Full Results for 2021 Müller British Grand Prix — Gateshead Diamond League

By LetsRun.com
July 12, 2021. Updated July 13.

The Müller British Grand Prix, the final Diamond League meet before the Olympic Games in Tokyo, was held Tuesday, July 13, in Gateshead, England. Full results appear below.

For full field series and lap splits, go here.

Diamond Discipline – GW

Men’s 100m

Final, Wind: +0.4

Place Name Birth Date Nat. Mark
1. Trayvon BROMELL 10 JUL 1995 USA 9.98
2. Chijindu UJAH 05 MAR 1994 GBR 10.10
3. Zharnel HUGHES 13 JUL 1995 GBR 10.13
4. André DE GRASSE 10 NOV 1994 CAN 10.13
5. Fred KERLEY 07 MAY 1995 USA 10.13
6. Michael RODGERS 24 APR 1985 USA 10.17
7. Isiah YOUNG 05 JAN 1990 USA 10.21
8. Adam GEMILI 06 OCT 1993 GBR 10.21

Diamond Discipline – GW

Men’s 800m

Final

Place Name Birth Date Nat. Mark
1. Isaiah HARRIS 18 OCT 1996 USA 1:44.76
2. Wyclife KINYAMAL 02 JUL 1997 KEN 1:44.91
3. Peter BOL 22 FEB 1994 AUS 1:45.22
4. Álvaro DE ARRIBA 02 JUN 1994 ESP 1:45.36
5. Bryce HOPPEL 05 SEP 1997 USA 1:45.45
6. Clayton MURPHY 26 FEB 1995 USA 1:45.72
7. Jamie WEBB 01 JUN 1994 GBR 1:45.97
8. Saúl ORDÓÑEZ 10 APR 1994 ESP 1:46.02
9. Amel TUKA 09 JAN 1991 BIH 1:46.25
10. Jeffrey RISELEY 11 NOV 1986 AUS 1:50.05
Daniel ROWDEN 09 SEP 1997 GBR DNS
Erik SOWINSKI 21 DEC 1989 USA DNF

Diamond Discipline – GW

Men’s 3000m

Final

Place Name Birth Date Nat. Mark
1. Mohamed KATIR 17 FEB 1998 ESP 7:27.64
2. Stewart MCSWEYN 01 JUN 1995 AUS 7:28.94
3. Andrew BUTCHART 14 OCT 1991 GBR 7:35.18
4. Jacob KROP 04 JUN 2001 KEN 7:35.34
5. Matthew RAMSDEN 23 JUL 1997 AUS 7:35.65
6. Patrick DEVER 05 SEP 1996 GBR 7:37.39
7. Michael KIBET 03 SEP 1999 KEN 7:37.80
8. Yemaneberhan CRIPPA 15 OCT 1996 ITA 7:37.90
9. Thomas MORTIMER 07 JAN 1999 GBR 7:38.73
10. Sam ATKIN 14 MAR 1993 GBR 7:39.71
11. Fernando CARRO 01 APR 1992 ESP 7:41.20
12. Jack ROWE 30 JAN 1996 GBR 7:42.15
13. Sergio JIMÉNEZ 07 JAN 1995 ESP 7:47.95
14. David MCNEILL 06 OCT 1986 AUS 7:49.32
15. Benjamin FLANAGAN 11 JAN 1995 CAN 7:54.32
16. Jonathan DAVIES 28 OCT 1994 GBR 8:13.77
Adam CLARKE 03 APR 1991 GBR DNF
Vincent KIBET 06 MAY 1991 KEN DNF

Diamond Discipline – GW

Men’s 110mH

Final, Wind: +0.8

Place Name Birth Date Nat. Mark
1. Ronald LEVY 30 OCT 1992 JAM 13.22
2. Omar MCLEOD 25 APR 1994 JAM 13.42
3. Andrew POZZI 15 MAY 1992 GBR 13.45
4. Robert DUNNING 23 JUN 1997 USA 13.71
5. Rasheed BROADBELL 13 AUG 2000 JAM 13.84
6. Tade OJORA 14 OCT 1999 GBR 13.87
7. Paolo DAL MOLIN 31 JUL 1987 ITA 13.97
8. Freddie CRITTENDEN 03 AUG 1994 USA 19.26

