2014 Nike Festival Of Miles High School Results: Spencer Haik (4:05) And Stephanie Jenks (4:46) Win Nike Festival Of Miles

  • submit to reddit

Via dyestat.com
June 5, 2014

TRXC Timing, LLC. - Contractor License                6/5/2014 - 9:15 PM
                 2014 NIKE Festival of Miles - 6/5/2014                  
                            Presented by NIKE                            
                      Saint Louis Univ. High School                      

Event 2  Boys 100 M UMB Bank       
=================================================================================
 Sponsor: UMB Bank                                                               
 High School Boys 100 Meter Dash                                                 
        Meet: M 10.43  5/30/2013   Michael Wells                                 
13' Champion:   10.43  5/30/2013   Michael Wells                                 
    Name                    Year School                  Seed    Prelims  Wind H#
=================================================================================
Preliminaries                                                                    
  1 Wells, Michael            SR N.J.R.O.T.C.           10.49      10.78Q  1.5  2
  2 Moten, John               JR John Burroughs         10.58      10.97Q  0.7  1
  3 McCrary, Zakary           JR Fort Zumwalt South     10.96      10.86q  1.5  2
  4 Ware, Devonte             SR Charleston             10.72      10.99q  1.5  2
  5 Wilson, Haile             SR Eureka                 10.86      11.09q  0.7  1
  6 Nelson, Adam              SO Triad                  10.82      11.21q  0.7  1
  7 Pottorff, Josiah          JR Triad                  11.31      11.39q  1.5  2
  8 Caputa, Thomas            SO S.L.U.H.               11.38      11.53q  1.5  2
  9 Caldwell, Robert          SO S.L.U.H.               11.20      11.68   0.7  1

Event 7  Girls 800 M Run SLIR
========================================================================
 Sponsor: St. Louis Injury & Rehab                                       
 High School Girls 800 Meter Run                                         
 Preferred Alleys - 2,3,1,4                                              
        Meet: M 2:09.03  6/5/2014    Hannah Long, Eureka                 
    Name                    Year School                  Seed     Finals 
========================================================================
Finals                                                                   
  1 Long, Hannah              JR Eureka               2:10.80    2:09.03M
   1:04.050 (1:04.050)     2:09.027 (1:04.977)                           
  2 Mundekis, Cassie          JR Midwest Central      2:13.80    2:12.89 
   1:05.066 (1:05.066)     2:12.886 (1:07.820)                           
  3 Schulz, Morgan            JR Cary-Grove           2:12.30    2:13.59 
   1:05.267 (1:05.267)     2:13.588 (1:08.321)                           
  4 Liz, Karina               SO Aurora Central       2:10.70    2:13.67 
   1:04.379 (1:04.379)     2:13.669 (1:09.290)                           
  5 White, Kate               SR Ladue                2:15.74    2:13.87 
   1:06.042 (1:06.042)     2:13.865 (1:07.823)                           
  6 Lathrop, Kelsey           SR Olathe East          2:16.80    2:15.02 
   1:06.494 (1:06.494)     2:15.017 (1:08.523)                           
  7 White, Carolyn            JR Festus               2:16.30    2:15.45 
   1:06.573 (1:06.573)     2:15.442 (1:08.869)                           
  8 Bailey, Allison           SO Kickapoo             2:16.40    2:16.44 
   1:05.865 (1:05.865)     2:16.439 (1:10.574)                           
  9 Sisson, Annika            SR Lee's Summit West    2:15.20    2:16.87 
   1:06.715 (1:06.715)     2:16.865 (1:10.150)                           
 10 Cardenas, Tamara          JR O'Fallon             2:17.00    2:17.35 
   1:05.884 (1:05.884)     2:17.344 (1:11.460)                           

