2016 Kenyan National Championships Results

  • submit to reddit

by Letsrun.com; Results courtesy of Kip Evans
May 29, 2016

There were some impressive results at this weekend’s Kenyan National Championships which served as the trials for the African Championships. In the 800s, Nicholas Kiplangat ran [1:43].91 while Emily Jerotich clocked [2:00].30 to beat Winny Chebet by .10. The 1500s saw Vincent Letting run [3:37].03 over Timothy Cheruyiot ([3:37].04) and Judy Kiyeng win in [4:05].45.

Results and Kenyan media recaps below.

*Capital FM: In-Form Alice Aprot Turns Gear To Olympic Trials After Winning Kenyan Champs 10K In [31:40]
*The Standard: Harun Koech Runs Away With Kenyan 400H Title In 48.99 Koech is the brother of world 400H champ Nicholas Bett.
*DailyNation: Fast Sprinters Lead 59-Strong Team For African Games

MEN 100M - FINAL - 28 MAY - Wind: +1.2
1. Mike MOKAMBA (KEN) 1994 10.35 
2. Mark OTIENO (KEN) 10.39
3. Brian GATHURA (KEN) 10.46	

MEN 200M - FINAL - 28 MAY - Wind: +1.3
1. Mike MOKAMBA (KEN) 1994 20.38 
2. Peter MWAI (KEN) 20.89 
3. Gilbert OTIENO (KEN) 1993 21.16 

MEN 400M - FINAL - 28 MAY
1. Alfas KISHOYAN (KEN) 1994 45.71
2. Raymond KIBET (KEN) 1996 45.74
3. Stanley KIETI (KEN) 1996 45.95
4. Boniface MWERESA (KEN) 1993 46.25
5. Joseph POGHISHIO (KEN) 1990 46.37
6. Jared MOMANYI (KEN) 46.55

MEN 800M ñ FINAL ñ 28 MAY
1. Nicholas KIPLANGAT (KEN) 1992 [1:43].91
2. Jonathan KITILIT (KEN) 1994 [1:44].24
3. Boaz KIPRUGUT (KEN) 1998 [1:44].64
4. Peter KIPLANGAT (KEN) 1993 [1:45].04
5. Timothy SEIN (KEN) 1988 [1:45].48
6. Mathew RONO (KEN) [1:45].88
7. Jeremiah MUTAI (KEN) 1992 [1:46].08
8. Emmanuel KORIR (KEN) [1:46].94

MEN 800M ñ SEMI FINAL 1 ñ 27 MAY
1. Emmanuel KORIR (KEN) [1:47].70
2. Mathew RONO (KEN) [1:47].84
3. Peter KIPTUM (KEN) 1998 [1:48].01
4. Nicholas CHEPKIYENG (KEN) [1:48].38
5. Felix KONCHELLAH (KEN) 1990 [1:48].66
6. Cosmas MALOBA (KEN) [1:50].04
7. David TOO (KEN) [1:50].53
8. Joel KETER (KEN) [1:51].82

MEN 800M ñ SEMI FINAL 2 ñ 27 MAY
1. Nicholas KIPLANGAT (KEN) 1992 [1:46].89
2. Timothy SEIN (KEN) 1988 [1:47].01
3. Peter KIPLANGAT (KEN) 1993 [1:47].34
4. Abraham SAWE (KEN) 1985 [1:47].64
5. Gilbert NGENO (KEN) 1982 [1:48].80
6. Nicholas TALAL (KEN) [1:50].13
7. Solomon LEKUTA (KEN) 1999 [1:51].15
8. Job TENDERESI (KEN) 1996 [1:52].10

MEN 800M ñ SEMI FINAL 3 ñ 27 MAY
1. Jonathan KITILIT (KEN) 1994 [1:46].89
2. Boaz KIPRUGUT (KEN) 1998 [1:47].09
3. Jeremiah MUTAI (KEN) 1992 [1:47].16
4. Moses KIBET (KEN) 1994 [1:47].40
5. Anthony KIPTOO (KEN) 1997 [1:47].61
6. Geoffrey RUTO (KEN) [1:48].50
7. Duncan OLOLOIRUSHA (KEN) 1996 [1:48].89