Diamond Discipline – GW

Men’s High Jump

Final

Place Name Birth Date Nat. Mark
1. Donald THOMAS 01 JUL 1984 BAH 2.25
2. Marco FASSINOTTI 29 APR 1989 ITA 2.25
3. Fabian DELRYD 15 OCT 1996 SWE 2.22
4. Tobias POTYE 16 MAR 1995 GER 2.22
5. Péter BAKOSI 23 JUN 1993 HUN 2.18
6. Chris BAKER 02 FEB 1991 GBR 2.14
6. Joel KHAN 30 SEP 1999 GBR 2.14
Nauraj Singh RANDHAWA 27 JAN 1992 MAS NM
Dániel JANKOVICS 01 MAR 1995 HUN NM

Diamond Discipline – GW

Men’s Triple Jump

Final

Place Name Birth Date Nat. Mark Wind
1. Pedro PICHARDO 30 JUN 1993 POR 17.50 +1.0
2. Tobia BOCCHI 07 APR 1997 ITA 17.04 +0.1
3. Tiago PEREIRA 19 SEP 1993 POR 17.11 +1.2
4. Pablo TORRIJOS 12 MAY 1992 ESP 16.66 +0.7
5. Almir DOS SANTOS 04 SEP 1993 BRA 16.66 -0.1
6. Benjamin WILLIAMS 25 JAN 1992 GBR 16.22 +0.3
7. Nikolaos ANDRIKOPOULOS 17 APR 1997 GRE 16.14 +1.3
8. Efe UWAIFO 15 MAY 1995 GBR 15.91 -0.1

Diamond Discipline – GW

Men’s Javelin Throw

Final

Place Name Birth Date Nat. Mark
1. Johannes VETTER 26 MAR 1993 GER 85.25
2. Julian WEBER 29 AUG 1994 GER 81.07
3. Keshorn WALCOTT 02 APR 1993 TTO 82.81
4. Jakub VADLEJCH 10 OCT 1990 CZE 80.85
5. Anderson PETERS 21 OCT 1997 GRN 80.59
6. Gatis ČAKŠS 13 JUN 1995 LAT 77.12
7. Leandro RAMOS 21 SEP 2000 POR 76.35
8. Patriks GAILUMS 10 MAY 1998 LAT 73.54

Diamond Discipline – GW

Women’s 200m

Final, Wind: +0.2

Place Name Birth Date Nat. Mark
1. Elaine THOMPSON-HERAH 28 JUN 1992 JAM 22.43
2. Jodie WILLIAMS 28 SEP 1993 GBR 22.60
3. Blessing OKAGBARE 09 OCT 1988 NGR 22.61
4. Tamara CLARK 09 JAN 1999 USA 22.62
5. Beth DOBBIN 07 JUN 1994 GBR 22.92
6. Dezerea BRYANT 27 APR 1993 USA 22.95
7. Daryll NEITA 29 AUG 1996 GBR 23.06
8. Natasha MORRISON 17 NOV 1992 JAM 23.16

Diamond Discipline – GW

Women’s 400m

Final

Place Name Birth Date Nat. Mark
1. Stephenie Ann MCPHERSON 25 NOV 1988 JAM 50.44
2. Jodie WILLIAMS 28 SEP 1993 GBR 50.94
3. Lieke KLAVER 20 AUG 1998 NED 51.54
4. Natalia KACZMAREK 17 JAN 1998 POL 51.71
5. Nicole YEARGIN 11 AUG 1997 GBR 51.77
6. Sada WILLIAMS 01 DEC 1997 BAR 52.34
7. Ama PIPI 26 NOV 1995 GBR 52.50
8. Lisanne DE WITTE 10 SEP 1992 NED 52.67

Diamond Discipline – GW

Women’s 100mH

Final, Wind: +1.5

Place Name Birth Date Nat. Mark
1. Cindy SEMBER 05 AUG 1994 GBR 12.69
2. Payton CHADWICK 29 NOV 1995 USA 12.75
3. Nadine VISSER 09 FEB 1995 NED 12.78
4. Danielle WILLIAMS 14 SEP 1992 JAM 12.78
5. Britany ANDERSON 03 JAN 2001 JAM 12.81
6. TeJyrica ROBINSON 1998 USA 13.14
7. Hannah JONES 05 OCT 1995 AUS 13.39
Alicia BARRETT 25 MAR 1998 GBR DNF

