2014 NCAA Outdoor Track and Field Championships Men’s Start Lists

  • submit to reddit

Courtesy of the NCAA
June 9, 2014

Licensed to RecordTiming.com - Contractor License
                                        HY-TEK's Meet Manager 6/9/2014 05:56 PM
                         NCAA Division I 2014 Outdoor                          
                          Track & Field Championships                          
                University of Oregon  - 6/11/2014 to 6/14/2014                 
                                 Meet Program                                  
 
Event 1  Men 100 Meter Dash
===============================================================================
Wednesday 6/11/2014 - 5:30 PM
 3 Heats. Advance top 2 from each heat plus next best 2 to final
    American:   9.69  9/20/2009   Tyson Gay, Adidas                            
College Best:   9.89  6/10/2011   Ngonidzashe Makusha, Florida State           
   NCAA Meet:   9.89  6/10/2011   Ngonidzashe Makusha, Florida State           
     Name                        Year School                 Seed           
===============================================================================
Heat 1  Prelims
  1  Cejhae Greene                 FR Florida State         10.33 
  2  Reggie Lewis                  JR Clemson               10.25 
  3  Trayvon Bromell               FR Baylor                10.18 
  4  Senoj-Jay Givans              FR Texas                 10.16 
  5  Aaron Brown                   SR USC                   10.12 
  6  Raheem Mostert                JR Purdue                10.15 
  7  Desmond Lawrence              SR N. Carolina A&T       10.22 
  8  Everett Walker                SR Baylor                10.18 
Heat 2  Prelims
  1  Justin Walker                 SR Northwestern St       10.31 
  2  Antwan Wright                 SO Florida               10.27 
  3  Darrell Wesh                  SR Virginia Tech         10.23 
  4  Aaron Ernest                  JR LSU                   10.19 
  5  John Teeters                  SO Okla State            10.11 
  6  Clayton Vaughn                JR UT-Arlington          10.14 
  7  Bryce Robinson                SO Tulsa                 10.18 
  8  Nic Bowens                    JR Utah State            10.21 
Heat 3  Prelims
  1  Prezel Hardy, Jr.             SR Texas A&M             10.29 
  2  Shavez Hart                   JR Texas A&M             10.27 
  3  Johnathan Smith               SR Georgia               10.27 
  4  Chris Royster                 SR South Carolina        10.20 
  5  Dentarius Locke               SR Florida State         10.03 
  6  Ronnie Baker                  SO TCU                   10.14 
  7  BeeJay Lee                    JR USC                   10.16 
  8  Tevin Hester                  SO Clemson               10.28 
 
Event 2  Men 200 Meter Dash
===============================================================================
Thursday 6/12/2014 - 4:00 PM
 3 Heats. Advance top 2 from each heat plus next best 2 to final
    American:  19.32  8/1/1996    Michael Johnson, Nike                        
College Best:  19.69  5/26/2007   Walter Dix, Florida State                    
   NCAA Meet:  19.87  6/3/1988    Lorenzo Daniel - MS  State / John Capel, Flor
     Name                        Year School                 Seed           
===============================================================================
Heat 1  Prelims
  1  Chris Royster                 SR South Carolina        20.88 
  2  Carvin Nkanata                SR Pittsburgh            20.76 
  3  Nethaneel Mitchell-Blake      SO LSU                   20.69 
  4  Aaron Brown                   SR USC                   20.16 
  5  Brendon Rodney                JR LIU Brooklyn          20.58 
  6  Aaron Ernest                  JR LSU                   20.38 
  7  Timothy Faust                 JR Ohio State            20.65 
  8  Teray Smith                   FR Auburn                20.68 
Heat 2  Prelims
  1  Trey Hadnot                   SR Louisiana Tech        20.79 
  2  Devan Spann                   JR Arizona State         20.76 
  3  Clayton Vaughn                JR UT-Arlington          20.66 
  4  Dedric Dukes                  JR Florida               20.23 
  5  Justin Walker                 SR Northwestern St       20.58 
  6  Shavez Hart                   JR Texas A&M             20.43 
  7  Brandon Stryganek             JR Illinois              20.66 
  8  Ronnie Baker                  SO TCU                   20.73 
Heat 3  Prelims
  1  Bryce Robinson                SO Tulsa                 20.78 
  2  Senoj-Jay Givans              FR Texas                 20.67 
  3  Khalil Henderson              FR Auburn                20.63 
  4  Prezel Hardy, Jr.             SR Texas A&M             20.42 
  5  Everett Walker                SR Baylor                20.49 
  6  Arthur Delaney                JR Oregon                20.52 
  7  Raheem Mostert                JR Purdue                20.66 
  8  Cameron Burrell               FR Houston               20.78 
 
Event 3  Men 400 Meter Dash
===============================================================================
Wednesday 6/11/2014 - 5:00 PM
 3 Heats. Advance top 2 from each heat plus next best 2 to final
    American:  43.18  8/26/1999   Michael Johnson, Nike                        
College Best:  44.00  6/6/1992    Quincy Watts, USC                            
   NCAA Meet:  44.00  6/6/1992    Quincy Watts, USC                            
     Name                        Year School                 Seed           
===============================================================================
Heat 1  Prelims
  1  DJ Zahn                       JR Illinois              45.82 
  2  Cass Brown-Stewart            SR Steph F. Austin       45.95 
  3  Zack Bilderback               SO Texas                 45.70 
  4  Deon Lendore                  JR Texas A&M             45.22 
  5  Hugh Graham, Jr               JR Florida               45.29 
  6  Carlyle Roudette              SR Texas A&M             45.66 
  7  Aldrich Bailey, Jr.           SO Texas A&M             45.74 
  8  Je'von Hutchison              SR Hampton               45.71 
Heat 2  Prelims
  1  Errol Nolan                   SR Houston               46.26 
  2  Cody Rush                     SO Nebraska              46.12 
  3  Clinton Collins               SR North Texas           45.85 
  4  Brycen Spratling              SR Pittsburgh            45.09 
  5  Najee Glass                   SO Florida               45.73 
  6  Vernon Norwood                JR LSU                   45.17 
  7  Patrick Feeney                SR Notre Dame            45.60 
  8  Christopher Giesting          JR Notre Dame            45.66 
Heat 3  Prelims
  1  Braxton Klavins               JR SIU-Edwardsville      46.13 
  2  Lamar Bruton                  FR Ohio State            46.02 
  3  James Harris                  SR Florida State         45.75 
  4  Bralon Taplin                 JR Texas A&M             45.18 
  5  Mike Berry                    SR Oregon                45.39 
  6  Michael Cherry                FR Florida State         45.37 
  7  Arman Hall                    SO Florida               45.64 
  8  Emmanuel Tugumisirize         SR Mid. Tenn. St         45.69 
 