MEN 800M ñ HEAT 1 ñ 26 MAY
1. Nicholas KIPLANGAT (KEN) 1992 [1:47].71
2. Boaz KIPRUGUT (KEN) 1998 [1:48].08
3. Abraham SAWE (KEN) 1985 [1:49].30
4. Jason MURAGE (KEN) [1:51].29

MEN 800M ñ HEAT 2 ñ 26 MAY
1. Timothy SEIN (KEN) 1988 [1:48].38
2. Jeremiah MUTAI (KEN) 1992 [1:48].55
3. Moses KIBET (KEN) 1994 [1:49].00
4. Job TENDERESI (KEN) 1996 [1:50].53

MEN 800M ñ HEAT 3 ñ 26 MAY
1. Duncan OLOLOIRUSHA (KEN) 1996 [1:47].79
2. Gilbert NGENO (KEN) 1982 [1:48].07
3. Felix KONCHELLAH (KEN) 1990 [1:48].29 
4. Mathew RONO (KEN) [1:48].38

MEN 800M ñ HEAT 4 ñ 26 MAY
1. Jonathan KITILIT (KEN) 1994 [1:49].77
2. Peter KIPTUM (KEN) 1998 [1:49].92
3. Nicholas CHEPKIYENG (KEN) [1:50].06
4. Masito SAITOTI (KEN) [1:52].47

MEN 800M ñ HEAT 5 ñ 26 MAY
1. Anthony KIPTOO (KEN) 1997 [1:50].56
2. Kennedy CHEPSIROR (KEN) 1989 [1:50].60
3. Nicholas TALAL (KEN) [1:50].91
4. David TOO (KEN) [1:50].94

MEN 800M ñ HEAT 6 ñ 26 MAY
1. Joel KETER (KEN) [1:49].49
2. Peter KIPLANGAT (KEN) 1993 [1:49].63
3. Geoffrey RUTO (KEN) [1:49].66
4. Solomon LEKUTA (KEN) 1999 [1:49].81

MEN 1500M ñ FINAL ñ 28 MAY
1. Vincent LETTING (KEN) 1988 [3:37].03
2. Timothy CHERUIYOT (KEN) 1995 [3:37].04
3. Erick KIPTANUI (KEN) 1990 [3:37].73
4. Abednego CHESEBE (KEN) 1982 [3:37].82
5. Cornelius KIPTONUI (KEN) 1992 [3:39].03
6. Kumari TAKI (KEN) 1999 [3:39].15
7. Hosea CHERONYEI (KEN) 1996 [3:40].73
8. Peter NDEGWA (KEN) [3:41].27
9. Dominic LAGAT (KEN) [3:42].69
10. Mark BETT (KEN) [3:43].08

MEN 1500M ñ SEMI FINAL 1 ñ 27 MAY
1. Timothy CHERUIYOT (KEN) 1995 [3:39].64
2. Abednego CHESEBE (KEN) 1982 [3:40].83
3. Mark BETT (KEN) [3:41].11
4. Hosea CHERONYEI (KEN) 1996 [3:41].47 
5. Gerald VINCENT (KEN) [3:47].38
6. Collins KOROS (KEN) [3:47].53
7. Paul ANTHONY (KEN) [3:50].07
8. Elly SANG (KEN) 1992 [3:53].07

MEN 1500M ñ SEMI FINAL 2 ñ 27 MAY
1. Vincent LETTING (KEN) 1988 [3:40].40
2. Peter NDEGWA (KEN)  [3:41].05
3. Kumari TAKI (KEN) 1999 [3:41].47
4. Cornelius KIPTONUI (KEN) 1992 [3:42].68
5. Dominic LAGAT (KEN) [3:43].33
6. Erick KIPTANUI (KEN) 1990 [3:44].75
7. Timothy KIPCHIRCHIR (KEN) 1993 [3:44].82
8. Mutuku MUTILI (KEN) 1992 [3:44].90

