2019 USATF Distance Classic Schedule and Results

  • submit to reddit

by LetsRun.com
May 16, 2019

The 2019 USATF Distance Classic is in the books. Full results appear below, women then men. For more lap splits go here.

Heat 3 Women’s 800 Results

Pl Ln Athlete Affiliation Time 400m 800m 
1 7 Kate GRACE Nike / Bowerman TC 2:02.95 1:00.14 [1:00.14] 2:02.95 [1:02.81]
2 5 Hanna HERMANSSON Craft 2:03.21 1:00.53 [1:00.53] 2:03.21 [1:02.68]
3 2 Cory MCGEE New Balance 2:03.35 59.67 [59.67] 2:03.35 [1:03.68]
4 1 Luisa REAL CRESPO Mx International 2:04.15 59.94 [59.94] 2:04.15 [1:04.21]
5 3 Samantha MURPHY The Mission AC 2:04.32 59.48 [59.48] 2:04.32 [1:04.84]
6 4 Maite BOUCHARD Sherbrooke 2:04.69 59.97 [59.97] 2:04.69 [1:04.73]
7 6 Konstanze KLOSTERHALFEN Nike Oregon Project 2:07.60 59.77 [59.77] 2:07.60 [1:07.84]

Heat 2 Results

Pl Ln Athlete Affiliation Time 400m 800m 
1 6 Laurence COTE Unattached 2:03.47 1:00.02 [1:00.02] 2:03.47 [1:03.45]
2 3 Lauren JOHNSON Boston Athletic Association 2:03.87 1:00.45 [1:00.45] 2:03.87 [1:03.42]
3 7 Rebecca MEHRA Oiselle 2:03.94 1:00.53 [1:00.53] 2:03.94 [1:03.41]
4 4 Alethia MARRERO Garden State TC 2:04.51 1:01.01 [1:01.01] 2:04.51 [1:03.50]
5 2 Ashley TAYLOR Under Armour 2:06.39 1:00.74 [1:00.74] 2:06.39 [1:05.65]
6 5 Sabrina SOUTHERLAND Nike / Otc Elite 2:09.86 1:01.16 [1:01.16] 2:09.86 [1:08.70]
7 1 Annette MELCHER Air Force Wcap

Heat 1 Results

Pl Ln Athlete Affiliation Time 400m 800m 
1 1 Savannah CAMACHO-COLON Unattached 2:05.39 1:00.51 [1:00.51] 2:05.39 [1:04.88]
2 6 Shea COLLINSWORTH Nike 2:05.62 1:01.03 [1:01.03] 2:05.62 [1:04.60]
3 5 Julia STEPANOVA Unattached 2:06.22 1:01.39 [1:01.39] 2:06.22 [1:04.83]
4 3 Gabriela MEDINA Mx International 2:06.25 1:00.76 [1:00.76] 2:06.25 [1:05.50]
5 4 Devan WIEBE Ocean Athletics 2:06.99 1:00.90 [1:00.90] 2:06.99 [1:06.09]
6 2 Ana Rosa GOMEZ Jalisco 2:08.62 1:01.07 [1:01.07] 2:08.62 [1:07.55]

 

