I thought the kid from Indiana State would win the East and he was left home. Who else is staying home that you thought would qualify?
I thought the kid from Indiana State would win the East and he was left home. Who else is staying home that you thought would qualify?
Ty McCormack
OK. Here's a little analysis of the men's 10k in the West. Except for Kemoy Campbell's DNF which is discussed here -
http://www.letsrun.com/forum/flat_read.php?thread=6525250
- it went VERY much according to form.
7 of the top 8 advanced (Kemoy DNF) and the other qualifiers were Colorado's Pierce Murphy (#11), Oregon's Cheserek and Jenkins (TOTALLY expected). and Wisco's Malachy Schrobilgen (#30 seed but a stud) and BYU's Spencer Gardner (41st seed).
So the only true surprise was Gardner, who has a 14:10 pb for 5k. But it makes sense that the big susprise advancer making it was Gardner who was a state champion in HS in 2007 as he's probably at least 25 years of age.
1 Jason Witt SR BYU 27:54.25 Q
2 Marc Scott SO Tulsa 28:30.33 Q
3 Craig Lutz SR Texas 28:33.48 Q
4 Futsum Zienasellassie JR No. Arizona 28:35.76 Q
5 Matt McElroy SR No. Arizona 28:36.53 Q
6 Nate Jewkes SR Southern Utah 28:43.18 Q
7 Kemoy Campbell SR Arkansas 28:45.84 DNF
8 Scott Fauble SR Portland 28:50.44 Q
9 Garrett Sweatt SO Stanford 28:51.56
10 Tim Rackers JR Tulsa 28:52.57
11 Pierce Murphy JR Colorado 28:52.70 Q
12 Hayden Hawks JR Southern Utah 28:53.12
13 Tyler King JR Washington 28:59.37
14 Kevin Lewis SR Iowa 28:59.62
15 Edward Cheserek SO Oregon 29:04.06 Q
16 Eric Jenkins SR Oregon 29:04.08 Q
17 Jannis Topfer SR Illinois 29:06.82
18 Jose Madera SR San Francisco 29:07.75
19 Mark Pinales SR Texas 29:08.93
20 Travis Neuman FR Oregon 29:09.39
21 Austin Wells SO Texas A&M 29:09.88
22 Matthew Melancon JR Oregon 29:10.38
23 Timo Goehler SR Portland 29:10.72
24 Bryan Guijarro JR UC Santa Barbara 29:11.20
25 Tyler Byrne SR No. Arizona 29:11.44
26 Connor McMillan FR BYU 29:13.87
27 Eduardo Rodriguez SR Texas 29:15.43
28 Ben Larson SR Colorado St. 29:16.74
29 Ryan Dohner SR Texas 29:18.56
30 Malachy Schrobilgen SO Wisconsin 29:19.55 Q
31 Brady Johnson SO Wichita State 29:21.39
32 Dallin Farnsworth FR BYU 29:25.64
33 Abbabiya Simbassa SR Oklahoma 29:28.10
34 Brian Gohlke JR Okla State 29:28.11
35 Conner Peloquin SR BYU 29:31.03
36 Julian Florez SO New Mexico 29:33.71
37 Charles Mathenge JR Steph F. Austin 29:34.18
38 Ammar Moussa JR Colorado 29:34.28
39 James Wilson SR Kansas 29:35.99
40 John Whelan SO Wash State 29:43.41
41 Spencer Gardner SR BYU 29:44.52 Q
42 Brogan Austin SR Drake 29:45.17
43 Lane Werley JR UCLA 29:45.34
44 Eric Graf SO Oklahoma 29:46.74
45 Kyle Eller SO Air Force 29:49.83
46 Jason Lynch JR Utah Valley 29:51.88
47 Ryan Miller SR Texas A&M 29:51.94
48 Alex Dillard SO Portland 29:52.01
Looking at the top seed's in the West women's 10k, nothing shocking but a l ittle more interesting than the men's sdie. 7 of the top 8 entrants advanced with the only non qualifier in the top 8 being San Francisco's Jana Soethout.
Kudos to Hannah Everson of Air Force for qualifying as the #37 seed.
