Ostrava Results: 2022 Ostrava Golden Spike Results

by LetsRun.com
May 31, 2022

Results for 2022 Ostrava Golden Spike athletics meeting – the World Atheltics Continential Tour gold track and field meet that was held today – appear below.

History was made as Femke Bol broke the world record in the 300-meter hurdles (36.86) and Ethiopia got its first sub-8 steepler as Lamecha Girma ran 7:58.68.

Article continues below player
Like this article? Subscribe to our newsletter or follow us on social media
The latest running news, sent to your inbox weekly or when urgent news breaks.

You have been subscribed.

A World Athletics recap of the meet is here.

Men’s 100m

Final 1, Wind: -1.2

PLACE NAME BIRTH DATE NAT. MARK
1. Reece PRESCOD 29 FEB 1996 GBR 9.93
2. Yohan BLAKE 26 DEC 1989 JAM 10.05
3. Zharnel HUGHES 13 JUL 1995 GBR 10.05
4. Akani SIMBINE 21 SEP 1993 RSA 10.06
5. Yupun ABEYKOON 31 DEC 1994 SRI 10.08
6. Elijah HALL 22 AUG 1994 USA 10.08
7. Jan VELEBA 06 DEC 1986 CZE 10.44
8. Zdeněk STROMŠÍK 25 NOV 1994 CZE 10.47

Final 2, Wind: +0.1

PLACE NAME BIRTH DATE NAT. MARK
1. Nethaneel MITCHELL-BLAKE 02 APR 1994 GBR 10.10
2. Abdullah Abkar MOHAMMED 01 JAN 1997 KSA 10.15
3. Brendon RODNEY 09 APR 1992 CAN 10.20
4. Stanislav KOVALENKO 23 APR 1997 UKR 10.33
5. Harry AIKINES-ARYEETEY 29 AUG 1988 GBR 10.34
6. Fahhad Mohammed ALSUBAIE 04 FEB 1994 KSA 10.48
7. Matyáš KOŠKA 29 APR 2000 CZE 10.68

Men’s 200m

Final, Wind: -0.2

PLACE NAME BIRTH DATE NAT. MARK
1. Jerome BLAKE 18 AUG 1995 CAN 20.14
2. Elijah HALL 22 AUG 1994 USA 20.14
3. Zharnel HUGHES 13 JUL 1995 GBR 20.29
4. Brendon RODNEY 09 APR 1992 CAN 20.34
5. Lidio Andres FELIZ 26 JUN 1997 DOM 20.57
6. Jan JIRKA 05 OCT 1993 CZE 20.63
7. Jiří POLÁK 22 APR 1998 CZE 21.07
8. Tomáš NĚMEJC 24 FEB 2000 CZE 21.15

Men’s 400m

Final

PLACE NAME BIRTH DATE NAT. MARK
1. Alexander OGANDO 03 MAY 2000 DOM 45.37
2. Liemarvin BONEVACIA 05 APR 1989 NED 45.55
3. Benjamin Lobo VEDEL 23 SEP 1997 DEN 45.90
4. Patrik ŠORM 21 NOV 1993 CZE 46.15
5. Ricky PETRUCCIANI 30 JUN 2000 SUI 46.19
6. Edoardo SCOTTI 09 MAY 2000 ITA 46.21
7. Šimon BUJNA 27 DEC 1995 SVK 47.26
8. Matěj KRSEK 13 MAY 2000 CZE 47.40

Men’s 800m

Final 1

PLACE NAME BIRTH DATE NAT. MARK
1. Emmanuel WANYONYI 01 AUG 2004 KEN 1:44.15
2. Slimane MOULA 25 FEB 1999 ALG 1:44.19
3. Max BURGIN 20 MAY 2002 GBR 1:44.54
4. Noah KIBET 12 APR 2004 KEN 1:44.89
5. Nijel AMOS 15 MAR 1994 BOT 1:44.92
6. Gabriel TUAL 09 APR 1998 FRA 1:45.03
7. Cornelius TUWEI 14 MAY 1993 KEN 1:45.10
8. Cătălin TECUCEANU 09 SEP 1999 ITA 1:45.24
9. Daniel ROWDEN 09 SEP 1997 GBR 1:45.65
10. Andreas KRAMER 13 APR 1997 SWE 1:45.95
11. Filip SASÍNEK 08 JAN 1996 CZE 1:46.29
12. Amel TUKA 09 JAN 1991 BIH 1:47.02
13. Patryk DOBEK 13 FEB 1994 POL 1:47.61
14. Filip ŠNEJDR 16 APR 1995 CZE 1:48.03
Patryk SIERADZKI 06 OCT 1998 POL DNF