Women’s 1500 Results
Heat 2

Pl Ln Athlete Affiliation Time 300m 700m 1100m 1500m 
1 12 Nikki HILTZ adidas 4:07.71 50.78 [50.78] 1:58.70 [1:07.92] 3:04.26 [1:05.57] 4:07.71 [1:03.45]
2 2 Karissa SCHWEIZER Nike / Bowerman TC 4:08.51 50.92 [50.92] 1:57.94 [1:07.03] 3:03.86 [1:05.92] 4:08.51 [1:04.65]
3 4 Konstanze KLOSTERHALFEN Nike Oregon Project 4:09.16 50.97 [50.97] 1:58.27 [1:07.31] 3:04.63 [1:06.36] 4:09.16 [1:04.54]
4 1 Amy-Eloise NEALE Rebook Boston TC 4:09.31 51.00 [51.00] 1:58.49 [1:07.49] 3:04.54 [1:06.05] 4:09.31 [1:04.78]
5 5 Sage HURTA Unattached 4:09.37 50.65 [50.65] 1:58.03 [1:07.39] 3:04.06 [1:06.04] 4:09.37 [1:05.31]
6 11 Hanna GREEN Nike / Otc Elite 4:09.73 51.23 [51.23] 1:58.56 [1:07.34] 3:04.64 [1:06.08] 4:09.73 [1:05.10]
7 8 Grace BARNETT Mammoth TC 4:11.68 51.53 [51.53] 1:59.33 [1:07.81] 3:05.20 [1:05.87] 4:11.68 [1:06.49]
8 10 Katie MACKEY Brooks Beasts TC 4:12.35 50.70 [50.70] 1:58.17 [1:07.48] 3:04.40 [1:06.24] 4:12.35 [1:07.95]
9 13 Mariah KELLY New Balance Canada 4:12.60 51.16 [51.16] 1:58.75 [1:07.60] 3:04.76 [1:06.01] 4:12.60 [1:07.85]
10 3 Elise CRANNY Nike / Bowerman TC 4:13.21 51.37 [51.37] 1:58.83 [1:07.47] 3:04.84 [1:06.01] 4:13.21 [1:08.37]
11 7 Hannah FIELDS Usa 4:13.87 50.48 [50.48] 1:57.86 [1:07.39] 3:04.02 [1:06.16] 4:13.87 [1:09.86]
12 9 Amanda REGO Colorado Springs TC 4:13.94 50.99 [50.99] 1:59.07 [1:08.08] 3:04.82 [1:05.75] 4:13.94 [1:09.13]
13 6 Violah LAGAT adidas 4:14.53 50.66 [50.66] 1:57.98 [1:07.32] 3:04.58 [1:06.61] 4:14.53 [1:09.95]

Heat 1

Pl Ln Athlete Affiliation Time 300m 700m 1100m 1500m 
1 2 Courtney FRERICHS Nike / Bowerman TC 4:15.96 51.25 [51.25] 2:03.87 [1:12.62] 3:12.89 [1:09.03] 4:15.96 [1:03.07]
2 8 Jenna HINKLE Hoka Aggie RC 4:16.45 51.15 [51.15] 2:04.26 [1:13.11] 3:13.07 [1:08.82] 4:16.45 [1:03.38]
3 4 Dana MECKE Cstc Elite 4:16.98 50.46 [50.46] 2:03.53 [1:13.08] 3:12.41 [1:08.88] 4:16.98 [1:04.57]
4 6 Angelin FIGUEROA Puerto Rico 4:18.34 51.25 [51.25] 2:04.72 [1:13.48] 3:13.49 [1:08.77] 4:18.34 [1:04.86]
5 11 Erika KEMP Boston Athletic Association 4:19.64 50.61 [50.61] 2:04.03 [1:13.43] 3:13.38 [1:09.35] 4:19.64 [1:06.26]
6 14 Alexina WILSON Oiselle 4:19.66 51.62 [51.62] 2:04.08 [1:12.47] 3:13.30 [1:09.22] 4:19.66 [1:06.37]
7 9 Jessy LACOURSE Laval – Canada 4:20.14 51.47 [51.47] 2:04.96 [1:13.50] 3:13.81 [1:08.85] 4:20.14 [1:06.33]
8 13 Raquel LAMBDIN The Mission AC 4:20.69 51.43 [51.43] 2:04.02 [1:12.59] 3:14.55 [1:10.53] 4:20.69 [1:06.15]
9 1 Marielle HALL Nike / Bowerman TC 4:20.93 50.77 [50.77] 2:03.73 [1:12.97] 3:12.78 [1:09.05] 4:20.93 [1:08.16]
10 3 Faith MAKAU Unattached 4:22.90 51.01 [51.01] 2:04.80 [1:13.80] 3:14.14 [1:09.34] 4:22.90 [1:08.77]
11 7 Carina GILLESPIE Air Force Wcap 4:23.05 51.41 [51.41] 2:04.51 [1:13.10] 3:13.94 [1:09.43] 4:23.05 [1:09.12]
12 10 Maddy BERKSON Peninsula Distance Club 4:23.29 51.54 [51.54] 2:04.54 [1:13.00] 3:14.21 [1:09.67] 4:23.29 [1:09.08]
13 15 Aurelie DUBE-LAVOIE Laval – Canada 4:26.06 50.98 [50.98] 2:04.50 [1:13.52] 3:14.53 [1:10.04] 4:26.06 [1:11.53]
14 12 Tori TSOLIS Peninsula Distance Club 4:26.96 52.06 [52.06] 2:05.24 [1:13.18] 3:15.89 [1:10.66] 4:26.96 [1:11.07]
15 5 Belen CASETTA Argentina 4:27.55 51.77 [51.77] 2:05.07 [1:13.30] 3:17.11 [1:12.05] 4:27.55 [1:10.44]