Event 8  Boys 800 M Run SLIR
========================================================================
 Sponsor: St. Louis Injury & Rehab                                      
 High School Boys 800 Meter Run                                         
 Preferred Alleys - 2,3,1,4                                             
    Name                    Year School                  Seed     Finals
========================================================================
Finals                                                                  
  1 Chan, Daniel              JR Ames                 1:55.90    1:53.17
       56.711 (56.711)       1:53.167 (56.456)                          
  2 Penrod, Zachary           JR Raytown              1:56.00    1:53.86
       56.191 (56.191)       1:53.852 (57.661)                          
  3 Burson, Alex              SR Warrensburg          1:56.00    1:54.02
       56.808 (56.808)       1:54.020 (57.212)                          
  4 Vroegh, Kevin             SR Illiana Christian    1:55.59    1:54.52
       56.292 (56.292)       1:54.520 (58.228)                          
  5 Davidson, Dustan          SO S.L.U.H.             1:56.60    1:54.84
       56.477 (56.477)       1:54.836 (58.359)                          
  6 Stephen, Taylor           SR Nixa                 1:56.17    1:54.95
       56.589 (56.589)       1:54.944 (58.355)                          
  7 Esswein, John             SR S.L.U.H.             1:55.48    1:55.06
       57.269 (57.269)       1:55.058 (57.789)                          
  8 Sheridan, Mark            SR Marquette            1:56.50    1:55.13
       56.842 (56.842)       1:55.126 (58.284)                          
  9 Atok, Atem                SR Ames                 1:57.10    1:55.96
       56.644 (56.644)       1:55.957 (59.313)                          
 10 Richards, Bryce           JR Mundelein            1:54.70    1:56.19
       56.459 (56.459)       1:56.181 (59.722)                          

Event 5  Girls 1 Mile Run UMB Bank
========================================================================
 Sponsor: UMB Bank                                                      
 High School Girls Elite Development Mile Run                           
 Waterfall Start                                                        
    Name                    Year School                  Seed     Finals
========================================================================
Finals                                                                  
  1 Blankemeier, Mary         FR O.P.R.F.             5:01.60    4:55.58
   1:12.215 (1:12.215)     2:28.728 (1:16.513)     3:44.854 (1:16.126)  
   4:55.577 (1:10.723)                                                  
  2 Venters, Emily            FR Lawrence Free State  5:01.40    5:00.89
   1:11.912 (1:11.912)     2:28.420 (1:16.508)     3:44.573 (1:16.153)  
   5:00.883 (1:16.310)                                                  
  3 Cofer, Bailee             SR St. Thomas Aquinas   5:04.50    5:03.34
   1:12.800 (1:12.800)     2:29.082 (1:16.282)     3:46.277 (1:17.195)  
   5:03.337 (1:17.060)                                                  
  4 Lee, Nicole               SR Clinton              5:01.40    5:03.67
   1:13.422 (1:13.422)     2:29.550 (1:16.128)     3:47.031 (1:17.481)  
   5:03.662 (1:16.631)                                                  
  5 Coen, Grace               SO Newton               5:03.30    5:05.98
   1:13.058 (1:13.058)     2:29.196 (1:16.138)     3:46.233 (1:17.037)  
   5:05.975 (1:19.742)                                                  
  6 Anderson, Katie           SR Nerinx Hall          5:09.30    5:11.40
   1:12.567 (1:12.567)     2:29.630 (1:17.063)     3:49.959 (1:20.329)  
   5:11.392 (1:21.433)                                                  
  7 Weems, Kiera              SR Siegel               5:12.80    5:18.20
   1:12.460 (1:12.460)     2:30.029 (1:17.569)     3:52.921 (1:22.892)  
   5:18.194 (1:25.273)                                                  
  8 Nadler, Abigail           JR Latin                5:08.30    5:22.12
   1:13.724 (1:13.724)     2:31.331 (1:17.607)     3:57.456 (1:26.125)  
   5:22.119 (1:24.663)                                                  
  9 Griffith, Tabitha         SR Farmington           5:10.00    5:27.74
   1:14.096 (1:14.096)     2:37.071 (1:22.975)     4:04.540 (1:27.469)  
   5:27.734 (1:23.194)                                                  
 10 Staples, Samantha         JR Crystal Lake         5:18.00    5:31.38
   1:14.164 (1:14.164)     2:33.194 (1:19.030)     4:00.737 (1:27.543)  
   5:31.376 (1:30.639)                                                  
 -- Staicu, Andra             FR Eureka                              DNF
   1:12.030 (1:12.030)                                                  
 -- Walker, Imani             SO Parkway North                       DNF
   1:11.998 (1:11.998)  

