2015 Portland Summer Twlight Results

by LetsRun.com
July 2, 2015

Full results appear below. Results courtesy of athletictiming.net.

Event 8  Men 1500 Meter Run High Performance
================================================================================   
    Name                    Year Team                    Seed     Finals  Points   
================================================================================   
Section  1                                                                         
  1 Andrews, Robby               Adidas               3:34.78    3:35.82           
  2 Alexander, Colby             Unattached           3:40.30    3:36.49           
  3 Masters, Riley               Brooks Beasts        3:37.19    3:36.56           
  4 Cheserek, Edward             Unattached           3:36.50    3:37.08           
  5 Winn, Daniel                 Unattached           3:38.95    3:37.56           
  6 Crawford, Graham             North Carolina St.   3:40.67    3:38.49           
  7 Bolas, Jack                  Nj*Ny TC             3:35.54    3:38.52           
  8 Herrera, Daniel              Unattached           3:41.07    3:39.66           
  9 Haney, Blake                 Unattached                      3:42.29           
 10 Perkins, Zach                U.S. Air Force       3:41.36    3:45.64           
 -- Torrence, David              Hoka One One                        DNF           
Section  2                                                                         
  1 Davila, Michael              Empire Track Club    3:42.86    3:45.21           
  2 Kremske, Dan                 Team Run Eugene      3:45.00    3:51.31           
  3 Coates, Riley                U.S. Air Force       3:50.00    3:53.26           
  4 Benson, Doug                 Team Run Eugene      3:42.00    3:54.14           
  5 Palmer, Matthew              Jacuzzi Boys AC      3:47.00    3:56.90           
  6 McLauchlan, Rob              Team Run Eugene      3:48.00    4:03.06           
 -- Bylenga, Nolan               Unattached           3:47.99        DNF

Event 7 Women 1500 Meter Run High Performance

================================================================================
    Name                    Year Team                    Seed     Finals  Points
================================================================================
Finals                                                                          
  1 Schultz, Amber               Unattached           4:16.07    4:21.24        
  2 Beck, Anne                   Strava TC            4:14.00    4:21.84        
  3 Newberry, Mel                Team Run Eugene      4:26.20    4:22.77        
  4 Smith, Jordyn                Team Run Eugene      4:22.00    4:23.44        
  5 Rosenfeld, Leah              Team Run Fla         4:22.00    4:23.88        
  6 Murphy, Joanna               Unattached           4:23.09    4:31.50        
  7 Goldring, Katja              The Janes El         4:26.19    4:32.90        
 -- Connor, Anna                 Bowerman TC          4:17.78        DNF
Event 5  Women 800 Meter Run High Performance
================================================================================
    Name                    Year Team                    Seed     Finals  Points
================================================================================
Finals                                                                          
  1 Velvere, Liga                Unattached           2:02.79    2:02.90        
  2 Jackson, Dominique           Sra Elite            2:03.37    2:03.72        
  3 Eccleston, Amanda            Unattached           2:04.23    2:04.93        
  4 Carlin, Jesse                Pacers New Balance   2:03.00    2:04.97        
  5 Connor, Anna                 Bowerman TC          2:08.00    2:06.57        
  6 Limage, Junia                Club Ats             2:07.10    2:11.94
Event 6  Men 800 Meter Run High Performance
================================================================================   
    Name                    Year Team                    Seed     Finals  Points   
================================================================================   
Section  1                                                                         
  1 Torrence, David              Hoka One One         1:45.14    1:48.04           
  2 Noelle, Chad                 Unattached           1:46.50    1:48.06           
  3 Mulder, Tyler                Nike Oregon          1:49.12    1:48.53           
  4 Eichberger, James            Team Run Eugene      1:46.00    1:49.67           
  5 Head, Spencer                Unattached           1:50.50    1:52.23           
Section  2                                                                         
  1 Armstrong, Beau              Team Run Eugene      1:52.00    1:53.68           
  2 Garcia, Ricky                Unattached           1:50.66    1:54.17           
  3 Bylenga, Nolan               Unattached           1:51.99    1:56.41           
  4 Khairandesh, Wais            Afghanistan          1:51.92    1:57.48           
===================================================================================
    Name                    Year Team                    Seed     Finals  H# Points
===================================================================================
Finals                                                                             
  1 Torrence, David              Hoka One One         1:45.14    1:48.04   1       
  2 Noelle, Chad                 Unattached           1:46.50    1:48.06   1       
  3 Mulder, Tyler                Nike Oregon          1:49.12    1:48.53   1       
  4 Eichberger, James            Team Run Eugene      1:46.00    1:49.67   1       
  5 Head, Spencer                Unattached           1:50.50    1:52.23   1       
  6 Armstrong, Beau              Team Run Eugene      1:52.00    1:53.68   2       
  7 Garcia, Ricky                Unattached           1:50.66    1:54.17   2       
  8 Bylenga, Nolan               Unattached           1:51.99    1:56.41   2       
  9 Khairandesh, Wais            Afghanistan          1:51.92    1:57.48   2
Event 1  Women 100 Meter Hurdles High Performance
================================================================================
    Name                    Year Team                    Seed     Finals  Points
================================================================================
Finals                                                                          
  1 Beckles, Kierre              Unattached             12.98      13.57
Article continues below player

 

success