2021 Florence / Rome Diamond League Results

By LetsRun.com
June 10, 2021

The 2021 Diamond League season continued today as the traditional Rome’s Golden Gala Pietro Mennea track and field athletics meet was moved to Florence, Italy. Compiled results appear below. Full field  can be found here.

Diamond Discipline – GW

Men’s 100m

Final, Wind: -0.1
Place Name Birth Date Nat. Mark
1. Akani SIMBINE 21 SEP 1993 RSA 10.08
2. Chijindu UJAH 05 MAR 1994 GBR 10.10
3. Emmanuel MATADI 15 APR 1991 LBR 10.16
4. Yupun Abeykoon MUDIYANSELAGE 31 DEC 1994 SRI 10.16
5. Michael RODGERS 24 APR 1985 USA 10.25
6. Arthur CISSÉ 29 DEC 1996 CIV 10.35
7. Cejhae GREENE 06 OCT 1995 ANT 10.39
8. Jak Ali HARVEY 04 MAY 1989 TUR 10.46

Men’s 400m

Final
Place Name Birth Date Nat. Mark
1. Anthony José ZAMBRANO 17 JAN 1998 COL 44.76
2. Davide RE 16 MAR 1993 ITA 45.80
3. Matthew HUDSON-SMITH 26 OCT 1994 GBR 45.93
4. Zakhiti NENE 02 APR 1998 RSA 46.23
5. Ricky PETRUCCIANI 30 JUN 2000 SUI 46.24
6. Edoardo SCOTTI 09 MAY 2000 ITA 46.38
7. Vladimir ACETI 16 OCT 1998 ITA 46.55
Machel CEDENIO 06 SEP 1995 TTO DNF

Men’s 5000m

Final
Place Name Birth Date Nat. Mark Records
1. Jakob INGEBRIGTSEN 19 SEP 2000 NOR 12:48.45 AR*
2. Hagos GEBRHIWET 11 MAY 1994 ETH 12:49.02
3. Mohammed AHMED 05 JAN 1991 CAN 12:50.12
4. Mohamed KATIR 17 FEB 1998 ESP 12:50.79
5. Justyn KNIGHT 19 JUL 1996 CAN 12:51.93
6. Joshua CHEPTEGEI 12 SEP 1996 UGA 12:54.69
7. Birhanu BALEW 27 FEB 1996 BRN 12:57.71
8. Robert Kiprop KOECH 25 FEB 1997 KEN 13:12.56
9. Yemaneberhan CRIPPA 15 OCT 1996 ITA 13:17.96
10. Telahun Haile BEKELE 13 MAY 1999 ETH 13:18.29
11. Stewart MCSWEYN 01 JUN 1995 AUS 13:20.11
12. Isaac KIMELI 09 MAR 1994 BEL 13:21.66
13. Muktar EDRIS 14 JAN 1994 ETH 13:25.98
14. Iliass AOUANI 29 SEP 1995 ITA 13:28.09
15. Matthew RAMSDEN 23 JUL 1997 AUS 13:32.37
Abdelaati IGUIDER 25 MAR 1987 MAR DNF
Ryan GREGSON 26 APR 1990 AUS DNF
Henrik INGEBRIGTSEN 24 FEB 1991 NOR DNF

Men’s 110mH

Final, Wind: -0.1
Place Name Birth Date Nat. Mark
1. Omar MCLEOD 25 APR 1994 JAM 13.01
2. Andrew POZZI 15 MAY 1992 GBR 13.25
3. Wilhem BELOCIAN 22 JUN 1995 FRA 13.31
4. Devon ALLEN 12 DEC 1994 USA 13.32
5. Shane BRATHWAITE 08 FEB 1990 BAR 13.46
6. Lorenzo PERINI 22 JUL 1994 ITA 13.63
7. Paolo DAL MOLIN 31 JUL 1987 ITA 13.64
8. Pascal MARTINOT-LAGARDE 22 SEP 1991 FRA 14.26