 Event 9  Girls 1 Mile Run
========================================================================
 Sponsor: Athletics Sports Medicine                                      
 High School Girls Mile Championship                                     
 Waterfall Start                                                         
        Meet: M 4:47.43  5/30/2013   Stephanie Jenks                     
13' Champion:   4:47.43  5/30/2013   Stephanie Jenks                     
    Name                    Year School                  Seed     Finals 
========================================================================-
Finals                                                                   
  1 Jenks, Stephanie          SO Lin-Mar              4:48.50    4:46.67M
   1:11.627 (1:11.627)     2:24.827 (1:13.200)     3:39.195 (1:14.368)   
   4:46.666 (1:07.471)                                                   
  2 Kempfer, Jamie            SR Festus               4:49.80    4:51.62 
   1:12.014 (1:12.014)     2:25.240 (1:13.226)     3:39.021 (1:13.781)   
   4:51.618 (1:12.597)                                                   
  3 Whitman, Jill             SR Cor Jesu Academy     4:55.30    4:54.67 
   1:12.494 (1:12.494)     2:26.400 (1:13.906)     3:40.618 (1:14.218)   
   4:54.668 (1:14.050)                                                   
  4 Werner, Taylor            SO St. Genevieve        4:44.30    4:57.05 
   1:11.863 (1:11.863)     2:24.889 (1:13.026)     3:38.880 (1:13.991)   
   4:57.050 (1:18.170)                                                   
  5 Campbell, Ann             JR St. Teresa's         4:54.80    4:59.13 
   1:13.602 (1:13.602)     2:28.932 (1:15.330)     3:44.979 (1:16.047)   
   4:59.122 (1:14.143)                                                   
  6 Adams, Kristen            SR Francis Howell       5:00.80    4:59.25 
   1:12.681 (1:12.681)     2:27.562 (1:14.881)     3:43.266 (1:15.704)   
   4:59.243 (1:15.977)                                                   
  7 Funkenbusch, Kayla        JR Rock Bridge          5:01.20    5:03.22 
   1:12.726 (1:12.726)     2:28.362 (1:15.636)     3:46.601 (1:18.239)   
   5:03.219 (1:16.618)                                                   
  8 Prescott, Elyse           SO Urbandale            4:59.20    5:03.55 
   1:13.912 (1:13.912)     2:28.427 (1:14.515)     3:46.057 (1:17.630)   
   5:03.545 (1:17.488)                                                   
  9 Pierson, Hannah           SO Marquette            5:00.10    5:03.72 
   1:12.962 (1:12.962)     2:28.680 (1:15.718)     3:46.343 (1:17.663)   
   5:03.718 (1:17.375)                                                   
 10 Poe, Jeralyn              JR Lincoln North Star   5:00.10    5:04.46 
   1:12.098 (1:12.098)     2:26.806 (1:14.708)     3:45.349 (1:18.543)   
   5:04.451 (1:19.102)                                                   
 11 Jerman, Mia               SO St. Genevieve        4:58.80    5:04.94 
   1:13.698 (1:13.698)     2:30.018 (1:16.320)     3:49.647 (1:19.629)   
   5:04.932 (1:15.285)                                                   
 12 Logue, Cailie             FR Girard               4:59.90    5:05.07 
   1:13.917 (1:13.917)     2:29.909 (1:15.992)     3:49.511 (1:19.602)   
   5:05.062 (1:15.551)                                                   
 13 Racette, Sophia           JR Nerinx Hall          5:01.20    5:05.99 
   1:13.953 (1:13.953)     2:30.157 (1:16.204)     3:49.832 (1:19.675)   
   5:05.986 (1:16.154)                                                   
 14 Nolke, Elizabeth          SR Lee's Summit West    5:00.40    5:08.11 
   1:14.068 (1:14.068)     2:28.944 (1:14.876)     3:46.314 (1:17.370)   
   5:08.107 (1:21.793)                                                   
 15 Rogers, Courtney          SR Lutheran (S.C.)      5:00.90    5:12.55 
   1:12.789 (1:12.789)     2:29.170 (1:16.381)     3:50.656 (1:21.486)   
   5:12.541 (1:21.885)                                                   
 -- Overby, Eilish            SR Eureka                              DNF 
   1:11.229 (1:11.229)                                                             

