2014 SEC Champs Startlists / Live Results

  • submit to reddit

Via flashresults.com
February 27, 2014

Composite results from SEC Digital Network.

2014 SEC Indoor Track and Field Championships Day Three (College Station, Texas – March 1, 2014)

Men’s Team Standings (final): 1. Arkansas 121; 2. Florida 106; 3. Texas A&M 83.33; 4. Alabama 76; 5. Kentucky 69.33; 6. Georgia 39; 7. Ole Miss 36; 8. Auburn 34.33; 9. Tennessee 34; 10. LSU 26; 11. Missouri 24; 12. South Carolina 14.

Women’s Team Standings (final): 1. Florida 102; 2. Texas A&M 96.50; 3. Arkansas 93.50; 4. Kentucky 72; 5. Georgia 64.50; 6. LSU 47; 7. Tennessee 35; 8. Mississippi State 32; 9. Missouri 29.50; 10. Alabama 27; 11. Auburn 25; 12. South Carolina 21.50; 13. Vanderbilt 15.50.

Cliff Harper Trophy (men): Arman Hall, Florida and Matt Hillenbrand, Kentucky
Cliff Harper Trophy (women): Cory McGee, Florida

Men’s 60-Meter Hurdles
1. Eddie Lovett, UF (7.67); 2. Omar McLeod, AR (7.70); 3. Wayne Davis II, TAMU (7.71); 4. Jermaine Collier, SC (7.82); 5. Jussi Kanervo, SC (7.83); 6. Yannick Hart, UF (7.92); 7. Moriel Pitt, UF (7.95); 8. Dondre Echols, SC (8.01).

Women’s 60-Meter Hurdles
1. Kendra Harrison, UK (7.94); 2. Jasmin Stowers, LS (8.01); 3. Kayla Parker, UK (8.16); 4. Leah Nugent, UK (8.20); 5. Samantha Scarlett, AU (8.21); 6. Mariah Georgetown, LS (8.29); 7. Skylar Ross-Ransom, UF (8.32); 8. Ebony Morrison, AU (8.38).

Men’s 60-Meter Dash
1. Diondre Batson, UA (6.66); 2. Hugh Graham, Jr., UF (6.68); 3. Jalen Miller, UM (6.68); 4. Jamol James, UT (6.69); 5. Shavez Hart, TAMU (6.69); 6. Antwan Wright, UF (6.75); 7. Markesh Woodson, MU (6.79); 8. Kendall Kee, SC (8.68).

Women’s 60-Meter Dash
1. Dezerea Bryant, UK (7.16); 2. Remona Burchell, UA (7.24); 3. Olivia Ekpone, TAMU (7.25); 4. Jennifer Madu, TAMU (7.28); 5. Aaliyah Brown, TAMU (7.30); 6. Shayla Sanders, UF (7.30); 7. Kendra Harrison, UK (7.37); 8. V’alonee Robinson, AU (7.46).

Men’s Mile
1. Matt Hillenbrand, UK (4:03.80); 2. Sean Tobin, UM (4:06.14); 3. Matt Airola, UA (4:06.66); 4. Niklas Buhner, AU (4:08.00); 5. Cale Wallace, AR (4:08.34); 6. Patrick Rono, AR (4:08.56); 7. Isaac Spencer, TAMU (4:08.56); 8. Kane Grimster, AU (4:08.74); 9. Daniel Bulmer, UM (4:11.35); 10. Sam Dickerson, MU (4:12.80).

Women’s Mile
1. Grace Heymsfield, AR (4:34.82); 2. Cory McGee, UF (4:35.03); 3. Allison Peare, UK (4:35.14); 4. Carly Hamilton, UG (4:35.79); 5. Agata Strausa, UF (4:40.97); 6. Rebekah Greene, UF (4:41.18); 7. Keri McClary, AR (4:44.01); 8. Alexis Panisse, UT (4:45.99); 9. Katherine Delaney, VU (4:47.96); 10. Sara Barron, VU (4:55.02).

Men’s 400m Run
1. Deon Lendore, TAMU (45.03); 2. Arman Hall, UF (45.28); 3. Vernon Norwood, LS (45.39); 4. Hugh Graham, Jr., UF (45.94); 5. Najee Glass, UF (45.95); 6. Quincy Downing, LS (46.21); 7. Darrell Bush, LS (46.28); 8. Eric Janise, AR (46.72).

Women’s 400m Run
1. Kamaria Brown, TAMU (50.94); 2. Robin Reynolds, UF (51.77); 3. Shamier Little, TAMU (51.86); 4. Janeil Bellille, TAMU (52.58); 5. Felicia Majors, UT (52.65); 6. Chrishuna Williams, AR (52.82); 7. Felicia Brown, UT (53.16); –. Precious Holmes, SC (DQ).

