FULL RESULTS – 2014 Memorial Van Damme – Brussels IAAF Diamond League Track and Field / Athletics Meeting Results –

  • submit to reddit

by LetsRun.com
September 3, 2014

The second Diamond League Final — and the last Diamond League meet of 2014 — was held on Friday as the 2014 Memorial Van Damme took place in Brussels’ King Baudouin Stadium. 

Full results for the track and field meeting appear below. Below that is a schedule which have individual results for each event in case you need the full field series of intermediate splits.

05/09/2014

Memorial Van Damme
Bruxelles, 05/09/2014
Men’s Results

100 Metres – Men Wind: +0.6 m/s
Pts
1 Gatlin , Justin USA 9.77 8
2 Rodgers , Mike USA 9.93 4
3 Powell , Asafa JAM 9.95 2
4 Bailey-Cole , Kemar JAM 9.96
5 Dasaolu , James GBR 10.00
6 Gay , Tyson USA 10.01
7 Carter , Nesta JAM 10.01
8 Thompson , Richard TTO 10.10
9 Collins , Kim SKN 10.19

200 Metres – Men Wind: 0.0 m/s

1 Gatlin , Justin USA 19.71
2 Ogunode , Femi QAT 20.15
3 Edward , Alonso PAN 20.26
4 Lemaitre , Christophe FRA 20.30
5 Smelyk , Serhiy UKR 20.31
6 Mitchell , Curtis USA 20.42
7 Zalewski , Karol POL 20.58
8 Bailey , Ryan USA 20.84
Makwala , Isaac BOT DQ

400 Metres – Men

1 Quow , Renny TTO 45.37
2 Borlée , Kévin BEL 45.44
3 Henriques , Anderson BRA 45.52
4 Bonevacia , Liemarvin NED 45.54
5 Williams , Conrad GBR 45.64
6 Watrin , Julien BEL 45.99
7 Krzewina , Jakub POL 46.02
8 Gaba , Kamghe GER 46.07

1000 Metres – Men

1 Kszczot , Adam POL 2:15.72
2 Aman , Mohammed ETH 2:15.75
3 Lewandowski , Marcin POL 2:15.79
4 Rotich , Ferguson Cheruiyot KEN 2:16.88
5 Musagala , Ronald UGA 2:17.11
6 Hathat , Yassine ALG 2:17.15
7 Bett , Reuben KEN 2:17.98
8 Olivier , André RSA 2:18.11
9 Kitum , Timothy KEN 2:18.33
10 Robinson , Paul IRL 2:18.46
11 Loxsom , Casimir USA 2:19.16
12 Chemut , Anthony KEN 2:19.55
Som , Bram NED DNF

1500 Metres – Men
Pts
1 Makhloufi , Taoufik ALG 3:31.78 8
2 Kiplagat , Silas KEN 3:31.80 4
3 Souleiman , Ayanleh DJI 3:32.82 2
4 Cheboi , Collins KEN 3:32.85
5 Wote , Aman ETH 3:32.94
6 Tesfaye , Homiyu GER 3:33.22
7 Ingebrigtsen , Henrik NOR 3:33.47
8 Kibet , Vincent KEN 3:33.58
9 Gebremedhin , Mekonnen ETH 3:33.70
10 Iguider , Abdalaati MAR 3:33.78
11 Rupp , Galen USA 3:34.15
12 Kiprop , Asbel KEN 3:34.41
13 Hannes , Pieter-Jan BEL 3:37.65
14 Magut , James Kiplagat KEN 3:39.26
15 Manzano , Leonel USA 3:42.62
Rotich , Andrew Kiptoo KEN DNF
Kombich , Ismael Kipngetich KEN DNF