Final 2

PLACE NAME BIRTH DATE NAT. MARK
1. Collins KIPRUTO 12 APR 1994 KEN 1:44.58
2. Tolesa BODENA 18 FEB 2000 ETH 1:44.90
3. Tomáš VYSTRK 21 SEP 1993 CZE 1:46.40
4. Jakub DAVIDÍK 20 JAN 2002 CZE 1:46.60
5. Balázs VINDICS 28 MAR 1994 HUN 1:46.62
6. Daniel KOTYZA 05 OCT 2000 CZE 1:47.31
7. Hakim SALEH 21 MAY 1996 CZE 1:47.57
8. Jan FRIŠ 19 DEC 1995 CZE 1:47.58
9. Žan RUDOLF 09 MAY 1993 SLO 1:48.55
10. Jakub DUDYCHA 05 SEP 2005 CZE 1:48.58
11. Lukáš SYMERSKÝ 28 MAR 1998 CZE 1:48.85
Martin RŮŽIČKA 29 DEC 1995 CZE DNF

Men’s 3000mSC

Final

PLACE NAME BIRTH DATE NAT. MARK
1. Lamecha GIRMA 26 NOV 2000 ETH 7:58.68
2. Hailemariyam TEGEGN 22 FEB 1997 ETH 8:07.70
3. Ahmed ABDELWAHED 26 MAY 1996 ITA 8:14.53
4. Abrham SIME 07 NOV 2001 ETH 8:17.52
5. Samuel FIREWU 03 MAY 2004 ETH 8:19.82
6. Osama ZOGHLAMI 19 JUN 1994 ITA 8:22.11
7. Topi RAITANEN 07 FEB 1996 FIN 8:24.62
8. Phil NORMAN 20 OCT 1989 GBR 8:26.90
9. Karl BEBENDORF 07 MAY 1996 GER 8:28.14
10. Zak SEDDON 28 JUN 1994 GBR 8:32.22
11. Vidar JOHANSSON 08 OCT 1996 SWE 8:32.84
12. Damián VÍCH 14 AUG 1998 CZE 8:32.91
13. Jonathan HOPKINS 03 JUN 1992 GBR 8:42.75
14. Mark PEARCE 19 JAN 1996 GBR 8:44.75
15. David FOLLER 07 AUG 1999 CZE 8:47.08
16. Barnabas KIPYEGO 12 JUN 1995 KEN 8:51.21
El Mehdi ABOUJANAH 06 JUN 1987 ESP DNF
Tesfaye DERIBA 11 SEP 1998 ETH DNF
Ala ZOGHLAMI 19 JUN 1994 ITA DNF
Otmane NAIT HAMMOU 01 APR 1995 ART DNF

Men’s High Jump

Final

PLACE NAME BIRTH DATE NAT. MARK
1. Gianmarco TAMBERI 01 JUN 1992 ITA 2.30
2. Fernando FERREIRA 13 DEC 1994 BRA 2.27
3. Majd Eddin GHAZAL 21 APR 1987 SYR 2.24
4. Douwe AMELS 16 SEP 1991 NED 2.24
5. Thiago MOURA 27 NOV 1995 BRA 2.20
6. Oleh DOROSHCHUK 04 JUL 2001 UKR 2.20
7. Silvano CHESANI 17 JUL 1988 ITA 2.20
8. Jan ŠTEFELA 20 APR 2001 CZE 2.15
8. Thomas CARMOY 16 FEB 2000 BEL 2.15
10. Marek BAHNÍK 10 MAY 1999 CZE 2.15
11. Melwin LYCKE-HOLM 12 OCT 2004 SWE 2.10

