2021 Weltklasse Zürich Results – 2021 Diamond League Final Results

by LetsRun.com
September 9, 2021

Results for the 2021 Wanda Diamond League final – the 2021 Weltklasse Zürich – appear below. For full field series, go here.

Weltklasse
Letzigrund, Zürich (SUI), 08/09/2021 – 09/09/2021     

Men’s results

100 Metres – Men  – Diamond Discipline           Wind: -0.4 m/s

1 KERLEY Fred                      USA      9.87
2 DE GRASSE Andre                  CAN      9.89
3 BAKER Ronnie                     USA      9.91
4 BROMELL Trayvon                  USA      9.96
5 SIMBINE Akani                    RSA     10.10
6 BROWNING Rohan                   AUS     10.18
7 RODGERS Michael                  USA     10.23
8 WICKI Silvan                     SUI     10.25
9 MUDIYANSELAGE Yupun Abeykoon     SRI     10.25

200 Metres – Men  – Diamond Discipline           Wind: +0.5 m/s

1 BEDNAREK Kenneth                 USA     19.70
2 DE GRASSE Andre                  CAN     19.72
3 KERLEY Fred                      USA     19.83
4 BROWN Aaron                      CAN     20.13
5 LYLES Josephus                   USA     20.13
6 MAKWALA Isaac                    BOT     20.31
7 NORWOOD Vernon                   USA     20.46
8 REAIS William                    SUI     20.49

400 Metres – Men  – Diamond Discipline

1 CHERRY Michael                   USA     44.41
2 JAMES Kirani                     GRN     44.42
3 LENDORE Deon                     TTO     44.81
4 NORWOOD Vernon                   USA     44.84
5 BONEVACIA Liemarvin              NED     45.35
6 MAKWALA Isaac                    BOT     45.41
7 PETRUCCIANI Ricky                SUI     46.38
8 RE Davide                        ITA     46.64

800 Metres – Men  – Diamond Discipline

1 KORIR Emmanuel Kipkurui          KEN   1:44.56
2 ROTICH Ferguson Cheruiyot        KEN   1:44.96
3 MURPHY Clayton                   USA   1:45.21
4 AROP Marco                       CAN   1:45.23
5 GILES Elliot                     GBR   1:45.25
6 HARRIS Isaiah                    USA   1:45.70
7 TUKA Amel                        BIH   1:46.19
8 KINYAMAL Wyclife                 KEN   1:46.52
SIERADZKI Patryk                 POL       DNF

1500 Metres – Men  – Diamond Discipline

1 CHERUIYOT Timothy                KEN   3:31.37
2 INGEBRIGTSEN Jakob               NOR   3:31.45
3 MCSWEYN Stewart                  AUS   3:32.14
4 HOARE Oliver                     AUS   3:32.66
5 KATIR Mohamed                    ESP   3:32.77
6 KWEMOI Ronald                    KEN   3:33.34
7 SIMOTWO Charles Cheboi           KEN   3:34.24
8 FONTES Ignacio                   ESP   3:34.45
9 BIRGEN Bethwell                  KEN   3:46.01
SOWINSKI Erik                    USA       DNF

5000 Metres – Men  – Diamond Discipline

1 AREGAWI Berihu                   ETH  12:58.65
2 BALEW Birhanu                    BRN  13:01.27
3 KROP Jacob                       KEN  13:01.81
4 KIMELI Nicholas Kipkorir         KEN  13:02.43
5 KEJELCHA Yomif                   ETH  13:04.29
6 KIBET Michael                    KEN  13:15.36
7 RAESS Jonas                      SUI  13:43.47
8 BUTCHART Andrew                  GBR  14:03.13
BIRGEN Bethwell                  KEN       DNF
MOTSAU Jerry                     RSA       DNF
RAMSDEN Matthew                  AUS       DNF

110 Metres Hurdles – Men  – Diamond Discipline   Wind: +0.6 m/s

1 ALLEN Devon                      USA     13.06
2 LEVY Ronald                      JAM     13.06
3 PARCHMENT Hansle                 JAM     13.17
4 ROBERTS Daniel                   USA     13.31
5 DAL MOLIN Paolo                  ITA     13.43
6 GAIO Finley                      SUI     13.72
7 SMET Koen                        NED     13.77
JOSEPH Jason                     SUI        DQ