3000 Metres Steeplechase – Men
Pts
1 Birech , Jairus Kipchoge KEN 7:58.41 8
2 Mekhissi-Benabbad , Mahiedine FRA 8:03.23 4
3 Jager , Evan USA 8:04.71 2
4 Huling , Daniel USA 8:15.61
5 Kipruto , Conseslus KEN 8:16.72
6 Kipruto , Brimin Kiprop KEN 8:16.90
7 Safiullin , Ilgizar RUS 8:20.29
8 Yego , Hillary Kipsang KEN 8:20.35
9 Koech , Paul Kipsiele KEN 8:24.11
10 Zalewski , Krystian POL 8:24.83
11 Kipyego , Barnabas KEN 8:26.19
12 Bayer , Andrew USA 8:29.44
13 Lukyanov , Ivan RUS 8:29.81
14 Keskisalo , Jukka FIN 8:31.21
15 Kemboi , Ezekiel KEN 8:35.35
16 Nganga , Bernard Mbugua KEN 8:36.56
Chavkin , Nikolay RUS DNF
Lagat , Haron KEN DNF

110 Metres Hurdles – Men Wind: -0.1 m/s
Pts
1 Martinot-Lagarde , Pascal FRA 13.08 8
2 Ortega , Orlando CUB 13.13 4
3 Shubenkov , Sergey RUS 13.22 2
4 Ash , Ronnie USA 13.24
5 Riley , Andrew JAM 13.29
6 Sharman , William GBR 13.31
7 Merritt , Aries USA 13.37
8 Baji , Balázs HUN 13.41
9 Svoboda , Petr CZE 13.74

High Jump – Men
Pts
1 Barshim , Mutaz Essa QAT 2.43 8
2 Bondarenko , Bohdan UKR 2.40 4
3 Ukhov , Ivan RUS 2.34 2
4 Drouin , Derek CAN 2.31
5 Kynard , Erik USA 2.31
6 Protsenko , Andriy UKR 2.31
7 Tobe , Naoto JPN 2.31
8 Churyla , Andrei BLR 2.25
9 Donisan , Mihai ROU 2.20
10 Hanany , Mickael FRA 2.20
10 Tamberi , Gianmarco ITA 2.20

Pole Vault – Men
Pts
1 Lavillenie , Renaud FRA 5.93 8
2 Sobera , Robert POL 5.65 4
2 Filippídis , Konstadínos GRE 5.65 4
4 Hollis , Mark USA 5.65
5 Xue , Changrui CHN 5.65
6 Lisek , Piotr POL 5.65
7 Wojciechowski , Pawel POL 5.55
8 Cutts , Luke GBR 5.55
9 de Oliveira , Augusto BRA 5.55
10 Ménaldo , Kévin FRA 5.45
11 Dilla , Karsten GER 5.45
12 Dossévi , Damiel FRA 5.30

Long Jump – Men
Pts Wind
1 Mokoena , Godfrey Khotso RSA 8.19 8 -0.3
2 Gaisah , Ignisious NED 8.06 4 +0.3
3 Taylor , Christian USA 8.06 2 +0.3
4 Hartfield , Mike USA 8.03 -0.5
5 Li , Jinzhe CHN 8.01 0.0
6 Smith , Tyrone BER 7.83 -0.3
7 Gomis , Kafétien FRA 7.82 0.0
8 Visser , Zarck RSA 7.79 0.0
9 da Silva , Mauro Vinicius BRA 7.63 +0.2
10 Nolf , Cedric BEL 7.35 -0.1
Broothaerts , Mathias BEL NM

Discus Throw – Men
Pts
1 Harting , Robert GER 67.57 8
2 Malachowski , Piotr POL 67.35 4
3 Kanter , Gerd EST 65.81 2
4 Urbanek , Robert POL 65.58
5 Wierig , Martin GER 64.72
6 Milanov , Philip BEL 63.04
7 Gowda , Vikas IND 62.90
8 Harradine , Benn AUS 62.38
9 Gudžius , Andrius LTU 62.14
10 Cadée , Erik NED 61.01
Women’s Results

