Schedule, Entries and Results for 2021 Oregon Relays – 2021 USATF Grand Prix at the Oregon Relays Results

By LetsRun.com
April 22, 2021

Saturday’s USATF Grand Prix at the Oregon Relays in Eugene will be the first pro meet in the new Hayward Field and it also will be the first World Athletics Continental Tour Gold meeting of the year. The meet will be broadcast on national tv in the US (4-5 pm ET on USATF.TV and then on NBCSN/Peacock from 5-7 pm ET.) and the field are shaping up to be really good.

Read our full meet preview here: What a Meet: Brazier vs. Hoppel, Lyles vs. Bromell, Jenny Simpson Returns & Much More at the 2021 USATF Grand Prix

Article continues below player

The schedule/entries/results can be found immediately below. Below that you will find compiled entries.

2021 Oregon Relays and USATF GRAND PRIX EVENT SCHEDULESchedule subject to change; all times below are local (PT). Add three hours for US ET.

Pro Entries

EVENT GENDER FIRST LAST NATIONALITY
100m MALE JAYLEN BACON USA
100m MALE RONNIE BAKER USA
100m MALE CHRIS BELCHER USA
100m MALE MARVIN BRACY USA
100m MALE TRAYVON BROMELL USA
100m MALE JERMAINE BROWN JAM
100m MALE CAMERON BURRELL USA
100m MALE ANDRE EWERS JAM
100m MALE CRAVON GILLESPIE USA
100m MALE DEMEK KEMP USA
100m MALE BEEJAY LEE USA
100m MALE NOAH LYLES USA
100m MALE EMMANUEL MATADI LIB
100m MALE DIVINE ODUDURU NGR
100m MALE BRYCE ROBINSON USA
100m MALE MICHAEL RODGERS USA
100m MALE TYQUENDO TRACEY JAM
         
00m MALE SENOJ-JAY GIVENS JAM
200m MALE JOSEPHUS LYLES USA
100m MALE REMONTAY MCCLAIN USA
200m MALE JEREEM RICHARDS TTO
200m MALE RODNEY ROWE USA
200m MALE CHRISTOPHER TAYLOR JAM
200m MALE JIMMY VICAUT FRA
200m MALE AMEER WEBB USA
         
400m MALE RAI BENJAMIN USA
400m MALE MICHAEL CHERRY USA
400m MALE RASHARD CLARK USA
400m MALE MATTHEW HUDSON-SMITH GBR
400m MALE EMMANUEL KORIR KEN
400m MALE MICHAEL NORMAN USA
400m MALE JUSTIN ROBINSON USA
400m MALE NATHAN STROTHER USA
         
800m MALE LUCA CHATHAM USA
800m MALE SAM ELLISON USA
800m MALE ISAIAH HARRIS USA
800m MALE CHARLIE HUNTER AUS
800m MALE GUY LEARMONTH GBR
800m MALE MYLES MARSHALL USA
800m MALE MICHAEL SARUNI KEN
800m MALE ERIK SOWINSKI USA
         
1500m MALE GEORGE BEAMISH NZL
1500m MALE EMMANUEL BOR USA
1500m MALE DONAVAN BRAZIER USA
1500m MALE TALEM FRANCO USA
1500m MALE JOHN GREGOREK USA
1500m MALE OLLIE HOARE AUS
1500m MALE BRYCE HOPPEL USA
1500m MALE ERIC JENKINS USA
1500m MALE HOBBS KESSLER USA
1500m MALE JUSTYN KNIGHT CAN
1500m MALE CHAD NOELLE USA
1500m MALE SAM PRAKEL USA
1500m MALE CRAIG NOWAK  
         
3000SC MALE OBSA ALI USA
3000SC MALE HILLARY BOR USA
3000SC MALE MASON FERLIC USA
3000SC MALE JOHN GAY CAN
3000SC MALE MICHAEL JORDAN USA
3000SC MALE STANLEY KEBENEI USA
3000SC MALE BENARD KETER USA
3000SC MALE JORDAN MANN USA
3000SC MALE ALEX ROGERS USA
3000SC MALE ANTHONY ROTICH USA
3000SC MALE FRANKLINE TONUI USA
3000SC MALE ISAAC UPDIKE USA
3000SC MALE HARON LAGAT USA
         
