New Baland Indoor Grand Prix Results: 2019 New Balance Indoor Grand Prix Results

  • submit to reddit

by LetsRun.com
January 25, 2019

Complete results for Saturday’s 20190 New Balance Indoor Grand Prix track and field / athletics meeting appear below. For lap by lap splits, go  here.

For our extensive analysis of the action, go here: 8 Takeaways from the 2019 New Balance Indoor Grand Prix We recap the highlights and lowlights from Boston where Donavan Brazier sat and kicked on Clayton MurphyYomif Kejelcha looked amazing while Sydney McLaughlin didn’t and Jenny Simpson “borderline” embarrassed herself.

Licensed to PrimeTime Timing - Contractor License

                                       HY-TEK's Meet Manager 1/26/2019 07:06 PM

                   New Balance Indoor Grand Prix - 1/26/2019                   

                       Reggie Lewis Center - Boston, MA                        

                                    Results                                    

 

Girls 1500 Meter Run Juniors Enro

================================================================

    Name                    Year Team                    Finals 

================================================================

Finals

  1 MORGAN FOSTER                AZ                     4:32.14  

  2 GRACE CONNOLLY               MA                     4:33.63  

  3 BRYNNE SUMNER                GA                     4:33.91  

  4 LUCY JENKS                   MA                     4:34.08  

  5 LILY FLYNN                   NY                     4:34.53  

  6 ERICKA VANDERLENDE           MI                     4:35.89  

  7 VICTORIA VANRIELE            NJ                     4:37.13  

  8 SARAH ROFFMAN                MA                     4:38.78  

  9 NIKKI MERRILL                RI                     4:39.47  

 10 MARGARET DONAHUE             MA                     4:49.50  

 11 MADISON MCDONALD             NY                     5:14.27  

 

Girls 1 Mile Run Junior

================================================================

 Waterfall Start

    Name                    Year Team                    Finals 

================================================================

  1 MORGAN FOSTER                AZ                     4:50.13  

  2 BRYNNE SUMNER                GA                     4:51.43  

  3 LILY FLYNN                   NY                     4:51.63  

  4 GRACE CONNOLLY               MA                     4:51.78  

  5 LUCY JENKS                   MA                     4:51.88  

  6 VICTORIA VANRIELE            NJ                     4:55.85  

  7 ERICKA VANDERLENDE           MI                     4:56.01  

  8 SARAH ROFFMAN                MA                     4:57.72  

  9 NIKKI MERRILL                RI                     4:59.78  

 10 MARGARET DONAHUE             MA                     5:11.16  

 11 MADISON MCDONALD             NY                     5:43.31  

 

Girls 1600 Sprint Medley

================================================================

    Team                                                 Finals 

================================================================

  1 Natick TC                                           4:09.74  

  2 Billerica TC                                        4:10.50  

  3 Wellesley                                           4:11.58  

  4 Tewksbury Bury                                      4:12.35  

  5 Milton Wildcats                                     4:16.00  

  6 St. Joseph                                          4:16.36  

 

Women 60 Meter Dash

================================================================

    Name                    Year Team                    Finals 

================================================================

  1 MICHELLE-LEE AHYE            TTO                       7.21  

  2 SHANIA COLLINS               USA                       7.27  

  3 AALIYAH BROWN                USA                       7.36  

  4 SCHILLONIE CALVERT-POWEL     JAM                       7.38  

  5 FELICIA BROWN                USA                       7.45  

  6 TAHESIA HARRIGAN-SCOTT       IVB                       7.56  

 

Women 300 Meter Dash

===================================================================

 Entire Race in Lanes

    Name                    Year Team                    Finals  H#

===================================================================

  1 KENDALL ELLIS                USA                      36.97   1 

  2 GABRIELLE THOMAS             USA                      37.03   2 

  3 SHAKIMA WIMBLEY              USA                      37.18   2 

  4 CANDACE HILL                 USA                      37.49   1 

  5 BRIONNA THOMAS               USA                      37.91   2 

  6 MAGGIE BARRIE                SLE                      37.95   1 

 

