rojo wrote:
It was a good night for the BTC in the 1500s as Olympic champion Matthew Centrowitz got a dominant win the men's 1500 and Elise Cranny ran a big pb of 4:06.03 to win the women's 1500, picking up the IAAF standard in the process (previous pb of 4:08.99).
In the women's 5000, the Nike Oregon Project's Shannon Rowbury used a 68.66 final lap to get the 15:22 IAAF standard with a 15:19.14. Stephanie Garcia just missed the standard. Needing a 70.08 on the final lap, she only managed a 75.33 ad ran 15:27.25.
Men's 800
1 1:45.03 Jesus Tonatiu Lopez Alvarez Unattached
2 1:48.33 Jorge Montes Unattached
3 1:48.68 Ryan Manahan Hoka One One/NJNY TC
4 1:50.30 Vincent Ciattei Nike Oregon Track Club Elite
5 1:50.98 Blake Haney Unattached
6 1:51.05 Eliud Rutto Army/WCAP
7 1:51.35 Brendon Fish Peninsula Distance Club
8 1:52.97 Patrick Rollo Unattached
9 1:56.01 Luke George Speed Unlimited
10 1:56.40 Malik Mahmud Jacuzzi Boys Athletic Club
11 1:58.67 Alex Ishac Unattached
-- SCRMatthew Centrowitz Nike Bowerman Track Club
Women's 800
1 2:00.31 Lindsey Butterworth New Balance Canada
2. 2:01.26 Chunyu Wang CAA
3 2:01.62 Samantha Murphy The Mission AC
4 2:03.21 Jessica Smith Unattached
5 2:03.51 Shea Collinsworth Nike
6 2:03.72 Luisa Mariela Real Crespo Mexico
7 2:03.78 Jessica Hull Nike Oregon Project
8 2:04.44 Kaela Edwards adidas
9 2:05.07 Guiping Zhang CAA
10 2:05.46 Sadi Henderson Oiselle
11 2:05.59 Jenna Hinkle Hoka Aggie Running Club
12 2:06.09 Brooke Feldmeier adidas
13 2:06.12 Jordan Anderson Unattached
14 2:06.47 Min Geng CAA
15 2:06.81 Julia Stepanova Unattached
16 2:07.07 Xiaoqian Zheng CAA
17 2:07.97 Tsolis Tori Peninsula Distance Club
18 2:08.33 Gabby Crank Unattached
19 2:08.54 3 Sara Van Dyke Cal Coast Track Club
20 2:08.88 Kristen Niedrach Bowerman Track Club
21 2:08.90 Mikayla Tinkham Golden Ears Athletics
22 2:09.55 Carmen Mejia Peninsula Distance Club
23 2:09.82 Nicole Bauer Calgary International T.C.
24 2:09.99 Courtney Moore Hoka Aggie Running Club
25 2:10.30 Kate JendrezakSeattle Speed
Men's 1500
1 3:39.08 Matthew Centrowitz Nike Bowerman Track Club (last 2 laps of 60.35 and 54.73)
2 3:39.58 Nanami Arai Honda
3 3:40.20 Daniel Herrera Mexico/HPW
4 3:40.98 Paul Ryan Washington State
5 3:41.19 Tim Gorman Mammoth Track Club
6 3:41.23 Kyle Merber Hoka One One/NJNY TC
7 3:41.70 Mac Fleet Nike
8 3:41.93 Joshua Thompson Bowerman Track Club
9 3:42.42 Zachary Long Tennessee
10 3:42.78 Kasey Knevelbaard Unattached
11 3:43.57 Grant Fisher Bowerman Track Club
12 3:43.85 Christopher Olley Tonbridge Athletics Club (Winner of heat #2)
13 3:43.89 Daniel Winn Brooklyn Track Club
14 3:44.23 Hyuga Endo Sumumoto Electric
15 3:44.45 Brandon Pollard Gonzaga
16 3:45.33 Jos Esparza Gondi Mx Team
17 3:45.54 Eric Lutz University of Calgary Athletic
18 3:45.65 Matthew Palmer Jacuzzi Boys Athletic Club
19 3:47.28 Daniel Castle CSTC Elite
20 3:48.26 Dey Dey American Distance Project