Men’s Long Jump

Final

PLACE NAME BIRTH DATE NAT. MARK WIND
1. Maykel MASSÓ 08 MAY 1999 CUB 8.14 +0.5
2. Radek JUŠKA 08 MAR 1993 CZE 8.11 +0.4
3. Augustin BEY 06 JUN 1995 FRA 8.00 +1.2
4. Thobias MONTLER 15 FEB 1996 SWE 7.89 +0.1
5. Jacob FINCHAM-DUKES 12 JAN 1997 GBR 7.85 +0.5
6. Henry FRAYNE 14 APR 1990 AUS 7.79 +0.8
7. Marko ČEKO 03 AUG 2000 CRO 7.72 +1.0
8. Emiliano LASA 25 JAN 1990 URU 7.69 +0.7

Men’s Shot Put

Final

PLACE NAME BIRTH DATE NAT. MARK
1. Joe KOVACS 28 JUN 1989 USA 22.25
2. Tomas WALSH 01 MAR 1992 NZL 21.68
3. Filip MIHALJEVIĆ 31 JUL 1994 CRO 20.89
4. Michał HARATYK 10 APR 1992 POL 20.81
5. Konrad BUKOWIECKI 17 MAR 1997 POL 20.53
6. Zane WEIR 07 SEP 1995 ITA 20.43
7. David STORL 27 JUL 1990 GER 19.84
8. Leonardo FABBRI 15 APR 1997 ITA 19.68

Men’s Javelin Throw

Final

PLACE NAME BIRTH DATE NAT. MARK
1. Anderson PETERS 21 OCT 1997 GRN 87.88
2. Keshorn WALCOTT 02 APR 1993 TTO 84.47
3. Julian WEBER 29 AUG 1994 GER 83.92
4. Jakub VADLEJCH 10 OCT 1990 CZE 82.38
5. Vítězslav VESELÝ 27 FEB 1983 CZE 78.66
6. Martin KONEČNÝ 20 DEC 1997 CZE 75.21
7. Gatis ČAKŠS 13 JUN 1995 LAT 74.67
8. Martin FLORIAN 20 DEC 2001 CZE 70.28
9. Jaroslav JÍLEK 22 OCT 1989 CZE 66.10

Men’s 4x100m

Final

Women’s 200m

Final, Wind: -0.2

PLACE NAME BIRTH DATE NAT. MARK
1. Aminatou SEYNI 24 OCT 1996 NIG 22.21
2. Allyson FELIX 18 NOV 1985 USA 22.78
3. Vittoria FONTANA 23 JUL 2000 ITA 22.97
4. Gina BASS 03 MAY 1995 GAM 23.11
5. Nikola BENDOVÁ 04 NOV 1999 CZE 23.50
6. Marcela PÍRKOVÁ 25 JAN 1996 CZE 23.57
7. Natálie KOŽUŠKANIČOVÁ 12 JAN 2001 CZE 23.66
8. Karolína MAŇASOVÁ 26 NOV 2003 CZE 24.26

Women’s 400m

Final

PLACE NAME BIRTH DATE NAT. MARK
1. Natalia KACZMAREK 17 JAN 1998 POL 50.16
2. Candice MCLEOD 15 NOV 1996 JAM 50.38
3. Anna KIEŁBASIŃSKA 26 JUN 1990 POL 50.38
4. Lieke KLAVER 20 AUG 1998 NED 50.90
5. Justyna ŚWIĘTY-ERSETIC 03 DEC 1992 POL 51.09
6. Fiordaliza COFIL 27 OCT 2000 DOM 51.14
7. Lada VONDROVÁ 06 SEP 1999 CZE 52.03
8. Tereza PETRŽILKOVÁ 10 SEP 1993 CZE 52.77

