2021 Kamila Skolimowska Memorial Results: World Jr 3k champ Tadese Worku takes down Olympic steeple champ El Bakkali 7:36-7:37

by LetsRun.com
September 5, 2021

Full results for today’s World Athletics Continental Tour gold track and field / athletics meeting in Chorzów, Poland – the Kamila Skolimowska Memorial – appear below.

Talk about the upset in the men’s 3000 on our messageboard. MB: World Jr 3k champ Tadese Worku takes down Olympic steeple champ El Bakkali 7:36-7:37

Article continues below player

Kamila Skolimowska Memorial
Stadion Śląski, Chorzów (POL), 05/09/2021           

Men’s results

200 Metres – Men                                 Wind: +0.2 m/s

1 DE GRASSE André                  CAN     20.21
2 BLAKE Jerome                     CAN     20.32
3 TORTU Filippo                    ITA     20.40
4 DESALU Eseosa Fostine            ITA     20.52
5 MARTÍNEZ Yancarlos               DOM     20.58
6 GULIYEV Ramil                    TUR     20.66
7 MITCHELL-BLAKE Nethaneel         GBR     20.84
8 WDOWIK Oliwer                    POL     21.33
9 PIETRUSA Jakub                   POL     21.71

400 Metres – Men

1 CHERRY Michael                   USA     44.94
2 NORWOOD Vernon                   USA     45.12
3 LENDORE Deon                     TTO     45.31
4 DUSZYŃSKI Kajetan                POL     45.44
5 TAYLOR Christopher               JAM     45.68
6 ZALEWSKI Karol                   POL     45.89
7 DOBBER Jochem                    NED     45.97
8 O’DONNELL Christopher            IRL     46.09
9 BARTLEY Karayme                  JAM     46.40

800 Metres – Men

1 KINYAMAL Wyclife                 KEN   1:44.63
2 LEWALSKI Kacper                  POL   1:44.84
3 ROWDEN Daniel                    GBR   1:44.89
4 WIGHTMAN Jake                    GBR   1:44.97
5 SARUNI Michael                   KEN   1:45.04
6 GILES Elliot                     GBR   1:45.20
7 TECUCEANU Catalin                ROU   1:45.45
8 BEN Adrián                       ESP   1:45.69
9 TUAL Gabriel                     FRA   1:45.86
10 KIPRUTO Collins                  KEN   1:46.10
11 ZAHAFI Mouad                     MAR   1:46.35
12 DOBEK Patryk                     POL   1:46.65
13 NGENY Elias                      KEN   1:47.80
SIERADZKI Patryk                 POL       DNF

3000 Metres – Men

1 WORKU Tadese                     ETH   7:36.47
2 EL BAKKALI Soufiane              MAR   7:37.18
3 TINDOUFT Mohamed                 MAR   7:38.92
4 TEKLU Haftu                      ETH   7:39.62
5 BIBIĆ Elzan                      SRB   7:39.95
6 AYELE Dinkalem                   ETH   7:41.56
7 IGUIDER Abdelaati                MAR   7:43.54
8 RIVA Pietro                      ITA   7:45.52
9 LOMUKET Mark Owon                KEN   8:01.11
10 TRAVERS John                     IRL   8:09.31
CARSON Hamish                    NZL       DNF
GADOMSKI Daniel                  POL       DNF

110 Metres Hurdles – Men                         Wind: +0.1 m/s

1 PARCHMENT Hansle                 JAM     13.26
2 ALLEN Devon                      USA     13.37
3 THOMAS Damion                    JAM     13.50
4 KING David                       GBR     13.55
5 VUKICEVIC Vladimir               NOR     13.58
6 TRAJKOVIC Milan                  CYP     13.62
7 SZYMAŃSKI Jakub                  POL     13.82
8 VAN DER SCHAAF Liam              NED     13.93
9 SVOBODA Petr                     CZE     14.48

400 Metres Hurdles – Men

1 DOS SANTOS Alison                BRA     48.50
2 COPELLO Yasmani                  TUR     48.80
3 HYDE Jaheel                      JAM     48.89
4 ANGELA Ramsey                    NED     49.20
5 MCALISTER Chris                  GBR     49.33
6 AGYEKUM Emil                     GER     49.85
7 MÜLLER Vít                       CZE     50.03
8 CAMPBELL Luke                    GER     50.97
9 SOBURA-DURMA Jakub               POL     52.54

High Jump – Men

1 TAMBERI Gianmarco                ITA      2.30
2 IVANYUK Ilya                     ANA      2.27
3 BONDARENKO Bohdan                UKR      2.24
3 KOBIELSKI Norbert                POL      2.24
3 SULLIVAN JR. Darryl              USA      2.24
6 NEDASEKAU Maksim                 BLR      2.15
7 MCEWEN Shelby                    USA      2.10

Pole Vault – Men

1 NILSEN Christopher               USA      5.86
2 LIGHTFOOT KC                     USA      5.80
2 OBIENA Ernest John               PHI      5.80
4 MARSCHALL Kurtis                 AUS      5.70
5 LISEK Piotr                      POL      5.70
6 KENDRICKS Sam                    USA      5.70
7 LAVILLENIE Valentin              FRA      5.60
8 LUDWIG Matt                      USA      5.60
9 SOBERA Robert                    POL      5.50
WOJCIECHOWSKI Paweł              POL        NM

