Arcadia Distance Recap and Results: Cruz Culpepper Wins Mile, Mooney Twins Impress, Great Oaks Wins 5 of 6 Distance Relays

  • submit to reddit

by LetsRun.com
April 7, 2018

The invitational distance races at the 51st Arcadia Invitational did not disappoint. While the boys’ 3200 has drawn the most attention the last few years (last year 25 boys went sub-9:00 in the race), this year the most memorable race was the boys’ mile where Cruz Culpepper, son of Olympians Alan and Shayne Culpepper, crushed the field on the final lap to get his first major high school win in 4:13.14. Culpepper’s unofficial 56.8 final lap put him comfortably ahead of fellow Colorado athlete James Lee who was second.

Culpepper first burst on the national scene with his second place finish at the Texas Relays last week, where he closed in 58.26 to run 4:11.54 for 1600. Today’s run was even more impressive as Culpepper had a faster final lap and got the convincing win (watch the race here, post race interview here).

Cruz Culpepper crushed it the final lap

Cruz Culpepper crushed it the final lap

Colorado athletes also had strong showings in the girls’ mile and boys’ 3200, thanks to the Mooney twins of Broomfield, who both finished second.

Up first in the girls’ mile was defending champ Madison Mooney (a Wisconsin signee). It was a two-woman battle the final lap and Mooney got overtaken by McKenna Brown of La Costa Canyon (California). Brown ran 4:49.63 for 1st, Mooney 4:49.92 for 2nd.

That left it to her brother Michael Mooney to carry the family name in the boys’ 3200 that featured Foot Locker champ Dylan Jacobs taking on NXN champ Aidan Troutner. James Mwaura of Washington pushed the pace early and Troutner and Jacobs tried to stay close, but soon they would fade and not be a factor the second mile (Troutner finished 22nd in 9:05, Jacobs 23rd in 9:06). Until today Mooney, who will run for Colorado State next year, may have been more known for his soccer exploits (he scored the winning goal in the state championship game in Colorado last year) than his running ones. But here he was on the final lap battling for the lead. The last 50 it was a two-way battle between Mooney and Marcus Kemp from Canada. It was super tight at the line but Kemp got the win in 8:50.95 by .01, as “only” 16 guys broke 9 minutes this year in the 3200.

In the girls’ 3200, sophomore Katelynne Hart of Illinois tried to go sub-10, but had to settle for a convincing win in 10:02.56.

Great Oak won the men’s and women’s DMRs on Saturday, meaning Doug Soles’ teams won 5 of the 6 distance relays at Arcadia this year, as they had won 3 of 4 on Friday.

Arcadia puts its four premier individual distance races back to back to back to back and had a free stream which you can watch for free on archive, so track and field fans got a lot of great action in one hour.

Results from the four races below. Full meet results here.

Arcadia Top Results
Athlete School Time – Year

Boys Mile
1 Cruz Culpepper Niwot (Co) 4:13.14 – 10
2 James Lee Silver Creek (Co) 4:13.94 – 12
3 Jagdeep Chahal Burroughs 4:16.92 – 12
4 Moises Medrano Highland CE 4:17.25 – 12
5 Brett Hickman Mission Viejo 4:17.86 – 12
6 Colton Colonna St. Francis – cc 4:18.21 – 11
7 Caleb Armstrong Hurricane (Ut) 4:18.39 – 11
8 Marshall Brooker Westview 4:19.17 – 12
9 Chris Theodore Rock Canyon (Co) 4:26.19 – 12
10 Nate Pendleton Eastlake (Wa) 4:28.81 – 12
— Andy Monroe Crater (Or) DNF

Girls Mile
1 McKenna Brown La Costa Cnyn 4:49.63 – 12
2 Madison Mooney Broomfield 4:49.92 – 12
3 Sadie Sargent North Summit (Ut) 4:53.63 – 12
4 Audrey Suarez Mayfield 4:54.10 – 9
5 Mia Barnett Village Chr. 4:54.29 – 9
6 Jessica Riedman La Costa Cnyn 4:56.00 – 11
7 Quinn McConnell Peak to Peak (Co) 4:56.67 – 11
8 Kelli Hines Mission Viejo 4:59.95 – 11
9 Gabrielle Peterson Healdsburg 5:00.20 – 11
10 Kelly Makin Sunset (Or) 5:05.89 – 12
11 Anna Shults Peak to Peak (Co) 5:06.50 – 11
12 Hannah Covington Bishop Manogue (Nv) 5:08.05 – 12
13 Mic Webster Cedar (Ut) 5:12.19 – 11