21 3:48.99 Louis-Carlos Vargas Athlétisme Rive-Sud
22 3:49.02 Royden Radowits Green and Gold Track and Field
23 3:51.32 Tanner Geary Vancouver Thunderbirds
24 3:51.69 Thomas Broatch Vancouver Thunderbirds
25 3:55.40 Steven Grolle Peninsula Distance Club
Women's 1500
1 Elise Cranny Bowerman Track Club 4:06.03 IAAF (4:06.50) (last 2 laps of 64.86 and 64.48)
2 Laura Galvan Athletics Mexico 4:11.17
3 Raquel Lambdin The Mission AC 4:11.31
4 Eleanor Fulton Unattached 4:11.43
5 Shuangshuang Xu CAA 4:12.50
6 Alma Cortes Unattached 4:12.64
7 Marisa Howard RUJA 4:12.77
8 Alexandra Lucki Toronto West Athletics 4:13.39
9 Natalia Hawthorn Vancouver Thunderbirds 4:13.65
10 Aurelie Dube-Lavoie Universite Laval 4:17.97
11 Ayla Granados PDC rabbit 4:24.70
12 Ashley Stinson Nomad DP 4:25.90
13 Theresa Hailey Oiselle 4:30.34
14 Tasia Potasinski Peninsula Distance Club 4:31.92
15 Sasha Whittle Unattached 4:43.98
--Marta Freitas Brooks Beast DNF
--Jenna Hinkle Hoka Aggie Running Club DNS
--Taryn Rawlings Portland DNS
--Tsolis Tori Peninsula Distance Club DNS
--Rebecca Mehra Oiselle DNS
Men's Steeple
1 9:03.23 Adam Visokay Reebok Boston TC
2 9:19.94 Evan Verbal Unattached
3 9:49.74 Brad Barton Get Air Sports
Women's Steeple
1 9:58.58 Caroline Austin Seattle Running/Track Smith
2 10:14.63 Briar Brumley Cornell University
3 10:20.15 Naomi Mendoza Zatopek Morelia
-- DNS Julia Webb
Women's 5000
1 15:19.14 Shannon Rowbury Nike Oregon Project
2 15:27.25 Stephanie Garcia New Balance
3 15:33.99 Emily Lipari adidas
4 15:56.81 Brenda Eunice Flores Muoz Nike
5 15:58.35 Leah Rosenfeld Under Armour/Team RunFlagstaff
6 16:39.02 Carrie Mack Oiselle
7 16:43.57 Victoria Kingham CPTC New Balance
8 16:57.60 Ally Ginther Coastal Track Club --
DNF Sandra LopezMx International
-- DNF Elven Kibet Unattached
-- DNS Eleanor Fulton Unattached -- DNS
Rachel Hyland Boston Athletic Association
-- DNS Ayla Granados PDC rabbit
Men's 5000
1 14:04.90 Thomas Fafard Universite Laval
2 14:15.40 Julian Heninger Bowerman Track Club
3 14:16.12 Connor Clark Unattached
4 14:22.56 Thomas Madden SRA Elite
5 14:23.97 Tyler Dozzi Vancouver Thunderbirds
6 14:24.78 Sam Vincent Stride Ahead Tough Track
7 14:26.06 August Pappas Unattached
8 14:37.87 Saby Luna ObesityNot4Me
9 14:38.44 Tony Clement Run Hub Northwest
10 14:39.87 Jesse Joseph Jacuzzi Boys Athletic Club
11 14:40.71 Theo Hunt Mile2Marathon
12 14:51.47 Nicholas Roche Jacuzzi Boys Athletic Club
13 14:53.41 Matthew Hope runlAB
14 14:55.54 Kieran McDonald runlAB
15 15:07.29 Peter Bromka Bowerman Track Club
-- DNF Garrett KenyonUnattached
-- DNS Mizael Carrera Puerto Rico
-- SCR Hyuga Endo Sumumoto Electric
-- SCR Tesfu Tewelde Team HAWI
-- SCR Garrett Heath Brooks Beast
-- SCRGrant Fisher Bowerman Track Club
The 10,000s are still to be run but we're going to sleep. You can find those results at the following link:
https://live.athletictiming.net/meets/3837/events