200 Metres – Women Wind: +0.1 m/s
Pts
1 Felix , Allyson USA 22.02 8
2 Soumaré , Myriam FRA 22.11 4
3 Schippers , Dafne NED 22.30 2
4 Atkins , Joanna USA 22.58
5 Strachan , Anthonique BAH 22.58
6 Okagbare , Blessing NGR 22.60
7 Tarmoh , Jeneba USA 22.64
8 Williams , Jodie GBR 22.92
9 Kambundji , Mujinga SUI 23.38

400 Metres – Women
Pts
1 Richards-Ross , Sanya USA 49.98 8
2 McPherson , Stephenie Ann JAM 50.12 4
3 Williams-Mills , Novlene JAM 50.42 2
4 Zemlyak , Olha UKR 51.07
5 Grenot , Libania ITA 51.15
6 Hastings , Natasha USA 51.24
7 McCorory , Francena USA 51.44
8 Day , Christine JAM 51.57
9 Borlee , Olivia BEL 53.38

800 Metres – Women
Pts
1 Martinez , Brenda USA 1:58.84 8
2 Sharp , Lynsey GBR 1:58.94 4
3 Sum , Eunice Jepkoech KEN 1:58.94 2
4 Arzamasova , Marina BLR 2:00.37
5 Busienei , Janeth Jepkosgei KEN 2:00.79
6 Verstegen , Sanne NED 2:00.99
7 Assefa , Tigist ETH 2:01.06
8 Vessey , Maggie USA 2:01.92
9 Wilson , Ajee USA 2:02.89
10 Nanyondo , Winnie UGA 2:03.92
Kupina , Yekaterina RUS DNF

3000 Metres – Women
Pts
1 Cherono , Mercy KEN 8:28.95 8
2 Hassan , Sifan NED 8:29.38 4
3 Dibaba , Genzebe ETH 8:29.41 2
4 Simpson , Jennifer USA 8:29.58
5 Rowbury , Shannon USA 8:29.93
6 Kibiwot , Viola Jelagat KEN 8:30.14
7 Ndiwa , Stacy Chepkemboi KEN 8:30.54
8 Kisa , Janet KEN 8:32.66
9 Ayana , Almaz ETH 8:33.43
10 Kipyego , Sally Jepkosgei KEN 8:34.18
11 Jelagat , Irene KEN 8:34.67
12 Belete , Mimi BRN 8:34.73
13 Kuijken , Susan NED 8:36.08
14 Heroye , Alemitu ETH 8:36.87
15 Saina , Betsy KEN 8:38.01
16 Plis , Renata POL 8:39.18
17 Nengampi , Peril KEN 8:45.15
18 Wellings , Eloise AUS 8:54.11
Tverdostup , Tamara UKR DNF
Fernández , Nuria ESP DNF
Gega , Luiza ALB DNF

100 Metres Hurdles – Women Wind: +0.1 m/s

1 Castlin , Kristi USA 12.76
2 Zagre , Anne BEL 12.84
3 Hodde , Rosina NED 12.89
3 Talay , Alina BLR 12.89
5 Roleder , Cindy GER 12.98
6 Bakker , Sharona NED 13.01
7 Hildebrand , Nadine GER 13.02
8 Neziri , Nooralotta FIN 13.24
9 Ali , Nia USA 17.11

400 Metres Hurdles – Women
Pts
1 Spencer , Kaliese JAM 54.12 8
2 Rosolová , Denisa CZE 54.54 4
3 Child , Eilidh GBR 54.76 2
4 Titimets , Anna UKR 54.95
5 Tate , Cassandra USA 55.04
6 Moline , Georganne USA 55.16
7 Dauwens , Axelle BEL 55.56
8 Oluwakemi , Adekoya BRN 55.60
9 Nel , Wenda RSA 55.61

