Results: 2017 USATF Distance Classic Full Results – 2017 Oxy Results

  • submit to reddit

by LetsRun.com
May 18, 2017

Full results for today’s USATF Distance Classic – aka “Oxy” – are below.

Relive the meet here MB: Official 2017 Oxy Live Discussion Thread.

If you want to watch it on demand, you can subscribe to the NBC Gold pass for $69.99. Details here

Women’s results first. Jump to men’s result here.

Women’s 800 (Section by section results here)

Place Athlete AffiliationTime  Sec (pl)   
1 Brenda MARTINEZ New Balance1:58.78  4 (1)   
2 Adelle TRACEY Nike2:00.35  4 (2)   
3 Angela PETTY New Zealand2:00.44  4 (3)   
4 Cecilia BAROWSKI Hoka Njnytc2:00.90  4 (4)   
5 Chanelle PRICE Nike2:02.13  4 (5)   
6 Anneliese RUBIE Puma / Wolfpack TC2:02.18  3 (1)   
7 Georgia GRIFFITH Sydney Running Academy2:02.32 (2:02.313)  3 (2)   
8 Jennifer SIMPSON New Balance2:02.32 (2:02.315)  4 (6)   
9 Kenyetta IYEVBELE Hoka One One2:02.44  2 (1)   
10 Lora STOREY Sydney Running Academy2:02.48  3 (3)   
11 Hannah FIELDS Brooks2:02.65  3 (4)   
12 Hanna HERMANSSON CalCoast Track Club2:02.82  1 (1)   
13 Ce’Aira BROWN Hoka Njnytc2:02.96  3 (5)   
14 Lindsey BUTTERWORTH Coastal Track Club2:03.00  3 (6)   
15 Dominique JACKSON Oiselle / Sra Elite2:03.17  2 (2)   
16 Baylee MIRES Brooks2:03.20  3 (7)   
17 Grace ANNEAR Vic City Elite2:03.36  2 (3)   
18 Elizabeth WHELAN University of Toronto2:03.64  1 (2)   
19 Jenna WESTAWAY Brooks Canada2:03.96  2 (4)   
20 Alisha BROWN Oiselle2:04.10  1 (3)   
21 Selma KAJAN Melbourne Track Club2:04.89  2 (5)   
22 Helen CROFTS Unattached2:04.92  2 (6)   
23 Sarah BILLINGS Sydney Running Academy2:05.05  1 (4)   
24 Megan MALASARTE Atlanta Track Club2:05.22  1 (5)   
25 Kendra CHAMBERS Texas Elite Track Club2:05.25  4 (7)   
26 Samantha MURPHY Unattached2:05.52  2 (7)   
27 Shanie LANDEN Slo middle distance2:05.76  1 (6)   
28 Claudia SAUNDERS Brooks2:06.59  2 (8)   
29 Anna SILVANDER New Balance2:07.18  3 (8)   
30 Jessica SMITH Nike2:07.87  2 (9)   
31 Devan WIEBE Brooks2:08.42  1 (7)   
32 Shannon LEINERT Brooks ID2:14.60  1 (8)   
  Lynsey SHARP Great BritainDNF  4   

Women’s 1500 (Section by section results here)

 

Place Athlete AffiliationTime  Sec (pl)   
1 Sheila REID Nike Oregon Track Club Elite4:07.07  3 (1)   
2 Shannon ROWBURY Nike Oregon Project4:07.17  3 (2)   
3 Violah LAGAT Adidas4:07.66  3 (3)   
4 Sasha GOLLISH Oiselle/Skechers4:07.70  3 (4)   
5 Marta PEN FREITAS Portugal4:08.11  3 (5)   
6 Gabriela STAFFORD Brooks/University of Toronto4:08.41  2 (1)   
7 Sara VAUGHN Brooks4:08.61  2 (2)   
8 Rachel SCHNEIDER Under Armour4:08.95  3 (6)   
9 Emily LIPARI Boston Athletic Association4:08.98  2 (3)   
10 Sara SUTHERLAND Saucony4:09.70  3 (7)   
11 Alexa EFRAIMSON Nike4:10.12  3 (8)   
12 Kim CONLEY New Balance4:11.18  3 (9)   
13 Regan YEE Langley Mustangs4:11.31  2 (4)   
14 Andrea SECCAFIEN University of Toronto4:11.47  3 (10)   
15 Gabriele GRUNEWALD Brooks4:12.29  2 (5)   
16 Eleanor FULTON Skechers Performance / High Pe4:12.43  2 (6)   
17 Mariah KELLY New Balance Canada4:12.71  2 (7)   
18 Laura ROESLER Nike / Texas Elite Track Club4:12.93  2 (8)   
19 Stephanie SCHAPPERT Hoka Njnytc4:12.99  3 (11)   
20 Sarah MACPHERSON Vic City Elite4:13.37  2 (9)   
21 Natalja PILIUSINA Brooks Beasts4:14.09  2 (10)   
22 Lianne FARBER New Balance NorCal4:14.51  2 (11)   
23 Tori TSOLIS Strava TC / rabbit4:14.92  1 (1)   
24 Dana MECKE Brooks/Texas Elite Track Club4:15.70  3 (12)   
25 Kristen FINDLEY Big Bear Track Club4:15.89  1 (2)   
26 Lucia STAFFORD University of Toronto4:16.45  1 (3)   
27 Laurence COTE Caul4:17.69  1 (4)   
28 Tracee VAN DER WYK Unattached4:18.56  1 (5)   
29 Ayla GRANADOS Strava TC / rabbit4:18.64  1 (6)   
30 Kendra POMFRET Vancouver Thunderbirds4:20.42  1 (7)   
31 Hina TAKAHASHI Nike Tokyo Tc4:39.74 

