Wellington Earthquake Relief Meet Results: Nick Willis Gets His Olympic Silver

By: LetsRun.com
February 26, 2011

Olympic silver medallist Nick Willis put on a Christchurch Charity Track Meet for Earthquake Relief in Wellington, New Zealand.

In addition to receiving his Olympic silver medal for the first time, the highlight was the men's mile which Nick Willis won in 3:58.4 over American Will Leer.

American mile record holder Alan Webb raced the 800m and was third in 1:52.2 and then rabbited the mile.

If you haven't seen the cool video with Nick Willis, Alan Webb, Ron Warhurst, Will Leer and others from the NZRun.com guys asking you to donate to the Earthquake relief you should. Here it is:

Cool video with Nick Willis, Alan Webb, Ron Warhurst, Will Leer and NZRun.com asking for Earthquake Relief Help. You can donate here

Results below with the mile and 800m first. You can donate to Earthquake Relief here

Male - 1 Mile






Place Race No Name Team Division
Time
1 331 Nick Willis
Men
03:58.4
2 342 Will Leer
Men
03:58.8
3 345 Brendon Bethke
Men
04:00.0
4 341 Hamish Carson Wellington Scottish Athletics Club Men
04:10.0
5 360 Matt Lambert
Men
04:10.2
6 326 Aaron Pulford
Men
04:18.3


Alan Webb
Men
DNF

349 Lee Emmanuel
Men
DNF
Male - Mens Elite 800m





Place Race No Name Team Division Time
1 581 Glen Ballam Invercargill M19 01:51.0
2 579 Tim Hawkes Wellington Scottish Athletics Club Men 01:51.8
3
Alan Webb
Men 01:52.2
4 582 Zaan Janse Wellington Harrier Athletic Club Men 01:54.3
5 580 Will Jurkowski
Men 01:54.9
6 584 Rory English Wellington Harrier Athletic Club M19 01:57.1
7 583 Adam Steinmetz Wellington Scottish Athletics Club Men 01:58.3

585 Andrew Matsuoka-Webber Kiwi Athletic Club Men DNF


Aunese Curran Bays Cougars Men DNS
Female - 1500m





Place Race No Name Team Division Wind Time
1 EV24 Kate Plimmer Lower Hutt Athletic Club G14
13.12
2 EH55 Kristina Rybinski Wellington Harrier Athletic Club W16
13.19
3 EH27 Holly Janssen Wellington Harrier Athletic Club W19
13.44
4 EH05 Valerie Chan Wellington Harrier Athletic Club G14
13.76
Male - 100m





Place Race No Name Team Division Wind Time
1 ES74 Saravee Sos Wellington Scottish Athletics Club M19 -0.6 11.64
2
Dan Johnson
Men -0.6 12.09
3 ES99 Aleks Noble-Campbell Wellington Scottish Athletics Club M16 -0.6 12.11
4 EY03 Keanu Moran Mid Valley Athletics Club M16 -0.6 12.26
5 EI15 Adam Smith Kiwi Athletic Club M16 -0.6 12.37
6 EM02 Gary Rawson Wellington Masters Athletics Masters Men -0.6 12.54
7 EV25 Rod Plimmer Lower Hutt Athletic Club Masters Men -0.6 12.63
8 EV07 Tom England Lower Hutt Athletic Club M16 -0.6 13.42
9
Aneurin Hunt Palmerston North Athletics Club B14 -0.6 15.42
Female - 200m





Place Race No Name Team Division Wind Time
1 EV17 Elise McIlroy Lower Hutt Athletic Club W19 2.1 26.47
2 EH10 Kristin Dovey Wellington Harrier Athletic Club W19 2.1 26.73
3 EV11 Lucy Garner Lower Hutt Athletic Club G14 2.1 28.89
Male - 200m