Men’s 3000mSC

Final
Place Name Birth Date Nat. Mark
1. Soufiane EL BAKKALI 07 JAN 1996 MAR 8:08.54
2. Bikila Tadese TAKELE 03 AUG 2002 ETH 8:10.56
3. Mohamed TINDOUFT 12 MAR 1993 MAR 8:11.65
4. Ahmed ABDELWAHED 26 MAY 1996 ITA 8:12.04
5. Chala BEYO 18 JAN 1996 ETH 8:12.35
6. Osama ZOGHLAMI 19 JUN 1994 ITA 8:14.29
7. Djilali BEDRANI 01 OCT 1993 FRA 8:15.87
8. Yemane HAILESELASSIE 21 FEB 1998 ERI 8:16.75
9. Louis GILAVERT 01 JAN 1998 FRA 8:19.79
10. Albert CHEMUTAI 25 NOV 1999 UGA 8:23.96
11. Abdelhamid ZERRIFI 20 JUN 1986 FRA 8:25.74
12. Yohanes CHIAPPINELLI 18 AUG 1997 ITA 8:27.86
13. Jean-Simon DESGAGNÉS 26 JUL 1998 CAN 8:39.47
Wilberforce Chemiat KONES 19 SEP 1993 KEN DNF
Conseslus KIPRUTO 08 DEC 1994 KEN DNF

Men’s High Jump

Final
Place Name Birth Date Nat. Mark
1. Ilya IVANYUK 09 MAR 1993 ANA 2.33
2. Brandon STARC 24 NOV 1993 AUS 2.33
3. Gianmarco TAMBERI 01 JUN 1992 ITA 2.33
4. Andriy PROTSENKO 20 MAY 1988 UKR 2.30
5. Mutaz Essa BARSHIM 24 JUN 1991 QAT 2.30
6. Maksim NEDASEKAU 21 JAN 1998 BLR 2.27
7. Loïc GASCH 13 AUG 1994 SUI 2.20
7. Donald THOMAS 01 JUL 1984 BAH 2.20
9. Stefano SOTTILE 26 JAN 1998 ITA 2.16

Men’s Shot Put

Final
Place Name Birth Date Nat. Mark
1. Tomas WALSH 01 MAR 1992 NZL 21.47
2. Armin SINANČEVIĆ 14 AUG 1996 SRB 21.60
3. Leonardo FABBRI 15 APR 1997 ITA 21.71
4. Filip MIHALJEVIĆ 31 JUL 1994 CRO 21.39
5. Michał HARATYK 10 APR 1992 POL 20.90
6. Tomáš STANĚK 13 JUN 1991 CZE 20.32
7. Zane WEIR 07 SEP 1995 ITA 20.06
8. Konrad BUKOWIECKI 17 MAR 1997 POL 19.23

Women’s 200m

Final, Wind: +0.2
Place Name Birth Date Nat. Mark
1. Dina ASHER-SMITH 04 DEC 1995 GBR 22.06
2. Marie-Josée TA LOU 18 NOV 1988 CIV 22.58
3. Mujinga KAMBUNDJI 17 JUN 1992 SUI 22.60
4. Dalia KADDARI 23 MAR 2001 ITA 22.86
5. Beth DOBBIN 07 JUN 1994 GBR 22.88
6. Dafne SCHIPPERS 15 JUN 1992 NED 23.03
7. Gloria HOOPER 03 MAR 1992 ITA 23.25
8. Sarah ATCHO 01 JUN 1995 SUI 24.43

Women’s 1500m

Final
Place Name Birth Date Nat. Mark
1. Sifan HASSAN 01 JAN 1993 NED 3:53.63
2. Faith KIPYEGON 10 JAN 1994 KEN 3:53.91
3. Laura MUIR 09 MAY 1993 GBR 3:55.59
4. Gabriela DEBUES-STAFFORD 13 SEP 1995 CAN 4:00.46
5. Winnie NANYONDO 23 AUG 1993 UGA 4:00.84
6. Eilish MCCOLGAN 25 NOV 1990 GBR 4:02.12
7. Elise VANDERELST 27 JAN 1998 BEL 4:02.63
8. Lemlem HAILU 25 MAY 2001 ETH 4:03.24
9. Esther GUERRERO 07 FEB 1990 ESP 4:03.67
10. Katie SNOWDEN 09 MAR 1994 GBR 4:03.86
11. Gaia SABBATINI 10 JUN 1999 ITA 4:04.23
12. Ciara MAGEEAN 12 MAR 1992 IRL 4:04.32
13. Rababe ARAFI 12 JAN 1991 MAR 4:04.72
14. Federica DEL BUONO 12 DEC 1994 ITA 4:08.58
Aneta LEMIESZ 17 JAN 1981 POL DNF
Solange Andreia PEREIRA 16 DEC 1989 ESP DNF

