2013 Ostrava Golden Spikes Meet Results

  • submit to reddit

by LetsRun.com
June 27, 2013

Mid-d and distance results for the 50th Ostrava Golden Spike track and field meet which was held tonight appear below. Additional meet results here.

LRC coverage here:

2013 Ostrava Men’s 5000 Results

Rank  Athlete Nation Result
1 MUKTAR Edris ETH
PB 13:03.69
2 CHOGE Augustine KEN
13:06.37
3 LALANG Lawi KEN
PB 13:07.13
4 BEKELE Kenenisa ETH
SB 13:07.88
5 SÁNCHEZ Sergio ESP
PB 13:12.97
6 KANGOGO Cornelius KEN
13:17.19
7 BACHA Zelalem BRN
PB 13:17.89
8 ROBINSON Brett AUS
PB 13:18.96
9 LOZANO Alberto ESP
PB 13:20.34
10 GELANT Elroy RSA
13:23.94
11 TUEMAY Tsegay ERI
13:28.25
12 KIPYEKO Phillip UGA
13:29.30
13 KIBET Moses UGA
13:30.16
14 MAMIYO Nuguse Hirsuato ETH
PB 13:30.96
15 SMAIL Noureddine FRA
13:38.60
16 MASAI Dennis KEN
13:46.45
17 DA Silva Joilson BRA
13:47.06
18 BEDANE Negetu Getinet ETH
PB 13:52.32
LIMO Timothy KEN
DNF
RONO Vincent KEN
DNF
LANGAT Clement KEN
DNP
 Intermediate times:
4000 301 Lalang Lawi (KEN) 10:35.01
3000 301 Lalang Lawi (KEN) 07:54.17
1000 310 Limo Timothy (KEN) 02:37.60

2013 Ostrava Men’s Steeplechase Results

Rank  Athlete Nation Result
1 KIPRUTO Conseslus KEN
8:11.27
2 GARI Roba ETH
8:24.30
3 TOROITICH Timothy UGA
8:27.34
4 MARABA Wilson KEN
SB 8:28.21
5 ULICZKA Steffen GER
8:28.49
6 WILKINSON James GBR
PB 8:28.74
7 ZAGHOU Mounatcer MAR
8:30.48
8 DEMCZYSZAK Mateusz POL
8:30.66
9 GIGSA Tolosa Nurgi ETH
8:35.65
10 SUHARYEV Illya UKR
SB 8:35.99
11 SZYMKOWIAK Tomasz POL
8:37.16
12 MOLEPO Edwin RSA
8:42.32
13 POKROP Hubert POL
8:52.64
14 OLEJNÍČEK Lukáš CZE
PB 8:53.64
ABDI Youcef AUS
DNF
TALEB Brahim MAR
DNF
KEMBOI Clement KEN
DNF
TOO Silas KEN
DNF
 Intermediate times:
1000 16 05:10.40

Men’s 800 Results

Rank  Athlete Nation Result
1 AMAN Mohamed ETH
1:43.78
2 OLIVIER André RSA
1:44.45
3 CHEMUT Anthony KEN
SB 1:44.69
4 ROTICH Ferguson KEN
PB 1:44.93
5 LÓPEZ Kevin ESP
SB 1:45.01
6 RODRIGUEZ Rafith COL
1:45.18
7 MUTAI Jeremiah KEN
1:45.43
8 KUBISTA Jan CZE
PB 1:46.16
9 KIPLAGAT Richard KEN
1:46.81
10 HOLUŠA Jakub CZE
SB 1:47.68
PAVLÍČEK Matěj CZE
DNF
 Intermediate times:
600 269 Kiplagat Richard (KEN) 1:15.60
400 272 Pavlíček Matěj (CZE) 49.91

Women’s 1500 Results

Rank  Athlete Nation Result
1 HASSAN Sifan NED
PB 4:04.02
2 KUIJKEN Susan NED
PB 4:05.38
3 LAGAT Violah KEN
PB 4:05.66
4 GEZEGEHNE Kalkidan ETH
SB 4:06.19
5 BUCKMAN Zoe AUS
4:06.36
6 HARRER Corinna GER
SB 4:06.60
7 PLIŚ Renata POL
4:06.80
8 BURKA Gelete ETH
SB 4:06.80
9 FEYNE Gudeto ETH
SB 4:07.67
10 ČAPKOVÁ Tereza CZE
SB 4:08.78
11 RODRÍGUEZ Natalia ESP
SB 4:09.07
12 MACÍAS Isabel ESP
SB 4:09.51
13 SIMPSON Jemma GBR
4:10.12
14 ROSTKOWSKA Anna POL
SB 4:10.55
15 HORNA Annett GER
PB 4:10.98
16 JAMAL Maryam BRN
SB 4:12.72
17 BRONIATOWSKA Katarzyna POL
4:14.72
MASNÁ Lenka CZE
DNF
ŠKABRAHOVÁ Sylva CZE
DNF

Women’s Steeplechase Results

Rank  Athlete Nation Result
1 CHEMOS Milcah KEN
MR 9:17.92
2 AYALEW Hiwot ETH
SB 9:19.87
3 KIRUI Purity KEN
9:26.50
4 DIRO Etenesh ETH
9:26.60
5 CHEROTICH Fancy KEN
PB 9:28.04
6 SHMIDT Svitlana UKR
SB 9:37.33
7 GALKINA Gulnara RUS
9:48.43
8 KRCHOVÁ Eva CZE
PB 9:52.69
9 NYAMBURA Virginia KEN
PB 9:59.06
10 SZLEZAK Matylda POL
SB 10:05.81
11 STEWART Emily GBR
10:07.28
BIRTUKAN Fente ETH
DNF
ZHUDINA Valentyna UKR
DNF
 Intermediate times:
2000 257 Ayalew Hiwot (ETH) 06:16.37
1000 261 Zhudina Valentyna (UKR) 03:07.35

Women’s 10,000

Rank  Athlete Nation Result
1 DIBABA Tirunesh ETH
WL, MR 30:26.67
2 CHERONO Gladys KEN
PB 30:29.23
3 OLJIRA Belaynesh ETH
SB 30:31.44
4 ABABEL Yeshaneh ETH
PB 30:35.91
5 UTURA Sule ETH
PB 30:55.50
6 MASAI Linet KEN
SB 31:02.89
7 WUDE Ayalew ETH
SB 31:16.68
8 CHEMTAI Esther KEN
PB 31:42.06
9 JARZYŃSKA Karolina POL
PB 31:43.51
10 CHEKOL Muluhabt Tsega ETH
PB 31:48.21
11 FÉLIX Dulce POR
SB 31:52.55
12 GEBRE Trihas ETH
PB 32:03.39
13 ERDÉLYI Zsófia HUN
PB 32:47.96
14 KUBEŠOVÁ Petra CZE
SB 36:20.56
AUGUSTO Jessica POR
DNF
GEBREKIDAN Hiwot ETH
DNF
MAMO Etagegne Woldu ETH
DNF
MEKASHA Waganesh ETH
DNF
JASSEM Karima Saleh BRN
DNP
DMITRIYEVA Irina RUS
DNF


Advertisement
Posted in: Other