MEN 1500M ñ HEAT 1 ñ 26 MAY
1. Timothy CHERUIYOT (KEN) 1995 [3:40].7h
2. Vincent LETTING (KEN) 1988 [3:41].0h
3. Kumari TAKI (KEN) 1999 [3:41].4h
4. Gerald VINCENT (KEN) [3:41].6h
5. Hosea CHERONYEI (KEN) 1996 [3:41].8h
6. Dominic LAGAT (KEN) [3:45].0h

MEN 1500M ñ HEAT 2 ñ 26 MAY
1. Abednego CHESEBE (KEN) 1982 [3:48].9h
2. Peter NDEGWA (KEN) [3:49].2h
3. Cornelius KIPTONUI (KEN) 1992 [3:49].5h
4. Mark BETT (KEN) [3:49].7h
5. Joseph MUMO (KEN) 1994 [3:50].0h
6. Shadrack KIPKEMBOI (KEN) [3:52].7h

MEN 1500M ñ HEAT 3 ñ 26 MAY
1. Timothy KIPCHIRCHIR (KEN) 1993 [3:43].8h
2. Erick KIPTANUI (KEN) 1990 [3:44].2h
3. Elly SANG (KEN) 1992 [3:44].6h
4. James NGUGI (KEN) [3:44].9h
5. Collins KOROS (KEN) [3:45].1h
6. Mutuku MUTILI (KEN) 1992 [3:45].6h

MEN 5000M ñ FINAL ñ 28 MAY
1. Mangata NDIWA (KEN) 1987 [13:34].20
2. Douglas KIPSEREM (KEN) 1990 [13:37].13
3. Peter LANGAT (KEN) 1998 [13:37].34
4. James KIBET (KEN) 1988 [13:38].92
5. Bernard KIPKEMOI (KEN) 1994 [13:41].63
6. Wesley LADEMA (KEN) 1999 [13:45].59
7. Cornelius KOSGEI (KEN) [13:48].60
8. Cyrus RUTTO (KEN) 1992 [13:49].20
9. Franklin NGELEL (KEN) 1992 [13:53].11
10. Elijah KIPCHIRCHIR (KEN) 1989 [13:55].26
11. Mike SANG (KEN) 1995 [13:55].91
12. Eliud MAWNGI (KEN) 1989 [13:57].28

MEN 5000M ñ HEAT 1 ñ 26 MAY
1. Wesley LADEMA (KEN) 1999 [13:32].5h
2. Cyrus RUTTO (KEN) 1992 [13:38].8h
3. Moses KOECH (KEN) 1997 [13:39].2h
4. Mike SANG (KEN) 1995 [13:43].7h
5. Cornelius KOSGEI (KEN) [13:45].5h
6. Remmy NDIWA (KEN) 1988 [13:48].9h
7. Eliud MWANGI (KEN) 1989 [13:52].5h
8. Franklin KILEL (KEN) [14:04].0h
9. Cornelius KANGOGO (KEN) 1993 [14:04].6h
10. Michael BETT (KEN) 1995 [14:13].6h

MEN 5000M ñ HEAT 2 ñ 26 MAY
1. James KIBET (KEN) 1988 [13:46].2h
2. Douglas KIPSEREM (KEN) 1990 [13:46].9h
3. Peter LANGAT (KEN) 1998 [13:47].1h
4. Joseph KITUR (KEN) 1988 [13:47].3h
5. Bernard KIPKEMOI (KEN) 1994 [13:47].7h
6. Bernard MUIA (KEN) 1995 [13:51].6h
7. Davis KIPLANGAT (KEN) 1998 [13:56].7h
8. Fredrick KOECH (KEN) 1991 [14:01].7h
9. Daniel KINYUA (KEN) 1992 [14:01].8h
10. Silvester KIPCHIRCHIR (KEN) [14:09].1h

