2014 Sainsbury Birmingham Indoor Grand Prix Results

  • submit to reddit

By LetsRun.com
February 15, 2014

The 2014 Sainsbury Birmingham Indoor Grand Prix, which UK Athletics claims is “widely regarded as the best indoor meet in the world” was held on Saturday.

Results can be found below or on UK Athtleics site.  If you scroll below the table, you’ll see we’ve pasted all of the mid-d/distance results for your convenience.

Recap: LRC Genzebe Dibaba Does It Again – Smashes 2 Mile World Record – 3rd World Record in 2 Weeks

Men’ results

60 Metres – Men Final

1 Dasaolu , James                  GBR       6.50
2 Carter , Nesta                   JAM       6.53
3 Collins , Kim                    SKN       6.55
4 Chambers , Dwain                 GBR       6.56
5 Kilty , Richard                  GBR       6.57
6 Vicaut , Jimmy                   FRA       6.58
7 Rodgers , Mike                   USA       6.60
8 Ricks , Keith                    USA       6.64

60 Metres – Men Heats Race 1

1 Vicaut , Jimmy                   FRA       6.48
2 Rodgers , Mike                   USA       6.55
3 Carter , Nesta                   JAM       6.55
4 Kilty , Richard                  GBR       6.58
5 Hyman , Kemar                    CAY       6.71
6 Pierre , Rion                    GBR       6.79
7 Craddock , Kevin                 USA       7.16
8 Safo-Antwi , Sean                GBR       8.02

60 Metres – Men Heats Race 2

1 Dasaolu , James                  GBR       6.47
2 Collins , Kim                    SKN       6.53
3 Chambers , Dwain                 GBR       6.55
4 Ricks , Keith                    USA       6.60
5 Talbot , Daniel                  GBR       6.67
6 Lemaitre , Christophe            FRA       6.69
7 Zhang , Peimeng                  CHN       6.73
8 Bailey , Oshane                  JAM       6.90

400 Metres – Men Race 1

1 Buck , Richard                   GBR      46.09
2 Bingham , Michael                GBR      46.15
3 Bowie , Jamie                    GBR      46.58
4 Awde , Daniel                    GBR      46.89
5 Dunn , Jarryd                    GBR      47.13
6 Evans , Rory                     GBR      47.68

400 Metres – Men Race 2

1 Levine , Nigel                   GBR      45.71
2 Santos , Luguelín                DOM      46.08
3 Lennon-Ford , Luke               GBR      46.16
4 Steele , Edino                   JAM      46.43
5 Ujakpor , Mark                   ESP      47.01
6 Gollnow , David                  GER      47.44

800 Metres – Men

1 Aman , Mohammed                  ETH    1:44.52
2 Olivier , André                  RSA    1:44.99
3 Kszczot , Adam                   POL    1:45.19
4 Osagie , Andrew                  GBR    1:45.22
5 Learmonth , Guy                  GBR    1:47.43
6 Mutai , Jeremiah Kipkorir        KEN    1:47.46
7 Mohammed , Mukhtar               GBR    1:48.86
Som , Bram                       NED        DNF

1500 Metres – Men

1 Chepseba , Nixon Kiplimo         KEN    3:37.19
2 Tesfaye , Homiyu                 GER    3:37.35
3 Lewandowski , Marcin             POL    3:37.37
4 Birgen , Bethwell                KEN    3:37.51
5 Gebremedhin , Mekonnen           ETH    3:38.61
6 Kiplagat , Silas                 KEN    3:39.75
7 Grice , Charlie                  GBR    3:39.94
8 Biwott , Robert                  KEN    3:41.57
9 Rimmer , Michael                 GBR    3:42.41
10 Gauson , Kris                    GBR    3:42.75
Bett , Reuben                    KEN        DNF

3000 Metres – Men

1 Gebrhiwet , Hagos                ETH    7:35.73
2 Gebremeskel , Dejen              ETH    7:36.53
3 Alamirew , Yenew                 ETH    7:37.10
4 Choge , Augustine Kiprono        KEN    7:37.11
5 Koech , Paul Kipsiele            KEN    7:37.22
6 Koech , Isiah Kiplangat          KEN    7:42.52
7 Emanuel , Lee                    GBR    7:45.12
8 Mellor , Jonathan                GBR    7:46.73
9 Farrell , Tom                    GBR    7:47.54
10 Vernon , Andrew                  GBR    7:57.91
Kombich , Ismael Kipngetich      KEN        DNF
Rono , Vincent                   KEN        DNF