Women’s Steeple Results

 

Place Athlete Affiliation Time
1 Courtney BARNES McKirdy Trained 9:59.82
2 Maria BERNARD-GALEA Saucony Canada 10:05.71
3 Jessica FURLAN Excel Athletika 10:15.08
4 Christine THORN Roots Running Project 10:17.79

Women’s 5000 Results

Place Athlete Affiliation Time
1 Rachel SCHNEIDER Under Armour 15:06.71
2 Aisha PRAUGHT-LEER Under Armour 15:07.50
3 Lauren PAQUETTE Unattached 15:14.64
4 Stephanie BRUCE Hoka One One Naz Elite 15:17.76
5 Helen SCHLACHTENHAUFEN Saucony / Freedom TC 15:30.83
6 Regan YEE Langley Mustangs 15:31.62
7 Rachel CLIFF ON Running 15:32.49
8 Erica DIGBY Mile2Marathon 15:33.51
9 Sarah PAGANO adidas 15:37.69
10 Maggie MONTOYA Roots Running Project 15:38.21
11 Breanna SIERACKI Unattached 15:38.53
12 Allie BUCHALSKI Brooks Beasts TC 15:41.28
13 Elvin KIBET U.S. Army 15:41.31
14 Shannon OSIKA Nike 15:43.76
15 Maya WEIGEL Peninsula Distance Club 16:12.77
16 Marta PEN FREITAS Brooks Beasts TC 16:31.88
Jessica O’CONNELL Canada DNF
Aminat OLOWORA

Men’s Results

Men’s 800 Heat 2

Pl Ln Athlete Affiliation Time 400m 800m 
1 4 Clayton MURPHY Nike Oregon Project 1:46.10 51.86 [51.86] 1:46.10 [54.24]
2 5 Ryan SANCHEZ Puerto Rico 1:46.21 51.37 [51.37] 1:46.21 [54.84]
3 8 Craig ENGELS Nike Oregon Project 1:46.73 52.18 [52.18] 1:46.73 [54.56]
4 2 Samuel ELLISON Boston Athletic Association 1:47.01 51.85 [51.85] 1:47.01 [55.16]
5 3 Erik SOWINSKI Nike 1:47.21 52.10 [52.10] 1:47.21 [55.12]
6 1 Harun ABDA Oregon TC Elite 1:47.23 51.82 [51.82] 1:47.23 [55.41]
7 6 Wesley VAZQUEZ Puerto Rico 1:47.52 51.63 [51.63] 1:47.52 [55.89]
8 7 Robert FORD Hoka Njnytc 1:48.33 52.01 [52.01] 1:48.33 [56.32]