Women’s Steeple (splits here)

Place Athlete AffiliationTime      
1 Mel LAWRENCE Oiselle9:40.20      
2 Marisa HOWARD Oiselle9:40.40      
3 Alexina WILSON Oiselle9:40.90      
4 Rachel JOHNSON Asics9:42.50      
5 Maria BERNARD Saucony Hurricanes9:45.01      
6 Megan ROLLAND Oiselle9:48.46      
7 Erin TESCHUK Asics Furman Elite9:53.83      
8 Jamie CHEEVER Oiselle/Team Usa Minnesota9:59.26      
9 Kira GARRY Unattached10:00.37      
10 Alicia NELSON Boulder Track Club10:01.00      
11 Katie LANDWEHR Unattached10:03.82      
12 Misaki SANGO Unattached10:05.74      
13 Alycia BUTTERWORTH Unattached10:05.83      
14 Lennie WAITE Great Britain10:06.90      
15 Madelin TALBERT Team Run Eugene10:17.57      
16 Erika BARR Sra Elite10:21.04      

Women’s 5000 (splits here)

Place Athlete AffiliationTime      
1 Laura WEIGHTMAN Nike Uk15:08.24      
2 Natosha ROGERS New Balance15:08.29      
3 Jessica O’CONNELL Canada15:16.79      
4 Sarah PAGANO Boston Athletic Association15:18.57      
5 Lauren PAQUETTE Brooks15:19.73      
6 Amanda ECCLESTON Brooks15:26.56      
7 Elaina BALOURIS Unattached15:32.49      
8 Rachel CLIFF Unattached15:35.80      
9 Alycia CRIDEBRING rabbit / Sra Elite15:45.84      
10 Cally MACUMBER Hansons-Brooks Distance Projec15:49.02      
11 Bethany SACHTLEBEN Saucony Hurricanes15:52.44      
12 Samantha SILVA Btc/Nike15:52.92      
13 Brenda FLORES Corre Ac15:56.63      
14 Sandra LOPEZ Mx International15:58.96      
15 Erica DIGBY Vancouver Thunderbirds16:03.97      
16 Emma BATES Boston Athletic Association16:12.74      
17 Natasha LABEAUD Skechers/rabbit16:25.10      
18 Kate SPENCER Sydney Running Academy16:36.28      
19 Maria LARSSON Melbourne Track Club16:40.26      
20 Rosa FLANAGAN New Zealand16:54.58      
  Leah O’CONNOR AdidasDNF      

Men’s Results

Men’s 800 (Splits and heat results here)

Place Athlete AffiliationTime  Sec (pl)   
1 Luke MATHEWS Melbourne Track Club1:46.44  2 (1)   
2 Kyle LANGFORD Nike1:46.77  2 (2)   
3 Andrew OSAGIE Nike Oregon Track Club Elite1:46.93  2 (3)   
4 Izaic YORKS Brooks Beasts1:47.59  1 (1)   
5 Harun ABDA Nike / Nike Otce1:47.64  2 (4)   
6 David TORRENCE Hoka One One1:47.65  2 (5)   
7 James GILREATH Team Green Running1:47.69  1 (2)   
8 Lachlan BARBER Melbourne Track Club1:47.85  1 (3)   
9 Mason COHEN Australia1:48.14  1 (4)   
10 Anthony ROMANIW Speed River Tfc1:48.17  1 (5)   
11 Brannon KIDDER Brooks1:48.22  2 (6)   
12 Michael RIMMER Puma1:48.83  2 (7)   
13 Felix KITUR Santa Monica Track Club1:49.17  1 (6)   
14 Charles JOCK Nike / Nike Otce1:51.72  2 (8)   
15 Bryan MARTINEZ Mx International1:52.76  1 (7)   
  Richard JONES Brooks/AltisDNF  1   
  Chris GIESTING Hoka NjnytcDNS  1   
  Donavan BRAZIER NikeDNS  2   

