Mid-d and Distance Results for 2015 All-Africa Games
By LetsRun.com
September 22, 2015
Below you will find the results for the 2015 All-Africa Games, which were held last week, as compiled by Race Results Weekly. To subscribe to Race Results Weekly (like we do) for $75 per year, go here.
All-Africa Games (11th)
Brazzaville, CGO; September 13 – 17 (athletics portion)
Summary of Middle & Long Distance Events
NOTE: With valuable assistance from RIEL HAUMAN and MIRKO JALAVA –Ed.
MEN –
800m (16):
1. Nijel Amos, BOT 1:50.45 Gold
2. Taoufik Makhloufi, ALG 1:50.72 Silver
3. Job Kinyor, KEN 1:50.79 Bronze
4. Timothy Kitum, KEN 1:50.93
5. Jackson Kivuva, KEN 1:50.98
6. Alemu Mengistu, ETH 1:52.11
7. Alberto Mamba, MOZ 1:52.15
8. Boitumelo Masilo, BOT 1:52.35
1500m (14):
1. Mekonnen Gebremedhin, ETH 3:45.73 Gold
2. Abdi Waiss Mouhyadin, DJI 3:45.98 Silver
3. Salim Keddar, ALG 3:46.31 Bronze
4. Ronald Kwemoi, KEN 3:47.02
5. Youssouf Hiss Bachir, DJI 3:47.23
6. Abdessalem Ayouni, TUN 3:47.64
7. Aman Kedi, ETH 3:48.01
8. Tesfu Tewelde, ERI 3:48.75
9. Mulugeta Asefa, ETH 3:49.35
10. Dumisani Hlaselo, RSA 3:51.64
11. Alex Ngouari-Mouissi, CGO 3:53.55
12. Ali Udou Hassan, SOM 3:56.78
5000m (17):
1. Getaneh Tamire, ETH 13:21.88 Gold
2. Leul Gebrselassie, ETH 13:22.13 Silver
3. Thomas Longosiwa, KEN 13:22.72 Bronze
4. Abrar Osman, ERI 13:23.79
5. Victor Chumo, KEN 13:24.80
6. Stephen Mokoka, RSA 13:25.03
7. Yasin Haji, ETH 13:26.61
8. Aron Kifle, ERI 13:26.85
9. Thierry Ndikumwenayo, BDI 13:27.38 NJR
10. Teklit Teweldebrhan, ERI 13:55.55
11. Ibrahim Hassan Bouh, DJI 13:57.13
12. Khalid Mohammed Ahmed, SUD 14:09.17
13. Hatusi Mthimchulu, LES 14:10.19 PB
14. David Conj Taban, SSD 14:23.71 PB
15. Ramadan Fawzi Mohammed, DJI 14:26.77
16. Emmanuel Bakatukoka, COD 14:39.70 PB
Youssouf Hiss Bachir, DJI DNF
Clement Kemboi, KEN DNF
Dumisani Hlaselo, RSA DNF
10,000m (14):
1. Tebalu Zawude, ETH 27:27.19 Gold
2. Leonard Barsoton, KEN 27:27.55 Silver
3. Adugna Takele, ETH 27:28.40 Bronze
4. Vincent Yator, KEN 27:40.08
5. Geoffrey Kirui, KEN 28:09.65
6. Berhane Afewerki, ERI 28:17.87
7. Mule Wasihun, ETH 28:23.87 PB
8. Tsegay Tuemay, ERI 28:24.30
9. Félicien Muhitira, RWA 29:00.23
10. Olivier Irabaruta, BDI 29:17.18
11. Eric Sebahire, RWA 30:24.68
12. Hatusi Mthimchulu, LES 31:08.88
13. Osman Charlley, SLE 33:15.21
Rony Ampion, CGO DNF
Kabelo Lesia, LES DNF
3000m S/C (13):
1. Clement Kemboi, KEN 8:20.31 Gold
2. Hillary Kemboi, KEN 8:22.96 Silver
3. Amare Hailemariyam, ETH 8:24.19 Bronze
4. Wegene Sebsibe, ETH 8:26.62
5. Chala Bayu, ETH 8:28.03
6. Yemane Haileslasie, ERI 8:32.05
7. Yousif Abdalla Timbo, SUD 8:33.96 NR
8. Abel Mutai, KEN 8:38.10
9. Hichem Bouchicha, ALG 8:38.92
10. Bilal Tabti, ALG 8:41.48