Heat 1

Pl Ln Athlete Affiliation Time 400m 800m 
1 3 Brannon KIDDER Brooks Beasts TC 1:47.17 53.18 [53.18] 1:47.17 [54.00]
2 6 Kyle LANGFORD Phoenix TC 1:47.31 52.42 [52.42] 1:47.31 [54.90]
3 5 Drew PIAZZA Oregon TC Elite 1:47.74 52.93 [52.93] 1:47.74 [54.81]
4 4 Drew WINDLE Brooks Beasts TC 1:48.03 52.06 [52.06] 1:48.03 [55.97]
5 7 Izaic YORKS Brooks / Brooks Beasts TC 1:48.22 53.24 [53.24] 1:48.22 [54.98]
6 2 Neil GOURLEY Oregon TC Elite 1:48.42 53.66 [53.66] 1:48.42 [54.77]
7 9 David RIBICH Brooks / Brooks Beasts TC 1:49.27 53.44 [53.44] 1:49.27 [55.83]
8 1 Christian HARRISON Boston Athletic Association 1:49.47 52.71 [52.71] 1:49.47 [56.76]
9 8 Anthony ROMANIW Unattached 1:50.44 53.82 [53.82] 1:50.44 [56.63]

Men’s 1500 Results

Heat 3

Pl Ln Athlete Affiliation Time 300m 700m 1100m 1500m 
1 3 Kalle BERGLUND Arctic Approach Mgmt 3:37.84 44.08 [44.08] 1:42.66 [58.58] 2:41.53 [58.88] 3:37.84 [56.31]
2 11 Kirubel ERASSA American Distance Project 3:38.26 43.36 [43.36] 1:42.19 [58.83] 2:41.76 [59.57] 3:38.26 [56.50]
3 2 Drew HUNTER adidas / Tinman Elite 3:38.55 43.65 [43.65] 1:42.41 [58.77] 2:41.86 [59.45] 3:38.55 [56.69]
4 4 Sam PARSONS adidas / Tinman Elite 3:38.63 43.88 [43.88] 1:42.88 [59.00] 2:42.10 [59.22] 3:38.63 [56.54]
5 1 Sean MCGORTY Nike / Bowerman TC 3:38.75 43.15 [43.15] 1:41.92 [58.78] 2:41.46 [59.54] 3:38.75 [57.30]
6 5 Jordan GUSMAN Tinman Elite 3:39.16 44.21 [44.21] 1:43.16 [58.96] 2:41.98 [58.83] 3:39.16 [57.18]
7 9 Lopez LOMONG Nike / Bowerman TC 3:39.72 44.55 [44.55] 1:43.40 [58.86] 2:42.50 [59.10] 3:39.72 [57.23]
8 7 Samuel PRAKEL adidas 3:40.90 43.81 [43.81] 1:42.81 [59.00] 2:41.82 [59.02] 3:40.90 [59.08]
9 10 Moh AHMED Nike / Bowerman TC 3:41.30 44.72 [44.72] 1:43.68 [58.97] 2:42.86 [59.19] 3:41.30 [58.44]
10 8 Daniel HERRERA High Performance West 3:43.69 42.90 [42.90] 1:42.56 [59.67] 2:42.74 [1:00.18] 3:43.69 [1:00.96]
11 6 Clayton MURPHY Nike Oregon Project 3:45.79 44.32 [44.32] 1:43.05 [58.74] 2:42.40 [59.35] 3:45.79 [1:03.39]

Heat 2

Pl Ln Athlete Affiliation Time 300m 700m 1100m 1500m 
1 7 James RANDON Saucony / Freedom TC 3:42.35 46.12 [46.12] 1:45.60 [59.49] 2:45.22 [59.63] 3:42.35 [57.13]
2 4 William KINCAID Nike / Bowerman TC 3:42.43 45.88 [45.88] 1:45.45 [59.57] 2:46.29 [1:00.85] 3:42.43 [56.14]
3 10 Jacob EDWARDS Columbus RC 3:43.43 45.12 [45.12] 1:45.20 [1:00.09] 2:45.64 [1:00.44] 3:43.43 [57.79]
4 9 Joshua THOMPSON Nike / Bowerman TC 3:43.57 44.71 [44.71] 1:45.07 [1:00.37] 2:46.64 [1:01.57] 3:43.57 [56.93]
5 6 Matt HUGHES Nike / Bowerman TC 3:44.14 45.27 [45.27] 1:45.27 [60.00] 2:45.94 [1:00.68] 3:44.14 [58.20]
6 3 Nick HARRIS Unattached 3:45.19 44.49 [44.49] 1:44.59 [1:00.11] 2:45.90 [1:01.31] 3:45.19 [59.29]
7 1 Chad NOELLE Unattached 3:46.07 44.93 [44.93] 1:44.83 [59.90] 2:46.09 [1:01.26] 3:46.07 [59.99]
8 8 Hyuga ENDO Sumitomo Electric 3:46.61 45.53 [45.53] 1:44.99 [59.47] 2:45.54 [1:00.55] 3:46.61 [1:01.07]
9 5 Kevin ROBERTSON Saint-Laurent Select 3:47.40 45.68 [45.68] 1:44.74 [59.06] 2:44.24 [59.51] 3:47.40 [1:03.16]
10 2 Adam PALAMAR Vic City Elite 4:04.17 45.80 [45.80] 1:47.89 [1:02.10] 2:53.58 [1:05.70] 4:04.17 [1:10.60]

