2012 NCAA Indoor Track And Field Men's Field

From Recordtiming.com
March 5, 2012

*2012 NCAA Indoor Track And Field Women's Field

 

*************************************************************************************************
This is the list of qualifiers accepted into the 2012 Indoor Championship for D1 pending notification of medical scratches.
To see who didn't get in, check out the 2012 NCAA descending order list at tfrrs.org.

*************************************************************************************************

Licensed to RecordTiming.com - Contractor License
                                        HY-TEK's Meet Manager 3/5/2012 03:19 PM
                   NCAA Division 1  2012 Indoor Championship                   
                      Nampa, Idaho-Jacksons Indoor Track                       
                Boise State University  - 3/9/2012 to 3/10/2012                
                               Performance List                                
            
Event 1  Men 60 Meter Dash Prelims
===============================================================================
     Name                        Year School                 Seed           
===============================================================================
  1  Jeff Demps                    JR Florida                6.54D
  2  Harry Adams                   SO Auburn                 6.55D
  3  Kemar Hyman                   SR Florida State          6.56D
  4  D'Angelo Cherry               SR Mississippi St.        6.60D
  5  Reggie Dixon                  SR Hampton                6.60D
  6  Ryan Milus                    SO Arizona State          6.60D
  7  Maurice Mitchell              SR Florida State          6.61D
  8  Keith Ricks                   SR Virginia Tech          6.61D
  9  Andrew Riley                  SR Illinois               6.62D
 10  Isiah Young                   SR Mississippi            6.62D
 11  Michael Granger               JR Mississippi            6.63D
 12  Keenan Brock                  SO Auburn                 6.63D
 13  Marcus Rowland                JR Auburn                 6.63D
 14  Joe Morris                    JR Colorado               6.64D
 15  Charles Silmon                JR TCU                    6.65D
 16  Ameer Webb                    JR Texas A&M              6.66D
 17  Clayton Vaughn                SO UT-Arlington           6.66D
 18  Horatio Williams              SR Florida State          6.66D
 19  Prezel Hardy, Jr.             SO Texas A&M              6.66D
 20  Kind Butler                   SR Indiana                6.67D
 
Event 2  Men 200 Meter Dash Prelims
===============================================================================
     Name                        Year School                 Seed           
===============================================================================
  1  Ameer Webb                    JR Texas A&M             20.62D
  2  Marquis Holston               JR Norfolk State         20.68D
  3  Maurice Mitchell              SR Florida State         20.70D
  4  Akheem Gauntlett              JR Arkansas              20.75D
  5  Horatio Williams              SR Florida State         20.83D
  6  Kind Butler                   SR Indiana               20.85D
  7  Andre Walsh                   JR MD-Eastern Shore      20.89D
  8  Tavaris Tate                  JR Mississippi St.       20.93D
  9  Aaron Radden                  JR Cen. Connecticut      20.96D
 10  Javon Young                   SR Charleston South      20.97D
 11  Anaso Jobodwana               FR Jackson State         20.97D
 12  Prezel Hardy, Jr.             SO Texas A&M             20.99D
 13  Trey Hadnot                   SO Louisiana Tech        21.04D
 14  Zye Boey                      JR Eastern Illinois      21.07D
 15  Everett Walker                JR Baylor                21.08D
 
Event 3  Men 400 Meter Dash Prelims
===============================================================================
     Name                        Year School                 Seed           
===============================================================================
  1  Torrin Lawrence               SR Georgia               46.01D
  2  Tavaris Tate                  JR Mississippi St.       46.10D
  3  Tony McQuay                   JR Florida               46.11D
  4  Errol Nolan                   JR Houston               46.12D
  5  Amaechi Morton                SR Stanford              46.16D
  6  Mike Berry                    SO Oregon                46.16D
  7  Thomas Murdaugh               JR Ohio State            46.17D
  8  Hugh Graham, Jr               FR Florida               46.18D
  9  Cade Lindahl                  JR BYU                   46.25D
 10  Brycen Spratling              SO Pittsburgh            46.27D
 11  Marek Niit                    JR Arkansas              46.28D
 12  Neil Braddy                   SO Arkansas              46.28D
 13  Caleb Williams                JR LSU                   46.31D
 14  Deon Lendore                  FR Texas A&M             46.33D
 15  David Verburg                 JR George Mason          46.33D
 