11. Abdel Moula Hossney, SUD 9:18.09
Half-Marathon (17): – 21.1 km
1. Zersenay Tadese, ERI 1:03:11 Gold
2. Luka Kanda, KEN 1:03:27 Silver
3. Hizkel Tewelde, ERI 1:03:39 Bronze
4. Samson Gebreyohanes, ERI 1:04:14
5. Guye Adola, ETH 1:04:22
6. Azmeraw Mengistu, ETH 1:05:18
7. Fentahun Hunegnaw, ETH 1:05:27
8. James Rungaru, KEN 1:05:49
9. Fabiano Joseph Naasi, TAN 1:05:56
10. Suttoali Khoarahlima, LES 1:06:18
11. Dickson Marwa, TAN 1:06:50
12. Gsepo Mathibelle, LES 1:07:22
WOMEN –
800m (14):
1. Caster Semenya, RSA 2:00.97 Gold
2. Annet Mwanzi, KEN 2:01.54 Silver
3. Chaltu Shume, 1996, ETH 2:01.59 PB Bronze
4. Habitam Alemu, ETH 2:02.29
5. Winny Chebet, KEN 2:02.67
6. Amina Bakhit, SUD 2:02.85 PB
7. Winnie Nanyondo, UGA 2:04.53
8. Abike Egbeniyi, NGR 2:09.36
1500m (17):
1. Dawit Seyaum, 1996, ETH 4:16.69 Gold
2. Besu Sado, 1996, ETH 4:18.86 Silver
3. Beatrice Chepkoech, KEN 4:19.16 Bronze
4. Amina Bakhit, SUD 4:20.32
5. Caroline Chepkemoi, KEN 4:20.87
6. Winfredah Nzisa, 19967, KEN 4:21.24
7. Kokebe Tesfaye, 1997, ETH 4:22.80
8. Caster Semenya, RSA 4:23.00
9. Neide Dias, POR 4:27.30 PB
10. Merhawit Ghide, ERI 4:28.24 PB
11. Tsepang Sello, 1997, LES 4:34.89 PB
12. Bafoundissa Missamou, CGO 4:36.30 PB
13. Mokulube Makatise, LES 4:38.45
14. Elisabet Mabiala Nkengue, CGO 5:00.15 PB
5000m (13):
1. Margaret Chelimo, KEN 15:30.15 Gold
2. Rosemary Wanjiru, KEN 15:30.18 Silver
3. Alice Aprot, KEN 15:31.82 Bronze
4. Gotytom Gebreslase, ETH 15:42.44
5. Genet Yalew, ETH 15:43.77
6. Habetameenesh Tesfaye, ETH 15:52.10
7. Olivia Chitate, ZIM 17:02.97
8. Rahma Mehmammed, ERI 17:07.95
9. Clene Mambeke, CGO 17:35.00
10. Nina Ines Ombanda, CGO 17:58.65
11. Mokulube Makatisi, LES 18:19.89
10,000m (16):
1. Alice Nawowuna, KEN 31:24.18 PB Gold
2. Gladys Chesire, KEN, 31:36.87 PB Silver
3. Gelete Burka, ETH 31:38.33 Bronze
4. Wude Ayalew, ETH 31:39.81
5. Agnes Chebet, KEN 32:55.41 PB
6. Clementine Mukandanga, RWA 33:15.54 PB
7. Claudette Mukasakindi, RWA 33:40.10
Netsanet Gudeta, ETH DNF
3000m S/C (16):
1. Sofia Assefa, ETH 9:51.30 Gold
2. Hiwot Ayalew, ETH 9:51.94 Silver
3. Purity Rionoripo, KEN 9:52.54 PB Bronze
4. Magdalene Masai, KEN 9:56.76
5. Joan Chepkemoi, KEN 10:04.54
6. Etenesh Diro, ETH 10:05.11
7. Amina Betiche, ALG 10:29.22
8. Lucia Segid, 1998, ERI 11:11.02 PB
9. Annah Bungu, ZIM 11:59.79 PB
Half-Marathon (17): 21.1 km.
1. Mamitu Daska, ETH 1:12:42 Gold
2. Worknesh Degefa, ETH 1:12:42 Silver
3. Yebergara Melesse, ETH 1:12:42 Bronze
4. Kokob Tesfagabriel, ERI 1:16:35 PB
5. Anna Amutoko, NAM 1:16:45
6. Janet Rono, KEN 1:17:02
7. Jane Onyangi, KEN 1:18:09
8. Ntebaleng Letsela, LES 1:18:27 PB
9. Lineo Chaka, LES 1:19:12
10. Constance Nyasango, ZIM 1:19:29
Grace Kimanzi, KEN DNF