Heat 1

Pl Ln Athlete Affiliation Time 300m 700m 1100m 1500m 
1 9 Daniel ESTRADA Mexico WR NM 3:42.50 44.62 [44.62] 1:44.05 [59.43] 2:44.04 [60.00] 3:42.50 [58.46]
2 6 Mac FLEET Unattached 3:43.49 44.62 [44.62] 1:44.43 [59.81] 2:45.19 [1:00.77] 3:43.49 [58.30]
3 7 Joe COFFEY Collegeville TC 3:44.43 44.81 [44.81] 1:44.49 [59.68] 2:44.53 [1:00.05] 3:44.43 [59.90]
4 2 Julius BOR U.S. Army 3:45.29 44.40 [44.40] 1:44.27 [59.88] 2:44.83 [1:00.56] 3:45.29 [1:00.47]
5 4 Tom FARRELL Nike / Otc Elite 3:47.31 45.02 [45.02] 1:44.65 [59.63] 2:45.61 [1:00.97] 3:47.31 [1:01.70]
6 8 Colin SCHULTZ Unattached 3:49.27 44.32 [44.32] 1:43.83 [59.52] 2:44.91 [1:01.09] 3:49.27 [1:04.36]
7 1 Jose MARTINEZ Mx International 4:06.98 45.49 [45.49] 1:47.70 [1:02.21] 2:56.60 [1:08.91] 4:06.98 [1:10.39]
DNS 3 Shoma FUNATSU Chuo University

Men’s Steeple Results

Place Athlete Affiliation Time
1 Jordan MANN Ocean State AC / New Balance 8:30.99
2 Frankline TONUI U.S. Army 8:32.02
3 Mason FERLIC Nike 8:32.24
4 David GOODMAN Unattached 8:33.42
5 John GAY Vancouver Thunderbirds 8:33.59
6 Brian BARRAZA adidas 8:34.75
7 Craig NOWAK Furman Elite 8:36.60
8 Tripp HURT Unattached 8:39.16
9 Adam VISOKAY Rebook Boston TC 8:39.83
10 Troy REEDER Furman Elite 8:40.36
11 Donn CABRAL Hoka One One / Hoka Njnytc 8:41.25
12 Benard KETER U.S. Army 8:42.05
13 Dylan HODGSON Unattached 8:42.54
14 Kaur KIVISTIK Estonia 8:43.85
15 Quetzalcoatl DELGADO FITZ Mv 8:47.91

Men’s 5000 Results

Place Athlete Affiliation Time
1 Lawi LALANG U.S. Army 13:25.14
2 Josh KERR Brooks / Brooks Beasts TC 13:28.66
3 Henry WYNNE Brooks / Brooks Beasts TC 13:32.33
4 Sam MCENTEE Austraila 13:33.67
5 Chris O’HARE adidas 13:33.99
6 Mauricio GONZALEZ Equipo Porvenir 13:35.29
7 Tommy CURTIN Saucony / Freedom TC 13:36.08
8 Diego ESTRADA Asics 13:37.56
9 Trevor DUNBAR Boston Athletic Association 13:44.30
10 Jeffrey THIES II Tinman Elite 13:44.66
11 Lucas BRUCHET Mile2Marathon 13:45.26
12 Dillon MAGGARD Brooks Beasts TC 13:46.63
13 Darius TERRY Hoka Aggie RC 13:47.08
14 Jacob THOMSON Boston Athletic Association 13:48.43
15 Nick WILLIS adidas 13:49.93
16 Will LEER Under Armour / Nyac 13:50.97
17 Kyle MEDINA Tinman Elite 13:55.11
18 Craig LAUTENSLAGER Unattached 13:57.79
19 Kevin LEWIS Team Usa Minnesota 14:06.36
20 Joseph BERRIATUA Tinman Elite 14:17.36
Josef TESSEMA American Distance Project DNS