1 Dominique Scott JR Arkansas 32:11.60 Q
2 Emma Bates SR Boise State 32:13.28 Q
3 Alice Wright FR New Mexico 32:56.33 Q
4 Elvin Kibet SR Arizona 32:57.00 Q
5 Katy Moen SR Iowa State 33:09.63 Q
6 Jana Soethout SR San Francisco 33:30.30
7 Molly Grabill JR Oregon 33:33.20 Q
8 Hillary Montgomery SR Texas A&M 33:34.58 Q
9 Megan Siebert SR Texas 33:37.89
10 Jessica Mildes JR Gonzaga 33:40.82
11 Kaitlyn Fischer SO Missouri 33:43.05
12 Kaylee Flanagan SO Washington 33:43.26
13 Maggie Schmaedick SO Oregon 33:46.14
14 Kristina Aubert SR Arizona 33:47.66
15 Holly Page SR Wyoming 33:49.66
16 Annika Gomell SR Saint Louis 33:54.72
17 Diane Robison SR Arkansas 33:55.12 Q
18 Carrie Jube JR BYU 33:56.87
19 Rebekah Winterton SR Utah 33:57.31
20 Cali Roper SO Rice 34:01.75
21 Bronte Golick SR UCLA 34:03.41 Q
22 Waverly Neer SR Oregon 34:03.59 Q
23 CharLee Linton JR Wash State 34:03.69
24 Karis Jochen SO Texas A&M 34:06.03
25 Anna Peer SO Nebraska 34:10.58
26 Kelsey Smith SR UCLA 34:12.82
27 Amber Eichkorn JR South Dakota 34:12.98 Q
28 Abigail Levene SR Colorado 34:15.20
29 Gabi Anzalone SR Wisconsin 34:16.21
30 Kristen Busch JR Bradley 34:17.84
31 Grace Fletcher SR Texas A&M 34:19.99
32 Kelsey Hildreth FR No. Illinois 34:21.42
33 Daniella Moreno SR UC Santa Barbara 34:23.18
34 Annie Kelly FR Colorado 34:23.60
35 Elena Arriaza SO Oklahoma 34:23.93
36 Caitlin Busch JR Bradley 34:30.78
37 Hannah Everson JR Air Force 34:31.48 Q
38 Grace Graham-Zamudio SR Loyola Marymount 34:32.06
39 Heleene Tambet SO New Mexico 34:32.68
40 Grace Meurer SO Wisconsin 34:35.78
41 Camelia Mayfield SR Portland State 34:35.88
42 Sarah Reiter SO E. Washington 34:38.42
43 Mackenzie Caldwell FR Colorado 34:39.01
44 Laura Galvan SR Kansas State 34:43.46
45 Andrea Ostenso FR Northwestern 34:46.88
46 Isabel Liebfreid SR Saint Louis 34:47.49
47 Jamie Shannon FR Wisconsin 34:49.55
48 Rachael Rudel SO Colorado St. 34:54.16
Looking at the East women's 10k, there were a couple of casualities seeded in the top 5 as Cornell's Caroline Kellner and George Mason's Bethany Sachtleben didn't make it.
But if you take a look at it, them not advancing isn't that stunning.
Two of three women not ranked in the top 15 who advanced are simply better runners than Kellner (16:23 5k pb) and Sachleben (16:21 5k pb) based on 5k pbs as one was Butler's Mara Olson (1547 5k pb) and the other Providence's Laura Nagel (1542 5k pb).
The big kudos go to Davidson's Lauren Osment (16:32 5k pb) who advanced as the #28 seed.
1 Chelsea Blaase SO Tennessee 32:28.39 Q
2 Margo Malone JR Syracuse 32:29.89 Q
3 Joanna Thompson SR NC State 33:07.27 Q
4 Caroline Kellner JR Cornell 33:32.07
5 Bethany Sachtleben SR George Mason 33:32.53
6 Molly Seidel JR Notre Dame 33:39.70 Q
7 Katie Gillespie SR West Virginia 33:45.56 Q
8 Sinead Haughey SR Furman 33:53.34 Q
9 Melanie Brender SR Michigan State 33:53.49
10 Amanda Behnke SO Indiana 33:59.60 Q
11 Alexis Wiersma SO Michigan State 34:00.23
12 Emily Stites JR William and Mary 34:03.43 Q
13 Abbey Kelto SR Cen Michigan 34:06.81
14 Megan Curham SO Princeton 34:07.08 Q
15 Maura Linde JR Syracuse 34:12.00
16 Jessie Petersen SR Syracuse 34:18.63
17 Michelle Gaye JR Marist 34:20.07
18 Brooke Tullis JR Toledo 34:21.19
19 Tristin Van Ord SO Appalachian St 34:23.08
20 Dylan Hassett SR William and Mary 34:26.95
21 Mara Olson SR Butler 34:27.01 Q
22 Sakiko Minagawa JR Ohio State 34:27.31
23 Emily Durgin SO Connecticut 34:30.49
24 Laura Nagel SR Providence 34:33.15 Q
25 Letitia Saayman SR Coastal Carolina 34:33.85
26 Gina Sereno SO Michigan 34:34.75
27 Minori Minagawa JR Ohio State 34:34.82
28 Erin Osment SR Davidson 34:36.74 Q
29 Ednah Kurgat FR Liberty 34:38.75
30 Madeline Perez FR Georgetown 34:39.71
31 Claudia Pham SR Dartmouth 34:40.55
32 Kathleen Darling JR Wake Forest 34:42.32
33 Katie Townsend SR Georgia Tech 34:43.47
34 Jessie Rubin SR Duke 34:44.09
35 Shaylyn Tuite JR Syracuse 34:44.12
36 Eden Meyer FR North Florida 34:47.11
37 Melissa Fairey SO Georgia Tech 34:48.56
38 Sarah Rapp SR Virginia Tech 34:48.96
39 Elizabeth Hutchins SR Sacred Heart 34:51.29
40 Courtney Smith FR Harvard 34:53.67
41 Lauren Brasure FR Florida 34:55.05
42 Mary Alex England SO Mississippi 34:56.46
43 Sarah Fakler SO Virginia 34:58.09
44 Kelly Meyer JR Georgia Tech 34:58.38
45 Nicole Lucas SR Indiana State 35:00.00
46 Cassandra Vince SO Toledo 35:00.00
47 Olivia Pratt SO Butler 35:02.59
48 Whitney Thornburg SR Harvard 35:04.25
Hoosier Guy wrote:
Mascari from Indiana state, 8th in XC, not making it in the 10k.