Women 500 Meter Run New Balance

================================================================

 Two Turn Stagger

    Name                    Year Team                    Finals 

================================================================

  1 SYDNEY MCLAUGHLIN            USA                    1:09.46  

  2 ASHLEY TAYLOR                CAN                    1:12.22  

  3 SAMANTHA MURPHY              CAN                    1:12.84  

  4 DALANNE ZANOTELLI            USA                    1:13.35  

 

Women 600 Meter Run

================================================================

 Two Turn Stagger

    Name                    Year Team                    Finals 

================================================================

  1 RAEVYN ROGERS                USA                    1:27.31  

  2 LYNSEY SHARP                 GBR                    1:29.11  

  3 KENDRA CHAMBERS              USA                    1:29.21  

  4 DEBORAH RODRIGUEZ            URU                    1:29.75  

 -- DALANNE ZANOTELLI            USA                        DNF  

 -- GEORGANNE MOLINE             USA                        DNF  

 

Women 1500 Meter Run Enroute

================================================================

    Name                    Year Team                    Finals 

================================================================

  1 GABRIELA STAFFORD            CAN                    4:08.36  

  2 DAWIT SEYAUM                 ETH                    4:08.38  

  3 ELINOR PURRIER               USA                    4:08.50  

  4 CIARA MAGEEAN                IRL                    4:09.53  

  5 CORY MCGEE                   USA                    4:09.85  

  6 YOLANDA NGARAMBE             SWE                    4:10.13  

  7 BRENDA MARTINEZ              USA                    4:10.17  

  8 EMMA COBURN                  USA                    4:14.39  

  9 KAELA EDWARDS                USA                    4:14.97  

 10 HELEN SCHLACHTENHAUFEN       USA                    4:15.14  

 11 AISHA PRAUGHT-LEER           JAM                    4:15.16  

 12 STEPHANIE GARCIA             USA                    4:21.31  

 -- SAMANTHA MURPHY              CAN                        DNF  

 -- HANNAH ENGLAND               GBR                        DNF  

 -- ANNIE LEBLANC                CAN                        DNS  

 

Women 1500 Meter Run Masters Enro

================================================================

    Name                    Year Team                    Finals 

================================================================

  1 SASCHA SCOTT                 USA                    4:41.77  

  2 JENNIFER ST. JEAN            USA                    4:42.23  

  3 KAELA O'NEIL                 USA                    4:47.76  

  4 KAROLYN BOWLEY               USA                    4:50.72  

  5 CHRISTY PETERSON             USA                    5:00.83  

  6 ALICE KASSENS                USA                    5:06.19  

  7 DIANNE DEOLIVEIRA            USA                    5:10.63  

  8 BROOKE KISH                  USA                    5:16.25  

  9 JUDY STOBBE                  USA                    5:16.60  

 -- AMORY SALEM                  USA                        DNS  

 -- HEATHER WEBSTER              USA                        DNS  

 -- GINGER REINER                USA                        DNS  

 -- ALISA HARVEY                 USA                        DNS  

 -- CARLY SHEA                   USA                        DNS  

 

Women 1 Mile Run

================================================================

 Two Box, One Turn Stagger

 Pos 1-9 in Box 1, Pos 10-15 in Box 2

    Name                    Year Team                    Finals 

================================================================

  1 GABRIELA STAFFORD            CAN                    4:24.80  

  2 ELINOR PURRIER               USA                    4:24.88  

  3 DAWIT SEYAUM                 ETH                    4:26.84  

  4 CORY MCGEE                   USA                    4:28.07  

  5 YOLANDA NGARAMBE             SWE                    4:28.30  

  6 CIARA MAGEEAN                IRL                    4:28.31  

  7 BRENDA MARTINEZ              USA                    4:29.11  

  8 HELEN SCHLACHTENHAUFEN       USA                    4:31.86  

  9 KAELA EDWARDS                USA                    4:32.14  

 10 EMMA COBURN                  USA                    4:32.68  

 11 AISHA PRAUGHT-LEER           JAM                    4:33.52  

 12 STEPHANIE GARCIA             USA                    4:42.36  

 -- SAMANTHA MURPHY              CAN                        DNF  

 -- HANNAH ENGLAND               GBR                        DNF  

 -- ANNIE LEBLANC                CAN                        DNS  

 