60 Metres Hurdles – Men Heats Race 1

1 Pozzi , Andrew                   GBR       7.57
2 Shubenkov , Sergey               RUS       7.62
3 Baji , Balázs                    HUN       7.65
4 Xie , Wenjun                     CHN       7.67
5 Craddock , Kevin                 USA       7.69
6 Oliver , David                   USA       7.73
7 Thomas , Dwight                  JAM       7.78
8 King , David                     GBR       7.79

60 Metres Hurdles – Men Heats Race 2

1 Martinot-Lagarde , Pascal        FRA       7.58
2 Darien , Garfield                FRA       7.61
3 Dal Molin , Paolo                ITA       7.66
4 Sedoc , Gregory                  NED       7.69
5 Turner , Andrew                  GBR       7.76
6 Omoregie , David                 GBR       7.82
7 Smet , Koen                      NED       7.86
8 Bascou , Dimitri                 FRA       7.86

60 Metres Hurdles – Men Final

1 Martinot-Lagarde , Pascal        FRA       7.55
2 Shubenkov , Sergey               RUS       7.57
3 Darien , Garfield                FRA       7.58
4 Xie , Wenjun                     CHN       7.68
5 Baji , Balázs                    HUN       7.68
6 Pozzi , Andrew                   GBR       7.72
7 Sedoc , Gregory                  NED       7.74
8 Dal Molin , Paolo                ITA       7.75

High Jump – Men

1 Kynard , Erik                    USA       2.34
2 Fassinotti , Marco               ITA       2.30
3 Grabarz , Robert                 GBR       2.27
4 Tobe , Naoto                     JPN       2.20
5 Rivera , Edgar                   MEX       2.20
6 Günther , Martin                 GER       2.20
7 Parsons , Tom                    GBR       2.15
7 Smith , David                    GBR       2.15

Long Jump – Men

1 Menkov , Aleksandr               RUS       8.14
2 Li , Jinzhe                      CHN       8.12
3 Rutherford , Greg                GBR       8.00
4 Jegede , J.J.                    GBR       7.91
5 da Silva , Mauro Vinicius        BRA       7.89
6 Rivera , Luis                    MEX       7.88
7 Gaisah , Ignisious               NED       7.83
8 Tomlinson , Christopher          GBR       7.63
9 Lapierre , Fabrice               AUS       7.49

Women’ results

60 Metres – Women Heats Race 2

1 Fraser-Pryce , Shelly-Ann        JAM       7.18
2 Papps , Sophie                   GBR       7.22
3 Okparaebo , Ezinne               NOR       7.28
4 Asher-Smith , Dina               GBR       7.30
5 Bailey , Aleen                   JAM       7.31
6 Russell , Carrie                 JAM       7.34
7 Douglas , Montell                GBR       7.40
8 Bliss , Andrea                   JAM       7.95

60 Metres – Women Heats Race 1

1 Ahouré , Murielle                CIV       7.10
2 Philip , Asha                    GBR       7.14
3 Schippers , Dafne                NED       7.19
4 Bayne , Chauntae                 USA       7.25
5 Harrigan-Scott , Tahesia         IVB       7.25
6 Pierre , Barbara                 USA       7.26
7 Williams , Jodie                 GBR       7.35
Kwadwo , Yasmin                  GER         DQ

60 Metres – Women Final

1 Ahouré , Murielle                CIV       7.10
2 Fraser-Pryce , Shelly-Ann        JAM       7.10
3 Philip , Asha                    GBR       7.12
4 Schippers , Dafne                NED       7.17
5 Bayne , Chauntae                 USA       7.20
6 Okparaebo , Ezinne               NOR       7.21
7 Harrigan-Scott , Tahesia         IVB       7.23
8 Papps , Sophie                   GBR       7.23

400 Metres – Women Race 2

1 George , Regina                  NGR      51.78
2 Spencer , Kaliese                JAM      52.14
3 Child , Eilidh                   GBR      52.49
4 Adeoye , Margaret                GBR      52.72
5 Ghafoor , Madiea                 NED      53.11
6 Hak , Yvonne                     NED      57.58

400 Metres – Women Race 1

1 Cox , Shana                      GBR      52.93
2 Massey , Kelly                   GBR      53.04
3 Wake , Laura                     GBR      53.14
4 Ohuruogu , Victoria              GBR      53.29
5 Diamond , Emily                  GBR      53.46
6 Allcock , Amy                    GBR      54.15