MEN 5000M ñ HEAT 3 ñ 26 MAY
1. Mangata NDIWA (KEN) 1987 [13:29].2h
2. Elijah KIPCHIRCHIR (KEN) 1989 [13:30].3h
3. Geoffrey RONO (KEN) 1987 [13:31].0h
4. Franklin NGELEL (KEN) 1992 [13:32].3h
5. Josphat MENJO (KEN) 1979 [13:37].9h
6. James NDIWA (KEN) 1997 [14:03].5h
7. Robert SAWOYO (KEN) 1992 [14:09].9h
8. Ronald NGINGI (KEN) [14:19].7h
9. Joshua HOSPHAT (TAN) [14:41].1h
10. Lucas RUGUT (KEN) [14:45].2h


MEN 10 000M ñ FINAL ñ 28 MAY
1. Kenneth KIPKEMOI (KEN) 1984 [27:52].1h
2. Wilfred KIMITEI (KEN) 1985 [27:54].2h
3. Stephen ARITA (KEN) 1988 [27:59].0h
4. Emmanuel KIPSANG (KEN) 1991 [28:05].4h
5. John LANGAT (KEN) 1996 [28:17].4h 
6. Boniface WAMBUA (KEN) [28:18].5h
7. Mathew KIMELI (KEN) 1998 [28:19].4h
8. Peter EMASE (KEN) 1993 [28:25].9h
9. Sammy KIPNGETICH (KEN) [28:37].1h
10. Josphat TANUI (KEN) [28:37].4h

MEN 3000M SC ñ FINAL ñ 28 MAY
1. Abraham KIBIWOTT (KEN) 1996 [8:20].5h
2. Phenus KIPLETING (KEN) [8:21].5h
3. Justus KIPKORIR (KEN) 1996 [8:22].5h
4. Alex KIBET (KEN) 1994 [8:23].4h
5. Hillary KEMBOI (KEN) 1986 [8:29].0h
6. Abel MUTAI (KEN) 1988 [8:35].4h
7. Vincent KIPYEGON (KEN) 1998 [8:35].5h
8. Isaac YEGO (KEN) [8:35].6h 
9. Geoffrey ROTICH (KEN) 1998 [8:36].4h

MEN 3000M SC ñ SEMI FINAL 1 ñ 26 MAY
1. Joash KIPLIMO (KEN) 1991 [8:30].14
2. Abraham KIBIWOTT (KEN) 1996 [8:31].99
3. Abel MUTAI (KEN) 1988 [8:34].43
4. Hillary MAIYO (KEN) 1993 [8:35].29
5. Isaac YEGO (KEN) [8:35].56
6. Vincent KIPYEGON (KEN) 1998 [8:36].06
7. Daniel KIPCHUMBA (KEN) [8:40].98
8. Geoffrey ROTICH (KEN) 1996 [8:46].04
9. Wesley KIRUI (KEN) [8:47].60

MEN 3000M SC ñ SEMI FINAL 2 ñ 26 MAY
1. Lawrence KIPSANG (KEN) 1993 [8:36].37
2. Phenus KIPLETING (KEN) [8:36].38
3. Alex KIBET (KEN) 1994 [8:36].46
4. Kennedy NJIRU (KEN) 1991 [8:36].94
5. Justus KIPKORIR (KEN) 1996 [8:36].96
6. Dennis CHIRCHIR (KEN) [8:40].43
7. Hillary KEMBOI (KEN) 1986 [8:40].90
8. Christopher BETT (KEN) [8:52].74
9. Wilberforce CHEMAIT (KEN) [8:52].78

400M HURDLES - FINAL - 28 MAY
1. Haron KOECH (KEN) 1990 48.99
2. Boniface MUCHERU (KEN) 1992 49.84
3. Kiprono KOSGEI (KEN) 1985 50.07
4. Vincent KOSGEI (KEN) 1985 51.25
5. Julius ROTICH (KEN) 1990 51.38
6. Stephen TENEI (KEN) 53.34
7. William MUTUNGA (KEN) 1993 54.36 
8. Wesley KOECH (KEN) 55.02