Event 4  Men 800 Meter Run Prelims
===============================================================================
     Name                        Year School                 Seed           
===============================================================================
  1  Harun Abda                    JR Minnesota           1:46.97D
  2  David Pachuta                 SR Minnesota           1:46.98D
  3  Joey Roberts                  SR Texas A&M           1:47.14D
  4  Sean Obinwa                   SO Florida             1:47.22D
  5  Michael Preble                SR Texas A&M           1:47.52D
  6  Erik Sowinski                 SR Iowa                1:47.62D
  7  Ricky West                    JR Missouri            1:47.81D
  8  Mason McHenry                 SR Arizona State       1:47.86D
  9  Aaron Evans                   SR Georgia             1:47.88D
 10  Casimir Loxsom                JR Penn State          1:47.93D
 11  Travis Burkstrand             JR Minnesota           1:48.16D
 12  Declan Murray                 JR Loyola (Ill.)       1:48.46D
 13  Patrick Schoenball            FR Baylor              1:48.47D
 14  Kyle Thompson                 FR Texas               1:48.53D
 15  Ryan Waite                    JR BYU                 1:48.56D
 
Event 5  Men 1 Mile Run Prelims
===============================================================================
     Name                        Year School                 Seed           
===============================================================================
  1  Miles Batty                   SR BYU                 3:54.54D
  2  David McCarthy                SR Providence          3:55.75D
  3  Erik van Ingen                SR Binghamton          3:56.37D
  4  Chris O'Hare                  JR Tulsa               3:56.63D
  5  Cory Leslie                   JR Ohio State          3:56.85D
  6  Rich Peters                   SO Boston U.           3:57.83D
  7  Sam McEntee                   SO Villanova           3:57.86D
  8  Andrew Bayer                  JR Indiana             3:58.23D
  9  Nick Happe                    SO Arizona State       3:58.73D
 10  Peter Callahan                JR Princeton           3:58.76D
 11  Kirubel Erassa                SO Oklahoma State      3:58.84D
 12  Raul Botezan                  JR Oklahoma State      3:58.94D
 13  Robby Creese                  FR Penn State          3:58.94D
 14  Eric Harasyn                  SR Oklahoma            3:58.99D
 15  Matt Maldonado                JR Long Beach St.      3:59.08D
 
Event 6  Men 3000 Meter Run
===============================================================================
     Name                        Year School                 Seed           
===============================================================================
  1  Ryan Hill                     JR N.C. State          7:43.08D
  2  Lawi Lalang                   SO Arizona             7:44.48D
  3  Diego Estrada                 JR Northern Arizona    7:44.63D
  4  Cameron Levins                SR Southern Utah       7:48.25D
  5  Ross Millington               JR New Mexico          7:49.11D
  6  Miles Batty                   SR BYU                 7:49.58D
  7  Paul Chelimo                  SO UNC-Greensboro      7:49.87D
  8  Elliott Heath                 SR Stanford            7:50.14D
  9  Chris Derrick                 JR Stanford            7:50.18D
 10  Andrew Bayer                  JR Indiana             7:50.23D
 11  Trevor Dunbar                 SO Oregon              7:51.55D
 12  Stephen Sambu                 JR Arizona             7:51.59D
 13  Mitch Goose                   SR Iona                7:51.75D
 14  Leonard Korir                 SR Iona                7:51.83D
 15  Ben Hubers                    SR Indiana             7:52.02D
 16  Thomas Farrell                JR Oklahoma State      7:52.38D
 17  George Alex                   SR Oklahoma            7:52.92D
 