Women 1 Mile Run Masters

================================================================

    Name                    Year Team                    Finals 

================================================================

  1 SASCHA SCOTT                 USA                    5:01.32  

  2 JENNIFER ST. JEAN            USA                    5:02.26  

  3 KAELA O'NEIL                 USA                    5:08.91  

  4 KAROLYN BOWLEY               USA                    5:10.91  

  5 CHRISTY PETERSON             USA                    5:22.25  

  6 ALICE KASSENS                USA                    5:29.82  

  7 DIANNE DEOLIVEIRA            USA                    5:34.17  

  8 BROOKE KISH                  USA                    5:39.59  

  9 JUDY STOBBE                  USA                    5:40.87  

 -- CARLY SHEA                   USA                        DNS  

 -- HEATHER WEBSTER              USA                        DNS  

 -- AMORY SALEM                  USA                        DNS  

 -- GINGER REINER                USA                        DNS  

 -- ALISA HARVEY                 USA                        DNS  

 

Women 5000 Meter Run New Balance

================================================================

 Waterfall Start

    Name                    Year Team                    Finals 

================================================================

  1 KONSTANZE KLOSTERHALFEN      GER                   15:15.80  

  2 JENNY SIMPSON                USA                   15:33.38  

  3 KATIE MACKEY                 USA                   15:42.10  

  4 KIM CONLEY                   USA                   15:44.41  

  5 STEPHANIE BRUCE              USA                   15:44.77  

 -- JESSICA TEAL                 USA                        DNF  

 

Women Pole Vault

==========================================================================

 Progressions: 4.11,4.26,4.41,4.51,4.61,4.71,4.81,4.86 +5cm

    Name                    Year Team                    Finals           

==========================================================================

  1 KATIE NAGEOTTE               USA                      4.86m   15-11.25 

     4.11 4.26 4.41 4.51 4.61 4.71 4.81 4.86 4.92 

      PPP  PPP  PPP    O    O    O    O    O  XXX 

  2 KATERINA STEFANIDI           GRE                      4.71m   15-05.50 

     4.11 4.26 4.41 4.51 4.61 4.71 4.81 4.86 

      PPP  PPP  PPP  PPP    O    O  XPP  XXX 

  3 ANNIE RHODES-JOHNIGAN        USA                      4.61m   15-01.50 

     4.11 4.26 4.41 4.51 4.61 4.71 

      PPP    O   XO    O    O  XXX 

  4 ALYSHA NEWMAN                CAN                      4.51m   14-09.50 

     4.11 4.26 4.41 4.51 4.61 

      PPP    O   XO   XO  XXX 

 -- KRISTEN LELAND               USA                         NH            

     4.11 4.26 4.41 

      PPP  PPP  XXX 

 -- CHLOE CUNLIFFE               USA                         NH            

     4.11 

      XXX 

 

Women Shot Put

==========================================================================

 Six attempts for all athletes

 Reorder after attempt 3 and attempt 5

    Name                    Year Team                    Finals           

==========================================================================

  1 MAGGIE EWEN                  USA                     19.28m   63-03.25 

      18.94m  19.28m  18.97m  18.18m  18.70m  FOUL

  2 CHRISTINA SCHWANITZ          GER                     18.87m   61-11.00 

      18.87m  18.66m  FOUL  18.69m  FOUL  FOUL

  3 JESSICA RAMSEY               USA                     18.22m   59-09.50 

      FOUL  17.40m  FOUL  18.22m  17.82m  FOUL

  4 ANITA MARTON                 HUN                     17.71m   58-01.25 

      17.31m  16.80m  17.71m  FOUL  17.02m  16.91m

  5 BRITTANY CREW                CAN                     17.70m   58-01.00 

      16.84m  17.18m  17.60m  17.62m  17.70m  FOUL

  6 JANEAH STEWART               USA                     17.57m   57-07.75 

      17.57m  16.95m  17.12m  FOUL  FOUL  FOUL

  7 MONIQUE RIDDICK              USA                     17.26m   56-07.50 

      17.26m  FOUL  FOUL  17.06m  16.77m  FOUL

 