Women’s Weight Throw
1. Denise Hinton, LS (22.53m/73-11); 2. Brea Garrett, TAMU (21.96m/72-0.75); 3. Jayla Bostic, UF (21.36m/70-1); 4. Kearsten Peoples, MU (20.32m/66-8); 5. Asianna Covington, UG (19.79m/64-11.25); 6. Beckie Famurewa, UK (19.37m/633-6.75); 7. Victoria Nwadiogbu, AU (19.21m/63-0.25); 8. Nia Barnes, UA (18.81m/61-8.50); 9. Karen Henning, LS (18.66m/61-2.75); 10. Elizabeth Tepe, UG (17.95m/58-10.75); 11. Katie Evans, MU (17.33m/56-10.75); 12. Candicea Bernard, UA (17.31m/56-9.50); 13. Jill Hydrick, TAMU (16.48m/54-1); 14. Aslynn Halvorson, UT (13.53m/44-4.75).

Men’s 5,000m Run
1. Solomon Haile, AR (13:58.64); 2. Gabe Gonzales, AR (13:59.64); 3. Ty McCormack, AU (14:01.42); 4. Mark Parrish, UF (14:11.26); 5. Brandon Lord, UG (14:13.18); 6. Griffin Jaworski, AU (14:20.81); 7. Samuel Mueller, AU (14:21.81); 8. Eddie Garcia, UF (14:22.58).

Men’s 800m Run
1. Keffri Neal, UK (1:48.94); 2. Sean Obinwa, UF (1:49.79); 3. Charles Grethen, UG (1:49.86); 4. Josh Hernandez, TAMU (1:50.10); 5. Tomas Squella, AR (1:50.13); 6. Alex Amankwah, UA (1:50.14); 7. Andres Arroyo, UF (1:50.45); 8. Ryan Schnulle, UF (1:53.70).

Women’s 800m Run
1. Stephanie Brown, AR (2:03.21); 2. Yanique Malcolm, UA (2:03.97); 3. Megan Malasarte, UG (2:04.48); 4. Nikita Tracey, LS (2:05.28); 5. Alexis Panisse, UT (2:05.38); 6. Allison Peare, UK (2:07.74); 7. Courtney Clayton, VU (2:08.03); 8. Brittney Jackson, UT (2:10.96).

Men’s Triple Jump
1. Jeremiah Green, UA (16.29m/53-5.50); 2. Anthony May, AR (15.91m/52-2.50); 3. Jonathon Ilori, MU (15.76m/51-8.50); 4. Tony Carodine, MU (15.70m/51-6.25); 5. Fitzroy Dunkley, LS (15.67m/51-5); 6. Clive Pullen, AR (15.54m/51-0); 7. Raymond Higgs, AR (15.34m/50-4); 8. Jonathan Pitt, LS (15.30m/50-2.50); 9. Olabanji Asekum, TAMU (15.25m/50-0.50); 10. Jeffrey Prothro, TAMU (14.96m/49-1); 11. Marquis Dendy, UF (14.95m/49-0.75); 12. Jamion Nash, MU (14.84m/48-8.25); 13. Jamario Calhoun, UG (14.37m/47-1.75); 14. Kamal Fuller, UA (13.94m/45-9); 15. James Adams, SC (13.77m/45-2.25).

Men’s Pole Vault
1. Sam Kendricks, UM (5.54m/18-2); 2. Andrew Irwin, AR (5.54m/18-2); 3. Chase Wolfle, TAMU (5.46m/17-11); 4. Charles Moushey, UK (5.13m/16-10); 5. Chase Brannon, UT (5.13m/16-10); 6. Tyler Porter, UT (5.13m/16-10); 7. Michael Maira, UT (5.13m/16-10); T8. Joseph Caraway, LS (4.98m/16-4); T8. Anedreas Duplantis, LS (4.98m/16-4); T10. Anthony Amodio, UF (4.98m/16-4); T10. Jared Watkins, UF (4.98m/16-4).

Men’s Shot Put
1. Brad Szypka, UK (19.47m/63-10.50); 2. Kyle Felpel, UA (19.23m/63-1.25); 3. Stipe Zunic, UF (18.97m/62-3); 4. Ashinia Miller, UG (18.90m/62-0.25); 5. Matthew Hoty, UT (18.85m/61-10.25); 6. Tavis Bailey, UT (18.73m/61-5.50); 7. Stephen Sanez, AU (18.66m/61-2.75); 8. Caleb Whitener, UG (18.39m/60-4); 9. Nick Vena, UG (17.72m/58-1.75); 10. Andrew Evans, UK (17.65m/57-11); 11. Afoaku Onyi, UM (17.62m/57-9.75); 12. Hayden Reed, UA (17.36m/56-11.50); 13. Marcus Popenfoose, AU (17.30m/56-9.25); 14. Devin Randall, AR (16.90m/55-5.50); 15. Casey Strong, TAMU (15.91m/52-2.50); 16. Rodney Brown, LS (15.87m/52-1); 17. Nathan Karr, UA (14.67m/48-1.75).