Event 7  Men 5000 Meter Run
===============================================================================
     Name                        Year School                 Seed           
===============================================================================
  1  Lawi Lalang                   SO Arizona            13:08.28D
  2  Stephen Sambu                 JR Arizona            13:13.74D
  3  Leonard Korir                 SR Iona               13:19.54D
  4  Chris Derrick                 JR Stanford           13:19.58D
  5  Hassan Mead                   SR Minnesota          13:33.42D
  6  Parker Stinson                SO Oregon             13:39.22D
  7  Diego Estrada                 JR Northern Arizona   13:39.54D
  8  Jake Riley                    SR Stanford           13:39.58D
  9  Cameron Levins                SR Southern Utah      13:42.90D
 10  Donn Cabral                   SR Princeton          13:45.92D
 11  Shadrack Kipchirchir          JR Oklahoma State     13:46.00D
 12  Soufiane Bouchikhi            JR Eastern Kentucky   13:46.06D
 13  Andrew Poore                  SR Indiana            13:47.05D
 14  Brendan Gregg                 SR Stanford           13:48.64D
 15  Dustin Fay                    SO UCLA               13:49.96D
 16  Girma Mecheso                 JR Oklahoma State     13:50.03D
 
Event 8  Men 60 Meter Hurdles Prelims
===============================================================================
     Name                        Year School                 Seed           
===============================================================================
  1  Jarret Eaton                  SR Syracuse               7.49D
  2  Andrew Riley                  SR Illinois               7.53D
  3  Spencer Adams                 JR Clemson                7.66D
  4  Mantas Silkauskas             SR Kansas State           7.69D
  5  Barrett Nugent                SR LSU                    7.70D
  6  Caleb Cross                   JR Arkansas               7.71D
  7  Eddie Lovett                  SO Florida                7.72D
  8  Devon Hill                    SR Miami                  7.73D
  9  Malcolm Anderson              SR Oklahoma               7.74D
 10  Wayne Davis II                JR Texas A&M              7.74D
 11  Terrence Somerville           SR Cincinnati             7.74D
 12  Roscoe Payne                  SR Mid. Tenn. State       7.75D
 13  Jeffrey Julmis                SR Kansas State           7.75D
 14  Demoye Bogle                  SO Ohio State             7.76D
 15  Bertony Jean-Louis            SR Sacred Heart           7.76D
 
Event 9  Men 4x400 Meter Relay
===============================================================================
     School                                                  Seed           
===============================================================================
  1  Arkansas                                             3:03.76D
     1) Marek Niit JR                   2) Akheem Gauntlett JR            
     3) Ben Skidmore SR                 4) Neil Braddy SO                 
  2  Mississippi State                                    3:05.07D
     1) James Harris SO                 2) Daundre Barnaby JR             
     3) Emanuel Mayers SR               4) Tavaris Tate JR                
  3  Penn State                                           3:05.22D
     1) Aaron Nadolsky SO               2) Brandon Bennett-Green SO       
     3) Casimir Loxsom JR               4) Brady Gehret SO                
  4  Pittsburgh                                           3:05.35D
     1) Micah Murray SO                 2) Dontave Cowsette SR            
     3) Jermaine Lowery SR              4) Brycen Spratling SO            
  5  LSU                                                  3:05.41D
     1) Robert Simmons SR               2) Riker Hylton SR                
     3) Ade Alleyne-Forte SR            4) Caleb Williams JR              
  6  Texas A&M                                            3:05.87D
     1) Ricky Babineaux JR              2) Joey Roberts SR                
     3) Deon Lendore FR                 4) Michael Preble SR              
  7  Ohio State                                           3:06.15D
     1) Antonio Blanks FR               2) Korbin Smith SO                
     3) Marvel Brooks JR                4) Thomas Murdaugh JR             
  8  Minnesota                                            3:06.87D
     1) Kevin Bradley JR                2) Harun Abda JR                  
     3) David Pachuta SR                4) John Holton JR                 
  9  Georgia                                              3:06.97D
     1) Phillip Adams SR                2) Chris Foster FR                
     3) Waymon Storey SO                4) Torrin Lawrence SR             
 10  Baylor  'B'                                          3:07.27D
     1) Zwede Hewitt SR                 2) Justin Allen JR                
     3) Drew Seale JR                   4) Blake Heriot SO                
 11  Michigan                                             3:07.75D
     1) Nicholas Neuman JR              2) Michael Parker SO              
     3) Aaron Taylor JR                 4) Ali Arastu SO                  
 12  Indiana                                              3:07.84D
     1) Chris Vaughn SR                 2) Ryan Hindes SR                 
     3) Nick Stoner FR                  4) Kind Butler SR                 
 