LONG JUMP MALE MOHAMMED ABUBAKAR GHA
LONG JUMP MALE CHARLES BROWN USA
LONG JUMP MALE MARQUIS DENDY USA
LONG JUMP MALE JACOB FINCHAM-DUKES GBR
LONG JUMP MALE JARVIS GOTCH USA
LONG JUMP MALE TRUMAINE JEFFERSON USA
LONG JUMP MALE HOLLAND MARTIN BAH
LONG JUMP MALE DAMARCUS SIMPSON USA
LONG JUMP MALE RODERICK TOWNSEND USA
         
TRIPLE JUMP MALE NATHAN DOUGLAS GBR
TRIPLE JUMP MALE DARREL JONES USA
TRIPLE JUMP MALE CLIVE PULLEN JAM
TRIPLE JUMP MALE DONALD SCOTT USA
TRIPLE JUMP MALE CHRISTIAN TAYLOR USA
TRIPLE JUMP MALE YASSER TRIKI ALG
         
JAVELIN MALE JUSTIN CARTER USA
JAVELIN MALE RILEY DOLEZAL USA
JAVELIN MALE SAM HARDIN USA
HAMMER MALE NICK HOWE USA
JAVELIN MALE JACOB MORAN USA
JAVELIN MALE ANDERSON PETERS XCL
JAVELIN MALE ETHAN SHALAWAY USA
JAVELIN MALE MICHAEL SHUEY USA
JAVELIN MALE CURTIS THOMPSON USA
         
HAMMER MALE DENZEL COMENENTIA NED
HAMMER MALE SEAN DONNELLY USA
HAMMER MALE BROCK EAGER USA
HAMMER MALE DANIEL HAUGH USA
HAMMER MALE MARCEL LOMNICKY SVK
HAMMER MALE CONOR MCCULLOUGH USA
HAMMER MALE MICHAEL SHANAHAN USA
HAMMER MALE RUDY WINKLER USA
HAMMER MALE ALEX YOUNG USA
         
100m FEMALE MURIELLE AHOURE CIV
100m FEMALE MOROLAKE AKINOSUN USA
100m FEMALE TIANNA BARTOLETTA USA
100m FEMALE SHANIA COLLINS USA
100m FEMALE HANNAH CUNLIFFE USA
100m FEMALE TEAHNA DANIELS USA
100m FEMALE ALLYSON FELIX USA
100m FEMALE CANDACE HILL USA
100m FEMALE DARYLL NEITA GBR
100m FEMALE KEMBA NELSON JAM
100m FEMALE BLESSING OKAGBARE NGR
100m FEMALE KIARA PARKER USA
100m FEMALE JENNA PRANDINI USA
100m FEMALE KAYLA WHITE USA
100m FEMALE CHRISTANIA WILLIAMS JAM
100m FEMALE BRIANA WILLIAMS JAM
         
400m FEMALE JESSICA BEARD USA
400m FEMALE KENDALL ELLIS USA
400m FEMALE PHYLLIS FRANCIS USA
400m FEMALE LYNNA IRBY USA
400m FEMALE WADELINE JONATHAS USA
400m FEMALE SHAUNAE MILLER-UIBO BAH
400m FEMALE JAIDE STEPTER USA
         
800m FEMALE OLIVIA BAKER USA
800m FEMALE MELISSA BISHOP CAN
800m FEMALE CE’AIRA BROWN USA
800m FEMALE SIOFRA CLEIRIGH BUTTNER IRL
800m FEMALE KENDRA CHAMBERS USA
800m FEMALE KATE GRACE USA
800m FEMALE` JEMMA REEKIE GBR
800m FEMALE RAEVYN ROGERS USA
800m FEMALE ADELLE TRACEY GBR
800m FEMALE SAMMY WATSON USA
800m FEMALE` ALEXA EFRAIMSON USA
         