Event 4  Men 800 Meter Run
===============================================================================
Wednesday 6/11/2014 - 4:30 PM
 3 Heats. Advance top 2 from each heat plus next best 2 to final
    American:  1:42.60  8/28/1985   Johnny Gray, Santa Monica TC               
College Best:  1:44.3h  6/10/1966   Jim Ryun, Kansas                           
   NCAA Meet:  1:44.70  6/1/1990    Mark Everett, Florida                      
     Name                        Year School                 Seed           
===============================================================================
Heat 1  Prelims
  1  Grant Grosvenor               JR Montana State       1:49.02 
  2  Jesse Jorgensen               JR Wash State          1:49.05 
  3  Ryan Schnulle                 SO Florida             1:48.69 
  4  Edward Kemboi                 JR Iowa State          1:47.40 
  5  Keffri Neal                   JR Kentucky            1:48.64 
  6  Dylan Capwell                 FR Monmouth            1:47.68 
  7  Andres Arroyo                 FR Florida             1:47.90 
  8  Alex Amankwah                 JR Alabama             1:48.14 
Heat 2  Prelims
  1  Boru Guyota                   SR Oregon              1:48.16 
  2  Joe McAsey                    SO Illinois            1:49.02 
  3  Nick Hartle                   SO UCLA                1:48.61 
  4  Chris Low                     JR Long Beach St       1:47.52 
  5  Sean Obinwa                   SR Florida             1:47.63 
  6  Hector Hernandez              SO Texas A&M           1:47.93 
  7  Derrick Daigre                JR Washington          1:48.03 
  8  Harry McFann                  SR Columbia            1:48.15 
Heat 3  Prelims
  1  Tomas Squella                 JR Arkansas            1:49.10 
  2  Otniel Teixeira               SO Florida State       1:49.24 
  3  Luke Lefebure                 JR Stanford            1:49.01 
  4  Brandon McBride               SO Miss State          1:46.80 
  5  Patrick Rono                  JR Arkansas            1:48.98 
  6  Eliud Rutto                   SO Mid. Tenn. St       1:47.19 
  7  Samuel Ellison                SR Villanova           1:47.60 
  8  Henry Tufnell                 JR Brown               1:47.99 
 
Event 5  Men 1500 Meter Run
===============================================================================
Thursday 6/12/2014 - 4:30 PM
 2 Heats.  Advance top 5 from each heat plus next best 2 times
    American:  3:29.30  8/28/2005   Bernard Lagat, Nike                        
College Best:  3:35.30  6/6/1981    Sydney Maree, Villanova                    
   NCAA Meet:  3:35.30  6/6/1981    Sydney Maree, Villanova                    
     Name                        Year School                 Seed           
===============================================================================
Heat 1  Prelims
  1  Brannon Kidder                SO Penn State          3:45.72 
  2  Adam Jones                    SO Samford             3:45.80 
  3  Sam Prakel                    FR Oregon              3:42.30 
  4  Nick Harris                   FR Washington          3:45.71 
  5  Sam Penzenstadler             JR Loyola (Ill.)       3:45.88 
  6  Rich Peters                   JR Boston U.           3:45.39 
  7  Ben Saarel                    FR Colorado            3:45.58 
  8  John Gregorek                 SR Columbia            3:45.27 
  9  Michael Atchoo                SR Stanford            3:45.11 
 10  Jeremy Greenwald              JR Georgia Tech        3:45.79 
 11  Mac Fleet                     SR Oregon              3:44.67 
 12  Alfredo Santana               SR La Salle            3:45.65 
Heat 2  Prelims
  1  Thomas Joyce                  SO California          3:41.28 
  2  Izaic Yorks                   SO Washington          3:42.29 
  3  Joel Hubbard                  SO Syracuse            3:46.01 
  4  Grant Pollock                 SR Virginia Tech       3:45.91 
  5  Matt Hillenbrand              SR Kentucky            3:46.04 
  6  Jordan Williamsz              SO Villanova           3:45.90 
  7  Lawi Lalang                   SR Arizona             3:40.35 
  8  Jake Hurysz                   JR Colorado            3:41.75 
  9  Rorey Hunter                  JR Indiana             3:45.85 
 10  Peter Callahan                JR New Mexico          3:40.40 
 11  Grzegorz Kalinowski           SR E. Michigan         3:45.89 
 12  John Simons                   SR Minnesota           3:40.56 
 
Event 6  Men 3000 Meter Steeplechase
===============================================================================
Thursday 6/12/2014 - 5:35 PM
 2 Heats.  Advance top 5 from each heat plus next best 2 times
    American:  8:08.82  7/14/2006   Daniel Lincoln                             
College Best:  8:05.4h  5/13/1978   Henry Rono, Washington State               
   NCAA Meet:  8:12.39  6/1/1978    Henry Rono, Washington State               
     Name                        Year School                 Seed           
===============================================================================
Heat 1  Prelims
  1  Caleb Hoover                  JR N. Arizona          8:47.09 
  2  Kyle King                     SO Virginia            8:41.53 
  3  Edwin Kibichiy                FR Louisville          8:47.78 
  4  Danny Thater                  SR Tulsa               8:45.30 
  5  Brandon Doughty               SO Oklahoma            8:44.34 
  6  Jared Berman                  SR Virginia Tech       8:44.54 
  7  Tripp Hurt                    JR Furman              8:44.28 
  8  Anthony Rotich                JR UTEP                8:38.80 
  9  Ole Hesselbjerg               JR E. Kentucky         8:41.52 
 10  Emil Blomberg                 JR UT-Arlington        8:44.78 
 11  Eddie Owens                   JR Princeton           8:46.41 
 12  Alex Brill                    SR Wisconsin           8:47.59 
Heat 2  Prelims
  1  Stanley Kebenei               JR Arkansas            8:42.61 
  2  Jacob Smith                   SR High Point          8:44.01 
  3  Alex Deir                     JR Oklahoma            8:46.69 
  4  John Prizzi                   JR New Hampshire       8:42.20 
  5  Max Darrah                    JR Georgetown          8:46.88 
  6  Mason Ferlic                  SO Michigan            8:38.74 
  7  Tanguy Pepiot                 JR Oregon              8:42.67 
  8  Robert McCann                 SO Drake               8:46.44 
  9  Andrew Gonzales               SR Wash State          8:47.14 
 10  Blake Theroux                 JR Colorado            8:49.95 
 11  Dylan Sorensen                SR Georgetown          8:47.26 
 12  Jake Waterman                 SR Purdue              8:44.37 
 
Event 7  Men 5000 Meter Run
===============================================================================
Friday 6/13/2014 - 6:10 PM
 Final only. Random draw. Double waterfall. 2/3 (17/8) on main
    American:  12:53.60  7/22/2011   Bernard Lagat, Nike                       
College Best:  13:08.4h  5/13/1978   Henry Rono, Washington State              
   NCAA Meet:  13:20.63  6/2/1979    Sydney Maree, Villanova                   
     Name                        Year School                 Seed           
===============================================================================
Section 1  Timed Finals
  1  Parker Stinson                SR Oregon             14:11.86 
  2  Shadrack Kipchirchir          SR Okla State         13:48.43 
  3  Stanley Kebenei               JR Arkansas           13:51.85 
  4  Curtis King                   SO Dartmouth          14:11.75 
  5  Kennedy Kithuka               SR Texas Tech         13:37.95 
  6  John Bleday                   JR Dartmouth          14:13.33 
  7  Matthew Gillespie             SR Iona               14:07.66 
  8  Joe Rosa                      JR Stanford           14:12.86 
  9  Tom Purnell                   SO Harvard            14:14.95 
 10  Lawi Lalang                   SR Arizona            13:43.55 
 11  Trevor Dunbar                 SR Oregon             13:48.64 
 12  Weston Strum                  JR Loyola Marymount   13:52.00 
 13  Mohammed Ahmed                SR Wisconsin          14:13.20 
 14  Edward Cheserek               FR Oregon             13:48.00 
 15  Matt Fischer                  JR Penn State         14:11.57 
 16  Kirubel Erassa                JR Okla State         14:18.65 
 17  Soufiane Bouchikhi            SR E. Kentucky        14:04.47 
 18  Patrick Tiernan               FR Villanova          14:14.57 
 19  Isaac Presson                 SR North Carolina     14:12.44 
 20  Matthew Schwartzer            FR Indiana            14:11.63 
 21  Nick Happe                    SR Notre Dame         14:15.04 
 22  Leoule Degfae                 SR Virginia Tech      14:09.86 
 23  Eric Jenkins                  JR Oregon             14:11.57 
 24  Wesley Gallagher              SO Northeastern       14:13.04 
 25  Andrew Colley                 SR NC State           14:14.34 
 