800 Metres – Women

1 Cichocka , Angelika              POL    2:01.60
2 Lupu , Nataliia                  UKR    2:02.14
3 Verstegen , Sanne                NED    2:03.52
4 Oskan , Shelayna                 GBR    2:03.52
5 Meadows , Jennifer               GBR    2:03.57
6 Bishop , Melissa                 CAN    2:04.23
Balciünaité , Egle               LTU        DNF
Hak , Yvonne                     NED        DNF

1500 Metres – Women

1 Muir , Laura                     GBR    4:05.32
2 Hassan , Sifan                   NED    4:05.34
3 Korobkina , Elena                RUS    4:05.78
4 Obiri , Hellen Onsando           KEN    4:05.82
5 Broniatowska , Katarzyna         POL    4:09.01
6 Macías , Isabel                  ESP    4:09.22
7 Simpson , Jemma                  GBR    4:11.59
8 Bogale , Tizita                  ETH    4:13.30
9 Courtney , Melissa               GBR    4:14.82
Cusma Piccione , Elisa           ITA        DNF
Leonard , Alison                 GBR        DNF
Wafula , Lydia Nasimiyu          KEN        DNF

Two Miles – Women

1 Dibaba , Genzebe                 ETH    9:00.48
2 Ayalew , Hiwot                   ETH    9:21.59
3 Twell , Stephanie                GBR    9:42.41
4 Chepkurui , Lidya                KEN    9:45.97
5 Moultrie , Josephine             GBR    9:46.77
6 Clitheroe , Helen                GBR    9:50.65
Plis , Renata                    POL        DNF
Thomas , Charlene                GBR        DNF
Ejigu , Sentayehu                ETH        DNS

60 Metres Hurdles – Women

1 Hildebrand , Nadine              GER       8.04
2 Porter , Tiffany                 GBR       8.07
3 Hodde , Rosina                   NED       8.12
4 Wells , Kellie                   USA       8.14
5 Roleder , Cindy                  GER       8.17
6 Bennett , Gemma                  GBR       8.21
7 Diawara , Aisseta                FRA       8.27
8 Bakker , Sharona                 NED       8.37

Pole Vault – Women

1 Bleasdale , Holly                GBR       4.71
2 Šutej , Tina                     SLO       4.61
3 Ryzih , Lisa                     GER       4.46
3 Silva , Yarisley                 CUB       4.46
5 Stefanídi , Ekateríni            GRE       4.46
6 Nikkanen , Minna                 FIN       4.46
7 Peake , Sally                    GBR       4.31
8 Bryan , Lucy                     GBR       4.16
9 Gergel , Melissa                 USA       4.16

Long Jump – Women

1 Moguenara , Sostene              GER       6.49
2 Schippers , Dafne                NED       6.43
3 Jimoh , Funmi                    USA       6.41
4 Costa , Keila                    BRA       6.36
5 Harris , Amy                     GBR       6.29
6 Sawyers , Jazmin                 GBR       5.89
Jarder , Erica                   SWE        DNS

DAY 1 – 15 Feb 2014
12:23WOMENBritish Athletics Club:Connect Medley Relay START LIST RESULTS
12:28MENBritish Athletics Club:Connect Medley Relay START LIST RESULTS
12:40WOMEN400 METRES B FINAL START LIST RESULTS
12:45MEN400 METRES B FINAL START LIST RESULTS
12:50WOMENPOLE VAULT START LIST RESULTS
12:55WOMENT37/38 60m START LIST RESULTS
13:00WOMENLONG JUMP START LIST RESULTS
13:05MENT44 60m START LIST RESULTS
13:26WOMEN60 METRES HURDLES FINAL START LIST RESULTS
13:36MEN60 METRES HEATS START LIST RESULTS
13:54WOMEN800 METRES START LIST RESULTS
14:03MEN1500 METRES START LIST RESULTS
14:13WOMEN60 METRES HEATS START LIST RESULTS
14:27MENHIGH JUMP START LIST RESULTS
14:31MEN3000 METRES START LIST RESULTS
14:43MENLONG JUMP START LIST RESULTS
14:47MEN60 METRES HURDLES HEATS START LIST RESULTS
15:06MEN60 METRES FINAL START LIST RESULTS
15:15WOMEN400 METRES FINAL START LIST RESULTS
15:24MEN400 METRES FINAL START LIST RESULTS
15:33WOMEN1500 METRES START LIST RESULTS
15:43MEN800 METRES START LIST RESULTS
15:52MEN60 METRES HURDLES FINAL START LIST RESULTS
16:02WOMEN60 METRES FINAL START LIST RESULTS
16:12WOMEN2 MILES START LIST RESULTS

 