Talk about the action on our world famous messageboard: MB: 2019 USATF Distance Classic Tonight – Official Discussion Thread.

Competition Schedule (Pacific Time)

If you are a US viewer, you can only watch the event if you subscribe to NBC Gold. We have no idea why USATF puts some events on USATF.TV+ and some on Gold. It seems like it would be best if everything went to gold or if everything was included with a USATF membership. We guess one could argue college sports go to both Fox and ESPN but that analogy doesn’t work for us. Whatever. International viewers can watch it on http://www.athleticscanada.tv.

Women’s 800 – US Standard 2:03.00, Worlds Standard 2:00.60

The final heat is interesting as it features 2016 Olympic finalist Kate Grace versus Konstanze Kloserhalfen. So you get the Bowerman Track Club vs the NOP and US vs. Germany.

Lane Athlete Affiliation
1 Savannah CAMACHO-COLON Unattached
2 Ana Rosa GOMEZ Jalisco
3 Gabriela MEDINA Mx International
4 Devan WIEBE Ocean Athletics
5 Julia STEPANOVA Unattached
6 Shea COLLINSWORTH Nike

 

Lane Athlete Affiliation
1 Annette MELCHER Unattached
2 Ashley TAYLOR Under Armour
3 Lauren JOHNSON Boston Athletic Association
4 Alethia MARRERO Garden State Track Club
5 Sabrina SOUTHERLAND Nike/ Otc Elite
6 Laurence COTE Unattached
7 Rebecca MEHRA Oiselle

 

Lane Athlete Affiliation
1 Luisa REAL CRESPO Mx International
2 Cory MCGEE New Balance
3 Samantha MURPHY The Mission AC
4 Maite BOUCHARD Sherbrooke
5 Hanna HERMANSSON Craft
6 Konstanze KLOSTERHALFEN Nike Oregon Project
7 Kate GRACE Bowerman Track Club

Men’s 800 – US Stanard 1:47.50, World Standard 1:45.80

In the fast heat, we get to see Olympic medallist Clayton Murphy balance his teammate Craig Engels, the US indoor champ in the mile, plus Erik Sowinski.

Lane Athlete Affiliation
1 Christian HARRISON Boston Athletic Association
2 Neil GOURLEY Oregon Track Club Elite
3 Brannon KIDDER Brooks Beasts TC
4 Drew WINDLE Brooks Beasts TC
5 Drew PIAZZA Oregon Track Club Elite
6 Kyle LANGFORD I Phoenix Track Club
7 Izaic YORKS Brooks / Brooks Beasts TC
8 Anthony ROMANIW Unattached
9 David RIBICH Brooks / Brooks Beasts TC

 

Lane Athlete Affiliation
1 Harun ABDA Oregon Track Club Elite
2 Samuel ELLISON Boston Athletic Association
3 Erik SOWINSKI Nike
4 Clayton MURPHY Nike Oregon Project
5 Ryan SANCHEZ Puerto Rico
6 Wesley VAZQUEZ Puerto Rico
7 Robert FORD Hoka One One Njny TC
8 Craig ENGELS Nike Oregon Project

Women’s Steeple – US Standard 9:50, World Standard 9:40

Not sure what we are supposed to say about this race with 4 entrants. We guess it shows that with worlds not starting until the end of September that it’s still way early in the season. To be honest, we have no idea who any of these runners are.

