Indian record holder Avinash Sable (8:16 pb) are also entered.

Lane Athlete Time
1 FuDong Wang
USA
8:53.00
2 Ivo Balabanov
USA
8:39.50
3 Craig Nowak
USA
8:27.20
4 Anthony Rotich
USA
8:25.10
5 Evan Jager
USA
8:34.90
6 Max Stevens
AUS
8:30.70
7 Frankline Tonui
USA
8:31.40
8 Stanley Kebenei
USA
8:30.60
9 Jamaine Coleman
USA
8:29.40
10 Fitsum Seyoum
USA
8:28.70
11 Brian Barraza
USA
8:24.40
12 Matthew Clarke
AUS
8:22.10
13 Daniel Michalski
USA
8:21.00
14 Benard Keter
USA
8:30.70
15 Michael Leet
USA
8:24.20
16 Mason Ferlic
USA
8:23.90
17 Avinash Sable
USA
8:16.20
18 John Gay
USA
8:17.00
19 Matthew Hughes
CAN
8:13.60

Women’s 1500 (11:05 p.m. ET)

Emma Coburn‘s return — this is her first race since her disastrous Olympic final in Tokyo — is the big story here, and she’ll face plenty of competition in the form of Dani JonesHelen SchlachtenhaufenKonstanze Klosterhalfen, and young Australian star Abbey Caldwell.

Heat 1

Lane Athlete Time
1 Susan Ejore
USA
4:15.10
2 Skylyn Webb
USA
4:13.10
3 Tracee van der Wyk
USA
4:13.20
4 Andrea Rodenfels
USA
4:13.50
5 Yume Goto
JPN
4:12.40
6 Angel Piccirillo
USA
4:10.00
7 Nia Akins
USA
4:16.40
8 Ayla Granados
USA
4:12.00
9 Alexa Efraimson
USA
4:03.40
10 Jenn Randall
USA
4:10.80
11 Aisha Praught-Leer
USA
4:09.70
12 Ella Donaghu
USA
4:09.70
13 Allie Buchalski
USA
4:06.20
14 Elena Henes
USA
4:09.30
15 Anna Connor
USA
NT

Heat 2

Lane Athlete Time
1 Natalie Rule
AUS
4:09.10
2 Taryn Rawlings
USA
4:05.00
3 Natalia Hawthorn
CAN
4:04.20
4 Danielle Aragon
USA
4:05.10
5 Michaela Meyer
USA
4:04.00
6 Emma Coburn
USA
4:03.80
7 Dani Jones
USA
4:04.30
8 Eleanor Fulton
USA
4:05.30
9 Nozomi Tanaka
JPN
3:59.20
10 Helen Schlachtenhaufen
USA
4:01.10
11 Abbey Caldwell
AUS
4:04.80
12 Marta Frietas
USA
4:04.00
13 Konstanze Klosterhalfen
DEU
3:58.90
14 Susan Aneno
USA
NT
15 Rebecca Mehra
USA
4:04.90

Men’s 1500 (11:20 p.m. ET)

This is the event of the night. In the main heat, US champ Cole Hocker is entered in his first 1500 of the year and he’ll take on a number of the country’s top milers in Henry WynneJohnny GregorekJosh ThompsonColby AlexanderVincent Ciattei, and Hobbs Kessler. Brit Neil Gourley and Guatemalan Olympian Luis Grijalva should also factor here.

In the first heat, Newbury Park High School junior Lex Young, who ran 13:43 for 5k at the Track Meet on May 6, will try to run fast.

Heat 1

Lane Athlete Time
1 GuangWei Li
USA
3:45.90
2 Adam Goddard
AUS
3:47.00
3 Matthew Beaudet
CAN
3:40.20
4 Edward Crawford
USA
3:37.60
5 Austen Dalquist
USA
3:40.80
6 Alexio Young
USA
3:41.10
7 Bryan Guijarro
USA
3:43.60
8 David Timlin
USA
3:41.10
9 Cade Burks
USA
3:42.70
10 Josef Tessema
USA
3:42.50
11 Cruz Culpepper
USA
3:57.70
12 Caleb Webb
USA
3:40.00
13 Luca Chatham
USA
NT

Heat 2

Lane Athlete Time
1 Diego Zarate
USA
3:38.90
2 Mick Stanovsek
USA
3:39.00
3 Izaic Yorks
USA
3:38.10
4 Moh Ahmed
USA
3:34.90
5 Casey Comber
USA
3:37.80
6 Kevin Robertson
CAN
3:38.00
7 Paul Ryan
USA
3:36.50
8 Waleed Suliman
USA
3:36.50
9 Matt Wisner
USA
3:39.90
10 Kasey Knevelbaard
USA
3:39.20
11 David Ribich
USA
3:36.70
12 Eric Avila
USA
3:35.60
13 Miles Smith
USA
3:46.20

Heat 3

Lane Athlete Time
1 Luis Grijalva
USA
3:35.30
2 Hobbs Kessler
USA
3:34.30
3 Johnny Gregorek
USA
3:34.50
4 Henry Wynne
USA
3:34.10
5 Sam Tanner
USA
3:34.70
6 Samuel Prakel
USA
3:38.40
7 Cole Hocker
USA
3:31.40
8 Josh Thompson
USA
3:35.90
9 Brett Meyer
USA
3:37.80
10 Cameron Proceviat
CAN
3:36.80
11 Colby Alexander
USA
3:33.60
12 Vincent Ciattei
USA
3:34.60
13 Neil Gourley
USA
3:35.30
14 Alex Amankwa
USA
NT
15 Quamel Prince
USA
NT

Women’s 5000 (11:35 p.m. ET)

Lane Athlete Time
1 Makenna Myler
USA
15:31.00
2 WuGa He
USA
15:28.80
3 Gladys Tejeda Sr.
PER
15:34.00
4 Alycia Cridebring
USA
15:30.00
5 Paige Campbell
AUS
15:36.60
6 Katie Izzo
USA
15:16.40
7 Jenny Nesbitt
GBR
15:17.40
8 Eleanor Fulton
USA
NT
9 Taryn Rawlings
USA
NT
10 Emily Lipari
USA
NT

Men’s 5000 (12:00 a.m. ET)

Lane Athlete Time
1 Florian Le Pallec
USA
13:41.00
2 Reid Buchanan
USA
27:52.70
3 Peng Gao
USA
14:05.00
4 ZhongRui Guo
USA
14:00.00
5 TianYu Chen
USA
13:55.00
6 GuangYue Ren
USA
13:51.90
7 Kang Nyoak
USA
13:45.00
8 Brian Shrader
USA
13:29.10
9 Sam McEntee
AUS
13:36.40
10 Jack Bruce
AUS
13:37.90
11 Josef Tessema
USA
13:22.30
12 Joshua Yeager
USA
13:42.80
13 Thomas Fafard
CAN
13:37.20
14 Willy Fink
USA
13:17.00
15 Ben Flanagan
USA
13:20.70
16 Abbabiya Simbassa
USA
13:19.10
17 Cole Hocker
USA
NT
18 Craig Nowak
USA
NT
19 Cooper Teare
USA
NT
20 Neil Gourley
USA
NT

 

Filed Under:


Like this article? Subscribe to our newsletter or follow us on social

The latest running news, sent to your inbox weekly or when urgent news breaks.

You have been subscribed.