Full Results for 2022 Herculis — Monaco Diamond League

By LetsRun.com
August 8, 2022. Updated August 10, 2022

The 2022 Diamond League season continued on Wednesday, August 10, with the famed Herculis meeting in Monaco. Below you will find full entries. For full field series, go here.

*TV/streaming information

Article continues below player

Diamond Discipline – GW

Men’s 200m

Final, Wind: +0.8
PLACE NAME BIRTH DATE NAT. MARK
1. Noah LYLES 18 JUL 1997 USA 19.46
2. Erriyon KNIGHTON 29 JAN 2004 USA 19.84
3. Michael NORMAN 03 DEC 1997 USA 19.95
4. Alexander OGANDO 03 MAY 2000 DOM 20.02
5. Aaron BROWN 27 MAY 1992 CAN 20.23
6. Josephus LYLES 22 JUL 1998 USA 20.26
7. Joseph FAHNBULLEH 11 SEP 2001 LBR 20.46
8. Méba Mickaël ZEZE 19 MAY 1994 FRA 20.78

Diamond Discipline – GW

Men’s 1000m

Final
PLACE NAME BIRTH DATE NAT. MARK
1. Jake WIGHTMAN 11 JUL 1994 GBR 2:13.88
2. Marco AROP 20 SEP 1998 CAN 2:14.35
3. Clayton MURPHY 26 FEB 1995 USA 2:15.73
4. Wyclife Kinyamal KISASY 02 JUL 1997 KEN 2:15.78
5. Bryce HOPPEL 05 SEP 1997 USA 2:15.99
6. Joshua THOMPSON 09 MAY 1993 USA 2:16.38
7. Luke MCCANN 12 MAR 1998 IRL 2:16.40
8. Hobbs KESSLER 15 MAR 2003 USA 2:16.46
9. Ferguson Cheruiyot ROTICH 30 NOV 1989 KEN 2:17.00
10. Tony VAN DIEPEN 17 APR 1996 NED 2:17.06
11. Benjamin ROBERT 04 JAN 1998 FRA 2:17.11
12. Emmanuel Kipkurui KORIR 15 JUN 1995 KEN 2:18.19
Erik SOWINSKI 21 DEC 1989 USA DNF

Diamond Discipline – GW

Men’s 3000m

Final
PLACE NAME BIRTH DATE NAT. MARK
1. Thierry NDIKUMWENAYO 26 MAR 1997 BDI 7:25.93
2. Berihu AREGAWI 28 FEB 2001 ETH 7:26.81
3. Grant FISHER 22 APR 1997 USA 7:28.48
4. Nicholas KIPKORIR 29 SEP 1998 KEN 7:31.19
5. Domnic Lokinyomo LOBALU 16 AUG 1998 SSD 7:31.54
6. Jacob KROP 04 JUN 2001 KEN 7:33.30
7. Telahun Haile BEKELE 13 MAY 1999 ETH 7:38.24
8. William KINCAID 21 SEP 1992 USA 7:38.81
9. Joe KLECKER 16 NOV 1996 USA 7:39.58
10. Hugo HAY 28 MAR 1997 FRA 7:41.78
11. Paul CHELIMO 27 OCT 1990 USA 7:42.68
12. Stewart MCSWEYN 01 JUN 1995 AUS 7:43.31
13. Cornelius KEMBOI 29 FEB 2000 KEN 7:44.73
14. Daniel Simiu EBENYO 18 SEP 1995 KEN 7:44.81
15. Bethwell BIRGEN 06 AUG 1988 KEN 7:56.82
Mounir AKBACHE 14 MAR 1986 FRA DNF
Samuel TANNER 24 AUG 2000 NZL DNF

Diamond Discipline – GW

Men’s 110mH

Final, Wind: +0.6
PLACE NAME BIRTH DATE NAT. MARK
1. Grant HOLLOWAY 19 NOV 1997 USA 12.99
2. Trey CUNNINGHAM 26 AUG 1998 USA 13.03
3. Hansle PARCHMENT 17 JUN 1990 JAM 13.08
4. Daniel ROBERTS 13 NOV 1997 USA 13.20
5. Sasha ZHOYA 25 JUN 2002 FRA 13.21
6. Pascal MARTINOT-LAGARDE 22 SEP 1991 FRA 13.26
7. Damian CZYKIER 10 AUG 1992 POL 13.46
8. Just KWAOU-MATHEY 04 DEC 1999 FRA 13.78

Diamond Discipline – GW

Men’s High Jump

Final
PLACE NAME BIRTH DATE NAT. MARK
1. Mutaz Essa BARSHIM 24 JUN 1991 QAT 2.30
2. Sanghyeok WOO 23 APR 1996 KOR 2.30
3. Hamish KERR 17 AUG 1996 NZL 2.25
4. JuVaughn HARRISON 30 APR 1999 USA 2.25
5. Django LOVETT 06 JUL 1992 CAN 2.20
5. Shelby MCEWEN 06 APR 1996 USA 2.20
5. Andriy PROTSENKO 20 MAY 1988 UKR 2.20
8. Gianmarco TAMBERI 01 JUN 1992 ITA 2.20
9. Yonathan KAPITOLNIK 25 NOV 2002 ISR 2.20
Donald THOMAS 01 JUL 1984 BAH NM