Event 10  Men Distance Medley
===============================================================================
     School                                                  Seed           
===============================================================================
  1  BYU                                                  9:29.00D
     1) Rex Shields JR                  2) Shaquille Walker FR            
     3) Ryan Waite JR                   4) Miles Batty SR                 
  2  Indiana                                              9:29.12D
     1) De'Sean Turner SR               2) Chris Vaughn SR                
     3) Daniel Stockberger SR           4) Andrew Bayer JR                
  3  Texas A&M                                            9:29.71D
     1) James Bonn JR                   2) Michael Preble SR              
     3) Joey Roberts SR                 4) Henry Lelei JR                 
  4  Notre Dame                                           9:29.72D
     1) Johnathan Shawel SR             2) Christopher Giesting FR        
     3) Randall Babb SR                 4) Jeremy Rae JR                  
  5  Oklahoma                                             9:30.13D
     1) Eric Harasyn SR                 2) Ethan Baker FR                 
     3) Frezer Legesse JR               4) Riley Masters SR               
  6  Wisconsin                                            9:30.86D
     1) Austin Mudd FR                  2) Aaron Thompson FR              
     3) Zach Mellon SO                  4) Alexander Hatz SO              
  7  Stanford                                             9:31.24D
     1) Michael Atchoo SO               2) Spencer Chase JR               
     3) Luke Lefebure FR                4) Chris Derrick JR               
  8  Arkansas                                             9:31.48D
     1) Anthony Lieghio JR              2) Travis Southard SO             
     3) Leoman Momoh JR                 4) Patrick Rono FR                
  9  Villanova                                            9:31.52D
     1) Brian Tetreault SR              2) Bryan Murphy FR                
     3) Samuel Ellison SO               4) Sam McEntee SO                 
 10  Washington                                           9:31.68D
     1) Ryan Soberanis SR               2) Maurice McNeal SO              
     3) Bradley Whitley SO              4) Joey Bywater JR                
 11  Ohio State                                           9:31.71D
     1) Chris Fallon JR                 2) Korbin Smith SO                
     3) Dan White SR                    4) Cory Leslie JR                 
 
Event 11  Men High Jump
===============================================================================
     Name                        Year School            Seed Mark           
===============================================================================
  1  Erik Kynard                   JR Kansas State          2.31mD
  2  James Harris                  SO Mississippi St.       2.27mD
  3  Bryan McBride                 SO Arizona State         2.26mD
  4  Ricky Robertson               JR Mississippi           2.25mD
  5  Edgar Rivera-Morales          JR Arizona               2.24mD
  6  Nick Ross                     JR Arizona               2.24mD
  7  Marcus Jackson                SO Mississippi St.       2.23mD
  8  Kris Kornegay-Gober           JR N.C. State            2.23mD
  9  Dwight Barbiasz               SR Florida               2.23mD
 10  Geoff Davis                   JR Purdue                2.23mD
 11  Maalik Reynolds               SO Penn                  2.23mD
 12  Keith Benford                 JR UTSA                  2.22mD
 13  Frankie Hammond               SR Florida               2.22mD
 14  Ronnie Black                  JR Virginia Tech         2.22mD
 15  Montez Blair                  SO Cornell               2.22mD
 16  Noah Kittelson                FR Arkansas              2.22mD
 17  Darius King                   SO Indiana               2.22mD
 