Lane Athlete Affiliation
1 Courtney BARNES McKirdy Trained
2 Jessica FURLAN Excel Athletika
3 Maria BERNARD-GALEA Saucony Canada
4 Christine THORN Roots Running Project

Men’s Steeple – US Standard 8:40.00, Worlds Standard 8:29

Olympic finalist Donn Cabral is in this one as is 2016 NCAA champ Mason Ferlic. This is Ferlic’s track debut for 2019.

Lane Athlete Affiliation
1 Frankline TONUI U.S Army
2 David GOODMAN Unattached
3 Quetzalcoatl DELGADO FITZ SR. Mv
4 Benard KETER U.S Army
5 John GAY Vancouver Thunderbirds
6 James HURT III Unattached
7 Craig NOWAK Furman Elite
8 Kaur KIVISTIK Estonia
9 Donald CABRAL Hoka One One / Hoka Njnytc
10 Troy REEDER Furman Elite
11 Adam VISOKAY Rebook Boston TC
12 Brian BARRAZA adidas
13 Mason FERLIC Unattached
14 Jordan MANN Ocean State Athletic Club/New
15 Dylan HODGSON Unattached

Women’s 1500 – US Standard 4:09.00, Worlds Standard 4:06.50

Often times, USATF designs the heats to be even but in our mind the seocnd one is more interesting. Klosterhalfen doubles back into it and will face former NCAA star Karissa Schweizer, Katie Mackey, Elise Cranny and “Dominique Hiltz” of adidas whom we are assuming is really Nikki Hiltz, the NCAA runnerup in the 1500 from last year.

Lane Athlete Affiliation
1 Marielle HALL Nike / Bowerman Track Club
2 Courtney FRERICHS Nike / Bowerman Track Club
3 Faith MAKAU Unattached
4 Dana MECKE Cstc Elite
5 Belen CASETTA Argentina
6 Angelin FIGUEROA Puerto Rico
7 Carina GILLESPIE Air Force Wcap
8 Jenna HINKLE Hoka Aggie Running Club
9 Jessy LACOURSE Laval – Canada
10 Maddy BERKSON Peninsula Distance Club
11 Erika KEMP Boston Athletic Association
12 Tori TSOLIS Peninsula Distance Club
13 Raquel LAMBDIN The Mission AC
14 Alexina WILSON Oiselle
15 Aurelie DUBE-LAVOIE Laval – Canada

 

Lane Athlete Affiliation
1 Amy-Eloise NEALE Rebook Boston TC
2 Karissa SCHWEIZER Nike / Bowerman Track Club
3 Elise CRANNY Nike / Bowerman Track Club
4 Konstanze KLOSTERHALFEN Nike Oregon Project
5 Sage HURTA Unattached
6 Violah LAGAT adidas
7 Hannah FIELDS Usa
8 Grace BARNETT Mammoth Track club
9 Amanda REGO Colorado Springs Track Club El
10 Katherine MACKEY Brooks Beasts TC
11 Hanna GREEN Nike/ Otc Elite
12 Dominique HILTZ adidas
13 Mariah KELLY New Balance Canada

Men’s 1500 – USATF standard 3:39.00, Worlds standard – 3:36.00

When we initially published this article, we left out the 1500 by mistake. Thankfully, a messageboard poster noticed it and published a preview for us. Here is what “chaserofsteeples” wrote about this race:

“US 2 mile champion Drew Hunter squares off with US 1000m champion Clayton Murphy who’ll be doubling back with a possibility for spoilers from newly minted 3:50 miler Sam Prakel or one of the 5k guys moving down. Couple other Bowerman guys in heat 2 as well and some throwback names running “unattached” including Chad Noelle and Mac Fleet.”