Diamond Discipline – GW

Men’s Long Jump

Final
PLACE NAME BIRTH DATE NAT. MARK WIND
1. Maykel MASSÓ 08 MAY 1999 CUB 8.35
-0.4
2. Miltiadis TENTOGLOU 18 MAR 1998 GRE 8.31
-0.5
3. Marquis DENDY 17 NOV 1992 USA 8.31
-0.6
4. Tajay GAYLE 02 AUG 1996 JAM 8.06
+0.4
5. Thobias MONTLER 15 FEB 1996 SWE 7.96
+0.1
6. . SREESHANKAR 27 MAR 1999 IND 7.94
-0.8
7. Mattia FURLANI 07 FEB 2005 ITA 7.90
-0.3
8. Erwan KONATE 18 APR 2003 FRA 7.87
+0.5
9. Jules POMMERY 22 JAN 2001 FRA 7.83
-0.3
10. Steffin MCCARTER 19 JAN 1997 USA 7.82
-0.7

Diamond Discipline – GW

Women’s 100m

Final, Wind: +0.4
PLACE NAME BIRTH DATE NAT. MARK
1. Shelly-Ann FRASER-PRYCE 27 DEC 1986 JAM 10.62
2. Shericka JACKSON 16 JUL 1994 JAM 10.71
3. Marie-Josée TA LOU 18 NOV 1988 CIV 10.72
4. Aleia HOBBS 24 FEB 1996 USA 10.81
5. Twanisha TERRY 24 JAN 1999 USA 10.90
6. Daryll NEITA 29 AUG 1996 GBR 10.91
7. Tamara CLARK 09 JAN 1999 USA 10.96

Diamond Discipline – GW

Women’s 400m

Final
PLACE NAME BIRTH DATE NAT. MARK
1. Shaunae MILLER-UIBO 15 APR 1994 BAH 49.28
2. Candice MCLEOD 15 NOV 1996 JAM 49.87
3. Sada WILLIAMS 01 DEC 1997 BAR 50.10
4. Stephenie Ann MCPHERSON 25 NOV 1988 JAM 50.52
5. Fiordaliza COFIL 27 OCT 2000 DOM 50.55
6. Junelle BROMFIELD 08 FEB 1998 JAM 50.93
7. Kaylin WHITNEY 09 MAR 1998 USA 51.02
8. Sokhna LACOSTE 25 AUG 2000 FRA 53.21

Diamond Discipline – GW

Women’s 1500m

Final
PLACE NAME BIRTH DATE NAT. MARK
1. Faith KIPYEGON 10 JAN 1994 KEN 3:50.37
2. Heather MACLEAN 31 AUG 1995 USA 3:58.89
3. Elise CRANNY 09 MAY 1996 USA 3:59.06
4. Hirut MESHESHA 20 JAN 2001 ETH 4:00.51
5. Cory Ann MCGEE 29 MAY 1992 USA 4:00.70
6. Winnie NANYONDO 23 AUG 1993 UGA 4:00.81
7. Georgia GRIFFITH 05 DEC 1996 AUS 4:00.96
8. Jessica HULL 22 OCT 1996 AUS 4:01.73
9. Sinclaire JOHNSON 14 APR 1998 USA 4:02.87
10. Gaia SABBATINI 10 JUN 1999 ITA 4:04.96
11. Marta PÉREZ 19 APR 1993 ESP 4:05.60
12. Aurore FLEURY 04 DEC 1993 FRA 4:10.01
Axumawit EMBAYE 18 OCT 1994 ETH DNF
Adelle TRACEY 27 MAY 1993 JAM DNF
Allie WILSON 31 MAR 1996 USA DNF

Diamond Discipline – GW

Women’s 400mH

Final
PLACE NAME BIRTH DATE NAT. MARK
1. Rushell CLAYTON 18 OCT 1992 JAM 53.33
2. Janieve RUSSELL 14 NOV 1993 JAM 53.52
3. Gianna WOODRUFF 18 NOV 1993 PAN 54.13
4. Viktoriya TKACHUK 08 NOV 1994 UKR 54.27
5. Anna RYZHYKOVA 24 NOV 1989 UKR 54.53
6. Line KLOSTER 27 FEB 1990 NOR 54.62
7. Ayomide FOLORUNSO 17 OCT 1996 ITA 55.01
8. Camille SERI 01 MAY 1999 FRA 56.36