Diamond Discipline – GW

Women’s 400mH

Final

Place Name Birth Date Nat. Mark
1. Femke BOL 23 FEB 2000 NED 53.24
2. Shamier LITTLE 20 MAR 1995 USA 54.53
3. Janieve RUSSELL 14 NOV 1993 JAM 54.66
4. Jessie KNIGHT 15 JUN 1994 GBR 54.69
5. Cara Nnenya HAILEY 23 FEB 1994 USA 55.16
6. Lea SPRUNGER 05 MAR 1990 SUI 55.39
7. Meghan BEESLEY 15 NOV 1989 GBR 57.04
Ashley SPENCER 08 JUN 1993 USA DNS

Diamond Discipline – GW

Women’s Pole Vault

Final

Place Name Birth Date Nat. Mark
1. Sandi MORRIS 08 JUL 1992 USA 4.76
2. Holly BRADSHAW 02 NOV 1991 GBR 4.71
3. Wilma MURTO 11 JUN 1998 FIN 4.61
4. Nikoleta KYRIAKOPOULOU 21 MAR 1986 GRE 4.51
5. Molly CAUDERY 17 MAR 2000 GBR 4.51
6. Roberta BRUNI 08 MAR 1994 ITA 4.36
7. Olivia GRUVER 29 JUL 1997 USA 4.36
8. Michaela MEIJER 30 JUL 1993 SWE 4.21

Diamond Discipline – GW

Women’s Long Jump

Final

Place Name Birth Date Nat. Mark Wind
1. Maryna BEKH-ROMANCHUK 18 JUL 1995 UKR 6.77 -0.1
2. Malaika MIHAMBO 03 FEB 1994 GER 6.65 -0.1
3. Fátima DIAME 22 SEP 1996 ESP 6.67 -0.7
4. Jazmin SAWYERS 21 MAY 1994 GBR 6.62 +0.5
5. Abigail IROZURU 03 JAN 1990 GBR 6.60 0.0
6. Taliyah BROOKS 08 FEB 1995 USA 6.44 +1.4
7. Sha’keela SAUNDERS 18 DEC 1993 USA 6.24 +0.5
8. Katarina JOHNSON-THOMPSON 09 JAN 1993 GBR 6.10 +0.2
Khaddi SAGNIA 20 APR 1994 SWE NM NWI

Promotional Events – A

Men’s 400m

Final

Place Name Birth Date Nat. Mark
1. Nicklas BAKER 09 SEP 1994 GBR 46.24
2. Joseph BRIER 16 MAR 1999 GBR 46.34
3. Lee THOMPSON 05 MAR 1997 GBR 46.46
4. Alex HAYDOCK-WILSON 28 JUL 1999 GBR 46.63
5. Michael OHIOZE 06 FEB 1995 GBR 46.91
6. Owen SMITH 07 NOV 1994 GBR 47.11
7. Martyn ROONEY 03 APR 1987 GBR 47.74
8. Matthew HUDSON-SMITH 26 OCT 1994 GBR 48.29

Promotional Events – A

Men’s Mile

Final

Place Name Birth Date Nat. Mark
1. Elliot GILES 26 MAY 1994 GBR 3:52.49
2. Jake HEYWARD 26 APR 1999 GBR 3:52.50
3. Archie DAVIS 16 OCT 1998 GBR 3:54.27
4. Jake WIGHTMAN 11 JUL 1994 GBR 3:55.78
5. Piers COPELAND 26 NOV 1998 GBR 3:56.13
6. Joshua LAY 11 APR 2000 GBR 3:56.31
7. Andrew COSCORAN 18 JUN 1996 IRL 3:56.89
8. Luke MCCANN 12 MAR 1998 IRL 3:56.93
9. Rorey HUNTER 02 FEB 1993 AUS 3:57.39
10. James MCMURRAY 18 JAN 1995 GBR 3:58.18
11. James YOUNG 29 DEC 1997 GBR 3:58.71
12. George MILLS 12 MAY 1999 GBR 3:58.73
13. Tiarnan CRORKEN 13 JUN 1999 GBR 3:58.89
14. James WEST 30 JAN 1996 GBR 3:59.05
Erik SOWINSKI 21 DEC 1989 USA DNF