400 Metres Hurdles – Men  – Diamond Discipline

1 WARHOLM Karsten                  NOR     47.35
2 DOS SANTOS Alison                BRA     47.81
3 MCMASTER Kyron                   IVB     48.24
4 MÄGI Rasmus                      EST     48.84
5 PREIS Constantin                 GER     49.08
6 ANGELA Ramsey                    NED     49.39
7 MCALISTER Chris                  GBR     49.73
COPELLO Yasmani                  TUR        DQ

3000 Metres Steeplechase – Men  – Diamond Discipline

1 KIGEN Benjamin                   KEN   8:17.45
2 EL BAKKALI Soufiane              MAR   8:17.70
3 KIBIWOT Abraham                  KEN   8:18.16
4 BETT Leonard Kipkemoi            KEN   8:20.20
5 WALE Getnet                      ETH   8:21.11
6 TAKELE Tadese                    ETH   8:21.68
7 BOR Hillary                      USA   8:24.81
8 ABDELWAHED Ahmed                 ITA   8:25.06
9 TINDOUFT Mohamed                 MAR   8:25.33
KONES Wilberforce Chemiat        KEN       DNF

High Jump – Men  – Diamond Discipline

1 TAMBERI Gianmarco                ITA      2.34
2 PROTSENKO Andriy                 UKR      2.30
3 IVANYUK Ilya                     ANA      2.30
4 NEDASEKAU Maksim                 BLR      2.27
5 LOVETT Django                    CAN      2.27
6 THOMAS Donald                    BAH      2.24

Pole Vault – Men  – Diamond Discipline

1 DUPLANTIS Armand                 SWE      6.06
2 KENDRICKS Sam                    USA      5.93
3 MORGUNOV Timur                   ANA      5.93
4 OBIENA Ernest John               PHI      5.83
5 NILSEN Christopher               USA      5.83
6 LIGHTFOOT KC                     USA      5.83

Long Jump – Men  – Diamond Discipline
Wind
1 MONTLER Thobias                  SWE      8.17       +0.1
2 MCCARTER Steffin                 USA      8.14       +0.5
3 SAMAAI Ruswahl                   RSA      7.99       +0.1
4 EHAMMER Simon                    SUI      7.94       +0.5
5 GFÖHLER Benjamin                 SUI      7.90       +1.1
6 JUŠKA Radek                      CZE      7.87       +1.1
7 RANDAZZO Filippo                 ITA      7.87       +0.6

Triple Jump – Men  – Diamond Discipline
Wind
1 PICHARDO Pedro                   POR     17.70       +0.8
2 ZANGO Hugues Fabrice             BUR     17.20       +0.5
3 TRIKI Yasser Mohamed             ALG     17.03       +0.4
4 BOCCHI Tobia                     ITA     16.71       +0.3
5 PEREIRA Tiago                    POR     16.61       +0.6
6 SCOTT Donald                     USA     16.22       +0.6

Shot Put – Men  – Diamond Discipline

1 CROUSER Ryan                     USA     22.67
2 KOVACS Joe                       USA     22.29
3 SINANČEVIĆ Armin                 SRB     21.86
4 WALSH Tomas                      NZL     21.61
5 MIHALJEVIĆ Filip                 CRO     21.59
6 WEIR Zane                        ITA     20.85

Discus Throw – Men  – Diamond Discipline

1 STÅHL Daniel                     SWE     66.49
2 ČEH Kristjan                     SLO     65.39
3 DACRES Fedrick                   JAM     65.33
4 GUDŽIUS Andrius                  LTU     64.04
5 PETTERSSON Simon                 SWE     63.68
6 WEIßHAIDINGER Lukas              AUT     63.20

Javelin Throw – Men  – Diamond Discipline

1 VETTER Johannes                  GER     89.11
2 WEBER Julian                     GER     87.03
3 VADLEJCH Jakub                   CZE     85.22
4 MARDARE Andrian                  MDA     84.98
5 PETERS Anderson                  GRN     81.65
6 WIELAND Simon                    SUI     78.11
7 ČAKŠS Gatis                      LAT     68.67