Event 8  Men 10000 Meter Run
===============================================================================
Wednesday 6/11/2014 - 7:15 PM
 Final only. Random draw. Double waterfall. 2/3 (16/8) on main
    American:  26:48.00  9/16/2011   Galen Rupp, Nike                          
College Best:  27:08.49  5/1/2010    Sam Chelanga, Liberty                     
   NCAA Meet:  28:01.30  6/1/1979    Suleiman Nyambui, Texas-El Paso           
     Name                        Year School                 Seed           
===============================================================================
Section 1  Timed Finals
  1  Joe Bosshard                  SR Colorado           29:34.49 
  2  Morsi Rayyan                  JR Michigan           30:05.24 
  3  Brian Atkinson                SR Duke               29:57.49 
  4  Jim Rosa                      JR Stanford           29:33.56 
  5  Chris Enriquez                SO Long Beach St      29:33.74 
  6  John Mascari                  SO Indiana State      29:41.95 
  7  Edward Cheserek               FR Oregon             29:06.99 
  8  Kennedy Kithuka               SR Texas Tech         29:05.77 
  9  Mohammed Ahmed                SR Wisconsin          29:35.29 
 10  Jim Spisak                    SR Duquesne           29:45.34 
 11  Tyler Byrne                   JR Louisville         29:55.41 
 12  Andrew Springer               SR Georgetown         30:03.05 
 13  James Leakos                  SR Harvard            29:54.20 
 14  Luke Caldwell                 SR New Mexico         29:35.83 
 15  Chris Bendtsen                SR Princeton          29:51.08 
 16  Adam Bitchell                 SR New Mexico         29:40.35 
 17  Parker Stinson                SR Oregon             29:26.87 
 18  Thomas Porter                 SR Virginia           29:54.78 
 19  Trevor Dunbar                 SR Oregon             29:35.59 
 20  Martin Hehir                  JR Syracuse           29:52.49 
 21  Shadrack Kipchirchir          SR Okla State         29:37.79 
 22  Jason Witt                    JR BYU                29:41.30 
 23  Adam Visokay                  FR Virginia           29:57.07 
 24  Brandon Lord                  JR Georgia            29:54.84 
 
Event 9  Men 110 Meter Hurdles
===============================================================================
Thursday 6/12/2014 - 5:05 PM
 3 Heats. Advance top 2 from each heat plus next best 2 to final
    American:  12.80  9/7/2012    Aries Merritt, Reebok                        
College Best:  13.00  5/6/1979    Renaldo Nehemiah, Maryland                   
   NCAA Meet:  13.21  6/2/2006    Aries Merritt, Tennessee                     
     Name                        Year School                 Seed           
===============================================================================
Heat 1  Prelims
  1  Bryce Grace                   SO Baylor                13.80 
  2  Trey Holloway                 SO Hampton               13.74 
  3  Freddie Crittenden            FR Syracuse              13.73 
  4  Greggmar Swift                SR Indiana State         13.49 
  5  Wayne Davis II                SR Texas A&M             13.20 
  6  Trevor Brown                  SR Colorado St.          13.55 
  7  Durell Busby                  SR Wis.-Milwaukee        13.67 
  8  Joshua Thompson               JR LSU                   13.77 
Heat 2  Prelims
  1  Randy McCoy                   SR So. Mississippi       13.78 
  2  Jordan Moore                  FR TCU                   13.72 
  3  Tremayne Banks                JR Bethune-Cook          13.68 
  4  Eddie Lovett                  SR Florida               13.45 
  5  Devon Allen                   FR Oregon                13.27 
  6  Johnathan Cabral              JR Oregon                13.56 
  7  Donovan Robertson             SO Ohio State            13.70 
  8  Adarius Washington            SO Indiana State         13.77 
Heat 3  Prelims
  1  Isaac Williams                SO Houston               13.81 
  2  Robert Semien                 JR Mississippi           13.80 
  3  Max Hairston                  SO Cornell               13.74 
  4  Vincent Wyatt                 JR Radford               13.60 
  5  Aleec Harris                  SR USC                   13.18 
  6  Omar McLeod                   FR Arkansas              13.44 
  7  Milan Ristic                  SR California            13.63 
  8  Sean Pille                    SO Nebraska              13.69 
 
Event 10  Men 400 Meter Hurdles
===============================================================================
Wednesday 6/11/2014 - 6:15 PM
 3 Heats. Advance top 2 from each heat plus next best 2 to final
    American:  46.78  8/6/1992    Kevin Young, Foot Locker AC                  
College Best:  47.56  6/11/2005   Kerron Clement, Florida                      
   NCAA Meet:  47.56  6/11/2005   Kerron Clement, Florida                      
     Name                        Year School                 Seed           
===============================================================================
Heat 1  Prelims
  1  Jordan Rispress               SR Ohio State            50.86 
  2  Trevor Brown                  SR Colorado St.          50.79 
  3  Desmond Palmer                FR Pittsburgh            50.73 
  4  Timothy Holmes                FR Baylor                49.90 
  5  Rilwan Alowonle               SO North Carolina        50.11 
  6  Josh Taylor                   JR Steph F. Austin       50.17 
  7  Mica-Jonathan Petit-Homme     SO LIU Brooklyn          50.78 
  8  Cam Viney                     SO Illinois              50.75 
Heat 2  Prelims
  1  Drew Branch                   JR Georgia               51.12 
  2  Javonte Lipsey                SO North Carolina        51.42 
  3  Miles Dunlap                  JR Kent State            51.41 
  4  Miles Ukaoma                  SR Nebraska              49.34 
  5  Jussi Kanervo                 FR South Carolina        50.67 
  6  Michael Stigler               JR Kansas                49.72 
  7  Tibor Koroknai                SR Nebraska              50.25 
  8  Jodi-Rae Blackwood            SR Nebraska              50.47 
Heat 3  Prelims
  1  Max Tuttle                    SR Indiana State         50.99 
  2  Scottie Hearn                 SO Miss State            50.81 
  3  Calvin Arsenault              JR Louisville            50.75 
  4  Gregory Coleman               JR Texas A&M             49.60 
  5  Quincy Downing                JR LSU                   50.49 
  6  Keyunta Hayes                 JR UTSA                  49.75 
  7  Mate Koroknai                 SO Nebraska              50.35 
  8  Charles Lewis                 JR New Mexico            50.55 
 
