Schedule, Start Lists & Streaming Information for 2016 Adrian Martinez Classic

By LetsRun.com
June 2, 2016

The 2016 Adrian Martinez Classic will be shown live on RunnerSpace on Thursday, June 2. It’s totally free to watch — you don’t need a membership or anything. Highlights include Andrew Wheating in the men’s 800 and Emily Sisson in the women’s 5,000. Thomas Ratcliffe of Concord-Carlisle (Mass.) HS (4:06 pb) will also be going for a sub-4:00 mile on his home track. Talk about the sub-4 attempt and meet on our fan forum: MB: Thomas Ratcliffe sub 4 attempt Adrian Martinez Classic tomorrow – Official Discussion Thread.

LRC will also be on-site and will have full coverage and video interviews following Thursday night’s races.

Article continues below player

Live webcast link

Schedule (all times Eastern)
6:10 p.m. Women High Performance 800m Section 3
6:15 Men High Performance 800m Section 3
6:20 Men High Performance 5000m
6:40 Women High Performance 800m Section 2
6:45 Women High Performance 800m Section 1
6:50 Men High Performance 800m Section 2
6:55 Men High Performance 800m Section 1
7:03 Unified 400m Section 1
7:08 Awards Women and Men HP 800m and Section 1 Unified 400m
7:18 Men High Performance Mile Section 2
7:28 Women High Performance 5000m
7:50 Unified 400m Section 2
7:55 Awards Men and Women HP 5000m and Section 2 Unified 400m
8:05 Women High Performance – Adro Mile
8:19 Men High Performance Mile Section 1 – Adro Mile

Start lists

Hip #

Athlete Name

Affiliation

Event

SECTION 1

1

Jessica

Smith

Valley Royals

Women’s 800m – HP

2

Rachel

Aubry

Speed River NB TFC

Women’s 800m – HP

3

Kendra

Chambers

Texas Elite Track Club

Women’s 800m – HP

4

Sam

Murphy

unattached

Women’s 800m – HP

5

Lauren

Wallace

Oiselle

Women’s 800m – HP

6

McKayla

Fricker

Brooks / HPW

Women’s 800m – HP

7

Sammy

Watson

unattached

Women’s 800m – HP

8

Rachel

Schneider

Under Armour

Women’s 800m – HP

9

Bethany

Praska

unattached

Women’s 800m – HP

Caroline

King

PACER

58.0 / 400m for 550m

 

SECTION 2

1

Anna

Willard

ACUmobility

Women’s 800m – HP

2

Karine

Belleau-Believeau

Speed River NB TFC

Women’s 800m – HP

3

Hannah

Fields

Brooks Beasts

Women’s 800m – HP

4

Kenyetta

Iyevbele

unattached

Women’s 800m – HP

5

Jesse

Carlin

District Track Club

Women’s 800m – HP

6

Chelsea

Cox

unattached

Women’s 800m – HP

7

Raquel

Lambdin

unattached

Women’s 800m – HP

8

Megan

Krumpoch

New Balance

Women’s 800m – HP

9

Stephanie

Herrick

CPTC New Balance

Women’s 800m – HP

Meg

Manley

PACER

59.0 / 400m for 500m

 

SECTION 3

1

Heather

Martin

Georgetown University

Women’s 800m – HP

2

Dalanne

Zanotelli

unattached

Women’s 800m – HP

3

Maïté

Bouchard

Sherbrooke/Asics

Women’s 800m – HP

4

Meg

Manley

CPTC New Balance

Women’s 800m – HP

5

Svetlana

Martynova

Ottawa Lions

Women’s 800m – HP

6

Laurence

Côté

Caul

Women’s 800m – HP

7

BreAnna

Smith

unattached

Women’s 800m – HP

TBA

TBA

PACER

59.5 / 400m for 500m

 