Boys 1500 Meter Run Juniors Enro

================================================================

    Name                    Year Team                    Finals 

================================================================

  1 SEAN DOLAN                   NJ                     3:57.64  

  2 MATTHEW PAYAMPS              NY                     3:57.75  

  3 RYAN OOSTING                 MA                     3:57.99  

  4 DEVIN HART                   NJ                     3:58.18  

  5 CRUZ CULPEPPER               CO                     3:58.24  

  6 RISHABH PRAKASH              MA                     3:58.49  

  7 JOE DOSREIS                  RI                     3:58.63  

  8 NICO YOUNG                   CA                     3:58.64  

  9 SHEA WEILBAKER               NY                     4:00.22  

 10 MILLER ANDERSON              CT                     4:00.82  

 11 WILLIAM COOGAN               NH                     4:00.89  

 12 LUCAS ARAMURU                MA                     4:10.92  

 

Boys 1 Mile Run Junior

================================================================

 Waterfall Start

    Name                    Year Team                    Finals 

================================================================

  1 MATTHEW PAYAMPS              NY                     4:12.39  

  2 SEAN DOLAN                   NJ                     4:13.04  

  3 CRUZ CULPEPPER               CO                     4:13.24  

  4 RYAN OOSTING                 MA                     4:13.32  

  5 DEVIN HART                   NJ                     4:14.60  

  6 JOE DOSREIS                  RI                     4:14.62  

  7 RISHABH PRAKASH              MA                     4:14.88  

  8 NICO YOUNG                   CA                     4:14.92  

  9 MILLER ANDERSON              CT                     4:17.57  

 10 WILLIAM COOGAN               NH                     4:18.24  

 11 SHEA WEILBAKER               NY                     4:19.43  

 12 LUCAS ARAMURU                MA                     4:31.47  

 

Boys 1600 Sprint Medley

================================================================

    Team                                                 Finals 

================================================================

  1 Newton North Tigers                                 3:33.32  

  2 Northampton Hamp                                    3:33.93  

  3 Lexington Minutemen                                 3:36.23  

  4 Brockton Boxers                                     3:36.24  

  5 St. Joseph By The Sea                               3:39.14  

  6 Amherst Canes                                       3:46.98  

 

Men 300 Meter Dash JesseLoubier

================================================================

 Entire Race in Lanes

    Name                    Year Team                    Finals 

================================================================

  1 RAI BENJAMIN                 USA                      32.55  

  2 BERNARDO BALOYES             COL                      33.70  

  3 JOSEPHUS LYLES               USA                      33.72  

  4 JOHN LUNDY                   USA                      34.35  

 

Men 400 Meter Dash

================================================================

 Two Turn Stagger

    Name                    Year Team                    Finals 

================================================================

  1 NATHAN STROTHER              USA                      46.97  

  2 KYLE COLLINS                 USA                      47.58  

  3 RILWAN ALAWANLE              NGR                      48.07  

  4 DAVID KENDZIERA              USA                      48.25  

 

Men 800 Meter Run

================================================================

 One Turn Stagger

    Name                    Year Team                    Finals 

================================================================

  1 DONAVAN BRAZIER              USA                    1:45.91  

  2 CLAYTON MURPHY               USA                    1:45.94  

  3 SAUL ORDONEZ                 ESP                    1:46.62  

  4 SAMUEL ELLISON               USA                    1:46.64  

  5 GUY LEARMONTH                GBR                    1:46.98  

 -- PETER GIRARDI                USA                        DNF  

 

Men 1500 Meter Run Masters Enro

================================================================

    Name                    Year Team                    Finals 

================================================================

  1 STEFAN LINGMERTH             SWE                    4:11.24  

  2 MARK O'SHEA                  IRL                    4:11.48  

  3 TJ UNGER                     USA                    4:12.27  

  4 DAN SMITH                    USA                    4:14.57  

  5 LEE DANFORTH                 USA                    4:15.25  

  6 MARK WILLIAMS                USA                    4:17.40  

  7 JAY BREACHER                 CAN                    4:21.44  

  8 JIM DYCK                     CAN                    4:24.73  

  9 BILL WELLS                   CAN                    4:30.60  

 -- DAVE WELSH                   USA                        DNS  

 -- SIMON RAYNER                 CAN                        DNS  

 -- JUSTIN DAGLISH               USA                        DNS  

 -- FREDERIC GILBERT             FRA                        DNS  

 