 

16:12 – 2 MILES – WomenOFFICIAL RESULTS
1Genzebe DIBABAETH9:00.48WR
2Hiwot AYALEWETH9:21.59PB
3Stephanie TWELLGBR9:42.41PB
4Lydia CHEPKURUIKEN9:45.97PB
5Josephine MOULTRIEGBR9:46.77PB
6Helen CLITHEROEGBR9:50.65PB
Renata PLISPOLDNF
Charlene THOMASGBRDNF
Sentayehu EJIGUETHDNS
13:54 – 800 METRES – WomenOFFICIAL RESULTS
1Angelika CICHOCKAPOL2:01.60SB
2Nataliia LUPUUKR2:02.14
3Sanne VERSTEGENNED2:03.52
4Shelayna OSKAN-CLARKEGBR2:03.52PB
5Jenny MEADOWSGBR2:03.57SB
6Melissa BISHOPCAN2:04.23SB
Egle BALCIUNAITELTUDNF
Yvonne HAKNEDDNF
Split Times
400Yvonne HAKNED1:00.26
FinishAngelika CICHOCKAPOL(1:01.34)2:01.60
14:03 – 1500 METRES – MenOFFICIAL RESULTS
1Nixon Kiplima CHEPSEBAKEN3:37.19
2Tesfaye HOMIYUGER3:37.35PB
3Marcin LEWANDOWSKIPOL3:37.37NR
4Bethwell BIRGENKEN3:37.51
5Mekonnen GEBREMEHDINETH3:38.61
6Silas KIPLAGATKEN3:39.75
7Charlie GRICEGBR3:39.94PB
8Robert BIWOTTKEN3:41.57PB
9Michael RIMMERGBR3:42.41PB
10Kris GAUSONGBR3:42.75PB
Reuben BETTKENDNF
Split Times
400Reuben BETTKEN56.48
800Reuben BETTKEN(58.27)1:54.75
1200Nixon Kiplima CHEPSEBAKEN(1:00.70)2:55.45
FinishNixon Kiplima CHEPSEBAKEN(41.74)3:37.19
14:31 – 3000 METRES – MenOFFICIAL RESULTS
1Hagos GEBRHIWETETH7:35.73
2Dejen GEBREMESKELETH7:36.53
3Yenew ALAMIREWETH7:37.10SB
4Augustine Kiprono CHOGEKEN7:37.11SB
5Paul K KOECHKEN7:37.22SB
6Isiah KOECHKEN7:42.52
7Lee EMANUELGBR7:45.12PB
8Jonathan MELLORGBR7:46.73PB
9Thomas FARRELLGBR7:47.54PB
10Andy VERNONGBR7:57.91
Ismael KOMBICHKENDNF
Vincent RONOKENDNF
Split Times
1000Ismael KOMBICHKEN2:33.28
2000Vincent RONOKEN(2:33.28)5:06.56
FinishHagos GEBRHIWETETH(2:29.17)7:35.73
15:43 – 800 METRES – MenOFFICIAL RESULTS
1Mohamed AMANETH1:44.52NR
2Andre OLIVIERRSA1:44.99PB
3Adam KSZCZOTPOL1:45.19SB
4Andrew OSAGIEGBR1:45.22PB
5Guy LEARMONTHGBR1:47.43PB
6Jeremiah Kipkorir MUTAIKEN1:47.46
7Mukhtar MOHAMMEDGBR1:48.86SB
Bram SOMNEDDNF
Split Times
400Bram SOMNED50.26
FinishMohamed AMANETH(54.26)1:44.52
15:33 – 1500 METRES – WomenOFFICIAL RESULTS
1Laura MUIRGBR4:05.32PB
2Sifan HASSANNED4:05.34NR
3Elena KOROBKINARUS4:05.78PB
4Hellen Onsando OBIRIKEN4:05.82PB
5Katarzyna BRONIATOWSKAPOL4:09.01PB
6Isabel MACIASESP4:09.22SB
7Jemma SIMPSONGBR4:11.59SB
8Tizita BOGALEETH4:13.30SB
9Melissa COURTNEYGBR4:14.82PB
Elisa CUSMAITADNF
Alison LEONARDGBRDNF
Lydia WAFULAKENDNF
Split Times
400Lydia WAFULAKEN1:05.11
800Lydia WAFULAKEN(1:07.31)2:12.42
1200Sifan HASSANNED(1:06.71)3:19.13
FinishLaura MUIRGBR(46.19)4:05.32
 

Like LetsRun.com on Facebook!
Posted in: Professional, Distance