1500m FEMALE ALLI CASH USA
1500m FEMALE KAELA EDWARDS USA
1500m FEMALE NIKKI HILTZ USA
1500m FEMALE SAGE HURTA USA
1500m FEMALE DANI JONES USA
1500m FEMALE WEINI KELATI ERI
1500m FEMALE CORY MCGEE USA
1500m FEMALE LAURA MUIR GBR
1500m FEMALE MARTA PEN FREITAS POR
1500m FEMALE HELEN SCHLACHTENHAUFEN USA
1500m FEMALE JENNY SIMPSON USA
1500m FEMALE LUCIA STAFFORD CAN
1500m FEMALE LAURENCE COTE CAN
         
5000m FEMALE NUHAMIN BOGALE ETH
5000m FEMALE ABBEY COOPER USA
5000m FEMALE ALIA GRAY USA
5000m FEMALE SARA HALL USA
5000m FEMALE NATALIA HAWTHORN CAN
5000m FEMALE ELVIN KIBET USA
5000m FEMALE EDNAH KURGAT USA
5000m FEMALE AMY-ELOISE MARKOVC GBR
5000m FEMALE EILISH MCCOLGAN GBR
5000m FEMALE JACI SMITH USA
5000m FEMALE JESSICA HULL AUS
         
100H FEMALE TOBI AMUSAN NGR
100H FEMALE BRITTANY ANDERSON JAM
100H FEMALE TALIYAH BROOKS USA
100H FEMALE RUSHELLE BURTON JAM
100H FEMALE JASMINE CAMACHO-QUINN PUR
100H FEMALE PAYTON CHADWICK USA
100H FEMALE SYDNEY MCLAUGHLIN USA
100H FEMALE EMILY SLOAN USA
100H FEMALE ANDREA VARGAS CRC
         
HIGH JUMP FEMALE SHAHAF BARENI ISR
HIGH JUMP FEMALE TYNITA BUTTS-TOWNSEND USA
HIGH JUMP FEMALE MARUSA CERNJUL SLO
HIGH JUMP FEMALE VASHTI CUNNINGHAM USA
HIGH JUMP FEMALE ANNA HALL USA
HIGH JUMP FEMALE RACHEL MCCOY USA
HIGH JUMP FEMALE INIKA MCPHERSON USA
HIGH JUMP FEMALE JELENA ROWE USA
HIGH JUMP FEMALE AMINA SMITH USA
HIGH JUMP FEMALE SHELLEY SPIRES USA
         
TRIPLE JUMP FEMALE CHAQUINN COOK USA
TRIPLE JUMP FEMALE TIFFANY FLYNN USA
TRIPLE JUMP FEMALE TORI FRANKLIN USA
TRIPLE JUMP FEMALE THEA LAFOND DMA
TRIPLE JUMP FEMALE IMANI OLIVER USA
TRIPLE JUMP FEMALE LYNNIKA PITTS USA
TRIPLE JUMP FEMALE KIMBERLY WILLIAMS JAM
         
SHOT PUT FEMALE MICHELLE CARTER USA
SHOT PUT FEMALE BRITTANY CREW CAN
SHOT PUT FEMALE CHASE EALEY USA
SHOT PUT FEMALE MAGGIE EWEN USA
SHOT PUT FEMALE RACHEL FATHERLY USA
SHOT PUT FEMALE FELISHA JOHNSON USA
SHOT PUT FEMALE SARAH MITTON CAN
SHOT PUT FEMALE JESSICA RAMSEY USA
SHOT PUT FEMALE RAVEN SAUNDERS USA
SHOT PUT FEMALE JENEVA STEVENS USA
SHOT PUT FEMALE HALEY TEEL USA
SHOT PUT FEMALE DANNIEL THOMAS-DODD JAM
SHOT PUT FEMALE JESSICA WOODARD USA
         
HAMMER FEMALE BROOKE ANDERSEN USA
HAMMER FEMALE JANEE KASSANAVOID USA
HAMMER FEMALE DEANNA PRICE USA
HAMMER FEMALE ERIN REESE USA
HAMMER FEMALE STAMATIA SCARVELIS GRE

PRIZE MONEY

1st – $3,500
2nd – $2,500
3rd – $1,500
4th – $1,100
5th – $800
6th – $600

Filed Under:

success