Event 12  Men Pole Vault
===============================================================================
     Name                        Year School            Seed Mark           
===============================================================================
  1  Andrew Irwin                  FR Arkansas              5.53mD
  2  Cale Simmons                  JR Air Force             5.52mD
  3  Logan Cunningham              JR Texas State           5.51mD
  4  Jack Whitt                    JR Oral Roberts          5.51mD
  5  Victor Weirich                SO BYU                   5.50mD
  6  Michael Woepse                FR UCLA                  5.50mD
  7  Marvin Reitze                 SR South Carolina        5.48mD
  8  Michael Seaman                SR Samford               5.45mD
  9  Nate Polacek                  SR Nebraska              5.44mD
 10  Jeremy Klas                   SR Idaho                 5.43mD
 11  Maston Wallace                SR Texas                 5.40mD
 12  Kevin Schipper                SR Notre Dame            5.40mD
 13  JJ Juilfs                     FR Washington            5.39mD
 14  Chase Brannon                 SO Tennessee             5.39mD
 15  Chris Roy                     SR UL-Lafayette          5.38mD
 16  Kyal Meyers                   SO Texas Tech            5.38mD
 17  Parker Smith                  SR North Carolina        5.38mD
 
Event 13  Men Long Jump
===============================================================================
     Name                        Year School            Seed Mark           
===============================================================================
  1  Damar Forbes                  JR LSU                   8.12mD
  2  Marquise Goodwin              JR Texas                 8.10mD
  3  Marquis Dendy                 FR Florida               8.06mD
  4  Bryce Lamb                    JR Texas Tech            7.94mD
  5  Kendall Spencer               SO New Mexico            7.81mD
  6  Stephan Scott-Ellis           JR Washington St.        7.75mD
  7  Clive Chafausipo              SR Oral Roberts          7.74mD
  8  Malcom Pennix                 JR Missouri              7.74mD
  9  Chris Phipps                  SR Nebraska              7.73mD
 10  Kyron Blaise                  SR LSU                   7.73mD
 11  James McLachlan               SO Loyola (Ill.)         7.72mD
 12  Kamal Fuller                  SO Alabama               7.71mD
 13  Caleb Lee                     SR Mississippi           7.70mD
 14  Lavon Allen                   SR Charleston South      7.69mD
 15  Kurt Felix                    SR Boise State           7.66mD
 
Event 14  Men Triple Jump
===============================================================================
     Name                        Year School            Seed Mark           
===============================================================================
  1  Marcus Robinson               SR Virginia             16.63mD
  2  Omar Craddock                 JR Florida              16.44mD
  3  Chris Benard                  SR Arizona State        16.43mD
  4  Troy Doris                    SR Iowa                 16.28mD
  5  Kyron Blaise                  SR LSU                  16.15mD
  6  Hasheem Halim                 SR Virginia Tech        16.12mD
  7  Damar Forbes                  JR LSU                  16.11mD
  8  Preston Woodard               SO Prairie View         16.01mD
  9  Steve Emere                   JR Florida A&M          16.00mD
 10  Stephan Scott-Ellis           JR Washington St.       15.98mD
 11  Cordairo Golden               SO Mid. Tenn. State     15.89mD
 12  Phillip Young                 SO Florida State        15.87mD
 13  Floyd Ross                    JR New Mexico           15.84mD
 14  Lavell Handy                  SR George Mason         15.83mD
 15  Olumide Olamigoke             SR Indiana              15.82mD
 16  Ricky Robertson               JR Mississippi          15.82mD
 17  Chris Phipps                  SR Nebraska             15.78mD
 