WOMEN 100M - FINAL - 28 MAY
1. Eunice KADOGO (KEN) 1994 11.87
2. Mary TANUI (KEN) 12.16
3. Monicah SAFANIA (KEN) 12.34

WOMEN 200M - FINAL - 28 MAY
1. Eunice KADOGO (KEN) 1994 23.76
2. Millicent NDORO (KEN) 1986 23.92
3. Mary TANUI (KEN) 24.61

WOMEN 400M - FINAL - 28 MAY
1. Margaret WAMBUI (KEN) 1995 51.39
2. Maureen THOMAS (KEN) 1997 52.40
3. Hellen SYOMBUA (KEN) 1997 52.54
4. Jacinta SHIKANDA (KEN) 1986 53.05
5. Maureen JELAGAT (KEN) 1985 53.76
6. Sharon MULI (KEN) 1990 54.03
7. Catherine NANDI (KEN) 1986 54.49
8. Veronica MUTUA (KEN) 1992 54.54

WOMEN 800M - FINAL - 28 MAY
1. Emily JEROTICH (KEN) 1986 [2:00].30
2. Winny CHEBET (KEN) 1990 [2:00].40
3. Silvia CHESEBE (KEN) 1989 [2:01].11
4. Eglay NALIANYA (KEN) 1996 [2:02].45
5. Josphine CHELANGAT (KEN) 1998 [2:03].54
6. Betty CHEPKEMOI (KEN) 1998 [2:03].61
7. Agnes MULEE (KEN) 1998 [2:04].88
8. Regina MWANGI (KEN) [2:08].18

WOMEN 800M - SEMI FINAL 1 - 27 MAY
1. Emily JEROTICH (KEN) 1986 [2:04].88
2. Regina MWANGI (KEN) 1990 [2:05].48
3. Jacinta ABESE (KEN) 1997 [2:08].72

WOMEN 800M - SEMI FINAL 2 - 27 MAY
1. Eglay NALIANYA (KEN) 1996 [2:05].4h
2. Winny CHEBET (KEN) 1990 [2:05].7h
3. Betty CHEPKEMOI (KEN) 1998 [2:06].1h

WOMEN 800M - SEMI FINAL 3 - 27 MAY
1. Silvia CHESEBE (KEN) 1989 [2:05].8h
2. Agnes MULEE (KEN) 1998 [2:06].7h
3. Josphine CHELANGAT (KEN) 1998 [2:07].0h

WOMEN 1500M ñ FINAL ñ 28 MAY
1. Judy KIYENG (KEN) 1994 [4:05].45
2. Selah JEPLETING (KEN) 1991 [4:06].28
3. Sandra CHEBET (KEN) 1998 [4:08].36
4. Mary KURIA (KEN) 1987 [4:13].24
5. Beth NJERI (KEN) 1989 [4:16].00
6. Mercy WANJIRU (KEN) [4:24].14
7. Josephine MUSAU (KEN) 1996 [4:25].11
8. Ivine CHEPKEMOI (KEN) 1996 [4:26].19
9. Sheila JEROTICH (KEN) [4:28].44
10. Esther GITAHI (KEN) [4:37].32
11. Loice CHEMNUNG (KEN) 1997 [4:40].01

WOMEN 1500M ñ SEMI FINAL 1 ñ 27 MAY
1. Sandra CHEBET (KEN) 1998 [4:23].4h
2. Judy KIYENG (KEN) 1994 [4:23].6h
3. Mercy WANJIRU (KEN) [4:25].2h
4. Ivine CHEPKEMOI (KEN) 1996 [4:28].0h
5. Sheila JEROTICH (KEN) [4:30].5h
6. Loice CHEMNUNG (KEN) 1997 [4:30].7h
7. Josphine MUSAU (KEN) 1996 [4:31].8h
8. Ednah MORAA (KEN) 1991 [4:32].6h

