Schedule, Entries & Results for 2020 BAUHAUS-galan — Stockholm Diamond League

  • submit to reddit

By LetsRun.com
August 20, 2020

The 2020 Diamond League season continued on Sunday, August 23, with the BAUHAUS-galan meeting in Stockholm. Compiled text results for all events appear below. Note, the long jump was determined by which of the top 3 jumpers in the first 5 rounds had the best sixth jump. Results for the full field series as well as splits for individual events can be found here.

23/08/2020                                                      
                                                                
Bauhaus-Galan                                                   
Olympiastadion, Stockholm (SWE), 23/08/2020                     
                                                                
                                                                
Men's results                                                   
                                                                
200 Metres - Men                                 Wind: +3.0 m/s
                                                                        
    1 GEMILI Adam                      GBR     20.61                    
    2 SVENSSON Felix                   SWE     20.75                    
    3 WICKI Silvan                     SUI     20.75                    
    4 BURKE Mario                      BAR     20.80                    
    5 VELEBA Jan                       CZE     20.83                    
    6 KILTY Richard                    GBR     20.87                    
    7 HALL Elijah                      USA     20.90                    
      HORTELANO-ROIG Bruno             ESP       DNF                    
                                                                
400 Metres - Men 
                                                                        
    1 WARHOLM Karsten                  NOR     45.05                    
    2 JANEŽIČ Luka                     SLO     45.85                    
    3 DOBBER Jochem                    NED     46.23                    
    4 YOUSIF Rabah                     GBR     46.63                    
    5 SCHLEGEL Marvin                  GER     46.99                    
    6 RE Davide                        ITA     47.00                    
    7 EKELUND ARENANDER Nick           SWE     47.42                    
    8 JOHANSSON Emil                   SWE     47.84                    
                                                                
800 Metres - Men 
                                                                        
    1 BRAZIER Donavan                  USA   1:43.76                    
    2 AROP Marco                       CAN   1:44.67                    
    3 KRAMER Andreas                   SWE   1:45.04                    
    4 ROTICH Ferguson Cheruiyot        KEN   1:45.11                    
    5 VÁZQUEZ Wesley                   PUR   1:45.88                    
    6 BURGIN Max                       GBR   1:46.02                    
    7 BOL Peter                        AUS   1:46.26                    
    8 TUKA Amel                        BIH   1:47.55                    
    9 MARTINSSON Erik                  SWE   1:50.06                    
      RUDOLF Žan                       SLO       DNF                    
                                                                
1500 Metres - Men 
                                                                        
    1 CHERUIYOT Timothy                KEN   3:30.25                    
    2 INGEBRIGTSEN Jakob               NOR   3:30.74                    
    3 MCSWEYN Stewart                  AUS   3:31.48                    
    4 GÓMEZ Jesús                      ESP   3:33.46                    
    5 RAMSDEN Matthew                  AUS   3:35.99                    
    6 ENGELS Craig                     USA   3:37.55                    
    7 BERGLUND Kalle                   SWE   3:38.19                    
    8 GOURLEY Neil                     GBR   3:38.30                    
    9 ROGESTEDT Johan                  SWE   3:38.97                    
   10 DANIELSSON Emil                  SWE   3:40.08                    
   11 DA'VALL GRICE Charlie            GBR   3:41.75                    
   12 SUNDSTRÖM Simon                  SWE   3:47.76                    
      AKBACHE Mounir                   FRA       DNF                    
      INGEBRIGTSEN Filip               NOR       DNF                    
      SEIN Timothy                     KEN       DNF                    
                                                                
400 Metres Hurdles - Men 
                                                                        
    1 WARHOLM Karsten                  NOR     46.87                    
    2 HAPPIO Wilfried                  FRA     49.14                    
    3 VAILLANT Ludvy                   FRA     49.18                    
    4 MÄGI Rasmus                      EST     49.40                    
    5 KENDZIERA David                  USA     49.47                    
    6 PREIS Constantin                 GER     50.13                    
    7 BENGTSTRÖM Carl                  SWE     50.21                    
    8 ANGELA Ramsey                    NED     51.90                    
                                                                