Women’s 1500m

Final

PLACE NAME BIRTH DATE NAT. MARK
1. Diribe WELTEJI 13 MAY 2002 ETH 3:59.19
2. Ayal DAGNACHEW 18 JAN 2002 ETH 3:59.87
3. Netsanet DESTA 26 OCT 2000 ETH 4:00.84
4. Claudia Mihaela BOBOCEA 11 JUN 1992 ROU 4:01.10
5. Adelle TRACEY 27 MAY 1993 GBR 4:02.55
6. Sarah HEALY 13 FEB 2001 IRL 4:02.86
7. Mebriht MEKONEN 12 FEB 2005 ETH 4:03.29
8. Sofia ENNAOUI 30 AUG 1995 POL 4:03.93
9. Wezam TESFAY 03 JAN 2005 ETH 4:04.12
10. Melissa COURTNEY-BRYANT 30 AUG 1993 GBR 4:04.13
11. Kristiina MÄKI 22 SEP 1991 CZE 4:04.17
12. Maruša MIŠMAŠ ZRIMŠEK 24 OCT 1994 SLO 4:04.46
13. Eliza MEGGER 29 AUG 1999 POL 4:04.90
14. Federica DEL BUONO 12 DEC 1994 ITA 4:05.93
15. Tsiyon ABEBE 17 AUG 2006 ETH 4:08.15
16. Alexandra BELL 04 NOV 1992 GBR 4:08.71
17. Diana MEZULIÁNÍKOVÁ 10 APR 1992 CZE 4:10.32
18. Weronika LIZAKOWSKA 02 NOV 1998 POL 4:13.59
Joanna BEKUS 06 NOV 1997 POL DNF
Kateřina HÁLOVÁ 25 JUN 1981 CZE DNF
Revee WALCOTT-NOLAN 06 MAR 1995 GBR DNF

Women’s 100mH

Final, Wind: -1.0

PLACE NAME BIRTH DATE NAT. MARK
1. Jasmine CAMACHO-QUINN 21 AUG 1996 PUR 12.56
2. Pia SKRZYSZOWSKA 20 APR 2001 POL 12.65
3. Nia ALI 23 OCT 1988 USA 12.69
4. Devynne CHARLTON 26 NOV 1995 BAH 12.88
5. Luca KOZÁK 01 JUN 1996 HUN 12.89
6. Megan TAPPER 18 MAR 1994 JAM 13.12
7. Luminosa BOGLIOLO 03 JUL 1995 ITA 13.17
8. Helena JIRANOVÁ 05 MAR 1995 CZE 13.21

Women’s 300mH

Final

PLACE NAME BIRTH DATE NAT. MARK
1. Femke BOL 23 FEB 2000 NED 36.86
2. Viktoriya TKACHUK 08 NOV 1994 UKR 38.24
3. Anna RYZHYKOVA 24 NOV 1989 UKR 38.36
4. Viivi LEHIKOINEN 27 AUG 1999 FIN 38.50
5. Jessie KNIGHT 15 JUN 1994 GBR 38.84
6. Ayomide Temilade FOLORUNSO 17 OCT 1996 ITA 39.60
7. Barbora VESELÁ 17 JAN 2000 CZE 41.73
Melissa GONZALEZ 24 JUN 1994 COL DNF

Women’s Pole Vault

Final

PLACE NAME BIRTH DATE NAT. MARK
1. Tina ŠUTEJ 07 NOV 1988 SLO 4.65
2. Lene Onsrud RETZIUS 04 JAN 1996 NOR 4.65
3. Amálie ŠVÁBÍKOVÁ 22 NOV 1999 CZE 4.60
4. Margot CHEVRIER 21 DEC 1999 FRA 4.50
5. Hanga KLEKNER 24 SEP 1999 HUN 4.40
6. Michaela MEIJER 30 JUL 1993 SWE 4.40
7. Yana HLADIYCHUK 21 MAY 1993 UKR 4.30
8. Jacqueline OTCHERE 05 MAY 1996 GER 4.20
9. Zuzana PRAŽÁKOVÁ 26 APR 1997 CZE 4.00

Women’s Javelin Throw

Final

PLACE NAME BIRTH DATE NAT. MARK
1. Elina TZENGKO 02 SEP 2002 GRE 65.40
2. Nikola OGRODNÍKOVÁ 18 AUG 1990 CZE 62.78
3. Adriana VILAGOŠ 02 JAN 2004 SRB 59.80
4. Victoria HUDSON 28 MAY 1996 AUT 58.45
5. Nikol TABAČKOVÁ 24 JAN 1998 CZE 57.86
6. Sara KOLAK 22 JUN 1995 CRO 57.66

Women’s 4x100m

National Events – F

Men’s 100m

Final 1, Wind: 0.0

PLACE NAME BIRTH DATE NAT. MARK
1. Tomáš KOŠÍK 30 MAY 2000 SVK 10.83
2. Tomáš LISÁK 2003 CZE 10.84
3. Filip FEDERIČ 10 FEB 2004 SVK 10.87
4. Jakub BENDA 14 JUL 2000 SVK 11.02
5. Dan KOVÁŘ 25 OCT 2002 CZE 11.20