Men’s 1500

Heat #3

PlLn Athlete AffiliationTime300m700m1100m1500m
15 Matthew CENTROWITZ Nike / Nike Oregon Project3:33.4142.24 [42.24]1:41.09 [58.86]2:39.04 [57.95]3:33.41 [54.38]
210 Mo FARAH Nike / Nike Oregon Project3:34.1942.02 [42.02]1:40.86 [58.84]2:38.82 [57.97]3:34.19 [55.38]
33 Christopher O’HARE Boston Athletic Association3:34.3542.42 [42.42]1:41.27 [58.86]2:39.14 [57.87]3:34.35 [55.21]
47 Andrew WHEATING Nike3:37.7544.00 [44.00]1:42.61 [58.61]2:41.71 [59.11]3:37.75 [56.04]
54 Hassan MEAD Nike / Nike Otce3:37.9542.59 [42.59]1:41.47 [58.88]2:39.41 [57.95]3:37.95 [58.54]
612 Chad NOELLE Asics Furman Elite3:39.2943.70 [43.70]1:42.42 [58.73]2:41.90 [59.48]3:39.29 [57.40]
76 Daniel WINN Boston Athletic Association3:39.3243.49 [43.49]1:42.14 [58.65]2:41.67 [59.54]3:39.32 [57.65]
81 Travis BURKSTRAND Brooks ID3:41.4043.26 [43.26]1:42.89 [59.64]2:43.10 [1:00.22]3:41.40 [58.30]
92 Will CROCKER District Track Club3:41.4443.88 [43.88]1:43.22 [59.35]2:43.33 [1:00.11]3:41.44 [58.11]
1011 Eoin EVERARD Ireland3:41.5744.33 [44.33]1:43.62 [59.30]2:42.78 [59.16]3:41.57 [58.80]
119 Daniel CASTLE Unattached3:44.5144.10 [44.10]1:43.46 [59.36]2:43.38 [59.92]3:44.51 [1:01.14]
128 Sam PENZENSTADLER District Track Club3:46.6643.02 [43.02]1:43.10 [1:00.08]2:43.30 [1:00.21]3:46.66 [1:03.36]

 

SplitIntermediate LeaderTimeFastest SplitTime
300mMo FARAH42.02Mo FARAH42.02
700mMo FARAH1:40.86Andrew WHEATING58.61
1100mMo FARAH2:38.82Christopher O’HARE57.87
1500mMatthew CENTROWITZ3:33.41Matthew CENTROWITZ54.38
 

Heat #2 

 

PlLn Athlete AffiliationTime300m700m1100m1500m
15 Eric JENKINS Nike Oregon Project3:36.5143.67 [43.67]1:42.11 [58.45]2:40.84 [58.73]3:36.51 [55.68]
24 Cristian SORATOS Adidas3:36.7343.25 [43.25]1:42.29 [59.05]2:40.96 [58.67]3:36.73 [55.78]
31 Riley MASTERS Nike3:37.8643.75 [43.75]1:42.44 [58.70]2:41.37 [58.94]3:37.86 [56.49]
49 Drew HUNTER Adidas3:38.3944.27 [44.27]1:42.65 [58.38]2:41.58 [58.93]3:38.39 [56.81]
58 Mac FLEET Nike3:38.7244.40 [44.40]1:43.18 [58.78]2:42.48 [59.31]3:38.72 [56.25]
67 Patrick CASEY Nike / Nike Otce3:38.8644.03 [44.03]1:42.83 [58.80]2:42.06 [59.24]3:38.86 [56.81]
713 Cory LESLIE Nike3:39.2643.55 [43.55]1:42.62 [59.08]2:41.19 [58.58]3:39.26 [58.07]
83 Tom LANCASHIRE New Balance3:41.1043.21 [43.21]1:42.08 [58.88]2:41.15 [59.07]3:41.10 [59.96]
910 Daniel HERRERA High Performance West3:41.5343.94 [43.94]1:42.72 [58.79]2:41.83 [59.12]3:41.53 [59.70]
102 Leonel MANZANO Hoka One One3:41.6843.42 [43.42]1:42.47 [59.06]2:42.25 [59.78]3:41.68 [59.43]
1112 Adrian PLUMMER Sydney Running Academy3:43.7144.52 [44.52]1:43.71 [59.20]2:43.15 [59.44]3:43.71 [1:00.57]
126 Robert DENAULT Newmarket Huskies3:44.1644.47 [44.47]1:43.50 [59.04]2:42.96 [59.46]3:44.16 [1:01.20]
1311 Edward VINING Sydney Running Academy3:48.8644.14 [44.14]1:43.55 [59.42]2:45.28 [1:01.73]3:48.86 [1:03.59]