Women’s High Jump
1. Leontia Kallenou, UG (1.90m/6-2.75); 2. Jeannelle Scheper, SC (1.90m/6-2.75); 3. Taylor Burke, UF (1.87m/6-1.50); T4. Sierra Patrick, TAMU (1.78m/5-10); T4. Brionne Williams, VU (1.78m/5-10); T6. Kirsten Hesseltine, AR (1.73m/5-8); T6. Camille Hayes, MU (1.73m/5-8); T6. Tatiana Gusin, UG (1.73m/5-8); T6. Sarah Graham, SC (1.73m/5-8); 10. Morgan Whitson, MU (1.73m/5-8); T11. Shinelle Proctor, MU (1.68m/5-6); T11. Emilie Gray, AR (1.68m/5-6); T11. Leigha Brown, AR (1.68m/5-6); T11. Jennifer Cannon, VU (1.68m/5-6); T11. Kara Erickson, TAMU (1.68m/5-6); 16. Shanice Hall, LS (1.68m/5-6); 17. Jena Hemann, TAMU (1.68m/5-6).

Men’s 200m
1. Arman Hall, UF (20.59); 2. Dedric Dukes, UF (20.61); 3. Shavez Hart, TAMU (20.66); 4. Aldrich Bailey, Jr., TAMU (20.69); 5. Diondre Batson, UA (20.84); 6. Prezel Hardy, Jr., TAMU (20.96); 7. Michael Bryan, TAMU (21.18); 8. Shermund Allsop, LS (21.25).

Women’s 200m
1. Kamaria Brown, TAMU (22.50); 2. Dezerea Bryant, UK (22.75); 3. Kyra Jefferson, UF (22.87); 4. Olivia Ekpone, TAMU (23.10); 5. Felecia Majors, UT (23.28); 6. Ashton Purvis, TAMU (23.29); 7. Robin Reynolds, UF (23.33); –. Destinee Gause, UF (DQ).

Women’s Triple Jump
1. Ciarra Brewer, UF (13.59m/44-7); 2. LaQue Moen-Davis, TAMU (13.47m/44-2.50); 3. Lynnika Pitts, LS (13.43m/44-0.75); 4. Marshay Ryan, AU (13.24m/43-5.25); 5. Rochelle Farquharson, MS (12.90m/42-4); 6. Tamara Myers, AR (12.89m/42-3.50); 7. Keri Emanuel, LS (12.76m/41-10.50); 8. Simone Charley, VU (12.71m/41-8.50); 9. Ebony Brinker, MS (12.66m/41-6.50); 10. Haley Gooch, TAMU (12.60m/41-4.25); 11. Allison Outerbridge, UT (12.55m/41-2.25); 12. Gissell Warner, UF (12.47m/40-11); 13. Jordan Wilson, TAMU (12.47m/40-11); 14. Natasha Dicks, SC (12.44m/40-9.75); 15. Merilyn Uudmae, UA (12.42m/40-9); 16. Nataliyah Friar, LS (12.30m/40-4.25); 17. Erica Bougard, MS (12.24m/40-2).

Women’s 5,000m Run
1. Dominique Scott, AR (16:00.73); 2. Chelsea Blaase, UT (16:06.69); 3. Grace Fletcher, TAMU (16:10.75); 4. Liz Anderson, VU (16:14.30); 5. Chelsea Oswald, UK (16:25.35); 6. Hillary Montgomery, TAMU (16:29.85); 7. Leslie Boozer, UG (16:34.28); 8. Kaitlin Flattmann, AR (16:36.21); 9. Sandie Raines, AR (16:37.43); 10. Taylor Tubbs, UF (16:50.35); 11. Diane Robison, AR (16:51.25); 12. Karis Jochen, TAMU (16:56.57); 13. Cornelia Griesche, MS (16:58.36); 14. Amanda Jenkins, TAMU (17:00.80); 15. Kaitlyn Fischer, MU (17:01.40); 16. Mary Alex England, UM (17:06.76); 17. Mary Reiser, SC (17:07.81); 18. Katelyn Greenleaf, UA (17:09.02); 19. Regan Ward, AR (17:12.71); 20. Lisa Ziegler, MS (17:12.71); 21. Julie Macedo, UF (17:17.96); 22. Kayleigh Skinner,  UM (17:21.05); 23. Bret McDaniel, UG (17:21.15); 24. Samantha Mohler, AR (17:33.45); 25. Allison Gregg, UA (17:38.70); 26. Courtney Brown, MU (17:40.17); 27. Vanessa Valentine, VU (17:41.04); 28. Taylor Duncan, AU (17:43.39); 29. Veronica Eder, AU (17:59.42); 30. Claire Benjamin, VU (18:03.63); 31. Ashley Welborn, LS (18:16.48); 32. Penny Boswell, SC (18:45.76).