SECTION 1

1

Kaitlin

Gregg Goodman

Strava TC

Women’s 5,000m – HP

2

Kim

Smith

New Balance

Women’s 5,000m – HP

3

Emily

Sisson

New Balance

Women’s 5,000m – HP

4

Gabriele

Grunewald

Brooks

Women’s 5,000m – HP

5

Amy

Van Alstine

Hoka NAZ Elite

Women’s 5,000m – HP

6

Rachel

Cliff

Asics/Vancouver T’birds

Women’s 5,000m – HP

7

Rachel

Ward

Ragged Mountain RT

Women’s 5,000m – HP

8

Sarah

Pagano

Boston AA

Women’s 5,000m – HP

9

Erika

Kemp

unattached

Women’s 5,000m – HP

10

Elaina

Balouris

Boston AA

Women’s 5,000m – HP

11

Rachel

Sorna

Battle Road Track Club

Women’s 5,000m – HP

12

Megan

Patrignelli

Team Run Eugene

Women’s 5,000m – HP

13

Anne

Beck

Strava TC

Women’s 5,000m – HP

14

Alexandria

Hackett

Abilene Christian University

Women’s 5,000m – HP

15

Stephanie

Dinius (Ne Marcy)

Strava TC / Brooks

Women’s 5,000m – HP

16

Katrina

Spratford

New England Distance

Women’s 5,000m – HP

17

Erin

Dietz

Emerging Elites

Women’s 5,000m – HP

Nicol

Traynor

PACER

9:12 / 3,000m

 

SECTION 1

1

Dana

Mecke

Texas Elite Track Club

Women’s 1 Mile – HP

2

Angela

Bizzarri

Brooks Beasts

Women’s 1 Mile – HP

3

Carise

Thompson

Speed River NB TFC

Women’s 1 Mile – HP

4

Lianne

Farber

New Balance NorCal

Women’s 1 Mile – HP

5

Kristen

Findley

High Performance West

Women’s 1 Mile – HP

6

Sophie

Watts

Speed River NB TFC

Women’s 1 Mile – HP

7

Brook

Handler

Saucony Hurricanes

Women’s 1 Mile – HP

8

Katelyn

Ayers

Speed River NB TFC

Women’s 1 Mile – HP

9

Anne

Beck

Strava TC

Women’s 1 Mile – HP

10

Jane

Ricardi

Club Northwest

Women’s 1 Mile – HP

11

Erin

Donohue

unattached

Women’s 1 Mile – HP

12

Brie

Felnagle

Adidas

Women’s 1 Mile – HP

13

Emily

Lipari

Boston AA

Women’s 1 Mile – HP

14

Nikki

Long

Battle Road Track Club

Women’s 1 Mile – HP

15

Liz

Costello

New Balance

Women’s 1 Mile – HP

McKayla

Fricker

PACER

2:46 / 1,000m

Chelsea

Cox

PACER

2:13 / 800m

2

SECTION 1

1

Andrew

Wheating

Nike-OTC

Men’s 800m – HP

2

James

Gilreath

Team Green Running

Men’s 800m – HP

3

Abraham

Kiplagat

Kenya

Men’s 800m – HP

4

Brandon

Johnson

Nike

Men’s 800m – HP

5

Mike

Rutt

Hoka One One NJ/NY

Men’s 800m – HP

6

Edward

Kemboi

High Performance West

Men’s 800m – HP

7

Anthony

Romaniw

Speed River NB TFC

Men’s 800m – HP

8

Drew

Windle

Brooks Beasts

Men’s 800m – HP

9

Dusty

Solis

Big Bear TC/New Balance

Men’s 800m – HP

Wayne

Bartholomew

PACER

50.5 / 400m for 550m

 

SECTION 2

1

Sam

Ellison

Boston AA

Men’s 800m – HP

2

Moise

Joseph

Haiti

Men’s 800m – HP

3

Dorian

Ulrey

Brooks Beasts

Men’s 800m – HP

4

Jamaal

James

Trinidad and Tobago

Men’s 800m – HP

5

Edose

Ibadin

District Track Club

Men’s 800m – HP

6

Billy

Ledder

District Track Club

Men’s 800m – HP

7

Drew

Piazza

unattached

Men’s 800m – HP

8

Sadiki

White

unattached

Men’s 800m – HP

9

Ned

Willig

Brown University

Men’s 800m – HP

10

Myles

Marshall

Harvard University

Men’s 800m – HP

Terrance

Livingston

PACER

51.0 / 400m for 550m

 