Women’s 100mH

Final, Wind: -0.8
Place Name Birth Date Nat. Mark
1. Jasmine CAMACHO-QUINN 21 AUG 1996 PUR 12.38
2. Devynne CHARLTON 26 NOV 1995 BAH 12.80
3. Elvira HERMAN 09 JAN 1997 BLR 12.85
4. Megan TAPPER 18 MAR 1994 JAM 12.94
5. Luminosa BOGLIOLO 03 JUL 1995 ITA 12.99
6. Pia SKRZYSZOWSKA 20 APR 2001 POL 13.03
7. Pedrya SEYMOUR 29 MAY 1995 BAH 13.51
Elisa Maria DI LAZZARO 05 JUN 1998 ITA DNF

Women’s 400mH

Final
Place Name Birth Date Nat. Mark
1. Femke BOL 23 FEB 2000 NED 53.44
2. Anna RYZHYKOVA 24 NOV 1989 UKR 54.19
3. Jessica TURNER 08 AUG 1995 GBR 54.79
4. Wenda NEL 30 JUL 1988 RSA 55.20
5. Sara Slott PETERSEN 09 APR 1987 DEN 55.21
6. Linda OLIVIERI 14 JUL 1998 ITA 55.63
7. Ayomide FOLORUNSO 17 OCT 1996 ITA 56.92
8. Tia-Adana BELLE 15 JUN 1996 BAR 58.36

Women’s Pole Vault

Final
Place Name Birth Date Nat. Mark
1. Anzhelika SIDOROVA 28 JUN 1991 ANA 4.91
2. Iryna ZHUK 26 JAN 1993 BLR 4.71
3. Katerina STEFANIDI 04 FEB 1990 GRE 4.66
4. Holly BRADSHAW 02 NOV 1991 GBR 4.66
4. Angelica BENGTSSON 08 JUL 1993 SWE 4.66
6. Robeilys PEINADO 26 NOV 1997 VEN 4.66
7. Tina ŠUTEJ 07 NOV 1988 SLO 4.56
8. Angelica MOSER 09 OCT 1997 SUI 4.56
Roberta BRUNI 08 MAR 1994 ITA NM

Women’s Long Jump

Final
Place Name Birth Date Nat. Mark Wind
1. Ivana ŠPANOVIĆ 10 MAY 1990 SRB 6.74 +0.9
2. Malaika MIHAMBO 03 FEB 1994 GER 6.82 +0.3
3. Maryna BEKH-ROMANCHUK 18 JUL 1995 UKR 6.79 +0.3
4. Chantel MALONE 02 DEC 1991 IVB 6.65 +1.1
5. Nastassia MIRONCHYK-IVANOVA 13 APR 1989 BLR 6.61 +0.1
6. Larissa IAPICHINO 18 JUL 2002 ITA 6.45 -0.3
7. Laura STRATI 03 OCT 1990 ITA 6.29 0.0
8. Caterine IBARGUEN 12 FEB 1984 COL 6.10 -0.7

Women’s Discus Throw

Final
Place Name Birth Date Nat. Mark
1. Sandra PERKOVIĆ 21 JUN 1990 CRO 68.31
2. Yaimé PÉREZ 29 MAY 1991 CUB 66.82
3. Kristin PUDENZ 09 FEB 1993 GER 64.42
4. Marija TOLJ 29 NOV 1999 CRO 63.28
5. Claudine VITA 19 SEP 1996 GER 62.72
6. Liliana CÁ 05 NOV 1986 POR 62.30
7. Denia CABALLERO 13 JAN 1990 CUB 61.33
8. Daisy OSAKUE 16 JAN 1996 ITA 56.20
Filed Under:

success