 

SplitIntermediate LeaderTimeFastest SplitTime
300mTom LANCASHIRE43.21Tom LANCASHIRE43.21
700mTom LANCASHIRE1:42.08Drew HUNTER58.38
1100mEric JENKINS2:40.84Cory LESLIE58.58
1500mEric JENKINS3:36.51Eric JENKINS55.68

Heat #1:

 

PlLn Athlete AffiliationTime300m700m1100m1500m
17 Daniel ESTRADA Mx International3:39.2644.35 [44.35]1:44.70 [1:00.36]2:43.95 [59.26]3:39.26 [55.31]
23 Paul ROBINSON Melbourne Track Club3:39.2844.45 [44.45]1:44.42 [59.97]2:43.17 [58.76]3:39.28 [56.11]
31 Matthew RAMSDEN Melbourne Track Club3:39.3944.25 [44.25]1:44.21 [59.97]2:42.79 [58.58]3:39.39 [56.60]
44 Scott SNOW Forest Fire TC3:40.7844.03 [44.03]1:43.90 [59.88]2:42.95 [59.05]3:40.78 [57.84]
510 Jose MARTINEZ Mx International3:42.5844.74 [44.74]1:45.42 [1:00.69]2:44.42 [59.00]3:42.58 [58.17]
611 Bashir ABDI SR. Mudane Group3:42.8343.89 [43.89]1:43.61 [59.72]2:43.12 [59.52]3:42.83 [59.71]
75 Reilly SHAW Deakin AC3:43.6944.54 [44.54]1:44.55 [1:00.02]2:43.46 [58.92]3:43.69 [1:00.23]
88 Alexis VERDUGO Mx International3:44.6944.94 [44.94]1:45.30 [1:00.37]2:45.17 [59.87]3:44.69 [59.53]
96 Adam GODWIN Team Green Running3:46.6145.06 [45.06]1:44.79 [59.73]2:44.22 [59.44]3:46.61 [1:02.39]
102 Charles HUNTER Melbourne Track Club3:51.2544.81 [44.81]1:46.21 [1:01.41]2:48.99 [1:02.78]3:51.25 [1:02.27]
DNF9 Andy PHILLIPS Roots Running Project44.14 [44.14]1:45.20 [1:01.07]

 

Men’s Steeple: (Splits here)

 

Place Athlete AffiliationTime      
1 Hillary BOR Unattached8:23.08      
2 Ole HESSELBJERG Sparta8:27.89      
3 Rob MULLETT Atlanta Track Club8:30.06      
4 Mike HARDY Unattached8:32.23      
5 Emil BLOMBERG Hasselby8:32.27      
6 Isaac UPDIKE Team Run Eugene8:32.34      
7 Antoine THIBEAULT Math Sport Zenix8:34.08      
8 Travis MAHONEY Hoka One One8:35.65      
9 Haron LAGAT U.S. Army8:36.46      
10 John GAY British Columbia8:36.55      
11 Jordan MANN Providence8:37.36      
12 David GOODMAN Unattached8:37.43      
13 Bryce MILLER Unattached8:37.80      
14 Micheal JORDAN Unattached8:42.14      
15 Brian SHRADER Saucony8:42.20      
16 Jacob EDWARDS Columbus Running Company8:45.30      
17 Aric VAN HALEN Unattached8:54.04      
18 Aaron NELSON Reebok Zap Fitness8:54.40      
  Tomas COTTER Asics Furman EliteDNF      

Men’s 5000 (splits here)

 

Place Athlete AffiliationTime      
1 Shadrack KIPCHIRCHIR U.S. Army13:23.74      
2 Abbabiya SIMBASSA American distance project13:25.79      
3 Martin HEHIR Hoka One One13:29.94      
4 Reid BUCHANAN Mammoth Track Club13:35.08      
5 Craig LUTZ Hoka One One13:36.03      
6 Futsum ZIENSELLASSIE Hoka One One13:36.08      
7 Kirubel ERASSA Atlanta Track Club13:36.17      
8 Andrew TROUARD The Rebel Alliance.13:36.43      
9 Luc BRUCHET Asics/Canada13:37.62      
10 Joe STILIN Reebok Zap Fitness13:39.89      
11 Takanori ICHIKAWA Hitachi Transport System13:55.45      
12 Mitsunori ASAOKA Hitachi Transport System13:55.72      
13 Toshiyuki YANAGI Hitachi Transport System13:58.30      
14 Josef TESSEMA American distance project14:15.85      
15 Yuki MUTA Hitachi Transport System14:30.70      
  Frezer LEGESSE Under ArmourDNF      
  German FERNANDEZ NikeDNF      

 

 


Like LetsRun.com on Facebook!
Posted in: Race Results, Events