Event 11  Men 4x100 Meter Relay
===============================================================================
Wednesday 6/11/2014 - 4:00 PM
 3 Heats. Advance top 2 from each heat plus next best 2 to final
    American:  37.04  8/11/2012   National Team, Olympic Team                  
College Best:  38.04  6/2/1998    Texas Christian                              
   NCAA Meet:  38.04  6/2/1998    Texas Christian                              
     School                                                  Seed           
===============================================================================
Heat 1  Prelims
  1  Charlotte                                              39.70 
  2  Texas-Arlington                                        39.55 
  3  Arkansas                                               39.37 
  4  South Carolina                                         38.98 
  5  Arizona State                                          39.08 
  6  Nebraska                                               39.24 
  7  Western Kentucky                                       39.52 
  8  Texas                                                  39.69 
Heat 2  Prelims
  1  California                                             39.91 
  2  TCU                                                    39.65 
  3  USC                                                    39.59 
  4  Texas A&M                                              38.84 
  5  Iowa                                                   39.55 
  6  LSU                                                    39.04 
  7  Purdue                                                 39.34 
  8  Houston                                                39.59 
Heat 3  Prelims
  1  Georgia                                                39.70 
  2  East Carolina                                          39.62 
  3  Alabama                                                39.58 
  4  Florida                                                38.93 
  5  Mississippi                                            39.34 
  6  Florida State                                          39.20 
  7  Baylor                                                 39.45 
  8  Louisiana Tech                                         39.60 
 
Event 12  Men 4x400 Meter Relay
===============================================================================
Thursday 6/12/2014 - 6:20 PM
 3 Heats. Advance top 2 from each heat plus next best 2 to final
    American:  2:54.20  7/22/1998   Goodwill Games Team                        
College Best:  2:59.59  6/11/2005   LSU                                        
   NCAA Meet:  2:59.59  6/11/2005   LSU                                        
     School                                                  Seed           
===============================================================================
Heat 1  Prelims
  1  Kansas                                               3:07.16 
  2  Texas                                                3:06.85 
  3  Arkansas                                             3:06.07 
  4  Texas A&M                                            3:01.42 
  5  Nebraska                                             3:04.87 
  6  Western Kentucky                                     3:03.02 
  7  Georgia                                              3:04.45 
  8  Hampton                                              3:05.21 
Heat 2  Prelims
  1  Baylor                                               3:06.87 
  2  Eastern Michigan                                     3:05.93 
  3  Illinois                                             3:05.14 
  4  Florida                                              3:03.59 
  5  Pittsburgh                                           3:03.64 
  6  North Carolina                                       3:04.80 
  7  Stephen F. Austin                                    3:05.65 
  8  Notre Dame                                           3:06.78 
Heat 3  Prelims
  1  Houston                                              3:07.09 
  2  TCU                                                  3:06.68 
  3  Arizona State                                        3:05.78 
  4  LSU                                                  3:02.64 
  5  Oregon                                               3:04.10 
  6  Ohio State                                           3:04.15 
  7  Florida State                                        3:04.95 
  8  George Mason                                         3:06.55 
 
Event 13  Men High Jump
===============================================================================
Friday 6/13/2014 - 3:20 PM
 Progression: 2.05 - 2.10 - 2.15 - 2.20 - 2.24 -2.28  then 3cm
 Single pit. 5-alive until fewer than 9 at a given height
 One hour warm-up
    American:  2.40m  8/7/1991    Charles Austin, Unattached                   
College Best:  2.38m  6/3/1989    Hollis Conway, Louisiana-Lafayette           
   NCAA Meet:  2.38m  6/3/1989    Hollis Conway, Louisiana-Lafayette           
     Name                        Year School            Seed Mark           
===============================================================================
Flight 1  Finals
  1  David Fajoyomi                SR Fordham               2.14m 
  2  DJ Smith                      SR Auburn                2.17m 
  3  Isaiah Harris                 SR St. Peter's           2.14m 
  4  Deante Kemper                 JR N. Arizona            2.16m 
  5  Montez Blair                  SR Cornell               2.17m 
  6  Zack Riley                    JR Kansas State          2.16m 
  7  Torian Ware                   JR Clemson               2.17m 
  8  Reggie Nelson                 JR Coastal Carolina      2.14m 
  9  Kyle Landon                   FR S. Illinois           2.16m 
 10  Noah Kittelson                SR Arkansas              2.12m 
 11  Nick Ross                     SR Arizona               2.16m 
 12  Justin Fondren                SO Alabama               2.17m 
 13  Trey McRae                    JR Charlotte             2.17m 
 14  Maalik Reynolds               SR Penn                  2.17m 
 15  Bryan McBride                 JR Arizona State         2.16m 
 16  Ken LeGassey                  FR Arkansas              2.16m 
 17  Gemikal Prude                 SO Lipscomb              2.14m 
 18  Bradley Adkins                SO Texas Tech            2.16m 
 19  Devion Harris                 SR Texas A&M             2.16m 
 20  Kemar Lewis                   JR LIU Brooklyn          2.14m 
 21  Wally Ellenson                SO Minnesota             2.16m 
 22  Jacorian Duffield             JR Texas Tech            2.16m 
 23  Avion Jones                   SO E. Carolina           2.17m 
 24  Jamario Taylor                SR W. Illinois           2.16m 
 
Event 14  Men Pole Vault
===============================================================================
Wednesday 6/11/2014 - 4:00 PM
 Progression: 5.10 - 5.25 - 5.40 - 5.50 - 5.55 then 5cm
 Single pit. 5-alive until fewer than 9 at a given height
 90 minute warm-up
    American:  6.04m  6/8/2008    Brad Walker, Nike                            
College Best:  5.98m  5/25/1996   Lawrence Johnson, Tennessee                  
   NCAA Meet:  5.82m  5/29/1996   Lawrence Johnson, Tennessee                  
     Name                        Year School            Seed Mark           
===============================================================================
Flight 1  Finals
  1  Michael Mahnke                SR Houston               5.26m 
  2  Chase Wolfle                  SO Texas A&M             5.36m 
  3  Stephan Munz                  SR Virginia Tech         5.32m 
  4  Michael Vani                  SR UL-Lafayette          5.32m 
  5  Andrew Irwin                  JR Arkansas              5.36m 
  6  Peter Geraghty                SR E. Illinois           5.36m 
  7  Nikita Kirillov               JR Georgia Tech          5.32m 
  8  Matt Sullivan                 JR Idaho                 5.26m 
  9  Max Babits                    SR E. Michigan           5.32m 
 10  Zach Siegmeier                SR Minnesota             5.36m 
 11  Reese Watson                  SO Texas                 5.36m 
 12  Austin Crenshaw               SR Memphis               5.32m 
 13  Torben Laidig                 FR Virginia Tech         5.32m 
 14  Adam Bragg                    SO Princeton             5.32m 
 15  Chase Brannon                 SR Tennessee             5.32m 
 16  Colton Ross                   SR Steph F. Austin       5.26m 
 17  Chris Pillow                  JR Rice                  5.26m 
 18  Shawn Barber                  SO Akron                 5.32m 
 19  Dylan Duvio                   FR Stanford              5.26m 
 20  Michael Viken                 SR E. Illinois           5.36m 
 21  Jax Thoirs                    SO Washington            5.36m 
 22  Pauls Pujats                  JR Memphis               5.32m 
 23  Jake Blankenship              SO Tennessee             5.32m 
 24  Sam Kendricks                 JR Mississippi           5.32m 
 
