2021 Zatopec Classic Results

by LetsRun.com
January 26, 2021

The 2021 Zatopek Classic which annually serves as the Australian 10,000 champs was held today (normally it’s in December, so there might be two in 2021). Results for all events except fort he pole vault below. To see pole vault results as well as a video of all the races, go here (the races appear below each individual result).

Talk about the meet: Zatopek 10000 tonight

Article continues below player

WOMEN –
400h
Result: Heat #1
1 9022 Sara Klein (NSW) 57.03
2 9072 Genevieve Cowie (NSW) 58.53
3 9111 Marli Wilkinson (VIC) 59.62
4 9162 Ashleigh Palmer (VIC) 61.52
5 9143 Stephanie Larkin (VIC) 61.53
6 9080 Monica Clarke (VIC) 62.73
7 9147 Nicole Reynolds (VIC) 63.63
8 9017 Paige Elvey (VIC) 64.00

800m:
1. Catriona Bisset (VIC), 2:02.75 WL
2. Brittany Kaan (ACT), 2:04.13
3. Gigi Maccagnini (VIC), 2:06.64
4. Jemima Russell (VIC), 2:07.66
5. Matilda Ryan (NSW), 2:07.68
6. Nicola Hogg (NSW), 2:08.87
7. Connor Gist (VIC), 2:15.83
Ellie Sanford (VIC), DNF

1500m:
1. Linden Hall (VIC), 4:04.33 WL
2. Jenny Blundell (NSW), 4:07.71
3. Keely Small (2001/ACT), 4:07.89 PB
4. Madeleine Murray (VIC), 4:18.36
5. Sarah Eckel (SA), 4:19.16
6. Stella Radford (VIC), 4:21.01 PB
7. Caitlin Adams (SA), 4:21.40
8. Shanie Landen (VIC), 4:27.39
9. Bernadette Williams (VIC), 4:27.63
Catriona Bisset (VIC) DNF (pace)

3000m:
1. Abbey Caldwell (VIC), 9:22.35 PB
2. Sarah Schiffmann (NSW), 9:35.27
3. Lucinda Rourke (VIC), 9:38.67 PB
4. Megan Dickson (VIC), 9:39.61 PB
5. Juliet Mcburney (VIC), 9:50.88
6. Georgie Purcell (NSW), 9:55.67 PB
7. Rebecca Waters (VIC), 10:03.61 PB
8. Abigail Thomas (VIC), 10:08.07 PB
9. Fieke Van Der Kamp (VIC), 10:19.38
10. Monique Goldsworthy (VIC), 10:20.79

10,000m National Championship:
1. Rose Davies (NSW), 31:39.97 PB/WL
2. Isobel Batt-Doyle (SA), 31:43.26 PB
3. Andrea Seccafien (CAN), 31:45.95 PB
4. Genevieve Gregson (QLD), 32:06.32 PB
5. Lauren Ryan (VIC), 32:16.11 PB
6. Sinead Diver (40+/VIC), 32:36.15
7. Ellie Pashley (VIC), 32:51.42
8. Leanne Pompeani (ACT), 32:54.78 PB
9. Tara Palm (SA), 32:56.39 PB
10. Olga Firsova (QLD), 34:07.27 PB
11. Sarah Klein (VIC), 34:21.35 PB
12. Aleesha Robertson (SA), 34:22.79 PB
13. Karinna Fyfe (VIC), 34:41.38 PB
14. Gemma Maini (VIC), 35:22.18
15. Annabel White (NSW), 35:33.90 PB
Natalie Rule (VIC), DNF
Sarah Billings (VIC), DNF

Long Jump
1 9094 Mia Scerri
5.70m(0.9); 5.85m(0.9); 5.61m(+0.0); 5.86m(1.1); 5.55m(0.5); 5.75m(+0.0);
(VIC) 5.86m (1.1)
2 9031 Chloe Grenade
5.72m(1.9); Foul(+0.0); 5.76m(0.7); 5.75m(+0.0); 5.69m(0.7); 5.72m(+0.0);
(VIC) 5.76m (0.7)
3 9008 Audrey Kyriacou
5.75m(0.2); Foul(0.1); 5.44m(0.5); Foul(2.3); Foul(0.5); 5.68m(0.5);
(VIC) 5.75m (0.2)
4 9097 Mietta Russell
Foul(1.5); 5.31m(0.4); 5.29m(0.3); Foul(0.3); 5.56m(0.8); Foul(1.1);
(VIC) 5.56m (0.8)
5 9011 Melissa Foster
5.45m(1.3); 4.97m(0.4); Foul(0.5); 4.80m(+0.0); 5.28m(0.9); 5.46m(+0.0);
(VIC) 5.46m (+0.0)
6 9133 Bridget Neideck
5.42m(2.4); 5.25m(+0.0); 5.27m(1.0); Foul(+0.0); Foul(+0.0); 5.45m(1.2);
(VIC) 5.45m (1.2)

