2016 NCAA Women’s Cross Country Individual Qualifiers + Their PRs
By LetsRun.com
November 11, 2016
Below you will find the 38 women that we are projecting will garner at-large selection to the 2016 NCAA Cross Country Championships. We’ve also listed their track PRs so you can see what type of accomplishments it takes to make it.
The top 4 women in each region not on teams qualifying for NCAAs make the meet plus two extra at-large selections also make it (the at-large picks are shown in red below).
If you see an error, please email us.
South Region
1. Blaney, Anne-Marie – SR – UCF | 4:32/16:07/33:24 |
2. Eder, Veronica – Sr. – Auburn | 16:14/34:17 |
3. Cardama Baez, Carmela – So – Florida State | 4:25/16:23 |
4. Nelson, Karisa – So – Samford | 4:15/17:26 |
6. Sara Tsai – So – Vanderbilt | 4:27/9:43 |
Southeast Region
1. Annie Bothma – Fr – Coastal Carolina | 17:20/34:39 |
3. Katy Kunc – Jr – Kentucky | 10:14 steeple |
4. Grace Barnett – Sr. – Clemson | 4:37/9:20 |
5. Charlotte Imer – Jr. – Eastern Kentucky | 4:33/16:21 |
6. Regan Rome – Jr – William and Mary | 4:24/15:58 |
Northeast Region
1. Elinor Purrier – Jr.- New Hampshire | 9:47 st. |
3. Isabelle Kennedy – So. – Boston College | 16:20/34:49 |
8. Henna Rustami – Sr. – Columbia | 16:18 |
9. Christina Melian – Sr. – Stonybrook | 9:17/15:48 |
Midatlantic Region
2. Jillian Forsey – Jr. – West Virginia | 16:05 |
5. Gillian Schriever – So. – Pittsburgh | 4:25/16:24 |
9. Catherine Scott – Sr. – Bucknell | 16:38/35:15 |
13. Maggie Drazba – Jr – West Virginia | 9:36/16:21 |
South Central Region
4. Hannah Miller – Fr. – SMU | 4:34/10:26 |
6. Brenley Goertzen – So. – TCU | 4:46 1500 |
7. Kaite Jensen – Jr. – Rice | 16:41/35:04 |
8. Abigail Cartwright – Jr. – Rice | 4:29/16:31 |
Midwest Region
2. Sharon Lokedi – So. – Kansas | 15:57/32:49 |
3. Hope Schmelzle – Sr.- Northern Illinois | 4:28/10:10 st. |
4. Aubrey Roberts – Fr. – Northwestern | 4:56 1600 / 10:41 3200 |
7. Madeline Strandemo – JR – Minnesota | 4:22/10:03 st/16:50 |
Great Lakes Region
3. Katherine Receveur – So. – Indiana | 4:23/16:51 |
6. Katherine Turner – Sr. – Butler | 4:27/9:27 |
7. Emma Benner – Fr. – Purdue | 10:28 3200/16:48 |
20. Maria Scavuzzo – Jr- Miami (OH) | 17:12/35:20 |
Mountain Regional
2. Winny Koech – Fr – UTEP | 4:35/16:41 |
9. Ellie Child – Sr. – Weber State | 10:09 st/16:40 |
13. Janelle Lincks – Colorado St. | 10:32 st/ 17:30 |
14. Darby Gilfillan – Colorado St. | 16:32/34:13 |
West Region
3. Brenna Peloquin – So – Boise State | 15:55/32:58 |
6. Sarah Reiter – Sr. – Eastern Washington | 16:27/33:46 |
8. Bethan Knights – Jr. – California | 9:08/15:52 |
9. Peyton Bilo – Sr. – Cal Poly | 16:13 |
Talk about the NCAA XC meet on our world famous fan forum / messageboard: MB: Official NCAA XC Regional Thread — Including LIVE At-Large Projections