Boys 3200
1 Marcus Kemp St. Mary’s 8:50.95 – 12
2 Michael Mooney Broomfield 8:50.96 – 12
3 James Mwaura Lincoln (Wa) 8:51.62 – 12
4 Jacob McLeod Trinity Christian 8:52.72 – 12
5 Liam Anderson Redwood – nc 8:52.74 – 11
6 Ryan Oosting Arlington 8:53.42 – 11
7 Carter Cheeseman Fort Worth Chr (Tx) 8:54.06 – 11
8 Ryan Raff Lehi (Ut) 8:54.65 – 12
9 Michael Phillips Lawton Chiles (Fl) 8:55.53 – 12
10 Danny Kilrea Lyons Township (Il) 8:56.84 – 12
11 Brandon Garnica Springville (Ut) 8:57.25 – 12
12 John Bennett Granada 8:57.33 – 12
13 Grant Gardner Springville (Ut) 8:58.14 – 11
14 Charles Hicks The Bolles School (Fl) 8:58.78 – 11
15 Joe Waskom Mt Si (Wa) 8:58.87 – 11
16 Drew Bosley Homestead (Wi) 8:59.04 – 11
17 Matt Strangio Jesuit (Or) 9:00.20 – 10
18 Clayton Mendez Whitney Young (Il) 9:00.76 – 12
19 John Tatter RJ Reynolds (Nc) 9:02.22 – 12
20 Collin Ullrich Liberty Ranch 9:02.73 – 12
21 Ben Perrin Flathead (Mt) 9:04.56 – 11
22 Aidan Troutner Timpview (Ut) 9:05.38 – 12
23 Dylan Jacobs Sandburg (Il) 9:06.75 – 12
24 Zach Kinne Neuqua Valley (Il) 9:09.66 – 11
25 James Uhlenberg Garin College (New Z) 9:14.64 – 12
26 Trevor Woodward Centennial-Corona 9:16.02 – 12
27 Justin Hazell El Camino Real 9:17.54 – 12
28 Logan Hall Arthur Atwood (Il) 9:21.88 – 12
29 Raymon Ornelas Roosevelt – ss 9:22.57 – 12
30 Jacob Gebhardt Sterling (Il) 9:24.00 – 12
31 Hunter Appleton Brother Martin (La) 9:25.50 – 11
32 Jensen Lambert Cedar (Ut) 9:30.10 – 12
33 Marcus Mota Stockdale 9:38.36 – 11

Girls 3200
1 Katelynne Hart Glenbard West (Il) 10:02.56 – 10
2 Mariah Castillo Saugus 10:09.12 – 12
3 Gillian Wagner Redwood – nc 10:14.11 – 12
4 Haley Herberg Capo Valley 10:18.93 – 12
5 Camila Noe Bozeman (Mt) 10:18.99 – 12
6 Corie Smith Buchanan 10:21.51 – 10
7 Kristin Fahy La Costa Cnyn 10:22.53 – 11
8 Meagen Lowe Buchanan 10:28.54 – 11
9 Mikaela Ramirez Ayala 10:30.39 – 11
10 Aubrey Frentheway Cheyenne Central (Wy) 10:33.37 – 12
11 Katie Thronson Lewis & Clark (Wa) 10:33.58- 12
12 Sylvia Cruz-Albrecht Oak Park 10:33.69 – 11
13 Lucy Huelskamp Sunset (Or) 10:35.46 – 10
14 Annie Hill Glacier (Mt) 10:44.08 – 12
15 Soleil Gaylord Telluride (Co) 10:44.86 – 12
16 Sandra Pflughoft Great Oak 10:45.93 – 12
17 Jill Walker Simi Valley 10:47.84 – 9
18 Meredith Helton Brentwood Academy 10:53.76 – 12
19 Haley Wolf Chandler (Az) 10:53.97 – 12
20 Sarah Shulze Oak Park 10:58.11 – 11
21 Alyssa Aldridge Mainland Reg’l (Nj) 10:58.46 – 12
22 Hannah Hall Foothill SS 11:00.44 – 12
23 Bailey Brinkerhoff Desert Hills (Ut) 11:05.60 – 11
24 Bella Goode Foothill SS 11:08.33 – 11
25 Emily Perez St. Joseph-Nd/nc 11:09.27 – 11
26 Misty Diaz Norwalk 11:22.39 – 12

Discuss Arcadia 2018 here: Official 2018 Arcadia Discussion Thread – Footlocker Vs NXN champs


Advertisement