Pole Vault - Men 
                                                                        
    1 DUPLANTIS Armand                 SWE      6.01                    
    2 BROEDERS Ben                     BEL      5.73                    
    3 KENDRICKS Sam                    USA      5.53                    
    4 LILLEFOSSE Pål Haugen            NOR      5.53                    
    5 HOLZDEPPE Raphael                GER      5.33                    
      GUTTORMSEN Sondre                NOR        NM                    
                                                                
Long Jump - Men 
                                                                    Wind
    1 SAMAAI Ruswahl                   RSA      8.09                +1.5
    2 MONTLER Thobias                  SWE      8.13                +1.6
    3 PULLI Kristian                   FIN      8.02                +1.0
    4 RANDAZZO Filippo                 ITA      7.87                 0.0
    5 ČEKO Marko                       CRO      7.84                +1.4
    6 CARLSSON Andreas                 SWE      7.79                 0.0
    7 KIPLESUND Ingar                  NOR      7.68                +1.8
    8 TRIO Antonino                    ITA      7.64                +1.1
                                                                
Discus Throw - Men 
                                                                        
    1 STÅHL Daniel                     SWE     69.17                    
    2 PETTERSSON Simon                 SWE     67.72                    
    3 GUDŽIUS Andrius                  LTU     66.80                    
    4 ČEH Kristjan                     SLO     65.73                    
    5 URBANEK Robert                   POL     64.72                    
    6 STUNES ISENE Ola                 NOR     62.39                    
    7 FIRFIRICA Alin Alexandru         ROU     61.14                    
                                                                
                                                                
Women's results                                                 
                                                                
100 Metres - Women                               Wind: +1.3 m/s
                                                                        
    1 DEL PONTE Ajla                   SUI     11.20                    
    2 VAN HUNENSTIJN Marije            NED     11.28                    
    3 TA LOU Marie-Josée               CIV     11.32                    
    4 HAASE Rebekka                    GER     11.32                    
    5 LÜCKENKEMPER Gina                GER     11.33                    
    6 ZAHI Carolle                     FRA     11.34                    
    7 LALOVA-COLLIO Ivet               BUL     11.49                    
    8 SOWE Fatou                       GAM     11.53                    
                                                                
400 Metres - Women 
                                                                        
    1 JONATHAS Wadeline                USA     51.94                    
    2 NIELSEN Laviai                   GBR     52.16                    
    3 KLAVER Lieke                     NED     52.35                    
    4 KNIGHT Jessie                    GBR     52.42                    
    5 VONDROVÁ Lada                    CZE     52.44                    
    6 MALÍKOVÁ Barbora                 CZE     53.13                    
    7 HJELMER Moa                      SWE     53.79                    
    8 KNEZEVIC Sandra                  SWE     55.24                    
                                                                
800 Metres - Women 
                                                                        
    1 REEKIE Jemma                     GBR   1:59.68                    
    2 ROGERS Raevyn                    USA   2:01.02                    
    3 HYNNE Hedda                      NOR   2:01.44                    
    4 HERING Christina                 GER   2:02.13                    
    5 BELL Alexandra                   GBR   2:02.25                    
    6 BÜCHEL Selina                    SUI   2:02.38                    
    7 LAMOTE Renelle                   FRA   2:02.53                    
    8 LINDH Lovisa                     SWE   2:04.98                    
      YARIGO Noélie                    BEN       DNF                    
                                                                
1500 Metres - Women 
                                                                        
    1 MUIR Laura                       GBR   3:57.86                    
    2 WEIGHTMAN Laura                  GBR   4:01.62                    
    3 COURTNEY-BRYANT Melissa          GBR   4:01.81                    
    4 CHEBET Winny                     KEN   4:02.58                    
    5 HULL Jessica                     AUS   4:02.65                    
    6 ROWBURY Shannon                  USA   4:03.04                    
    7 GUERRERO Esther                  ESP   4:03.13                    
    8 MCCOLGAN Eilish                  GBR   4:03.74                    
    9 HERMANSSON Hanna                 SWE   4:09.51                    
   10 SÖDERHOLM Linn                   SWE   4:10.27                    
   11 OBIRI Hellen                     KEN   4:10.53                    
   12 MAGEEAN Ciara                    IRL   4:10.99                    
      LEMIESZ Aneta                    POL       DNF                    
      TROST Katharina                  GER       DNF                    
                                                                
