Mid-d and Distance Results for 2015 All-Africa Games

By LetsRun.com
September 22, 2015

Below you will find the results for the 2015 All-Africa Games, which were held last week, as compiled by Race Results Weekly. To subscribe to Race Results Weekly (like we do) for $75 per  year, go here.

All-Africa Games (11th)
Brazzaville, CGO; September 13 – 17 (athletics portion)
Summary of Middle & Long Distance Events
NOTE: With valuable assistance from RIEL HAUMAN and MIRKO JALAVA –Ed.

Article continues below player

MEN –
800m (16):
1. Nijel Amos, BOT             1:50.45  Gold
2. Taoufik Makhloufi, ALG      1:50.72  Silver
3. Job Kinyor, KEN             1:50.79  Bronze
4. Timothy Kitum, KEN          1:50.93
5. Jackson Kivuva, KEN         1:50.98
6. Alemu Mengistu, ETH         1:52.11
7. Alberto Mamba, MOZ          1:52.15
8. Boitumelo Masilo, BOT       1:52.35

1500m (14):
1. Mekonnen Gebremedhin, ETH   3:45.73  Gold
2. Abdi Waiss Mouhyadin, DJI   3:45.98  Silver
3. Salim Keddar, ALG           3:46.31  Bronze
4. Ronald Kwemoi, KEN          3:47.02
5. Youssouf Hiss Bachir, DJI   3:47.23
6. Abdessalem Ayouni, TUN      3:47.64
7. Aman Kedi, ETH              3:48.01
8. Tesfu Tewelde, ERI          3:48.75
9. Mulugeta Asefa, ETH         3:49.35
10. Dumisani Hlaselo, RSA       3:51.64
11. Alex Ngouari-Mouissi, CGO   3:53.55
12. Ali Udou Hassan, SOM        3:56.78

5000m (17):
1. Getaneh Tamire, ETH         13:21.88  Gold
2. Leul Gebrselassie, ETH      13:22.13  Silver
3. Thomas Longosiwa, KEN       13:22.72  Bronze
4. Abrar Osman, ERI            13:23.79
5. Victor Chumo, KEN           13:24.80
6. Stephen Mokoka, RSA         13:25.03
7. Yasin Haji, ETH             13:26.61
8. Aron Kifle, ERI             13:26.85
9. Thierry Ndikumwenayo, BDI   13:27.38 NJR
10. Teklit Teweldebrhan, ERI    13:55.55
11. Ibrahim Hassan Bouh, DJI    13:57.13
12. Khalid Mohammed Ahmed, SUD  14:09.17
13. Hatusi Mthimchulu, LES      14:10.19 PB
14. David Conj Taban, SSD       14:23.71 PB
15. Ramadan Fawzi Mohammed, DJI 14:26.77
16. Emmanuel Bakatukoka, COD    14:39.70 PB
Youssouf Hiss Bachir, DJI   DNF
Clement Kemboi, KEN         DNF
Dumisani Hlaselo, RSA       DNF

10,000m (14):
1. Tebalu Zawude, ETH          27:27.19  Gold
2. Leonard Barsoton, KEN       27:27.55  Silver
3. Adugna Takele, ETH          27:28.40  Bronze
4. Vincent Yator, KEN          27:40.08
5. Geoffrey Kirui, KEN         28:09.65
6. Berhane Afewerki, ERI       28:17.87
7. Mule Wasihun, ETH           28:23.87 PB
8. Tsegay Tuemay, ERI          28:24.30
9. Félicien Muhitira, RWA      29:00.23
10. Olivier Irabaruta, BDI      29:17.18
11. Eric Sebahire, RWA          30:24.68
12. Hatusi Mthimchulu, LES      31:08.88
13. Osman Charlley, SLE         33:15.21
Rony Ampion, CGO            DNF
Kabelo Lesia, LES           DNF

3000m S/C (13):
1. Clement Kemboi, KEN         8:20.31  Gold
2. Hillary Kemboi, KEN         8:22.96  Silver
3. Amare Hailemariyam, ETH     8:24.19  Bronze
4. Wegene Sebsibe, ETH         8:26.62
5. Chala Bayu, ETH             8:28.03
6. Yemane Haileslasie, ERI     8:32.05
7. Yousif Abdalla Timbo, SUD   8:33.96 NR
8. Abel Mutai, KEN             8:38.10
9. Hichem Bouchicha, ALG       8:38.92
10. Bilal Tabti, ALG            8:41.48
11. Abdel Moula Hossney, SUD    9:18.09