Event 6  Boys 1 Mile Run UMB Bank
========================================================================
 Sponsor: UMB Bank                                                      
 High School Boys Elite Development Mile Run                            
 Waterfall Start                                                        
    Name                    Year School                  Seed     Finals
========================================================================
Finals                                                                  
  1 Brown, Seth               JR La Plata             4:24.00    4:18.62
   1:04.883 (1:04.883)     2:10.746 (1:05.863)     3:15.661 (1:04.915)  
   4:18.617 (1:02.956)                                                  
  2 Thorpe, Simon             SR Dixon                4:22.90    4:19.63
   1:04.653 (1:04.653)     2:10.138 (1:05.485)     3:15.301 (1:05.163)  
   4:19.627 (1:04.326)                                                  
  3 Murphy, Daniel            JR Lin-Mar              4:21.90    4:19.67
   1:04.450 (1:04.450)     2:10.215 (1:05.765)     3:16.126 (1:05.911)  
   4:19.663 (1:03.537)                                                  
  4 Staub, Christopher        JR Jenks                4:21.40    4:19.97
   1:04.599 (1:04.599)     2:10.675 (1:06.076)     3:16.510 (1:05.835)  
   4:19.966 (1:03.456)                                                  
  5 Gordon, Dorrian           JR O'Fallon             4:18.27    4:20.83
   1:04.181 (1:04.181)     2:09.855 (1:05.674)     3:15.435 (1:05.580)  
   4:20.821 (1:05.386)                                                  
  6 Karls, Michael            JR Festus               4:18.40    4:21.47
   1:03.973 (1:03.973)     2:09.624 (1:05.651)     3:15.407 (1:05.783)  
   4:21.463 (1:06.056)                                                  
  7 Gillam, Tyler             JR Festus               4:21.30    4:21.49
   1:04.296 (1:04.296)     2:10.019 (1:05.723)     3:15.863 (1:05.844)  
   4:21.481 (1:05.618)                                                  
  8 Sullivan, Jack            JR S.L.U.H.             4:20.90    4:21.60
   1:04.458 (1:04.458)     2:10.317 (1:05.859)     3:16.613 (1:06.296)  
   4:21.595 (1:04.982)                                                  
  9 Roch, Tyger               JR Monarch              4:17.10    4:22.62
   1:05.064 (1:05.064)     2:11.528 (1:06.464)     3:17.593 (1:06.065)  
   4:22.612 (1:05.019)                                                  
 10 Haltom, Jared             JR Broken Arrow         4:29.17    4:26.19
   1:05.047 (1:05.047)     2:11.544 (1:06.497)     3:17.683 (1:06.139)  
   4:26.186 (1:08.503)                                                  
 11 Way, Ryan                 SR Republic             4:20.90    4:27.37
   1:04.410 (1:04.410)     2:11.311 (1:06.901)     3:18.718 (1:07.407)  
   4:27.362 (1:08.644)                                                  
 -- Amsler, Jerry             SR S.L.U.H.                            DNF
   1:03.730 (1:03.730)     2:09.735 (1:06.005)                          