Men’s Distance Medley Relay
1. Ole Miss (9:39.54); 2. Florida (9:41.66); 3. Texas A&M (9:42.53); 4. Alabama (9:45.88); 5. Kentucky (9:47.28); 6. Georgia (9:47.53); 7. Missouri (9:49.14); 8. Arkansas (9:51.44); 9. Tennessee (9:52.77); 10. LSU (9:54.00); 11. Auburn (10:10.96).

Women’s Distance Medley Relay
1. Florida (11:08.11); 2. Arkansas (11:13.34); 3. Mississippi State (11:18.63); 4. Tennessee (11:21.40); 5. Missouri (11:21.48); 6. Georgia (11:30.66); 7. Vanderbilt (11:35.40); 8. Alabama (11:37.76); 9. Auburn (11:38.55); 10. Texas A&M (11:42.13); 11. LSU (11:44.78); 12. South Carolina (11:50.80); 13. Ole Miss (12:11.71).

Men’s 4x400m Relay
1. Texas A&M (3:03.20); 2. Florida (3:03.50); 3. LSU (3:04.04); 4. Arkansas (3:04.94); 5. Georgia (3:08.42); 6. South Carolina (3:09.13); 7. Alabama (3:09.18); 8. Ole Miss (3:13.15); 9. Auburn (3:13.97); –. Tennessee (DQ).

Women’s 4x400m Relay
1. Florida (3:30.16); 2. South Carolina (3:35.02); 3. Arkansas (3:35.26); 4. Kentucky (3:36.65); 5. LSU (3:37.29); 6. Tennessee (3:40.26); 7. Alabama (3:41.80); 8. Vanderbilt (3:42.30); 9. Auburn (3:43.15); 10. Mississippi State (3:44.42); –. Texas A&M (DQ).

Friday: 
Women 3000 M:
Section 2: 1. Cory McGee, UF, 9:10.48M; 2. Dominique Scott, AR,  9:11.56; 3. Agata Strausa, UF, 9:15.70; 4. Grace Heymsfield, AR,  9:17.58; 5. Grace Fletcher, TAMU, 9:27.68; 6. Rebekah Greene, UF,
9:30.36; 7. Cornelia Griesche, MS, 9:35.79; 8. Chelsea Oswald,  UK, 9:37.51; 9. Taylor Tubbs, UF, 9:38.94; 10. Hillary Montgomery,  TAMU, 9:41.35; 11. Leslie Boozer, UG, 9:42.42; 12. Bret McDaniel,  UG, 9:47.53; 13. Carmen Carlos, VU, 9:48.56; 14. Susan Rachel Givens, AU, 9:51.64; 15. Hilary Stafford, UA, 9:52.39; 16. Rebecca Chandler, VU, 9:54.63; 17. Emma Neigel, MS, 9:55.61; 18.  Valerie Reina, AR, 10:31.11.

Men 3000 M:
Section 1: 1. Matt Hillenbrand, UK, 8:00.08; 2. Adam Kahleifeh, UK, 8:02.94; 3. Ty McCormack, AU, 8:06.08; 4. Gabe Gonzales, AR, 8:08.66; 5. Solomon Haile, AR, 8:09.50; 6. Niklas Buhner, AU, 8:10.05; 7. Austin Whitelaw, UT, 8:10.67; 8. Mark Parrish, UF, 8:11.19; 9. Max Storms, MU, 8:12.98; 10. Tyler Schneider, MU, 8:15.59; 11. Mackay Wilson, UK, 8:22.65; 12. Zack Sims, UG, 8:24.35; 13. Robert Domanic, UM, 8:24.49; 14. Samuel Mueller, AU, 8:24.71; 15. Steven Spevacek, UG, 8:25.22; 16. Evan Chiplock, MU, 8:25.34; 17. Dan Roe, MU, 8:28.48; 18. Kane Grimster, AU, 8:28.92; 19. Marc Dubrick, MU, 8:35.86.

 

 


Like LetsRun.com on Facebook!
Posted in: College
Tags: ,