Women’s results

100 Metres – Women  – Diamond Discipline         Wind: +0.6 m/s

1 THOMPSON-HERAH Elaine            JAM     10.65
2 ASHER-SMITH Dina                 GBR     10.87
3 DEL PONTE Ajla                   SUI     10.93
4 NEITA Daryll                     GBR     10.93
5 KAMBUNDJI Mujinga                SUI     10.94
6 OLIVER Javianne                  USA     11.02
7 MORRISON Natasha                 JAM     11.10
8 TA LOU Marie-Josée               CIV     11.22

200 Metres – Women  – Diamond Discipline         Wind: +0.6 m/s

1 MBOMA Christine                  NAM     21.78   WU20R
2 JACKSON Shericka                 JAM     21.81
3 ASHER-SMITH Dina                 GBR     22.19
4 KAMBUNDJI Mujinga                SUI     22.27
5 NEITA Daryll                     GBR     22.81
6 DOBBIN Beth                      GBR     22.88
7 BRYANT Dezerea                   USA     22.99
8 VAN HUNENSTIJN Marije            NED     23.16

400 Metres – Women  – Diamond Discipline

1 HAYES Quanera                    USA     49.88
2 PAULINO Marileidy                DOM     49.96
3 WILLIAMS Sada                    BAR     50.24
4 MCPHERSON Stephenie Ann          JAM     50.25
5 MCLEOD Candice                   JAM     50.96
6 KACZMAREK Natalia                POL     51.00
7 KLAVER Lieke                     NED     51.09
8 WHITNEY Kaylin                   USA     51.19

800 Metres – Women  – Diamond Discipline

1 HODGKINSON Keely                 GBR   1:57.98
2 GRACE Kate                       USA   1:58.34
3 GOULE Natoya                     JAM   1:58.34
4 REEKIE Jemma                     GBR   1:58.61
5 NAKAAYI Halimah                  UGA   1:58.89
6 ALEMU Habitam                    ETH   1:59.48
7 BISSET Catriona                  AUS   1:59.66
8 HOFFMANN Lore                    SUI   2:00.25
9 LINDH Lovisa                     SWE   2:00.84
YARIGO Noélie                    BEN       DNF

1500 Metres – Women  – Diamond Discipline

1 KIPYEGON Faith                   KEN   3:58.33
2 HASSAN Sifan                     NED   3:58.55
3 NORRIS Josette                   USA   4:00.41
4 PÉREZ Marta                      ESP   4:01.94
5 SCHLACHTENHAUFEN Helen           USA   4:02.30
6 HALL Linden                      AUS   4:03.50
7 EMBAYE Axumawit                  ETH   4:04.18
8 NANYONDO Winnie                  UGA   4:04.80
9 SNOWDEN Katie                    GBR   4:06.46
10 HEALY Sarah                      IRL   4:18.60
PRICE Chanelle                   USA       DNF

5000 Metres – Women  – Diamond Discipline

1 NIYONSABA Francine               BDI  14:28.98
2 OBIRI Hellen                     KEN  14:29.68
3 TAYE Ejgayehu                    ETH  14:30.30
4 KIPKEMBOI Margaret Chelimo       KEN  14:31.18
5 CHERONO Eva                      KEN  14:36.88
6 WORKU Fantu                      ETH  14:43.60
7 RENGERUK Lilian Kasait           KEN  14:50.75
8 GRØVDAL Karoline Bjerkeli        NOR  14:59.91
9 CHEBET Beatrice                  KEN  15:11.27
10 CRANNY Elise                     USA  15:55.17
VAN BUSKIRK Kate                 CAN       DNF

100 Metres Hurdles – Women  – Diamond Discipline Wind: +0.4 m/s

1 AMUSAN Tobi                      NGR     12.42   AR
2 VISSER Nadine                    NED     12.51   NR
3 TAPPER Megan                     JAM     12.55
4 CHADWICK Payton                  USA     12.62
5 SEMBER Cindy                     GBR     12.71
6 CUNNINGHAM Gabriele              USA     12.79
7 KOZÁK Luca                       HUN     12.90
8 KAMBUNDJI Ditaji                 SUI     13.01
9 ROBINSON TeJyrica                USA     13.70

