FINAL
SPLITS
5 KM
RESULT
24/03/2018 12:05 (17:05 LOCAL TIME)
5 KM SPLIT
RANK ATHLETE COUNTRY MARK GAP
1 Joyciline JEPKOSGEI KEN 15:39 0:00
2 Pauline Kaveke KAMULU KEN 15:39 0:00
3 Ruth CHEPNGETICH KEN 15:39 0:00
4 Netsanet Gudeta KEBEDE ETH 15:39 0:00
5 Eunice Chebichii CHUMBA BRN 15:39 0:00
6 Zeineba YIMER ETH 15:39 0:00
7 Desi MOKONIN BRN 15:39 0:00
8 Bekelech GUDETA ETH 15:39 0:00
9 Meseret BELETE ETH 15:39 0:00
10 Zinash MEKONNEN ETH 15:39 0:00
11 Dalila ABDULKADIR BRN 15:40 0:01
12 Shitaye ESHETE BRN 15:40 0:01
13 Rose CHELIMO BRN 15:45 0:06
14 Deshun ZHANG CHN 16:03 0:24
15 Chemtai Lonah SALPETER ISR 16:08 0:29
16 Trihas GEBRE ESP 16:08 0:29
17 Fabienne SCHLUMPF SUI 16:08 0:29
18 Mao ICHIYAMA JPN 16:13 0:34
19 Nazret WELDU ERI 16:19 0:40
20 Kidanu TESHOME ERI 16:19 0:40
21 Doreen CHESANG UGA 16:19 0:40
22 Florencia BORELLI ARG 16:19 0:40
23 Inés MELCHOR PER 16:19 0:40
24 Luula WELDEGEBRIEL ERI 16:19 0:40
25 Luz Mery ROJAS PER 16:20 0:41
26 Gladys TEJEDA PER 16:20 0:41
27 Kaori MORITA JPN 16:21 0:42
28 Ancuţa BOBOCEL ROU 16:22 0:43
29 Charlotte PURDUE GBR 16:22 0:43
30 Sasha GOLLISH CAN 16:23 0:44
31 Nolene CONRAD RSA 16:23 0:44
32 Dolshi TESFU ERI 16:23 0:44
33 Eva VRABCOVÁ NÝVLTOVÁ CZE 16:25 0:46
34 Honami MAEDA JPN 16:36 0:57
35 Kokob TESFAGABRIEL ERI 16:38 0:59
36 Patiance MUROWE ZIM 16:39 1:00
37 Charlotte ARTER GBR 16:39 1:00
38 Sviatlana KUDZELICH BLR 16:39 1:00
39 Sofiia YAREMCHUK UKR 16:39 1:00
40 Clémence CALVIN FRA 16:39 1:00
41 Lilia FISIKOVICI MDA 16:40 1:01
42 Roxana Elisabeta BIRCA ROU 16:40 1:01
43 Tracy BARLOW GBR 16:40 1:01
44 Emily CHEBET UGA 16:40 1:01
45 Rebecca WADE USA 16:40 1:01
46 Elaina TABB USA 16:40 1:01
47 Sophie DUARTE FRA 16:40 1:01
48 Gemma STEEL GBR 16:45 1:06
49 Volha MAZURONAK BLR 16:45 1:06
50 Büsra Nur KOKU TUR 16:47 1:08
51 Emma BATES USA 16:47 1:08
52 Samira MEZEGHRANE FRA 16:47 1:08
53 Kinsey MIDDLETON CAN 16:47 1:08
54 Giovanna EPIS ITA 16:47 1:08
55 Sinead DIVER AUS 16:47 1:08
56 Ellie PASHLEY AUS 16:47 1:08
57 Yuka HORI JPN 16:47 1:08
58 Anja SCHERL GER 16:51 1:12
59 Angie ORJUELA COL 16:55 1:16
60 Diana LANDI ECU 16:55 1:16
61 Teresa URBINA ESP 16:55 1:16
62 Lebogang PHALULA RSA 16:55 1:16
63 Rosa CHACHA ECU 17:00 1:21
64 Şeyma YILDIZ TUR 17:00 1:21
65 Esma AYDEMIR TUR 17:00 1:21
66 Janet DLAMINI RSA 17:01 1:22
67 Tatiele Roberta DE CARVALHO BRA 17:02 1:23
68 Emily SETLACK CAN 17:03 1:24
69 Cristina SIMION ROU 17:03 1:24
70 Andreea-Alina PÎSCU ROU 17:03 1:24
71 Maor TIYOURI ISR 17:07 1:28
72 Adha MUNGULEYA UGA 17:11 1:32
73 Beata NAIGAMBO NAM 17:12 1:33
74 Cornelia JOUBERT RSA 17:12 1:33
75 Victoria COATES CAN 17:14 1:35