Place Race No Name Team Division Wind Time
1
Alex Jordan Athletics Nelson M19 1.9 21.37
2
Joseph Millar
M19 1.9 22.25
3 ES74 Saravee Sos Wellington Scottish Athletics Club M19 1.9 22.81
4 585 Andrew Matsuoka-Webber Kiwi Athletic Club Men 1.9 23.07
5 EY03 Keanu Moran Mid Valley Athletics Club M16 1.9 24.87
6 EV25 Rod Plimmer Lower Hutt Athletic Club Masters Men 1.9 26
7 EH66 Gavin White Wellington Harrier Athletic Club Men 1.9 26.13
Female - 400m





Place Race No Name Team Division
Time
1 EV11 Lucy Garner Lower Hutt Athletic Club G14
01:08.9
Male - 400m





Place Race No Name Team Division
Time
1
Matt Ford Wellington Harrier Athletic Club M16
55.73
2 EI05 Kashef Hamidi Kiwi Athletic Club M16
58.51
3 EV07 Tom England Lower Hutt Athletic Club M16
01:00.8
Male - 800m





Place Race No Name Team Division
Time
1 EH73 Jack Oliver Wellington Harrier Athletic Club M19
02:05.1
2 EV16 Chris McIlroy Lower Hutt Athletic Club M19
02:06.3
3 EH70 Nathan Tse Wellington Harrier Athletic Club M16
02:08.9
4 ES84 Aaron Twiss Wellington Scottish Athletics Club M16
02:09.7
5 EO01 Roshit Bothara Olympic Harriers B14
02:14.2
6
Dominic Roe
M16
02:17.8
7 ES87 William Twiss Wellington Scottish Athletics Club M16
02:19.9
8 EH50 Patrick Roche Wellington Harrier Athletic Club M16
02:22.5
9 EH44 Murray Peebles Wellington Harrier Athletic Club Men
02:22.8
10 EH66 Gavin White Wellington Harrier Athletic Club Men
02:23.2
11 ES85 Cameron Twiss Wellington Scottish Athletics Club M16
02:29.7
12 ES28 Jonathon Harper Wellington Scottish Athletics Club Masters Men
02:48.2
13 ES07 Michael Browne Wellington Scottish Athletics Club Masters Men
04:01.2
Female - 1500m





Place Race No Name Team Division
Time
1 411 Anna Roche Wellington Harrier Athletic Club W19
04:31.1
2 428 Sarah Drought Wellington Harrier Athletic Club Women
04:32.0
3 424 Caroline Mellsop Wellington Scottish Athletics Club W19
04:32.7
4 534 Melanie Fayen Lower Hutt Athletic Club Women
04:42.8
5 507 Ariana Harper Wellington Scottish Athletics Club W16
05:04.3

598 Ellen Schaef Wellington Harrier Athletic Club Women
DNF

508 Julia Webb
Women
DNF

519 Susannah Lynch Olympic Harriers G14
DNS
Male - 1500m





Place Race No Name Team Division
Time
1 562 Evan Cooper Wellington Harrier Athletic Club Men
03:54.3
2 548 Jesse Patel Wellington Scottish Athletics Club Men
03:57.0
3 576 Cory Chaffer Wellington Harrier Athletic Club Men
03:58.6
4 538 Kieron McDonald Wellington Harrier Athletic Club M16
04:00.8
5 567 Finn Roy Wellington Harrier Athletic Club M19
04:01.1
6 571 Craig Lautenslager
Men
04:03.9
7 564 Tom Stringer
Men
04:04.4
8 577 Hayden Shearman Wellington Scottish Athletics Club Men
04:05.2
9 572 Cameron Murdoch Lower Hutt Athletic Club M16
04:05.2
10 565 Ryan McAlister Wellington Harrier Athletic Club M19
04:06.2
11 569 Julian Baker Wellington Harrier Athletic Club M19
04:07.2
12 570 Joel Wyatt Lower Hutt Athletic Club Men
04:11.2
13 573 Mike Lowe
Men
04:15.5
14 575 Joel Ross
Men
04:18.1
15 578 Matt Murdoch Lower Hutt Athletic Club M16
04:18.2
16 574 Thomas Andersen
Men
04:25.3