Shot Put – Men

1 CROUSER Ryan                     USA     22.39
2 KOVACS Joe                       USA     22.00
3 WALSH Tomas                      NZL     21.68
4 MIHALJEVIĆ Filip                 CRO     21.27
5 SINANČEVIĆ Armin                 SRB     21.20
6 ROMANI Darlan                    BRA     20.52
7 HARATYK Michał                   POL     20.08
8 BUKOWIECKI Konrad                POL     19.24

Discus Throw – Men

1 ČEH Kristjan                     SLO     66.65
2 GUDŽIUS Andrius                  LTU     65.89
3 DACRES Fedrick                   JAM     64.91
4 MAŁACHOWSKI Piotr                POL     62.29
5 STÓJ Bartłomiej                  POL     61.25
6 URBANEK Robert                   POL     59.66

Hammer Throw – Men

1 FAJDEK Paweł                     POL     79.60
2 NOWICKI Wojciech                 POL     77.45
3 HENRIKSEN Eivind                 NOR     77.38
4 WINKLER Rudy                     USA     76.47
5 KOKHAN Mykhaylo                  UKR     76.31

Javelin Throw – Men

1 VETTER Johannes                  GER     89.60
2 PETERS Anderson                  GRN     83.61
3 KATKAVETS Aliaksei               BLR     83.35
4 VESELÝ Vítězslav                 CZE     81.06
5 MRZYGŁÓD Cyprian                 POL     79.93

Women’s results

100 Metres – Women                               Wind: +0.4 m/s

1 FRASER-PRYCE Shelly-Ann          JAM     10.81
2 KAMBUNDJI Mujinga                SUI     11.08
3 NEITA Daryll                     GBR     11.15
4 AHYE Michelle-Lee                TTO     11.19
5 WHITE Kayla                      USA     11.22
6 FORBES Shashalee                 JAM     11.51
7 BAZOLO Lorène Dorcas             POR     11.56
8 POPOWICZ-DRAPAŁA Marika          POL     11.79
9 HARRISON Michelle                CAN     12.02

400 Metres – Women

1 KACZMAREK Natalia                POL     50.70
2 KIEŁBASIŃSKA Anna                POL     51.19
3 MCLEOD Candice                   JAM     51.88
4 HOŁUB-KOWALIK Małgorzata         POL     52.14
5 RUSSELL Janieve                  JAM     52.19
6 MCGREGOR Roneisha                JAM     52.23
7 ŚWIĘTY-ERSETIC Justyna           POL     52.60
8 AZEVEDO Cátia                    POR     52.96

1000 Metres – Women

1 REEKIE Jemma                     GBR   2:35.47
2 MESHESHA Hirut                   ETH   2:35.74
3 JONES Danielle                   USA   2:36.63
4 MEZULIÁNÍKOVÁ Diana              CZE   2:36.68
5 GALANT Martyna                   POL   2:37.08
6 GIRMA Tigest                     ETH   2:37.80
7 WIELGOSZ Anna                    POL   2:38.65
8 BURKARD Elena                    GER   2:39.05
9 AREFEAYNE Wezam                  ETH   2:39.08
10 MORAA Mary                       KEN   2:39.47
11 APLACHKINA Svetlana              ANA   2:41.28
12 KRÓLIK Kinga                     POL   2:46.70
LEMIESZ Aneta                    POL       DNF

100 Metres Hurdles – Women                       Wind: +0.1 m/s

1 AMUSAN Tobi                      NGR     12.64
2 TAPPER Megan                     JAM     12.75
3 CLEMONS Christina                USA     12.92
4 SICIARZ Klaudia                  POL     12.92
5 LAVIN Sarah                      IRL     13.02
6 CLAY Liz                         AUS     13.06
7 HERMAN Elvira                    BLR     13.22
8 HARRISON Michelle                CAN     13.35
9 WOJTUNIK Klaudia                 POL     13.37

400 Metres Hurdles – Women

1 TKACHUK Viktoriya                UKR     54.18
2 HAILEY Cara Nnenya               USA     54.21
3 RYZHYKOVA Anna                   UKR     54.25
4 RUSSELL Janieve                  JAM     54.57
5 IUEL Amalie                      NOR     55.13
6 KNIGHT Jessie                    GBR     55.38
7 GONZALEZ Melissa                 COL     55.83
8 NEL Wenda                        RSA     56.09
9 NUGENT Leah                      JAM     56.79

High Jump – Women

1 VALLORTIGARA Elena               ITA      1.96
2 GERASHCHENKO Iryna               UKR      1.94
3 LIĆWINKO Kamila                  POL      1.91
4 LEVCHENKO Yuliya                 UKR      1.91
5 DEMIDIK Karyna                   BLR      1.85
6 MIĄSO Wiktoria                   POL      1.80

Shot Put – Women

1 DONGMO Auriol                    POR     19.32
2 EWEN Maggie                      USA     19.31
3 ROOS Fanny                       SWE     18.74
4 EALEY Chase                      USA     18.56
5 KARDASZ Klaudia                  POL     17.44
6 GUBA Paulina                     POL     16.51

Hammer Throw – Women

1 MASLAVA Nastassia                BLR     69.88
2 KOPRON Malwina                   POL     69.75
3 FIODOROW Joanna                  POL     68.56
4 TAVERNIER Alexandra              FRA     68.33
5 FANTINI Sara                     ITA     66.49

Javelin Throw – Women

1 ANDREJCZYK Maria                 POL     61.77
2 MALONE Maggie                    USA     61.46
3 BARBER Kelsey-Lee                AUS     60.61
4 OGRODNÍKOVÁ Nikola               CZE     58.03
5 KOLAK Sara                       CRO     55.63

Filed Under:

success