Final 2, Wind: -0.4

PLACE NAME BIRTH DATE NAT. MARK
1. Jan Václav ONDRÁČEK 21 MAR 2003 CZE 10.71
2. Vasyl MAKUKH 14 JAN 2000 UKR 10.75
3. Matyáš ZACH 2006 CZE 10.80
4. Michał GORZKOWICZ 21 MAY 2005 POL 10.82
5. Jiří SYNEK 2005 CZE 10.95
6. Ahmed Muhanna ALMARWANI 01 JUN 2001 KSA 11.03
7. Lukáš SOUKAL 08 AUG 2003 CZE 11.17

Final 3, Wind: -0.6

PLACE NAME BIRTH DATE NAT. MARK
1. Bradley LESTRADE 22 APR 2001 SUI 10.55
2. Daniel LÖHRER 07 MAY 1998 SUI 10.60
3. Andrii VASYLIEV 13 APR 2001 UKR 10.66
4. Filip JAROLÍMEK 30 SEP 2003 CZE 10.70
5. Erik KOSTRYTSYA 18 SEP 1999 UKR 10.72
6. Oleksandr SOSNOVENKO 24 MAR 2003 UKR 10.73
7. Sylvain CHUARD 12 MAR 1996 SUI 10.77
Nasser Mohamed ABDO 2002 KSA DQ

National Events – F

Men’s 400m

Final

PLACE NAME BIRTH DATE NAT. MARK
1. Michal DESENSKÝ 01 MAR 1993 CZE 46.66
2. Michal HAIDELMEIER 09 FEB 2004 CZE 46.83
3. Tadeáš PLAČEK 22 MAR 2003 CZE 46.87
4. Jan TESAŘ 26 MAR 1990 CZE 47.29
5. Oliver MURCKO 03 MAY 2001 SVK 47.84
6. Jan ULLMAN 20 FEB 2004 CZE 48.17
7. Milan ŠČIBRÁNI 29 JUL 2003 CZE 48.75
8. Jakub VESELÝ 18 APR 1998 CZE 49.03

National Events – F

Men’s 800m

Final 1

PLACE NAME BIRTH DATE NAT. MARK
1. Kryštof HÜBNER 14 FEB 1995 CZE 1:55.32
2. Ondřej LAMPA 22 JUL 1999 CZE 1:55.62
3. Petr BACHAN 2003 CZE 1:56.23
4. Filip KAŠTOVSKÝ 06 JAN 1999 CZE 1:56.31
5. Vojtěch TUREK 2006 CZE 1:57.24
6. Marek KLAPUCH 2003 CZE 1:57.88
7. Lukáš PODOLÁK 2002 CZE 1:59.21
Radim BOČEK 11 DEC 1999 CZE DNF
Vojtěch HÁJEK 23 APR 1998 CZE DNF

Final 2

PLACE NAME BIRTH DATE NAT. MARK
1. Filip REVAJ 13 JUN 2002 SVK 1:51.46
2. Matěj ELIÁŠ 22 MAY 2003 CZE 1:51.58
3. Andrej MITAŠÍK 05 DEC 1998 SVK 1:52.34
4. Jan SÝKORA 18 MAY 1992 CZE 1:52.69
5. Kryštof DUCHAN 07 SEP 1999 CZE 1:53.70
6. Filip BIELEK 2003 SVK 1:54.08
7. Filip SEMANČÁK 21 AUG 2002 SVK 1:54.19
8. Tomáš JANÍČEK 30 JAN 2004 SVK 1:55.18
9. Jiří Pavel ČEŠKA 03 JUL 2004 CZE 1:57.84
Adam ZENKL 01 DEC 1995 CZE DNF