Sec Lane Athlete Affiliation
1 1 Jose MARTINEZ Mx International
1 2 Julius BOR U.S. Army
1 3 Shoma FUNATSU Chuo University
1 4 Tom FARRELL Nike / Otc Elite
1 5 Jacob EDWARDS Columbus RC
1 6 Mac FLEET Unattached
1 7 Joe COFFEY Collegeville TC
1 8 Colin SCHULTZ Unattached
1 9 Daniel ESTRADA Mexico WR NM

 

Sec Lane Athlete Affiliation
2 1 Chad NOELLE Unattached
2 2 Adam PALAMAR Vic City Elite
2 3 Nick HARRIS Unattached
2 4 William KINCAID Nike / Bowerman TC
2 5 Kevin ROBERTSON Saint-Laurent Select
2 6 Matt HUGHES Nike / Bowerman TC
2 7 James RANDON Saucony / Freedom TC
2 8 Hyuga ENDO Sumitomo Electric
2 9 Joshua THOMPSON Nike / Bowerman TC

 

Sec Lane Athlete Affiliation
3 1 Sean MCGORTY Nike / Bowerman TC
3 2 Drew HUNTER adidas / Tinman Elite
3 3 Kalle BERGLUND Arctic Approach Mgmt
3 4 Sam PARSONS adidas / Tinman Elite
3 5 Jordan GUSMAN Tinman Elite
3 6 Clayton MURPHY Nike Oregon Project
3 7 Samuel PRAKEL adidas
3 8 Daniel HERRERA High Performance West
3 9 Lopez LOMONG Nike / Bowerman TC
3 10 Moh AHMED Nike / Bowerman TC
3 11 Kirubel ERASSA American Distance Project

 

Women’s 5000 – US Standard 15:25, Worlds Standard 15:22.00

We’re sure other people will be watching for other reasons but we’ll be paying attention to this one to see how much of a PR can recent LRC podcast guest Stephanie Bruce can run at age 35. Her pb is 15:44.77.

Lane Athlete Affiliation
1 Regan YEE Langley Mustangs
2 Aisha PRAUGHT Under Armour
3 Aminat OLOWORA Oklahoma City University
4 Sarah PAGANO adidas
5 Breanna SIERACKI Unattached
6 Helen SCHLACHTENHAUFEN Saucony / Freedom Track Club
7 Shannon OSIKA Nike
8 Margareta MONTOYA Roots Running Project
9 Allie BUCHALSKI Brooks Beasts TC
10 Rachel CLIFF ON Running
11 Erica DIGBY Mile2Marathon
12 Jessica O’CONNELL Canada
13 Elvin KIBET U.S Army
14 Stephanie BRUCE Hoka One One Naz Elite
15 Marta PEN FREITAS Brooks Beasts TC
16 Lauren PAQUETTE Unattached
17 Rachel SCHNEIDER Under Armour
18 Maya WEIGEL Peninsula Distance Club

Men’s 5000 – US Standard 13:35.00, Worlds Standard 13:22.50

The final race of the night is interesting as there are a lot of 1500 runners testing their strengh in this one including two time Olympic 1500 medallist Nick Willis. British 1500 runners Chris O’Hare and Josh Kerr will duke it out as well in  Kerr’s 5000 debut. Also included in the field is 2016 NCAA indoor mile champ Henry Wynne.

Lane Athlete Affiliation
1 Chris O’HARE adidas
2 Darius TERRY Hoka Aggie Running Club
3 William LEER Under Armour / New York Athlet
4 Sam MCENTEE Austraila
5 Lucas BRUCHET Mile2Marathon
6 Tommy CURTIN Saucony / Freedom Track Club
7 Josh KERR Brooks / Brooks Beasts TC
8 Henry WYNNE Brooks / Brooks Beasts TC
9 Nick WILLIS adidas
10 Juan Diego ESTRADA CONSTANTINO Asics
11 Mauricio GONZALEZ Equipo Porvenir
12 Josef TESSEMA American Distance Project
13 Lawi LALANG U.S Army
14 Craig LAUTENSLAGER Unattached
15 Dillon MAGGARD Brooks Beasts TC
16 Kyle MEDINA Tinman Elite
17 Kevin LEWIS Team Usa Minnesota
18 Jacob THOMSON Boston Athletic Association
19 Jeffrey THIES II Tinman Elite
20 Joseph BERRIATUA Unattached
21 Trevor DUNBAR Boston Athletic Association

 


Advertisement


Never miss running news.

Sent once a week or when breaking news breaks.
(We don't spam or sell our list)