Men's 800
Heat 1 Start Time: 12:41
Rank Bib Name Nat Lane Result
1 195 ENGLISH Mark IRL 6 1:48.10 Q
2 244 KUPERS Thijmen NED 1 1:48.19 Q
3 101 PALACIO David ESP 5 1:48.33 q
4 252 ROTH Andreas NOR 4 1:49.09 q
5 322 ZVER Ales SLO 2 1:49.89
6 348 KRAMER Andreas SWE 3 1:50.34
Intermediate times: 200m 24.97 244 KUPERS Thijmen (NED)
400m 52.02 244 KUPERS Thijmen (NED)
600m 1:20.00 244 KUPERS Thijmen (NED)
Heat 2 Start Time: 12:47
Rank Bib Name Nat Lane Result
1 268 LEWANDOWSKI Marcin POL 2 1:48.56 Q
2 306 POISTOGOV Stepan RUS 6 1:48.70 Q
3 132 LEROY Brice FRA 4 1:49.09 q
4 70 PAVLÍCEK Matej CZE 5 1:49.43 q
5 47 DEMETRIOU Christos CYP 3 1:51.82
Intermediate times: 200m 26.31 306 POISTOGOV Stepan (RUS)
400m 53.88 306 POISTOGOV Stepan (RUS)
600m 1:21.24 306 POISTOGOV Stepan (RUS)
Heat 3 Start Time: 12:53
Rank Bib Name Nat Lane Result
1 96 LÓPEZ Kevin ESP 3 1:49.38 Q
2 83 JENSEN Nick DEN 5 1:49.64 Q PB
3 148 MOHAMMED Mukhtar GBR 1 1:49.75
4 31 TUKA Amel BIH 4 1:49.92
5 372 YARKO Roman UKR 2 1:50.68
6 227 STEPINŠ Renars LAT 6 1:51.20
Intermediate times: 200m 25.58 227 STEPINŠ Renars (LAT)
400m 53.36 227 STEPINŠ Renars (LAT)
600m 1:21.59 96 LÓPEZ Kevin (ESP)
Heat 4 Start Time: 12:59
Rank Bib Name Nat Lane Result
1 176 SCHEMBERA Robin GER 2 1:49.55 Q
2 136 RENAUDIE Paul FRA 1 1:49.61 Q
3 253 ROTH Thomas NOR 6 1:49.73
4 222 ARENTS Pauls LAT 5 1:50.62
5 73 SASÍNEK Filip CZE 3 1:51.08
6 239 ETÈS Brice MON 4 1:51.57 SB
Intermediate times: 200m 25.48 73 SASÍNEK Filip (CZE)
400m 53.66 73 SASÍNEK Filip (CZE)
600m 1:22.20 253 ROTH Thomas (NOR)
Heat 5 Start Time: 13:05
Rank Bib Name Nat Lane Result
1 147 LEARMONTH Guy GBR 5 1:49.38 Q
2 27 VAN DEN BROECK Jan BEL 2 1:49.57 Q
3 97 MARCO Luis Alberto ESP 1 1:50.01
4 320 RUDOLF Žan SLO 3 1:50.08
5 229 VALTERS Kristaps LAT 6 1:50.94
6 56 BURIAN Miroslav CZE 4 1:51.11
Intermediate times: 200m 25.24 320 RUDOLF Žan (SLO)
400m 52.79 320 RUDOLF Žan (SLO)
600m 1:21.58 320 RUDOLF Žan (SLO)
Heat 6 Start Time: 13:11
Rank Bib Name Nat Lane Result
1 262 KONIECZNY Karol POL 2 1:49.65 Q
2 200 MURRAY Declan IRL 4 1:49.69 Q
3 138 BOWNESS James GBR 3 1:49.78
4 117 VALLER Raimond EST 1 1:50.08 PB
5 321 ZALOKAR Lucijan SLO 5 1:51.35
6 13 RAPATZ Andreas AUT 6 2:19.36
Intermediate times: 200m 26.43 321 ZALOKAR Lucijan (SLO)
400m 53.86 200 MURRAY Declan (IRL)
600m 1:21.24 262 KONIECZNY Karol (POL)
\
Heat 7
Rank Bib Name Nat Lane Result
1 340 REPCÍK Jozef SVK 5 1:50.24 Q
2 344 ALMGREN Andreas SWE 6 1:50.61 Q
3 260 GURDAK Kamil POL 4 1:50.76
4 51 MICHAELAS Theofanis CYP 2 1:51.45
5 369 OLISHEVSKYY Vyacheslav UKR 3 1:51.48
Intermediate times: 200m 27.94 344 ALMGREN Andreas (SWE)
400m 55.77 344 ALMGREN Andreas (SWE)
600m 1:23.46 344 ALMGREN Andreas (SWE)