Promotional Events – A

Men’s 4x100m

Promotional Events – A

Women’s 100m

Final, Wind: +1.5

Place Name Birth Date Nat. Mark
1. Ajla DEL PONTE 15 JUL 1996 SUI 11.19
2. Khamica BINGHAM 15 JUN 1994 CAN 11.23
3. Crystal EMMANUEL 27 NOV 1991 CAN 11.36
4. Marije VAN HUNENSTIJN 02 MAR 1995 NED 11.41
5. Leonie VAN VLIET 13 JUN 1993 NED 11.62
6. Jacqueline MADOGO 14 APR 2000 CAN 11.74
7. Cynthia REINLE 06 MAY 2000 SUI 11.77

Promotional Events – A

Women’s Mile

Final

Place Name Birth Date Nat. Mark
1. Kate GRACE 24 OCT 1988 USA 4:27.20
2. Katie SNOWDEN 09 MAR 1994 GBR 4:28.04
3. Helen SCHLACHTENHAUFEN 14 MAR 1995 USA 4:28.13
4. Marta PÉREZ 19 APR 1993 ESP 4:28.24
5. Winnie NANYONDO 23 AUG 1993 UGA 4:29.08
6. Sarah HEALY 13 FEB 2001 IRL 4:29.38
7. Rebecca MEHRA 25 OCT 1994 USA 4:30.80
8. Jessica JUDD 07 JAN 1995 GBR 4:31.18
9. Marta GARCÍA 01 JAN 1998 ESP 4:31.41
10. Revee WALCOTT-NOLAN 06 MAR 1995 GBR 4:32.30
11. Federica DEL BUONO 12 DEC 1994 ITA 4:32.64
12. Erin WALLACE 18 MAY 2000 GBR 4:35.37
13. Britt UMMELS 24 AUG 1993 NED 4:36.11
Chanelle PRICE 22 AUG 1990 USA DNF
Aneta LEMIESZ 17 JAN 1981 POL DNF
Holly ARCHER 07 NOV 1993 GBR DNS

Promotional Events – A

Women’s 4x100m

National Events – F

Men’s 100m

Final 2, Wind: +0.7

Place Name Birth Date Nat. Mark
1. Reece PRESCOD 29 FEB 1996 GBR 10.13
2. Josephus LYLES 22 JUL 1998 USA 10.29
3. Nethaneel MITCHELL-BLAKE 02 APR 1994 GBR 10.31
4. Andrew ROBERTSON 17 DEC 1990 GBR 10.33
5. Tommy RAMDHAN 28 NOV 1996 GBR 10.40
6. Jona EFOLOKO 23 SEP 1999 GBR 10.44
7. Oliver BROMBY 30 MAR 1998 GBR 10.49
Emmanuel MATADI 15 APR 1991 LBR DQ

National Events – F

Women’s 400m

Final 2

Place Name Birth Date Nat. Mark
1. Emily DIAMOND 11 JUN 1991 GBR 51.89
2. Zoey CLARK 25 OCT 1994 GBR 52.13
3. Hannah WILLIAMS 23 APR 1998 GBR 52.98
4. Amy HILLYARD 28 OCT 1995 GBR 53.84
Agata ZUPIN 17 MAR 1998 SLO DNS
Article continues below player

*TV/streaming information

ALL TIMES US EASTERN

Tuesday, July 13

12:25 p.m. ET 100m Mixed Catergory Men Entries
12:35 100m Mixed Category Women Entries
12:45 400m T20/38/47 Men Entries
12:51 Men’s Triple Jump Entries
12:54 Men’s High Jump Entries
12:58 400m B Women Entries
1:08 100m B Men Entries
1:18 100m Women Entries
1:28 400m Men Entries
1:41 Emsley Carr Mile Entries
1:57 Women’s Pole Vault Entries
BROADCAST WINDOW BEGINS
2:03 Women’s 400m Hurdles Entries
2:16 Women’s 200m Entries
2:22 Men’s Javelin Entries
2:25 Men’s 100m Entries
2:36 Women’s Long Jump Entries
2:38 Men’s 110m Hurdles Entries
2:47 Women’s 100m Hurdles Entries
2:55 Men’s 800m Entries
3:04 Millicent Fawcett Mile Entries
3:15 Women’s 400m Entries
3:27 4 x 100m Men Entries
3:36 4 x 100m Women Entries
3:48 Men’s 3000m Entries
Filed Under:

success