National Events – F

Men’s 1500m

Final 1

PLACE NAME BIRTH DATE NAT. MARK
1. Denis FRIDMANSKÝ 21 JUL 2001 SVK 3:55.74
2. Vojtěch MLYNÁŘ 13 APR 1998 CZE 3:56.02
3. Daniel DOČKAL 27 JUN 2005 CZE 3:57.75
4. Dominik VEBR 21 JUL 2003 CZE 3:57.90
5. Roman PAZDERA 09 DEC 2001 CZE 3:58.17
6. Jakub MACHULEC 14 APR 2005 POL 3:58.19
7. Vojtěch GALÁČ 02 MAR 1996 CZE 3:58.34
8. Ondřej BUDÍN 2005 CZE 3:58.55
9. Matěj ŠOLC 24 SEP 2004 CZE 3:58.57
10. Ondrej MALEK 28 JAN 2003 SVK 3:58.71
11. Štěpán KURIŠ 05 SEP 1998 CZE 3:59.11
12. Martin OLŠANSKÝ 14 APR 1999 CZE 3:59.16
13. Adam JANIČEK 03 JAN 2002 SVK 4:01.68
14. Dalibor JAKAL 2000 SVK 4:02.09
15. Jan ŠIMŮNEK 2003 CZE 4:07.39

Final 2

PLACE NAME BIRTH DATE NAT. MARK
1. David ŠLAPÁK 20 APR 2003 CZE 3:51.05
2. Pavel VINDUŠKA 27 JAN 2004 CZE 3:51.60
3. Tomáš HABARTA 10 JUL 2003 CZE 3:52.15
4. Patryk MARMON 22 FEB 1997 POL 3:52.17
5. Adrian ROMBERG 21 APR 2003 POL 3:52.38
6. Maximilian MATOLÍN 29 JAN 2003 CZE 3:52.70
7. Jan MÁLEK 01 FEB 2001 CZE 3:53.05
8. Šimon EKL 18 MAY 1996 CZE 3:54.10
9. Michal HROCH 18 FEB 2003 CZE 3:54.11
10. Martin ZAJÍC 30 MAR 2000 CZE 3:54.99
11. Patrik VEBR 19 NOV 1998 CZE 3:55.12
12. Peter ĎURICA 02 FEB 1997 SVK 3:56.81
13. Gerron STEWART 21 SEP 1998 CZE 3:57.88
Marek KALOUS 08 MAR 2000 CZE DNF

National Events – F

Men’s 110mH

Final, Wind: +0.6

PLACE NAME BIRTH DATE NAT. MARK
1. David RYBA 03 FEB 1999 CZE 13.88
2. Jiří ZEDNÍČEK 08 JAN 2001 CZE 14.79
3. Jan VOJTEK 10 FEB 1999 CZE 15.22

National Events – F

Men’s 400mH

Final

PLACE NAME BIRTH DATE NAT. MARK
1. Matej BALUCH 16 OCT 2000 SVK 50.21
2. Jakub OLEJNICZAK 27 FEB 1997 POL 50.56
3. Adam SMOLKA 13 MAR 1998 CZE 51.51
4. Bořek PEŠTA 06 JAN 2000 CZE 52.73
5. Michal HUSEK 19 MAR 2001 CZE 52.91
6. Lukáš PŘIBYL 12 DEC 2000 CZE 53.08
7. Denis BARTEK 04 MAY 2003 SVK 54.03
8. Oliver SERAFIN 11 MAR 2002 CZE 54.79

National Events – F

Women’s 100m

Final 1, Wind: 0.0

PLACE NAME BIRTH DATE NAT. MARK
1. Klára SEIDLOVÁ 10 MAR 1994 CZE 11.92
2. Barbora ŠPLECHTNOVÁ 31 JUL 2002 CZE 11.94
3. Hana BLAŽKOVÁ 21 JAN 2004 CZE 12.03
4. Lucie PISKOVÁ 17 JUN 2003 CZE 12.12
5. Adéla TKÁČOVÁ 11 MAR 2005 CZE 12.14
6. Klára STAŇKOVÁ 03 OCT 2000 CZE 12.31
7. Jana ŠAFRÁNKOVÁ 15 JUL 2002 CZE 12.37

Final 2, Wind: +1.2

PLACE NAME BIRTH DATE NAT. MARK
1. Eva KUBÍČKOVÁ 04 JUN 2003 CZE 11.59
2. Lucie MIČUNKOVÁ 09 APR 2002 CZE 11.71
3. Tereza MARKOVÁ 30 JAN 2001 CZE 11.75
4. Ester PAROHOVÁ 2006 CZE 11.84
5. Štěpánka KOLÁŘOVÁ 22 JAN 1999 CZE 11.86
6. Klára SOBOTKOVÁ 20 JAN 2002 CZE 11.89
Jana SLANINOVÁ 16 JUL 1990 CZE DQ