MEN –
400H
1  Conor Fry (VIC) 51.32
2 Fraser Symons (QLD) 51.36
3 Michael Tsotsos (VIC) 53.03
4 Cooper Schmidt (QLD) 53.31
5 Toby Plant (VIC) 55.13
– Dilina De Silva

800m:
1. Jeff Riseley (VIC), 1:48.11
2. Lachlan Raper (NSW), 1:49.07 PB
3. Jack Lunn (VIC), 1:49.08
4. Stephen Knuckey (QLD), 1:51.66
5. Jake Stevens (VIC), 1:52.86
6. Harrison May (SA), 1:53.82
7. Darcy Powne (VIC), 1:55.80
Felix Lonergan (VIC), DNF

1500m:
1. Jordy Williamsz (VIC), 3:39.59
2. Ryan Gregson (QLD), 3:39.85
3. Callum Davies (QLD), 3:40.91 PB
4. Peter Bol (VIC), 3:42.05 PB
5. Matthew Clarke (SA), 3:42.64 PB
6. Jaryd Clifford (T12/VIC), 3:42.97 PB (WB T12)
7. Isaac Heyne (SA), 3:43.88 PB
8. Zak Patterson (VIC), 3:45.02
9. Adam Pyke (NSW), 3:45.62
10. Luke Shaw (WA), 3:47.82 PB
11. Brad Mathas (NZL), 3:48.67
12. Lachlan Herd (VIC), 3:49.46
13. Will Morris (QLD), 3:55.92
Jason Clayton (VIC), DNF

3000m:
1. Adam Spencer (VIC), 8:18.30
2. Drew Fryer (NSW), 8:21.27
3. Samuel Clifford (2002/TAS), 8:22.54
4. Matthew Hussey (VIC), 8:23.32
5. Adam Goddard (SA), 8:28.25 PB
6. Douglas Buckeridge (2003/VIC), 8:28.29
7. Archie Noakes (VIC), 8:30.37 PB
8. William Collins (VIC), 8:32.10
9. William Garbelotto (VIC), 8:32.42 PB
10. Nicholas Fidler (VIC), 8:33.13 PB
11. Daniel Kelly (NSW), 8:40.51
12. Aidan Roberts (VIC), 8:45.71

10,000m National Championship:
1. Brett Robinson (VIC), 28:00.25 WL
2. Jack Rayner (VIC), 28:13.42
3. David Mcneill (VIC), 28:16.86
4. Ed Goddard (NSW), 28:23.94 PB
5. Andrew Buchanan (VIC), 28:35.11
6. Thomas Do Canto (NSW), 28:35.69 PB
7. Riley Cocks (SA), 28:45.50 PB
8. Kieren Tall (NSW), 29:03.69
9. Tim Vincent (QLD), 29:06.12 PB
10. Adrian Potter (SA), 29:15.13
11. Andre Waring (VIC), 29:23.67 PB
12. Jacob Cocks (SA), 29:46.46
13. Ben Kelly (VIC), 29:47.57
14. Louis Mcafee (QLD), 30:03.24
15. Thomas Thorpe (VIC), 30:12.61 PB
16. Liam Boudin (QLD), 30:13.34
17. Joshua Maisey (NZL), 30:20.52
18. Kieren Perkins (QLD), 30:50.96
19. Nicholas Earl (TAS), 31:14.61
Ben Buckingham (VIC), DNF
Jack Holden (VIC), DNF
Sam McEntee (VIC), DNF

Men’s Long Jump
1 9101 Darcy Roper
7.67m(0.8); 7.96m(1.0); 7.73m(0.2); Foul(0.5); Pass; Pass;
(VIC) 7.96m (1.0)
2 9127 Christopher Mitrevski
7.19m(0.9); Foul(1.0); Foul(1.3); Pass; 7.38m(0.1); 7.72m(0.1);
(VIC) 7.72m (0.1)
3 9081 Amiru Chandrasena
6.84m(0.7); 7.08m(0.6); 7.08m(0.8); 7.12m(0.3); 7.13m(0.6); Foul(0.2);
(VIC) 7.13m (0.6)
4 9049 Charlie Froomes
6.62m(+0.0); 6.74m(1.2); 6.87m(0.2); Foul(0.9); 6.82m(2.6); 6.82m(+0.0);
(VIC) 6.87m (0.2)
5 9109 Harrison Williams
6.74m(2.4); 6.77m(1.2); 6.81m(0.6); Foul(0.3); Pass; Pass;
(VIC) 6.81m (0.6)
– 9088 Henry Smith (VIC) DNS

success