Event 15  Men Long Jump
===============================================================================
Thursday 6/12/2014 - 4:30 PM
 Two flights. One pit. Random draw
 30 minute flight specific warm-up. 20 min max before finals
 Advance best 9 after tie breaking to finals. Reverse order
    American:  8.95m  8/30/1991   Mike Powell, Foot Locker AC                  
College Best:  8.74m  4/2/1994    Erick Walder, Arkansas                       
   NCAA Meet:  8.53m  6/3/1993    Erick Walder, Arkansas                       
     Name                        Year School            Seed Mark           
===============================================================================
Flight 1  Finals
  1  Devin Field                   SO Kansas State          7.62m 
  2  Josh McCullan                 SO Alabama               7.54m 
  3  Jarvis Gotch                  JR Louisiana Tech        7.73m 
  4  Trevor Ferguson               JR Oregon                7.60m 
  5  Raymond Higgs                 SR Arkansas              7.77m 
  6  Olabanji Asekun               JR Texas A&M             7.61m 
  7  Marquis Dendy                 JR Florida               7.82m 
  8  Braxton Drummond              JR Charleston South      7.66m 
  9  Laderrick Ward                JR SIU-Edwardsville      7.64m 
 10  Anthony May                   SR Arkansas              7.53m 
 11  Willie Alexander              SO Long Beach St         7.69m 
 12  Ryan Billian                  SO Buffalo               7.63m 
Flight 2  Finals
  1  Tyler Stepp                   SR East Tenn. St         7.54m 
  2  Corey Crawford                JR Rutgers               7.77m 
  3  Ted Hooper                    SR UC Riverside          7.70m 
  4  Roelf Pienaar                 FR Ark State             7.69m 
  5  Patrick Raedler               SR Nebraska              7.62m 
  6  Hammed Suleman                SR California            7.62m 
  7  Elbert Maxwell                JR Villanova             7.52m 
  8  Jonathan Addison              SO NC State              7.74m 
  9  Kenneth Fisher                FR Bethune-Cook          7.54m 
 10  Jamal Peden                   SR Steph F. Austin       7.62m 
 11  Paul Madzivire                JR Florida State         7.56m 
 12  Cameron Hudson                SO E. Carolina           7.50m 
 
Event 16  Men Triple Jump
===============================================================================
Saturday 6/14/2014 - 12:30 PM
 Two flights. One pit. Random draw
 30 minute flight specific warm-up. 20 min max before finals
 Advance best 9 after tie breaking to finals. Reverse order
    American:  18.09m  7/27/1996   Kenny Harrison, Mizuno                      
College Best:  17.57m  6/5/1982    Keith Connor, SMU                           
   NCAA Meet:  17.57m  6/5/1982    Keith Connor, SMU                           
     Name                        Year School            Seed Mark           
===============================================================================
Flight 1  Finals
  1  Efe Uwaifo                    FR Harvard              15.57m 
  2  Jonathan Gardner              SR Georgia Tech         15.86m 
  3  Reginald Miller Jr.           JR SE Missouri          15.66m 
  4  Donald Scott                  JR E. Michigan          16.01m 
  5  Anthony May                   SR Arkansas             15.80m 
  6  Preston Woodard               SR Prairie View         15.88m 
  7  Matthew Oneal                 SO South Florida        16.10m 
  8  Cordairo Golden               SR Mid. Tenn. St        16.12m 
  9  Josh Dixon                    SO Arizona State        16.03m 
 10  Jonte Grant                   SO California           15.73m 
 11  Olabanji Asekun               JR Texas A&M            15.84m 
 12  John Horton                   JR Houston              15.79m 
Flight 2  Finals
  1  Babatunde Amosu               JR Iowa                 15.64m 
  2  Phillip Young                 JR Mississippi          15.87m 
  3  Imani Brown                   SO Alabama              15.61m 
  4  Darian Brooks                 SO Stanford             15.87m 
  5  Brian Leap                    JR Penn State           15.58m 
  6  Marquis Dendy                 JR Florida              16.32m 
  7  Raymond Higgs                 SR Arkansas             15.92m 
  8  Steve Waithe                  JR Penn State           16.06m 
  9  Damon McLean                  SR Princeton            15.85m 
 10  Devin Field                   SO Kansas State         16.30m 
 11  Jonathan Ilori                JR Missouri             15.89m 
 12  Ryan Satchell                 JR Virginia             15.84m 
 
Event 17  Men Shot Put
===============================================================================
Wednesday 6/11/2014 - 5:30 PM
 Two flights. Random draw
 30 minute flight specific warm-up. 20 min max before finals
 Advance best 9 after tie breaking to finals. Reverse order
    American:  23.12m  5/20/1990   Randy Barnes, Mazda                         
College Best:  22.00m  6/3/1995    John Godina, UCLA                           
   NCAA Meet:  22.00m  6/3/1995    John Godina, UCLA                           
     Name                        Year School            Seed Mark           
===============================================================================
Flight 1  Finals
  1  Stephen Saenz                 SR Auburn               19.42m 
  2  Nicholas Scarvelis            SO UCLA                 19.61m 
  3  Aaron Castle                  FR Arizona              18.39m 
  4  Nick Vena                     JR Georgia              20.39m 
  5  Ryan Crouser                  JR Texas                20.40m 
  6  Chad Wright                   SR Nebraska             18.31m 
  7  Derek Sievers                 SO Michigan             18.85m 
  8  Albert Fournette              SR UL-Lafayette         19.90m 
  9  Jonathan Jones                JR Buffalo              20.22m 
 10  Andrew Akens                  JR UTSA                 18.51m 
 11  Kole Weldon                   JR Texas Tech           19.29m 
 12  Darrell Hill                  JR Penn State           20.06m 
Flight 2  Finals
  1  Kyle Felpel                   FR Alabama              19.06m 
  2  Curtis Jensen                 SR Illinois State       19.51m 
  3  Bobby Grace                   SR Youngstown St        19.54m 
  4  Jan Jeuschede                 SO Iowa State           18.49m 
  5  Matt Babicz                   JR DePaul               18.45m 
  6  Stephen Mozia                 JR Cornell              20.38m 
  7  Ryan Hershberger              SR Kansas State         18.82m 
  8  Josh Freeman                  SO S. Illinois          19.51m 
  9  Antonio James                 JR Michigan State       19.08m 
 10  Stipe Zunic                   JR Florida              20.60m 
 11  Filip Mihaljevic              FR Virginia             19.31m 
 12  Richard Garrett               SR UTSA                 19.40m 
 