400 Metres Hurdles – Women  – Diamond Discipline

1 BOL Femke                        NED     52.80
2 LITTLE Shamier                   USA     53.35
3 RYZHYKOVA Anna                   UKR     53.70
4 TKACHUK Viktoriya                UKR     53.76
5 WOODRUFF Gianna                  PAN     54.50
6 HAILEY Cara Nnenya               USA     55.06
7 RUSSELL Janieve                  JAM     55.74
8 SPRUNGER Lea                     SUI     55.87

3000 Metres Steeplechase – Women  – Diamond Discipline

1 JERUTO Norah                     KEN   9:07.33
2 KIYENG Hyvin                     KEN   9:08.55
3 FRERICHS Courtney                USA   9:08.74
4 ABEBE Mekides                    ETH   9:09.59
5 CHESPOL Celliphine Chepteek      KEN   9:10.26
6 YAVI Winfred Mutile              BRN   9:12.41
7 CHEMUTAI Peruth                  UGA   9:20.16
8 CHEPNGETICH Rosefline            KEN   9:21.67
9 KRAUSE Gesa Felicitas            GER   9:32.69
10 KIRUI Purity                     KEN   9:38.56
CHERONO Fancy                    KEN       DNF

High Jump – Women  – Diamond Discipline

1 LASITSKENE Mariya                ANA      2.05
2 MAHUCHIKH Yaroslava              UKR      2.03
3 MCDERMOTT Nicola                 AUS      2.01
4 GERASHCHENKO Iryna               UKR      1.96
5 LIĆWINKO Kamila                  POL      1.93
6 PATTERSON Eleanor                AUS      1.87

Pole Vault – Women  – Diamond Discipline

1 SIDOROVA Anzhelika               ANA      5.01
2 STEFANIDI Katerina               GRE      4.77
3 ŠUTEJ Tina                       SLO      4.67
4 BRADSHAW Holly                   GBR      4.67
5 ZHUK Iryna                       BLR      4.47
NAGEOTTE Katie                   USA        NM

Long Jump – Women  – Diamond Discipline
Wind
1 ŠPANOVIĆ Ivana                   SRB      6.96       +0.2
2 SAGNIA Khaddi                    SWE      6.83       +0.8
3 BEKH-ROMANCHUK Maryna            UKR      6.75       +0.4
4 SAWYERS Jazmin                   GBR      6.74       +0.9
5 MIHAMBO Malaika                  GER      6.56       +0.8
6 MIRONCHYK-IVANOVA Nastassia      BLR      6.53       +0.2

Triple Jump – Women  – Diamond Discipline
Wind
1 ROJAS Yulimar                    VEN     15.48       +0.3
2 RICKETTS Shanieka                JAM     14.64       +1.3
3 WILLIAMS Kimberly                JAM     14.47       +1.3
4 MAMONA Patrícia                  POR     14.33       +1.9
5 LAFOND Thea                      DMA     14.10       +0.3
MINENKO Hanna                    ISR        NM

Shot Put – Women  – Diamond Discipline

1 EWEN Maggie                      USA     19.41
2 DONGMO Auriol                    POR     18.86
3 ROOS Fanny                       SWE     18.75
4 EALEY Chase                      USA     18.49
5 THOMAS-DODD Danniel              JAM     18.38
6 DUBITSKAYA Aliona                BLR     18.34

Discus Throw – Women  – Diamond Discipline

1 ALLMAN Valarie                   USA     69.20
2 PERKOVIĆ Sandra                  CRO     67.22
3 PÉREZ Yaimé                      CUB     64.83
4 CABALLERO Denia                  CUB     62.21
5 CÁ Liliana                       POR     61.92
6 TOLJ Marija                      CRO     57.79

Javelin Throw – Women  – Diamond Discipline

1 HUSSONG Christin                 GER     65.26
2 BARBER Kelsey-Lee                AUS     62.68
3 OGRODNÍKOVÁ Nikola               CZE     61.54
4 ŠPOTÁKOVÁ Barbora                CZE     61.43
5 MŪZE Līna                        LAT     60.18
6 ANDREJCZYK Maria                 POL     52.30

Filed Under:

success