Men 1500 Meter Run Enroute

================================================================

    Name                    Year Team                    Finals 

================================================================

  1 YOMIF KEJELCHA               ETH                    3:36.43  

  2 BETHWELL BIRGEN              KEN                    3:37.50  

  3 VINCENT KIBET                KEN                    3:41.35  

  4 SAMUEL PRAKEL                USA                    3:41.42  

  5 NICK WILLIS                  NZL                    3:41.73  

  6 COREY BELLEMORE              CAN                    3:43.57  

  7 JUSTYN KNIGHT                CAN                    3:45.72  

 -- JAMES RANDON                 USA                        DNF  

 -- PETE CALLAHAN                BEL                        DNF  

 

Men 1 Mile Run TommyLeonard

================================================================

 Waterfall Start

    Name                    Year Team                    Finals 

================================================================

  1 YOMIF KEJELCHA               ETH                    3:51.70  

  2 BETHWELL BIRGEN              KEN                    3:54.82  

  3 SAMUEL PRAKEL                USA                    3:56.60  

  4 NICK WILLIS                  NZL                    3:56.75  

  5 VINCENT KIBET                KEN                    3:56.93  

  6 COREY BELLEMORE              CAN                    4:01.11  

  7 JUSTYN KNIGHT                CAN                    4:03.34  

 -- JAMES RANDON                 USA                        DNF  

 -- PETE CALLAHAN                BEL                        DNF  

 

Men 1 Mile Run Masters

================================================================

 Waterfall Start

    Name                    Year Team                    Finals 

================================================================

  1 MARK O'SHEA                  IRL                    4:28.35  

  2 STEFAN LINGMERTH             SWE                    4:28.95  

  3 TJ UNGER                     USA                    4:29.25  

  4 DAN SMITH                    USA                    4:32.26  

  5 LEE DANFORTH                 USA                    4:35.61  

  6 MARK WILLIAMS                USA                    4:36.46  

  7 JAY BREACHER                 CAN                    4:40.77  

  8 JIM DYCK                     CAN                    4:45.17  

  9 BILL WELLS                   CAN                    4:53.00  

 -- DAVE WELSH                   USA                        DNS  

 -- JUSTIN DAGLISH               USA                        DNS  

 -- SIMON RAYNER                 CAN                        DNS  

 -- FREDERIC GILBERT             FRA                        DNS  

 

Men 3000 Meter Run

================================================================

 Two Box, One Turn Stagger

 Pos 1-8 in Box 1, Pos 9-13 in Box 2

    Name                    Year Team                    Finals 

================================================================

  1 HAGOS GEBRHIWET              ETH                    7:37.41  

  2 EDWARD CHESEREK              KEN                    7:42.93  

  3 ADEL MECHAAL                 ESP                    7:45.56  

  4 ANDREW BUTCHART              GBR                    7:46.50  

  5 CHRIS O'HARE                 GBR                    7:47.78  

  6 BRIAN BARRAZA                USA                    7:52.45  

  7 TRIPP HURT                   USA                    7:53.85  

  8 WILL LEER                    USA                    7:54.01  

  9 ANDREW HEYES                 GBR                    8:00.26  

 10 HARVEY DIXON                 GIB                    8:00.87  

 11 ERIC AVILA                   USA                    8:07.91  

 12 CHAD NOELLE                  USA                    8:10.85  

 -- ERIC HOLT                    USA                        DNF  

 

Men 60 Meter Hurdles

================================================================

    Name                    Year Team                    Finals 

================================================================

  1 JARRET EATON                 USA                       7.64  

  2 AARON MALLET                 USA                       7.65  

  3 FREDDIE CRITTENDEN           USA                       7.66   7.652

  4 JOSH THOMPSON                USA                       7.66   7.659

  5 ALEEC HARRIS                 USA                       7.77  

  6 JEFFREY JULMIS               HAI                       7.84  

 

Mixed 4x200 Meter Relay Youth

================================================================

    Team                                                 Finals 

================================================================

  1 Waltham TC                                          1:46.44  

  2 Providence Cobras                                   1:46.66  

  3 Haverhill Elite                                     1:51.66  

  4 Metropolis                                          1:58.12  

  5 Greater Lowell                                      2:00.45  

  6 Boston United                                       2:01.50

Advertisement