Event 18  Men Discus Throw
===============================================================================
Friday 6/13/2014 - 4:00 PM
 Two flights. Random draw
 30 minute flight specific warm-up. 20 min max before finals
 Advance best 9 after tie breaking to finals. Reverse order
    American:  72.34m  7/7/1981    Ben Plucknett, S. Cal Striders              
College Best:  67.66m  5/29/2004   Hannes Hopley, SMU                          
   NCAA Meet:  67.06m  6/5/1992    Kamy Keshmiri, Nevada                       
     Name                        Year School            Seed Mark           
===============================================================================
Flight 1  Finals
  1  Kole Weldon                   JR Texas Tech           56.92m 
  2  Reginald Jagers               SO Kent State           57.89m 
  3  Matthew Kosecki               SR UCLA                 58.09m 
  4  Danny Block                   SR Wisconsin            56.96m 
  5  Rodney Brown                  JR LSU                  63.34m 
  6  Ryan Crouser                  JR Texas                61.48m 
  7  Sam Mattis                    SO Penn                 62.13m 
  8  Will Spence                   JR Texas                57.99m 
  9  Tavis Bailey                  JR Tennessee            61.31m 
 10  Stephen Mozia                 JR Cornell              62.80m 
 11  Hayden Reed                   FR Alabama              61.56m 
 12  Chad Wright                   SR Nebraska             63.11m 
Flight 2  Finals
  1  Antonio James                 JR Michigan State       58.48m 
  2  Dominique Howard              JR Minnesota            58.42m 
  3  Darian Brown                  JR Texas State          58.10m 
  4  Derek White                   SR California           56.53m 
  5  Filip Mihaljevic              FR Virginia             59.69m 
  6  Julian Wruck                  SR UCLA                 62.45m 
  7  Eric Masington                SR Connecticut          57.85m 
  8  Andrew Evans                  SR Kentucky             62.75m 
  9  Mason Finley                  SR Wyoming              60.11m 
 10  Luke Vaughn                   FR Memphis              58.02m 
 11  Gabe Hull                     JR Iowa                 59.53m 
 12  Caleb Fricke                  SO Purdue               57.40m 
 
Event 19  Men Hammer Throw
===============================================================================
Thursday 6/12/2014 - 1:30 PM
 Two flights. Random draw
 30 minute flight specific warm-up. 20 min max before finals
 Advance best 9 after tie breaking to finals. Reverse order
    American:  82.52m  9/7/1996    Lance Deal, NYAC                            
College Best:  81.94m  5/19/1995   Balazs Kiss, USC                            
   NCAA Meet:  80.86m  5/31/1996   Balazs Kiss, USC                            
     Name                        Year School            Seed Mark           
===============================================================================
Flight 1  Finals
  1  Charodd Richardson            JR Alabama              64.48m 
  2  Tomas Kruzliak                SO Virginia Tech        68.76m 
  3  Lucas Rowley                  JR Stanford             61.84m 
  4  Jordan Young                  FR Arizona              62.55m 
  5  Alex Young                    SO Gardner-Webb         64.21m 
  6  Chris Nicasio                 SR Ark State            62.58m 
  7  Kyle Strawn                   JR Florida              65.19m 
  8  Connor Neu                    SO Youngstown St        66.19m 
  9  Elias Hakansson               SO Alabama              65.33m 
 10  Alex Poursanidis              FR Georgia              69.28m 
 11  Michael Lihrman               JR Wisconsin            68.00m 
 12  Nick Miller                   JR Okla State           71.36m 
Flight 2  Finals
  1  Chukwuebuka Enekwechi         SO Purdue               65.91m 
  2  Matthias Tayala               JR Kent State           69.24m 
  3  Casey Strong                  JR Texas A&M            63.02m 
  4  Jon Lehman                    SR Minnesota            65.24m 
  5  Nathaniel Marshall            SR W. Illinois          62.01m 
  6  Will Lohman                   SO Nebraska             61.96m 
  7  Curtis Wideman                JR S. Illinois          64.32m 
  8  Alex Larsson                  FR Georgia              65.28m 
  9  Jeremy Tuttle                 JR LSU                  65.19m 
 10  Jordan Arakawa                JR E. Washington        61.68m 
 11  Greg Skipper                  SO Oregon               68.61m 
 12  Renaldo Frechou               SO South Alabam         64.36m 
 
Event 20  Men Javelin Throw
===============================================================================
Saturday 6/14/2014 - 12:35 PM
 Two flights. Random draw
 30 minute flight specific warm-up. 20 min max before finals
 Advance best 9 after tie breaking to finals. Reverse order
    American:  91.29m  6/21/2007   Breaux Greer, Adidas                        
College Best:  89.10m  3/24/1990   Patrik Boden, Texas                         
   NCAA Meet:  81.86m  6/3/1998    Esko Mikkola, Arizona                       
     Name                        Year School            Seed Mark           
===============================================================================
Flight 1  Finals
  1  Tomas Guerra                  SO W. Kentucky          71.46m 
  2  Kaleb Zuidema                 FR South Carolina       68.65m 
  3  Cody Danielson                FR UCLA                 65.22m 
  4  Thomas Lang                   SO Duke                 69.20m 
  5  Devin Bogert                  JR Texas A&M            66.86m 
  6  Sam Crouser                   JR Oregon               69.85m 
  7  MaCauley Garton               JR Missouri             67.14m 
  8  Joshua Cox                    JR Louisiana Tech       66.39m 
  9  Fabian Dohmann                FR Texas                67.25m 
 10  Stefano Nardini               JR Hampton              68.40m 
 11  Justin Carter                 FR Auburn               67.82m 
 12  Vincent DuVernois             SR Monmouth             69.32m 
Flight 2  Finals
  1  Carson Fuller                 SO Washington           66.84m 
  2  Jay Stell                     SO Navy                 71.35m 
  3  Ivan Hartung                  JR Kansas State         65.70m 
  4  Chris Carper                  SR Robert Morri         73.09m 
  5  Raymond Dykstra               JR Kentucky             72.16m 
  6  Garrett Snow                  SO Oklahoma             69.30m 
  7  Kyle Smith                    SR Cen Michigan         66.98m 
  8  Richard York                  SR New Mexico           65.63m 
  9  Kyle Baker                    SR BYU                  65.45m 
 10  Evan Karakolis                SO Rice                 69.28m 
 11  McLean Lipschutz              SO Monmouth             70.38m 
 12  Quinn Hale                    JR Washington           68.09m 
 
Event 41  Decathlon: #1 Men 100 Meter Dash
===============================================================================
Wednesday 6/11/2014 - 11:30 AM
 3 Sections grouped by best event performance.  Random order.
     Name                        Year School                 Seed           
===============================================================================
Section 1  Timed Finals
  1  Garrett Scantling             JR Georgia                  NT 
  2  Mitch Modin                   FR Oregon                   NT 
  3  Devin Dick                    SR Kansas State             NT 
  4  Evan Weinstock                SR Brown                    NT 
  5  Kurt Schneider                SR Michigan State           NT 
  6  Jeff Mohl                     SR Montana State            NT 
  7  Maicel Uibo                   SO Georgia                  NT 
  8  Mike Morgan                   SO Buffalo                  NT 
Section 2  Timed Finals
  1  Johannes Hock                 SO Texas                    NT 
  2  Michael McPherson             JR Utah Valley              NT 
  3  Luis Hanssler                 SO Memphis                  NT 
  4  Robert Cardina                FR Penn State               NT 
  5  Karl Saluri                   FR New Orleans              NT 
  6  Wolf Mahler                   FR Texas                    NT 
  7  Kevin Lazas                   SR Arkansas                 NT 
  8  Alex McCune                   JR Akron                    NT 
Section 3  Timed Finals
  1  Chase Dalton                  SR BYU                      NT 
  2  Bryan Jones                   SR Akron                    NT 
  3  Joshua Weirich                SR BYU                      NT 
  4  Henry Vildosola               SR Baylor                   NT 
  5  Dakotah Keys                  JR Oregon                   NT 
  6  Viktor Fajoyomi               SR USC                      NT 
  7  Zach Ziemek                   JR Wisconsin                NT 
  8  Reinis Kregers                SO Kansas State             NT 
 