The men's East region was all over the place as the #2, #4, #6, #7 seeds didn't make it.
That being said, the guys that made it seeded is #30 or lower however all had something going for them.
#30 Sam Pons - Princeton - Ran in the 8:50 in HS.
#40 Ernest Kibet - Louisville - All American in XC.
#43 Max Straneva - Syracuse - Just missed all -american in XC.
1 Martin Hehir SR Syracuse 28:27.70 Q
2 John Mascari JR Indiana State 28:38.22
3 Dan Lennon JR Syracuse 28:46.21 Q
4 Reed Kamyszek SR Syracuse 28:49.53
5 Matt McClintock JR Purdue 28:54.77 Q
6 Evan Esselink SR Indiana 28:55.98
7 Kieran Clements JR Iona 28:57.57
8 Jonathan Green FR Georgetown 29:06.52 Q
9 Zach Herriott SO Virginia 29:08.17
10 Brandon Lord SR Georgia 29:09.46 Q
11 Amos Kosgey JR E. Kentucky 29:10.87
12 Gilbert Kirui FR Iona 29:16.21
13 John Raneri SR North Carolina 29:16.23
14 Tanner Hinkle SO Furman 29:16.77
15 Jake Kildoo SR Notre Dame 29:18.30
16 Tait Rutherford JR Columbia 29:19.17
17 Lawrence Kipkoech FR Campbell 29:20.11 Q
18 Ty McCormack SR Auburn 29:21.39
19 Andrew Kowalsky JR Iona 29:21.49
20 Morsi Rayyan SR Michigan 29:22.15
21 Amon Terer JR Campbell 29:22.59
22 Damian Roszko SR Miss State 29:25.35
23 Ryan Mahalsky SR Lehigh 29:27.35 Q
24 Alex Wilson SR Michigan State 29:27.69
25 Brian Masterson JR Dartmouth 29:28.54
26 Glen Burkhardt JR Penn State 29:31.42 Q
27 Mark Beams SR Michigan 29:32.44
28 Jimmy Clark JR Florida 29:33.40
29 Philo Germano FR Syracuse 29:35.75
30 Sam Pons SR Princeton 29:35.78 Q
31 Warren Witchell SR E. Michigan 29:36.19
32 Eddie Garcia JR Florida 29:36.26
33 Ben Carruthers SR Michigan State 29:36.90
34 Luke Baker SR Georgia 29:36.95
35 Joseph Stewart JR Miami (Ohio) 29:38.30
36 Kevyn Hoyos JR Syracuse 29:38.69
37 Matt McDonald SR Princeton 29:38.76
38 Chase Weaverling FR Virginia 29:39.30
39 Griffin Jaworski SR Auburn 29:39.61
40 Ernest Kibet SO Louisville 29:40.19 Q
41 Paddy Grandinali JR High Point 29:40.93
42 Lucas Stalnaker SO Navy 29:42.60
43 Max Straneva SR Syracuse 29:45.85 Q
44 Ben Eversole SR Columbia 29:47.37
45 Brendan Shearn SO Penn 29:47.99
46 Bryce Stroede FR Oakland 29:48.27
47 Michael Conway SR George Mason 29:48.37
48 Endalow Takele SO W. Kentucky 29:50.54
Mascqri has been hurt, check out his instagram