WOMEN 1500M ñ SEMI FINAL 2 ñ 27 MAY
1. Selah JEPLETING (KEN) 1991 [4:16].2h
2. Beth NJERI (KEN) 1989 [4:16].5h
3. Mary KURIA (KEN) 1987 [4:20].0h
4. Esther GITAHI (KEN) [4:31].5h
5. Nelly CHEBET (KEN) 1992 [4:31].6h
6. Tabitha WAMBUI (KEN) 1983 [4:33].1h
7. Emily CHEBET (KEN) 1986 [4:33].2h
8. Naomi CHELANGAT (KEN) 1996 [4:50].8h

WOMEN 5000M ñ FINAL ñ 28 MAY
1. Sheila CHEPKIRUI (KEN) 1990 [15:30].8h
2. Margaret CHELIMO (KEN) 1993 [15:32].1h
3. Sheila CHELANGAT (KEN) 1998 [15:42].0h
4. Nancy NZISA (KEN) 1995 [15:44].9h
5. Damaris MUTHEE (KEN) 1994 [15:55].0h
6. Janet MASAI (KEN) 1995 [15:57].2h
7. Monica WANJUHI (KEN) [15:58].5h
8. Peninah KANDIE (KEN) 1992 [16:05].7h

WOMEN 10 000M ñ FINAL ñ 27 MAY
1. Alice APROT (KEN) 1994 [31:40].99
2. Jackline CHEPNGENO (KEN) 1993 [31:58].37
3. Joyciline JEPKOSGEI (KEN) 1993 [32:35].82
4. Gladys KOECH (KEN) 1996 [33:24].76
5. Pauline WANGUI (KEN) 1984 [33:30].21
6. Lucy LIAVOGA (KEN) 1989 [33:55].72
7. Agnes CHELAGAT (KEN) [34:09].58
8. Josephine WAMBUI (KEN) 1990 [34:12].08
9. Gladys JELAGAT (KEN) [34:40].70
10. Joan AYABEI (KEN) 1979 [34:46].40

WOMEN 3000M SC ñ FINAL ñ 28 MAY
1. Lydia ROTICH (KEN) 1988 [9:27].1h
2. Norah JERUTO (KEN) 1995 [9:28].5h
3. Agnes JESANG (KEN) 1986 [9:34].4h
4. Gladys KIPKEMOI (KEN) 1986 [9:42].5h
5. Joan CHEPKEMOI (KEN) 1993 [9:52].0h
6. Caroline TUIGONG (KEN) 1990 [9:54].4h
7. Marion KIBOR (KEN) 1995 [9:55].4h
8. Ruth NYANGAU (KEN) 1988 [9:59].5h
9. Elizabeth MUENI (KEN) 1991 [10:01].1h
10. Mercyline ONDIEKI (KEN) 1990 [10:06].3h

WOMEN 3000M SC ñ HEAT 1 ñ 27 MAY
1. Ruth NYANGAU (KEN) 1988 [9:44].5h
2. Agnes JESANG (KEN) 1986 [9:44].9h
3. Rosefline CHEPNGETICH (KEN) 1997 [9:51].4h
4. Joan CHEPKEMOI (KEN) 1993 [9:51].6h
5. Gladys KIPKEMOI (KEN) 1986 [9:52].2h
6. Caroline TUIGONG (KEN) 1990 [10:01].9h

WOMEN 3000M SC ñ HEAT 2 ñ 27 MAY
1. Norah JERUTO (KEN) 1995 [10:02].3h
2. Marion KIBOR (KEN) 1995 [10:07].6h
3. Lydia ROTICH (KEN) 1988 [10:08].2h
4. Elizabeth MUENI (KEN) 1991 [10:11].6h
5. Mercyline ONDIEKI (KEN) 1990 [10:17].3h
6. Fancy CHEROTICH (KEN) 1990 [10:22].3h

WOMEN 400M HURDLES - FINAL - 28 MAY
1. Maureen JELAGAT (KEN) 1985 57.39
2. Jane CHEGE (KEN) 58.70
3. Betty CHELANGAT (KEN) 1990 60.72

Like LetsRun.com on Facebook!