Event 11  Boys 1 Mile Run – Championship Mile
=========================================================================
 Sponsor: Athletics Sports Medicine                                      
 High School Boys Mile Championship                                      
 Waterfall Start                                                         
        Meet: M 4:07.68  6/1/2011    Daniel Everett                      
13' Champion:   4:12.23  5/30/2013   Spencer Haik                        
    Name                    Year School                  Seed     Finals 
=========================================================================
Finals                                                                   
  1 Haik, Spencer             SR Glendale             4:09.41    4:05.98M
   1:02.232 (1:02.232)     2:05.065 (1:02.833)     3:06.832 (1:01.767)   
     4:05.973 (59.141)                                                   
  2 Perrier, Patrick          SR O'Fallon             4:07.50    4:06.70M
   1:02.504 (1:02.504)     2:05.319 (1:02.815)     3:06.943 (1:01.624)   
     4:06.696 (59.753)                                                   
  3 Gregory, Patrick          SR Butler               4:12.50    4:07.81 
   1:02.651 (1:02.651)     2:05.523 (1:02.872)     3:07.082 (1:01.559)   
   4:07.806 (1:00.724)                                                   
  4 Pollard, Thomas           JR Gilbert              4:13.10    4:08.28 
   1:02.013 (1:02.013)     2:04.854 (1:02.841)     3:06.717 (1:01.863)   
   4:08.279 (1:01.562)                                                   
  5 Austin, Chandler          SR Boone                4:13.70    4:09.06 
   1:02.421 (1:02.421)     2:05.715 (1:03.294)     3:07.371 (1:01.656)   
   4:09.052 (1:01.681)                                                   
  6 Plowman, Matt             JR York                 4:12.25    4:09.13 
   1:03.236 (1:03.236)     2:05.733 (1:02.497)     3:07.423 (1:01.690)   
   4:09.122 (1:01.699)                                                   
  7 Dale, Zach                JR Conan                4:11.28    4:09.96 
   1:02.657 (1:02.657)     2:05.574 (1:02.917)     3:07.114 (1:01.540)   
   4:09.960 (1:02.846)                                                   
  8 Kauppila, Noah            SR Marquette            4:11.82    4:10.46 
   1:02.792 (1:02.792)     2:05.929 (1:03.137)     3:07.815 (1:01.886)   
   4:10.455 (1:02.640)                                                   
  9 Mugeche, Stephen          JR Blue Springs         4:12.90    4:12.47 
   1:02.896 (1:02.896)     2:06.624 (1:03.728)     3:09.980 (1:03.356)   
   4:12.468 (1:02.488)                                                   
 10 Barrett, Ben              JR Norman North         4:16.90    4:12.89 
   1:03.030 (1:03.030)     2:07.060 (1:04.030)     3:09.390 (1:02.330)   
   4:12.883 (1:03.493)                                                   
 11 Guinn, Sam                SR Blue Valley N.W.     4:15.40    4:15.27 
   1:03.069 (1:03.069)     2:06.867 (1:03.798)     3:10.643 (1:03.776)   
   4:15.268 (1:04.625)                                                   
 12 Meier, Albert             SR Boone                4:13.30    4:15.84 
   1:02.202 (1:02.202)     2:05.115 (1:02.913)     3:06.920 (1:01.805)   
   4:15.833 (1:08.913)                                                   
 13 Korabik, Chris            SR St. Ignatius         4:11.20    4:17.83 
   1:03.132 (1:03.132)     2:06.350 (1:03.218)     3:11.022 (1:04.672)   
   4:17.830 (1:06.808)                                                   
 14 Schroer, Luke             SR W.W.S.               4:15.10    4:23.85 
   1:02.874 (1:02.874)     2:05.429 (1:02.555)     3:11.479 (1:06.050)   
   4:23.841 (1:12.362)                                                   
 -- Del Rosso, Austin         SR DeSmet                              DNF 
   1:01.731 (1:01.731)     2:04.842 (1:03.111)                           

Advertisement
The 1:59:40 GOAT shirts are here