Event 41  Decathlon: #2 Men Long Jump
===============================================================================
Wednesday 6/11/2014 - 12:15 PM
 2 Sections grouped by best event performance.   2 Pits.
 Random order within each Section.
     Name                        Year School            Seed Mark           
===============================================================================
Flight 1  Finals
  1  Devin Dick                    SR Kansas State             ND 
  2  Dakotah Keys                  JR Oregon                   ND 
  3  Zach Ziemek                   JR Wisconsin                ND 
  4  Mike Morgan                   SO Buffalo                  ND 
  5  Maicel Uibo                   SO Georgia                  ND 
  6  Luis Hanssler                 SO Memphis                  ND 
  7  Michael McPherson             JR Utah Valley              ND 
  8  Viktor Fajoyomi               SR USC                      ND 
  9  Kevin Lazas                   SR Arkansas                 ND 
 10  Bryan Jones                   SR Akron                    ND 
 11  Kurt Schneider                SR Michigan State           ND 
 12  Jeff Mohl                     SR Montana State            ND 
Flight 2  Finals
  1  Joshua Weirich                SR BYU                      ND 
  2  Evan Weinstock                SR Brown                    ND 
  3  Garrett Scantling             JR Georgia                  ND 
  4  Wolf Mahler                   FR Texas                    ND 
  5  Karl Saluri                   FR New Orleans              ND 
  6  Henry Vildosola               SR Baylor                   ND 
  7  Johannes Hock                 SO Texas                    ND 
  8  Robert Cardina                FR Penn State               ND 
  9  Reinis Kregers                SO Kansas State             ND 
 10  Chase Dalton                  SR BYU                      ND 
 11  Mitch Modin                   FR Oregon                   ND 
 12  Alex McCune                   JR Akron                    ND 
 
Event 41  Decathlon: #3 Men Shot Put
===============================================================================
Wednesday 6/11/2014 - 1:30 PM
 2 Sections grouped by best event performance.  2 Circles.
 Random order within each Section.
     Name                        Year School            Seed Mark           
===============================================================================
Flight 1  Finals
  1  Jeff Mohl                     SR Montana State            ND 
  2  Luis Hanssler                 SO Memphis                  ND 
  3  Robert Cardina                FR Penn State               ND 
  4  Chase Dalton                  SR BYU                      ND 
  5  Reinis Kregers                SO Kansas State             ND 
  6  Mike Morgan                   SO Buffalo                  ND 
  7  Viktor Fajoyomi               SR USC                      ND 
  8  Evan Weinstock                SR Brown                    ND 
  9  Wolf Mahler                   FR Texas                    ND 
 10  Alex McCune                   JR Akron                    ND 
 11  Kurt Schneider                SR Michigan State           ND 
 12  Michael McPherson             JR Utah Valley              ND 
Flight 2  Finals
  1  Devin Dick                    SR Kansas State             ND 
  2  Dakotah Keys                  JR Oregon                   ND 
  3  Maicel Uibo                   SO Georgia                  ND 
  4  Zach Ziemek                   JR Wisconsin                ND 
  5  Johannes Hock                 SO Texas                    ND 
  6  Joshua Weirich                SR BYU                      ND 
  7  Kevin Lazas                   SR Arkansas                 ND 
  8  Karl Saluri                   FR New Orleans              ND 
  9  Mitch Modin                   FR Oregon                   ND 
 10  Garrett Scantling             JR Georgia                  ND 
 11  Bryan Jones                   SR Akron                    ND 
 12  Henry Vildosola               SR Baylor                   ND 
 
Event 41  Decathlon: #4 Men High Jump
===============================================================================
Wednesday 6/11/2014 - 2:45 PM
 2 Sections grouped by starting height by Referee, then  +3cm
 Random order within each Section.  No five-alive.   2 Pits.
     Name                        Year School            Seed Mark           
===============================================================================
Flight 1  Finals
  1  Zach Ziemek                   JR Wisconsin                NH 
  2  Bryan Jones                   SR Akron                    NH 
  3  Kevin Lazas                   SR Arkansas                 NH 
  4  Mitch Modin                   FR Oregon                   NH 
  5  Garrett Scantling             JR Georgia                  NH 
  6  Dakotah Keys                  JR Oregon                   NH 
  7  Johannes Hock                 SO Texas                    NH 
  8  Joshua Weirich                SR BYU                      NH 
  9  Viktor Fajoyomi               SR USC                      NH 
 10  Michael McPherson             JR Utah Valley              NH 
 11  Devin Dick                    SR Kansas State             NH 
 12  Luis Hanssler                 SO Memphis                  NH 
 13                                                               
Flight 2  Finals
  1  Reinis Kregers                SO Kansas State             NH 
  2  Henry Vildosola               SR Baylor                   NH 
  3  Jeff Mohl                     SR Montana State            NH 
  4  Evan Weinstock                SR Brown                    NH 
  5  Chase Dalton                  SR BYU                      NH 
  6  Karl Saluri                   FR New Orleans              NH 
  7  Wolf Mahler                   FR Texas                    NH 
  8  Kurt Schneider                SR Michigan State           NH 
  9  Alex McCune                   JR Akron                    NH 
 10  Maicel Uibo                   SO Georgia                  NH 
 11  Robert Cardina                FR Penn State               NH 
 12  Mike Morgan                   SO Buffalo                  NH 
 13                                                               
 
Event 41  Decathlon: #5 Men 400 Meter Dash
===============================================================================
Wednesday 6/11/2014 - 6:00 PM
 3 Sections grouped by best event performance.  Random order.
     Name                        Year School                 Seed           
===============================================================================
Section 1  Timed Finals
  1  Zach Ziemek                   JR Wisconsin                NT 
  2  Bryan Jones                   SR Akron                    NT 
  3  Dakotah Keys                  JR Oregon                   NT 
  4  Kevin Lazas                   SR Arkansas                 NT 
  5  Chase Dalton                  SR BYU                      NT 
  6  Maicel Uibo                   SO Georgia                  NT 
  7  Joshua Weirich                SR BYU                      NT 
  8  Kurt Schneider                SR Michigan State           NT 
Section 2  Timed Finals
  1  Garrett Scantling             JR Georgia                  NT 
  2  Luis Hanssler                 SO Memphis                  NT 
  3  Jeff Mohl                     SR Montana State            NT 
  4  Johannes Hock                 SO Texas                    NT 
  5  Reinis Kregers                SO Kansas State             NT 
  6  Alex McCune                   JR Akron                    NT 
  7  Henry Vildosola               SR Baylor                   NT 
  8  Evan Weinstock                SR Brown                    NT 
Section 3  Timed Finals
  1  Devin Dick                    SR Kansas State             NT 
  2  Mitch Modin                   FR Oregon                   NT 
  3  Michael McPherson             JR Utah Valley              NT 
  4  Mike Morgan                   SO Buffalo                  NT 
  5  Robert Cardina                FR Penn State               NT 
  6  Wolf Mahler                   FR Texas                    NT 
  7  Karl Saluri                   FR New Orleans              NT 
  8  Viktor Fajoyomi               SR USC                      NT 
 