563 Scott Kinnear Wellington Scottish Athletics Club Men
DNS

568 Tim Hodge Wellington Scottish Athletics Club Men
DNS

EP01 Tim Stewart Kapiti Harrier & Multisport Club M19
DNS







Male - 3000m





Place Race No Name Team Division
Time
1 ES16 Stephen Day Wellington Scottish Athletics Club Men
09:13.6
2 ES13 Julian Cook Wellington Scottish Athletics Club Men
09:21.7
3 EV05 Josh Dunstan-Brown Lower Hutt Athletic Club M16
09:44.1
4 ES59 Greg Mitchell Wellington Scottish Athletics Club Men
09:51.2
5
Seth Delpachitra Wellington Scottish Athletics Club Men
10:25.2
6 EH44 Murray Peebles Wellington Harrier Athletic Club Men
11:03.1
7
Vincent Blane St Patrick's College (Silverstream) M16
11:44.6
Male - 5000m





Place Race No Name Team Division
Time
1 ES06 Tom Bridgman Wellington Scottish Athletics Club Men
16:30.0
2 ES44 Simon Keller Wellington Scottish Athletics Club Men
16:56.8
Female - Hurdles (80m)





Place Race No Name Team Division Wind Time
1 EV24 Kate Plimmer Lower Hutt Athletic Club G14 0.9 12.92
2 EV11 Lucy Garner Lower Hutt Athletic Club G14 0.9 13.76
3 EV18 April Mincher Lower Hutt Athletic Club G14 0.9 15.38
Male - Hurdles (80m)





Place Race No Name Team Division Wind Time
1 ES69 Hayden Robertson Wellington Scottish Athletics Club M16 3.4 13.3
2
Thomas Cummack Wellington College M16 3.4 13.46
3 566 Tim Stewart Karori Athletics Club B14 3.4 13.5
100m Hurdles





Place Race No Name Team Division Wind Time
1 ES38 Stephen Isaac Wellington Scottish Athletics Club Men 2 15.85
2
Louis Freeland
Men 2 16.01
3 EI15 Adam Smith Kiwi Athletic Club M16 2 17.87
Female - Long Jump





Place Race No Name Team Division Wind Perf
1 EH55 Kristina Rybinski Wellington Harrier Athletic Club W16 1.1 5.05
2 EH63 Harriett Sowman Wellington Harrier Athletic Club Women 1.2 5.03
3 EH61 Charlotte Smith Wellington Harrier Athletic Club W19 0.1 5.01
4
Charlotte Muschamp
Women 0.2 4.94
5 ES76 Melody Stein Wellington Scottish Athletics Club Women 1.9 4.93
6 EV24 Kate Plimmer Lower Hutt Athletic Club G14 0.3 4.78
Male - Long Jump





Place Race No Name Team Division Wind Perf
1 EH53 Ryan Roselli Wellington Harrier Athletic Club Men 0.9 7.28
2
Brendon Barnett Athletics Nelson M16 1.9 7.19
3 EH26 James Hutchens Wellington Harrier Athletic Club M19 0 7.02


Chris Blake
Men
DNS
Female - Triple Jump





Place Race No Name Team Division Wind Perf
1
Charlotte Muschamp
Women 3 11.88
2 EV18 April Mincher Lower Hutt Athletic Club G14 2.3 9.77

EA04 Anna Thomson Mana Amateur Athletic Club W16
NJ
Male - Triple Jump





Place Race No Name Team Division Wind Perf
1 EA06 Scott Thomson Mana Amateur Athletic Club M19 1.6 14.13
Male - Shot Put





Place Race No Name Team Division Perf
1 EA05 Richard Thomson Mana Amateur Athletic Club Men 13.64
2
Aneurin Hunt Palmerston North Athletics Club B14 5.93
3 EI06 Peter Jack Kiwi Athletic Club Masters Men 4.75
4 ES18 Vaotane Filemoni (2kg) Wellington Scottish Athletics Club AWD 4.65
Male - Discus