National Events – F

Women’s 800m

Final

PLACE NAME BIRTH DATE NAT. MARK
1. Adéla SÁDLOVÁ 04 MAY 2001 CZE 2:07.46
2. Kimberley FICENEC 23 JUL 1994 CZE 2:07.53
3. Lenka ČECHOVÁ 31 JAN 2001 CZE 2:08.23
4. Pavla ŠTOUDKOVÁ 05 MAR 2003 CZE 2:08.35
5. Natálie MILLEROVÁ 05 JUL 2004 CZE 2:08.52
6. Kateřina ŠMILAUEROVÁ 22 APR 2001 CZE 2:08.75
7. Jana MATĚJKOVÁ 29 NOV 1999 CZE 2:08.79
8. Sophia ZÁPOTOČNÁ 23 DEC 2000 SVK 2:10.18
9. Jagoda BOCHENEK 27 MAY 2006 POL 2:11.33
10. Eliška KOLETOVÁ 2006 CZE 2:12.04
11. Alicja WÓJCIK 23 JUN 2003 POL 2:12.56
12. Hana BOROVÁ 16 MAY 2004 CZE 2:16.83

National Events – F

Women’s 1500m

Final

PLACE NAME BIRTH DATE NAT. MARK
1. Anna ŠIMKOVÁ 05 SEP 1998 CZE 4:22.76
2. Iveta RAŠKOVÁ 06 AUG 1998 CZE 4:23.03
3. Anna MÁLKOVÁ 17 APR 2001 CZE 4:24.93
4. Bára STÝBLOVÁ 1999 CZE 4:26.02
5. Karin SURANOVÁ 11 DEC 2000 SVK 4:26.35
6. Natálie HLUŠÍ 09 DEC 2002 CZE 4:27.27
7. Barbora LAMPOVÁ 19 DEC 1995 CZE 4:27.62
8. Anna SURÁKOVÁ 05 OCT 2000 CZE 4:28.22
9. Julia-Anna Lily BELL 22 APR 2001 CZE 4:32.08
10. Anita ŽÁKOVÁ 16 AUG 2000 CZE 4:32.90
11. Vladimíra HOLEČKOVÁ 03 OCT 1996 CZE 4:38.27
12. Lucia ŠIŠOLÁKOVÁ 14 DEC 2002 SVK 4:39.77
13. Sylvie ŠTIGLEROVÁ 31 MAR 1999 CZE 4:41.32
Barbora ZOUBKOVÁ 02 JUN 1993 CZE DNF
Veronika SIEBELTOVÁ 15 OCT 1996 CZE DNF
Iva GIESELOVÁ 20 MAR 2004 CZE DNF

National Events – F

Women’s Shot Put

Final

PLACE NAME BIRTH DATE NAT. MARK
1. Katrin BRZYSZKOWSKÁ 06 FEB 2003 CZE 15.14
2. Martina MAZUROVÁ 18 MAR 2005 CZE 14.86
3. Blanka TOMÁŠKOVÁ 21 APR 2000 CZE 14.46
4. Veronika BÁRTOVÁ 28 OCT 1998 CZE 13.13

U20 Events – F

Men’s 110mH (0.99)

Final, Wind: -0.5

PLACE NAME BIRTH DATE NAT. MARK
1. Šimon WEISER 13 AUG 2003 CZE 13.67
2. Jonáš KOLOMAZNIK 24 FEB 2003 CZE 13.97
3. Štěpán ŠTEFKO 20 MAR 2004 CZE 14.14
4. Tomáš DVOŘÁK 30 APR 2004 CZE 14.25
5. Lukáš ŠEVČÍK 16 OCT 2003 SVK 14.49
6. Dominik LABUDA 25 FEB 2003 SVK 14.65
7. David CZEPIEC 27 JUN 2003 CZE 15.43
Jan BARTOŇ 06 NOV 2003 CZE DNF
Like this article? Subscribe to our newsletter or follow us on social media

The latest running news, sent to your inbox weekly or when urgent news breaks.

You have been subscribed.