Triple Jump – Women
Pts Wind
1 Ibargüen , Caterine COL 14.98 8 -0.6
2 Saladukha , Olga UKR 14.53 4 +0.4
3 Koneva , Ekaterina RUS 14.40 2 +0.1
4 Williams , Kimberly JAM 14.25 +0.2
5 Urrutia , Yosiri COL 14.21 -0.1
6 Gumenyuk , Irina RUS 14.19 +0.2
7 Rypakova , Olga KAZ 14.04 +0.2
8 Murtazina , Alsu RUS 13.87 -0.1
Veldáková , Dana SVK NM

Shot Put – Women
Pts
1 Adams , Valerie NZL 20.59 8
2 Schwanitz , Christina GER 19.86 4
3 Carter , Michelle USA 19.73 2
4 Borel , Cleopatra TTO 19.13
5 Kolodko , Evgeniia RUS 18.95
6 Márton , Anita HUN 18.23
7 Johnson , Felisha USA 18.13
8 Dubitskaya , Aliona BLR 17.92
9 Leantsiuk , Yuliya BLR 17.33

Javelin Throw – Women
Pts
1 Špotáková , Barbora CZE 67.99 8
2 Viljoen , Sunette RSA 64.30 4
3 Mitchell , Kathryn AUS 62.93 2
4 Stahl , Linda GER 60.64
5 Hatsko-Fedusova , Hanna UKR 59.10
6 Palameika , Madara LAT 58.68
7 Ratej , Martina SLO 58.61
8 Molitor , Kathrina GER 55.48
9 Khaladovich , Tatsiana BLR 54.41

 

TIMEDISCIPLINEM/F (MALE/FEMALE)STATUSPOINTS
16:554x100m Magic Relay Girl Heat 1FEntry list / Result
17:034x100m Magic Relay Girl Heat 2FEntry list / Result
17:114x100m Magic Relay Boys Heat 1MEntry list / Result
17:194x100m Magic Relay Boys Heat 2MEntry list / Result
17:28100m Girls – Street AthleticsFEntry list / Result
17:35100m Boys – Street AthleticsMEntry list / Result
17:42100m Youth Memorial girlFEntry list / Result
17:49100m Youth Memorial boysMEntry list / Result
17:56High jump Girls Youth memorialFEntry list / Result
17:58400m Youth Memorial BoysMEntry list / Result
18:064 x 100m AG Insurance Fastest teamMixedEntry list / Result
18:131000 m Youth Memorial GirlsFEntry list / Result
18:15Triple Jump WomenFEntry list / ResultStandings
18:201000 m Youth Memorial BoysMEntry list / Result
18:27Javelin WomenFEntry list / ResultStandings
18:314 x 100 m Youth Memorial GirlsFEntry list / Result
18:35Shot put WomenFEntry list / ResultStandings
18:394 x 100m Youth Memorial BoysMEntry list / Result
18:474 x 100m Magic Relay Girls finalFEntry list / Result
18:554 x 100m Magic Relay Girls finalMEntry list / Result
19:20200m Blade Runners MenMEntry list / Result
19:30400m Wheelchair WomenFEntry list / Result
19:35High Jump MenMEntry list / ResultStandings
19:40100m Hurdles WomenFEntry list / Result
19:45Pole Vault MenMEntry list / ResultStandings
19:50400m MenMEntry list / Result
20:04400m Hurdles WomenFEntry list / ResultStandings
20:15100m MenMEntry list / ResultStandings
20:20Long Jump MenMEntry list / ResultStandings
20:25400m WomenFEntry list / ResultStandings
20:331000m MenMEntry list / Result
20:36Discus Throw MenMEntry list / ResultStandings
20:45110m Hurdles MenMEntry list / ResultStandings
20:531500m MenMEntry list / ResultStandings
21:04200m WomenFEntry list / ResultStandings
21:15200m MenMEntry list / Result
21:233000m Steeple MenMEntry list / ResultStandings
21:38800m WomenFEntry list / ResultStandings
21:463000m WomenFEntry list / ResultStandings

 


Advertisement