Event 15  Men Shot Put
===============================================================================
     Name                        Year School            Seed Mark           
===============================================================================
  1  Tim Nedow                     SR DePaul               20.51mD
  2  Kemal Mesic                   SR Florida              20.31mD
  3  Ryan Crouser                  FR Texas                20.29mD
  4  Jacob Thormaehlen             SR Texas                20.25mD
  5  Hayden Baillio                JR Texas                19.67mD
  6  Stephen Saenz                 SO Auburn               19.63mD
  7  Luke Pinkelman                SR Nebraska             19.52mD
  8  Jordan Clarke                 JR Arizona State        19.44mD
  9  Albert Fornette               JR UL-Lafayette         19.33mD
 10  Robert Golabek                SR Buffalo              19.29mD
 11  Michael Putman                SR Florida State        19.20mD
 12  Stephen Mozia                 FR Cornell              19.10mD
 13  Matt DeChant                  SR Ohio State           18.99mD
 14  Zach Hill                     SO Michigan State       18.98mD
 15  Matthew Hoty                  FR Tennessee            18.98mD
 16  Nick Vena                     FR Virginia             18.92mD
 
Event 16  Men Weight Throw
===============================================================================
     Name                        Year School            Seed Mark           
===============================================================================
  1  Marcel Lomnicky               SR Virginia Tech        23.05mD
  2  Alexander Ziegler             JR Virginia Tech        23.04mD
  3  J.C. Lambert                  SR So. Illinois         22.66mD
  4  Michael Lauro                 SR LSU                  22.10mD
  5  Micah Hegerle                 JR Minnesota            21.95mD
  6  Kevin Mays                    SR Central Michigan     21.92mD
  7  Alec Faldermeyer              SO UCLA                 21.62mD
  8  Jeremy Postin                 JR Florida              21.60mD
  9  Matt DeChant                  SR Ohio State           21.57mD
 10  Brandon Pounds                JR Indiana State        21.55mD
 11  Max Mays                      SR Ohio State           21.51mD
 12  Lonnie Pugh                   JR Michigan State       21.40mD
 13  Jay Gillespie                 SR Michigan State       21.32mD
 14  Montrell Morrow               JR East Carolina        21.15mD
 15  Akil Mills                    SO Illinois State       21.13mD
 16  Ethan Dennis                  SO Michigan             21.07mD
 
Event 33  Men Heptathlon
===============================================================================
     Name                        Year School               Points           
===============================================================================
  1  Gunnar Nixon                  FR Arkansas               6022D
  2  Gray Horn                     SR Florida                5971D
  3  Japheth Cato                  SO Wisconsin              5939D
  4  Kevin Lazas                   SO Arkansas               5920D
  5  Curtis Beach                  JR Duke                   5862D
  6  Cory Holman                   SR Georgia                5825D
  7  Romain Martin                 JR UT-Arlington           5796D
  8  Bjorn Barrefors               SR Nebraska               5792D
  9  Mantas Silkauskas             SR Kansas State           5780D
 10  Kurt Felix                    SR Boise State            5771D
 11  Isaac Murphy                  JR Texas                  5748D
 12  Petter Olson                  FR Texas                  5745D
 13  Asa Staven                    SR Montana State          5731D
 14  Marcus Nilsson                SO UCLA                   5700D
 15  Daniel Gooris                 SR Northern Iowa          5679D
 16  Dave Grzesiak                 SR Wisconsin              5677D

                        

Quantcast


Tell a friend about this article
(Dont worry we won't email your friend(s) again. We send them a 1 time email)
Enter their email address(es), separated by a comma.
Enter your name:

Don't Worry: We
Back to Main Front Page
Questions, comments or suggestions?Please email the LetsRun.com staff at [email protected]


Back To Top