2016 Kenyan Junior Championships Results

  • submit to reddit

Courtesy Kip Evans
June 23, 2016

Kenya World Junior Trials Championship – 21-22 June 2016 - FINAL RESULTS

MEN - 800M - FINAL - 22 JUNE
1. Kipyegon BETT (KEN) 1998 1:44.4h
2. Willy TARBEI (KEN) 1998  1:45.2h
3. Wycliffe KINYAMAL (KEN) 1997 1:46.8h
4. Peter KIPTUM (KEN) 1998 1:47.5h
5. Gideon KIPKOECH (KEN) 1999 1:47.8h
6. Solomon LEKUTA (KEN) 1999 1:48.3h

MEN - 1500M
1. Kumari TAKI (KEN) 1999 3:38.8h
2. Edwin KIPTOO (KEN) 1998 3:39.0h
3. Anthony KIPTOO (KEN) 1997 3:39.5h
4. Aron KIRUI (KEN) 1998 3:41.5h
5. Kelvin KIPKOSGEI (KEN) 1998 3:41.8h
6. Justus KIPLANGAT (KEN) 1999 3:42.3h
7. Dominic LANGAT (KEN) 1998 3:43.0h
8. Lawi KOSGEI (KEN) 1998 3:43.5h

MEN - 5000M
1. Wesley LADEMA (KEN) 1999 13:34.2h
2. Moses KOECH (KEN) 1997 13:38.4h
3. Nicholas KIMELI (KEN) 2000 13:44.4h
4. Robert MWEI (KEN) 1998 13:45.0h
5. Moses KIBET (KEN) 1997 13:47.0h
6. Richard KIMUNYAN (KEN) 1998 13:51.3h
7. Andrew LOROT (KEN) 1997 14:00.2h
8. Dennis RUTTO (KEN) 1997 14:02.3h

MEN - 10 000M
1. Rodgers CHUMO (KEN) 1998 28:26.76
2. Ronald KIPROTICH (KEN) 1998 28:28.11
3. Mathew KIMELI (KEN) 1998 28:30.76
4. Patrick KIPLAGAT (KEN) 1999 28:42.40
5. Shadrack KIMUTAI (KEN) 1999 28:43.28
6. Davis KIPLANGAT (KEN) 1998 28:44.88
7. Andrew LOROT (KEN) 1997 28:45.14
8. Richard KIMUNYAN (KEN) 1998 28:47.27
9. Timothy KIPKORIR (KEN) 1997 28:49.32
10. Peter KIPROTICH (KEN) 1998 29:02.11

MEN - 3000M SC
1. Vincent KIPYEGON (KEN) 1998 8:22.7h
2. Amos KIRUI (KEN) 1998 8:27.4
3. Philemon RUTO (KEN) 2001 8:35.5h
4. James PUNUKA (KEN) 1997 8:36.9h
5. Daniel KIPCHUMBA (KEN) 1997 8:37.9h
6. Nixon KIPLANGAT (KEN) 1998 8:45.6h
7. Geoffrey ROTICH 1998 8:51.3h
8. Kevin SAWE (KEN) 1998 8:52.6h

WOMEN – 800M
1. Betty Sigei CHEPKEMOI (KEN) 1998 2:04.8h
2. Josphine CHELANGAT (KEN) 1998 2:05.0h
3. Lilian ODIRA (KEN) 1999 2:07.8h
4. Viola CHEPNGENO (KEN) 1998 2:09.0h
5. Agnes MULEE (KEN) 1998 2:10.0h
6. Ivine CHEPKEMOI (KEN) 1997 2:10.6h
7. Vivian CHEPKEMEI (KEN) 1997 2:11.4h
8. Caren JEBET (KEN) 1997 2:22.8h

WOMEN – 1500M
1. Winfred MBITHE (KEN) 1997 4:18.25
2. Joyline CHEROTICH (KEN) 1998 4:19.49
3. Mirriam CHEROP (KEN) 1999 4:21.21
4. Gloria KITE (KEN) 1998 4:25.06
5. Mercy GITAHI (KEN) 2000 4:25.12
6. Esther MUTHONI (KEN) 1998 4:27.40
7. Janet CHEPNGETICH (KEN) 1998 4:27.98
8. Ivine CHEPKEMOI (KEN) 1997 4:28.68
9. Sharon CHEPKORIR (KEN) 1998 4:30.01
10. Faith JEPCHUMBA (KEN) 2000 4:36.05

WOMEN – 3000M
1. Sandrafelis CHEBET (KEN) 1998 9:02.0h
2. Sheila CHELANGAT (KEN) 1998 9:11.6h
3. Betty CHEPKEMOI (KEN) 1998 9:23.1h
4. Lilian KASAIT (KEN) 1997 9:28.4h
5. Mirriam CHEROP (KEN) 1999 9:32.1h
6. Cynthia CHEPNGENO (KEN) 2000 9:40.6h
7. Viola CHEMUTAI (KEN) 2000 9:42.3h
8. Mary NYARUAI (KEN) 1998 9:43.7h

WOMEN – 5000M
1. Emmaculate CHEPKIRUI (KEN) 2000 15:42.4h
2. Catherine SYOKAU (KEN) 1998 15:44.0h
3. Evaline CHELANGAT (KEN) 1998 15:44.2h
4. Roselida CHEPKETER (KEN) 1998 15:49.1h
5. Ann NYAGOTHIE (KEN) 2000 16:26.3h
6. Emily Chebet KIPCHUMBA (KEN) 1998 16:33.4h 
7. Agnes NGETICH (KEN) 2000 16:53.7h
8. Dolphine OMARE (KEN) 1997 16:56.1h

MEN - 3000M SC
1. Cellphine CHESPOL (KEN) 1999 9:46.0h
2. Betty CHEPKEMOI (KEN) 1998 10:03.2h
3. Emily Chebet KIPCHUMBA (KEN) 1998 10:10.6h
4. Caren CHEPKEMOI (KEN) 1998 10:19.1h
5. Naomi CHEPKEMOI (KEN) 1999 10:35.0h
6. Abigael CHELANGAT (KEN) 1998 10:40.4h
7. Bendatta MBITHE (KEN) 2000 10:50.5h
8. Florence CHEPKOECH (KEN) 1999 11:01.2h

Advertisement