100 Metres Hurdles - Women                       Wind: +1.4 m/s
                                                                        
    1 BOGLIOLO Luminosa                ITA     12.88                    
    2 HARALA Lotta                     FIN     13.07                    
    3 GRAVERSGAARD Mette               DEN     13.13                    
    4 WENNERSTEN Julia                 SWE     13.72                    
    5 KARLSSON Lovisa                  SWE     13.76                    
    6 JOHNSON-THOMPSON Katarina        GBR     13.94                    
    7 KLAUP-MCCOLL Mari                EST     13.98                    
    8 SKOGSTRÖM Malin                  SWE     14.32                    
                                                                
400 Metres Hurdles - Women 
                                                                        
    1 BOL Femke                        NED     54.68                    
    2 RYZHYKOVA Anna                   UKR     55.19                    
    3 IUEL Amalie                      NOR     55.92                    
    4 PETERSEN Sara Slott              DEN     56.30                    
    5 WATSON Sage                      CAN     56.31                    
    6 SPRUNGER Lea                     SUI     56.40                    
    7 HEJNOVÁ Zuzana                   CZE     56.75                    
    8 PALMQVIST Hanna                  SWE     58.56                    
                                                                
High Jump - Women 
                                                                        
    1 MAHUCHIKH Yaroslava              UKR      2.00                    
    2 LEVCHENKO Yuliya                 UKR      1.98                    
    3 MCDERMOTT Nicola                 AUS      1.93                    
    4 KINSEY Erika                     SWE      1.93                    
    5 DEMIREVA Mirela                  BUL      1.90                    
    6 SPENCER Levern                   LCA      1.87                    
    7 SKOOG Sofie                      SWE      1.84                    
    8 SALMING Bianca                   SWE      1.80                    
                                                                
Pole Vault - Women 
                                                                        
    1 BRADSHAW Holly                   GBR      4.69                    
    2 BENGTSSON Angelica               SWE      4.62                    
    3 MEIJER Michaela                  SWE      4.52                    
    3 ŠUTEJ Tina                       SLO      4.52                    
    5 GUNNARSSON Lisa                  SWE      4.42                    
    6 KIRIAKOPOULOU Nikoleta           GRE      4.32                    
                                                                
Long Jump - Women 
                                                                    Wind
    1 BEKH-ROMANCHUK Maryna            UKR      6.85                +1.6
    2 IBARGUEN Caterine                COL      6.61                +1.1
    3 SAGNIA Khaddi                    SWE      6.83                +1.6
    4 ROTARU Alina                     ROU      6.59                 0.0
    5 IROZURU Abigail                  GBR      6.57                +1.3
    6 JOHNSON-THOMPSON Katarina        GBR      6.52                 0.0
    7 JOHANSSON Tilde                  SWE      6.52                 0.0
    8 JARDER Erica                     SWE      6.33                +1.4
    9 PROCTOR Shara                    GBR      6.14                +2.1

*TV/streaming information

ALL TIMES US EASTERN

23 August 2020
9:05 a.m. ET Men Pole Vault Entries
9:05 Women Pole Vault Entries
9:09 Women High Jump Entries
9:14 Men Long Jump Entries
9:25 Women 100m Hurdles Entries
9:50 Women 400m Hurdles Entries
INTERNATIONAL BROADCAST WINDOW BEGINS
10:03 a.m. ET Men 400m Hurdles Entries
10:17 Women 100m Entries
10:27 Men 800m Entries
10:37 Men Discus Entries
10:42 Women Long Jump Entries
10:44 Women 400m Entries
10:55 Women 1500m Entries
11:10 Men 200m Entries
11:20 Women 800m Entries
11:37 Men 400m Entries
11:51 Men 1500m Entries

Advertisement
The 1:59:40 GOAT shirts are here