Place Race No Name Team Division Perf
1 EO02 Luke Bowden Olympic Harriers M16 39.9
2 EI01 Keith Bade Kiwi Athletic Club Masters Men 27.57
3 EI06 Peter Jack Kiwi Athletic Club Masters Men 15.86
4
Aneurin Hunt Palmerston North Athletics Club B14 15.72
5 ES18 Vaotane Filemoni Wellington Scottish Athletics Club AWD 11.33
Male - Hammer





Place Race No Name Team Division Perf
1 EI17 Ryan Tinkle Kiwi Athletic Club M19 57.32
2 EV32 Philip Jensen Lower Hutt Athletic Club Men 56.03
Female - 3000m Track Walk





Place Race No Name Team Division Time
1
Natasha Murrihy Taumaranui Women 16:31.3
2 ES83 Barb Tucker Wellington Scottish Athletics Club Masters Women 19:47.2
Male - 3000m Track Walk





Place Race No Name Team Division Time
1 EH48 Quentin Rew Wellington Harrier Athletic Club Men 12:55.2
2 ET03 Richard Willis Trentham United Masters Men 19:47.1
3 EH56 Fraser Samson Wellington Harrier Athletic Club B14 19:59.8
Male - 4x100m Relay





Place Race No Name Team Division Time
1
St Pats Silverstram St Patrick's College (Silverstream) M16 43.98
2
Scott's A Scots College M16 46.71
3
Onslow Onslow College M16 48.12
4
Scott's B Scots College M16 48.67
5
Wellington Girls College Wellington Girls' College M16 52.28
Male - Mens 400m Hurdles





Place Race No Name Team Division Time
1 ES38 Stephen Isaac Wellington Scottish Athletics Club Men 57.01
Male - Elite Mens 100m





Place Race No Name Team Division Wind Time
1 EH36 Andrew Kennedy Wellington Harrier Athletic Club Men 0.1 10.94
2
Alex Jordan Athletics Nelson M19 0.1 10.99
3
Joseph Millar
M19 0.1 11.13
4 EH53 Ryan Roselli Wellington Harrier Athletic Club Men 0.1 11.3
5 ES38 Stephen Isaac Wellington Scottish Athletics Club Men 0.1 11.38
6 EH26 James Hutchens Wellington Harrier Athletic Club M19 0.1 11.53
7 585 Andrew Matsuoka-Webber Kiwi Athletic Club Men 0.1 11.67
8 ES74 Saravee Sos Wellington Scottish Athletics Club M19 0.1 11.73
Female - Elite Womens 100m





Place Race No Name Team Division Wind Time
1 EV17 Elise McIlroy Lower Hutt Athletic Club W19 2.4 12.81
2 EH10 Kristin Dovey Wellington Harrier Athletic Club W19 2.4 13.1
3 EH63 Harriett Sowman Wellington Harrier Athletic Club Women 2.4 13.18
4 EH55 Kristina Rybinski Wellington Harrier Athletic Club W16 2.4 13.25
5 598 Ellen Schaef Wellington Harrier Athletic Club Women 2.4 13.29
6 EH02 Megan Blair Wellington Harrier Athletic Club W19 2.4 13.38
7 EH61 Charlotte Smith Wellington Harrier Athletic Club W19 2.4 13.41
8 EH74 Monique Dalley Wellington Harrier Athletic Club W16 2.4 13.54
9 ES76 Melody Stein Wellington Scottish Athletics Club Women 2.4 13.67

 

Quantcast



Tell a friend about this article
(Dont worry we won't email your friend(s) again. We send them a 1 time email)
Enter their email address(es), separated by a comma.
Enter your name:

Don't Worry: We
Back to Main Front Page
Questions, comments or suggestions?Please email the LetsRun.com staff at suggestions@LetsRun.com.



Runner's World &
Running Times


Combined Only $22

a Year
Save $87



Running & Track and Field Posters


Search the Web
or LetsRun.com
Google

Web

LRC


Great Running Shoe Deals Nike Lunar Glide $79.99
A very popular innovative Nike shoe on sale now.


Back To Top