Half-Marathon (17): – 21.1 km
1. Zersenay Tadese, ERI        1:03:11  Gold
2. Luka Kanda, KEN             1:03:27  Silver
3. Hizkel Tewelde, ERI         1:03:39  Bronze
4. Samson Gebreyohanes, ERI    1:04:14
5. Guye Adola, ETH             1:04:22
6. Azmeraw Mengistu, ETH       1:05:18
7. Fentahun Hunegnaw, ETH      1:05:27
8. James Rungaru, KEN          1:05:49
9. Fabiano Joseph Naasi, TAN   1:05:56
10. Suttoali Khoarahlima, LES   1:06:18
11. Dickson Marwa, TAN          1:06:50
12. Gsepo Mathibelle, LES       1:07:22

WOMEN –
800m (14):
1. Caster Semenya, RSA         2:00.97    Gold
2. Annet Mwanzi, KEN           2:01.54    Silver
3. Chaltu Shume, 1996, ETH     2:01.59 PB Bronze
4. Habitam Alemu, ETH          2:02.29
5. Winny Chebet, KEN           2:02.67
6. Amina Bakhit, SUD           2:02.85 PB
7. Winnie Nanyondo, UGA        2:04.53
8. Abike Egbeniyi, NGR         2:09.36

1500m (17):
1. Dawit Seyaum, 1996, ETH       4:16.69  Gold
2. Besu Sado, 1996, ETH          4:18.86  Silver
3. Beatrice Chepkoech, KEN       4:19.16  Bronze
4. Amina Bakhit, SUD             4:20.32
5. Caroline Chepkemoi, KEN       4:20.87
6. Winfredah Nzisa, 19967, KEN   4:21.24
7. Kokebe Tesfaye, 1997, ETH     4:22.80
8. Caster Semenya, RSA           4:23.00
9. Neide Dias, POR               4:27.30 PB
10. Merhawit Ghide, ERI           4:28.24 PB
11. Tsepang Sello, 1997, LES      4:34.89 PB
12. Bafoundissa Missamou, CGO     4:36.30 PB
13. Mokulube Makatise, LES        4:38.45
14. Elisabet Mabiala Nkengue, CGO 5:00.15 PB

5000m (13):
1. Margaret Chelimo, KEN        15:30.15  Gold
2. Rosemary Wanjiru, KEN        15:30.18  Silver
3. Alice Aprot, KEN             15:31.82  Bronze
4. Gotytom Gebreslase, ETH      15:42.44
5. Genet Yalew, ETH             15:43.77
6. Habetameenesh Tesfaye, ETH   15:52.10
7. Olivia Chitate, ZIM          17:02.97
8. Rahma Mehmammed, ERI         17:07.95
9. Clene Mambeke, CGO           17:35.00
10. Nina Ines Ombanda, CGO       17:58.65
11. Mokulube Makatisi, LES       18:19.89

10,000m (16):
1. Alice Nawowuna, KEN          31:24.18 PB Gold
2. Gladys Chesire, KEN,         31:36.87 PB Silver
3. Gelete Burka, ETH            31:38.33    Bronze
4. Wude Ayalew, ETH             31:39.81
5. Agnes Chebet, KEN            32:55.41 PB
6. Clementine Mukandanga, RWA   33:15.54 PB
7. Claudette Mukasakindi, RWA   33:40.10
Netsanet Gudeta, ETH         DNF

3000m S/C (16):
1. Sofia Assefa, ETH            9:51.30    Gold
2. Hiwot Ayalew, ETH            9:51.94    Silver
3. Purity Rionoripo, KEN        9:52.54 PB Bronze
4. Magdalene Masai, KEN         9:56.76
5. Joan Chepkemoi, KEN         10:04.54
6. Etenesh Diro, ETH           10:05.11
7. Amina Betiche, ALG          10:29.22
8. Lucia Segid, 1998, ERI      11:11.02 PB
9. Annah Bungu, ZIM            11:59.79 PB

Half-Marathon (17): 21.1 km.
1. Mamitu Daska, ETH           1:12:42  Gold
2. Worknesh Degefa, ETH        1:12:42  Silver
3. Yebergara Melesse, ETH      1:12:42  Bronze
4. Kokob Tesfagabriel, ERI     1:16:35 PB
5. Anna Amutoko, NAM           1:16:45
6. Janet Rono, KEN             1:17:02
7. Jane Onyangi, KEN           1:18:09
8. Ntebaleng Letsela, LES      1:18:27 PB
9. Lineo Chaka, LES            1:19:12
10. Constance Nyasango, ZIM     1:19:29
Grace Kimanzi, KEN          DNF

Like this article? Subscribe to our newsletter or follow us on social media

The latest running news, sent to your inbox weekly or when urgent news breaks.

You have been subscribed.