Diamond Discipline – GW

Women’s 3000mSC

Final
PLACE NAME BIRTH DATE NAT. MARK
1. Werkuha GETACHEW 07 DEC 1995 ETH 9:06.19
2. Zerfe WONDEMAGEGN 26 OCT 2002 ETH 9:06.63
3. Elizabeth BIRD 04 OCT 1994 GBR 9:07.87
4. Emma COBURN 19 OCT 1990 USA 9:07.93
5. Jackline CHEPKOECH 03 OCT 2003 KEN 9:09.72
6. Courtney WAYMENT 04 AUG 1998 USA 9:09.91
7. Marwa BOUZAYANI 26 MAR 1997 TUN 9:22.22
8. Amy CASHIN 28 JUL 1994 AUS 9:24.19
9. Courtney FRERICHS 18 JAN 1993 USA 9:32.56
10. Daisy JEPKEMEI 13 FEB 1996 KAZ 9:37.83
11. Adva COHEN 24 MAR 1996 ISR 9:42.71
12. Irene SÁNCHEZ-ESCRIBANO 25 AUG 1992 ESP 9:43.36
13. Tatiane Raquel DA SILVA 10 JUN 1990 BRA 9:52.93
Virginia NYAMBURA 20 JUL 1993 KEN DNF

Diamond Discipline – GW

Women’s Pole Vault

Final
PLACE NAME BIRTH DATE NAT. MARK
1. Nina KENNEDY 05 APR 1997 AUS 4.66
2. Sandi MORRIS 08 JUL 1992 USA 4.66
3. Aikaterini STEFANIDI 04 FEB 1990 GRE 4.66
4. Roberta BRUNI 08 MAR 1994 ITA 4.51
5. Ninon CHAPELLE 15 APR 1995 FRA 4.36
5. Lene Onsrud RETZIUS 04 JAN 1996 NOR 4.36
7. Angelica MOSER 09 OCT 1997 SUI 4.36
7. Tina ŠUTEJ 07 NOV 1988 SLO 4.36
Marie-Julie BONNIN 17 DEC 2001 FRA NM
Margot CHEVRIER 21 DEC 1999 FRA NM

Diamond Discipline – GW

Women’s Triple Jump

Final
PLACE NAME BIRTH DATE NAT. MARK WIND
1. Yulimar ROJAS 21 OCT 1995 VEN 15.01
-1.0
2. Shanieka RICKETTS 02 FEB 1992 JAM 14.91
+0.5
3. Tori FRANKLIN 07 OCT 1992 USA 14.86
+0.5
4. Maryna BEKH-ROMANCHUK 18 JUL 1995 UKR 14.59
-0.4
5. Keturah ORJI 05 MAR 1996 USA 14.56
+0.3
6. Thea LAFOND 05 APR 1994 DMA 14.45
+0.3
7. Leyanis PÉREZ HERNÁNDEZ 10 JAN 2002 CUB 14.37
+0.1
8. Patrícia MAMONA 21 NOV 1988 POR 14.23
-0.4

Diamond Discipline – GW

Women’s Javelin Throw

Final
PLACE NAME BIRTH DATE NAT. MARK
1. Kelsey-Lee BARBER 20 SEP 1991 AUS 64.50
2. Haruka KITAGUCHI 16 MAR 1998 JPN 62.37
3. Mackenzie LITTLE 22 DEC 1996 AUS 61.76
4. Kara WINGER 10 APR 1986 USA 60.95
5. Līna MŪZE 04 DEC 1992 LAT 60.54
6. Yulenmis AGUILAR 03 AUG 1996 CUB 60.40
7. Liveta JASIŪNAITĖ 26 JUL 1994 LTU 59.47
8. Barbora ŠPOTÁKOVÁ 30 JUN 1981 CZE 57.58
9. Elizabeth GLEADLE 05 DEC 1988 CAN 57.08

Promotional Events – GW

Women’s 800m

Final
PLACE NAME BIRTH DATE NAT. MARK
1. Natoya GOULE 30 MAR 1991 JAM 1:56.98
2. Sage HURTA 23 JUN 1998 USA 1:57.85
3. Olivia BAKER 12 JUN 1996 USA 1:58.05
4. Jemma REEKIE 06 MAR 1998 GBR 1:58.68
5. Abbey CALDWELL 03 JUL 2001 AUS 1:59.31
6. Halimah NAKAAYI 16 OCT 1994 UGA 2:00.02
7. Linden HALL 20 JUN 1991 AUS 2:00.45
8. Agnès RAHAROLAHY 07 NOV 1992 FRA 2:02.25
Kendra CHAMBERS 11 SEP 1990 USA DNF

ALL TIMES US EASTERN

Wednesday, August 10

12:30 p.m. ET Long Jump Men Entries
1:20 Pole Vault Women Entries
1:35 Javelin Throw Women Entries
1:45 High Jump Men Entries
TV WINDOW BEGINS
2:04 400m Hurdles Women Entries
2:14 1000m Men Entries
2:24 100m Women Entries
2:26 Triple Jump Women Entries
2:32 1500m Women Entries
2:47 110m Hurdles Men Entries
2:56 800m Women Entries
3:06 400m Women Entries
3:16 3000m Men Entries
3:33 200m Men Entries
3:44 3000mSC Women Entries
Filed Under:
Like this article? Subscribe to our newsletter or follow us on social media

The latest running news, sent to your inbox weekly or when urgent news breaks.

You have been subscribed.