Event 41  Decathlon: #6 Men 110 Meter Hurdles
===============================================================================
Thursday 6/12/2014 - 11:00 AM
 6 Sections grouped by best event performance.  Random order.
 Odd numbered lanes (1,3,5,7)
     Name                        Year School                 Seed           
===============================================================================
Section 1  Timed Finals
  1  Robert Cardina                FR Penn State               NT 
  2                                                               
  3  Johannes Hock                 SO Texas                    NT 
  4                                                               
  5  Viktor Fajoyomi               SR USC                      NT 
  6                                                               
  7  Dakotah Keys                  JR Oregon                   NT 
  8                                                               
Section 2  Timed Finals
  1  Michael McPherson             JR Utah Valley              NT 
  2                                                               
  3  Evan Weinstock                SR Brown                    NT 
  4                                                               
  5  Devin Dick                    SR Kansas State             NT 
  6                                                               
  7  Kurt Schneider                SR Michigan State           NT 
  8                                                               
Section 3  Timed Finals
  1  Mitch Modin                   FR Oregon                   NT 
  2                                                               
  3  Henry Vildosola               SR Baylor                   NT 
  4                                                               
  5  Joshua Weirich                SR BYU                      NT 
  6                                                               
  7  Karl Saluri                   FR New Orleans              NT 
  8                                                               
Section 4  Timed Finals
  1  Garrett Scantling             JR Georgia                  NT 
  2                                                               
  3  Chase Dalton                  SR BYU                      NT 
  4                                                               
  5  Kevin Lazas                   SR Arkansas                 NT 
  6                                                               
  7  Alex McCune                   JR Akron                    NT 
  8                                                               
Section 5  Timed Finals
  1  Zach Ziemek                   JR Wisconsin                NT 
  2                                                               
  3  Maicel Uibo                   SO Georgia                  NT 
  4                                                               
  5  Wolf Mahler                   FR Texas                    NT 
  6                                                               
  7  Luis Hanssler                 SO Memphis                  NT 
  8                                                               
Section 6  Timed Finals
  1  Bryan Jones                   SR Akron                    NT 
  2                                                               
  3  Jeff Mohl                     SR Montana State            NT 
  4                                                               
  5  Reinis Kregers                SO Kansas State             NT 
  6                                                               
  7  Mike Morgan                   SO Buffalo                  NT 
  8                                                               
 
Event 41  Decathlon: #7 Men Discus Throw
===============================================================================
Thursday 6/12/2014 - 12:00 PM
 2 Sections grouped by best event performance.   One Circle.
 Random order within each Section.
     Name                        Year School            Seed Mark           
===============================================================================
Flight 1  Finals
  1  Garrett Scantling             JR Georgia                  ND 
  2  Bryan Jones                   SR Akron                    ND 
  3  Zach Ziemek                   JR Wisconsin                ND 
  4  Alex McCune                   JR Akron                    ND 
  5  Evan Weinstock                SR Brown                    ND 
  6  Kurt Schneider                SR Michigan State           ND 
  7  Johannes Hock                 SO Texas                    ND 
  8  Kevin Lazas                   SR Arkansas                 ND 
  9  Maicel Uibo                   SO Georgia                  ND 
 10  Joshua Weirich                SR BYU                      ND 
 11  Reinis Kregers                SO Kansas State             ND 
 12  Chase Dalton                  SR BYU                      ND 
Flight 2  Finals
  1  Luis Hanssler                 SO Memphis                  ND 
  2  Mike Morgan                   SO Buffalo                  ND 
  3  Jeff Mohl                     SR Montana State            ND 
  4  Henry Vildosola               SR Baylor                   ND 
  5  Dakotah Keys                  JR Oregon                   ND 
  6  Devin Dick                    SR Kansas State             ND 
  7  Mitch Modin                   FR Oregon                   ND 
  8  Karl Saluri                   FR New Orleans              ND 
  9  Viktor Fajoyomi               SR USC                      ND 
 10  Wolf Mahler                   FR Texas                    ND 
 11  Michael McPherson             JR Utah Valley              ND 
 12  Robert Cardina                FR Penn State               ND 
 
Event 41  Decathlon: #8 Men Pole Vault
===============================================================================
Thursday 6/12/2014 - 2:00 PM
 2 grouped sections. Sarting height by Referee, then  +10cm
 Random order within each Section.  No five-alive.   2 Pits.
     Name                        Year School            Seed Mark           
===============================================================================
Flight 1  Finals
  1  Dakotah Keys                  JR Oregon                   NH 
  2  Luis Hanssler                 SO Memphis                  NH 
  3  Reinis Kregers                SO Kansas State             NH 
  4  Kevin Lazas                   SR Arkansas                 NH 
  5  Alex McCune                   JR Akron                    NH 
  6  Kurt Schneider                SR Michigan State           NH 
  7  Garrett Scantling             JR Georgia                  NH 
  8  Mitch Modin                   FR Oregon                   NH 
  9  Wolf Mahler                   FR Texas                    NH 
 10  Michael McPherson             JR Utah Valley              NH 
 11  Karl Saluri                   FR New Orleans              NH 
 12  Robert Cardina                FR Penn State               NH 
Flight 2  Finals
  1  Bryan Jones                   SR Akron                    NH 
  2  Mike Morgan                   SO Buffalo                  NH 
  3  Devin Dick                    SR Kansas State             NH 
  4  Joshua Weirich                SR BYU                      NH 
  5  Chase Dalton                  SR BYU                      NH 
  6  Evan Weinstock                SR Brown                    NH 
  7  Henry Vildosola               SR Baylor                   NH 
  8  Viktor Fajoyomi               SR USC                      NH 
  9  Maicel Uibo                   SO Georgia                  NH 
 10  Johannes Hock                 SO Texas                    NH 
 11  Jeff Mohl                     SR Montana State            NH 
 12  Zach Ziemek                   JR Wisconsin                NH 
 
Event 41  Decathlon: #9 Men Javelin Throw
===============================================================================
Thursday 6/12/2014 - 4:30 PM
 2 Sections grouped by best event performance.  One Runway.
 Random order in each Section.
     Name                        Year School            Seed Mark           
===============================================================================
Flight 1  Finals
  1  Johannes Hock                 SO Texas                    ND 
  2  Luis Hanssler                 SO Memphis                  ND 
  3  Viktor Fajoyomi               SR USC                      ND 
  4  Wolf Mahler                   FR Texas                    ND 
  5  Michael McPherson             JR Utah Valley              ND 
  6  Devin Dick                    SR Kansas State             ND 
  7  Chase Dalton                  SR BYU                      ND 
  8  Henry Vildosola               SR Baylor                   ND 
  9  Mike Morgan                   SO Buffalo                  ND 
 10  Jeff Mohl                     SR Montana State            ND 
 11  Kurt Schneider                SR Michigan State           ND 
 12  Joshua Weirich                SR BYU                      ND 
Flight 2  Finals
  1  Evan Weinstock                SR Brown                    ND 
  2  Bryan Jones                   SR Akron                    ND 
  3  Zach Ziemek                   JR Wisconsin                ND 
  4  Robert Cardina                FR Penn State               ND 
  5  Kevin Lazas                   SR Arkansas                 ND 
  6  Mitch Modin                   FR Oregon                   ND 
  7  Garrett Scantling             JR Georgia                  ND 
  8  Alex McCune                   JR Akron                    ND 
  9  Reinis Kregers                SO Kansas State             ND 
 10  Maicel Uibo                   SO Georgia                  ND 
 11  Dakotah Keys                  JR Oregon                   ND 
 12  Karl Saluri                   FR New Orleans              ND

Like LetsRun.com on Facebook!