SECTION 3

1

Sean

Atkinson

CPTC New Balance

Men’s 800m – HP

2

Jordan

Donnelly

Puma

Men’s 800m – HP

3

Alex

Bussieres

Caul

Men’s 800m – HP

4

Mitchell

Black

Tufts University

Men’s 800m – HP

5

Andrew

Smith

District Track Club

Men’s 800m – HP

6

Derek

Holdsworth

District Track club

Men’s 800m – HP

7

Sebastian

Saville

Ottawa Lions

Men’s 800m – HP

8

Dage

Minors

Bermuda

Men’s 800m – HP

9

Nicolas

Morin

Caul

Men’s 800m – HP

10

Tommy

Land

Speed River NB TFC

Men’s 800m – HP

Alexander

Engel

PACER

51.5 / 400m for 500m

 

SECTION 1

1

Ryan

Mahalsky

District Track Club

Men’s 5,000m – HP

2

George

Kelly

Adams State

Men’s 5,000m – HP

3

Dan

Harper

Boston AA

Men’s 5,000m – HP

4

Timothy

Ritchie

Saucony

Men’s 5,000m – HP

5

Lex

Williams

Saucony

Men’s 5,000m – HP

6

Chris

Kwiatkowski

District Track Club

Men’s 5,000m – HP

7

Barry

Britt

Speed River NB TFC

Men’s 5,000m – HP

8

Alfredo

Santana

Adidas Garden State TC

Men’s 5,000m – HP

9

Evan

Esselink

Speed River NB TFC

Men’s 5,000m – HP

10

Julian

Saad

Boston AA

Men’s 5,000m – HP

11

Owen

Dawson

Bryn Mawr Running Co.

Men’s 5,000m – HP

12

Eric

Ashe

Boston AA

Men’s 5,000m – HP

13

David

Chorney

Boston AA

Men’s 5,000m – HP

Micheal

Jordan

PACER

8:07.5 / 3,000m

 

SECTION 1

1

Abraham Kiplagat

Cheplaiti

Kenya

Men’s 1 Mile – HP

2

Marco

Bertolotti

Strava TC / Brooks

Men’s 1 Mile – HP

3

Harvey

Dixon

Providence College

Men’s 1 Mile – HP

4

James (Tripp)

Hurt

Team Run Eugene

Men’s 1 Mile – HP

5

Pat

Gregory

Dartmouth College

Men’s 1 Mile – HP

6

Michael

Reher

Boston AA

Men’s 1 Mile – HP

7

Mark

Patton

Speed River NB TFC

Men’s 1 Mile – HP

8

Eric

Avila

Hoka One One

Men’s 1 Mile – HP

9

Julian

Oakley

Providence College

Men’s 1 Mile – HP

10

Sam

Penzenstadler

District Track Club

Men’s 1 Mile – HP

11

Steve

Mangan

New England Distance

Men’s 1 Mile – HP

12

Donnie

Cowart

Saucony

Men’s 1 Mile – HP

13

Joel

Hubbard

Syracuse University

Men’s 1 Mile – HP

14

George

Alex

Reebok/ Zap Fitness

Men’s 1 Mile – HP

15

Kemoy

Campbell

New Balance

Men’s 1 Mile – HP

16

Thomas

Ratcliffe

unattached

Men’s 1 Mile – HP

Alex

Leight

PACER

2:26 / 1,000m

 

SECTION 2

1

Nick

Carleo

Providence College

Men’s 1 Mile – HP

2

Christian

Gravel

Speed River NB TFC

Men’s 1 Mile – HP

3

Mostafa

Elkurdly

Speed River NB TFC

Men’s 1 Mile – HP

4

Kevin

Greene

Flynn Running

Men’s 1 Mile – HP

5

Nick

Ross

New England Distance

Men’s 1 Mile – HP

6

Adam

Godwin

Team Green Running

Men’s 1 Mile – HP

7

Jaocb

Johns

unattached

Men’s 1 Mile – HP

8

David

Melly

The Heartbreakers

Men’s 1 Mile – HP

10

Eli

Moskowitz

Brown University

Men’s 1 Mile – HP

11

Andrew

Pitts

Henwoods Hounds

Men’s 1 Mile – HP

12

Darius

Terry

Asics Aggies

Men’s 1 Mile – HP

13

Trevor

Van Ackeren

unattached

Men’s 1 Mile – HP

Eric

Berg

PACER

2:29 / 1,000m

success