We have a few days before the start of the great Pre track meet and here are the 2009 Start Lists. How good are you at picking the winners...have fun and enjoy the discussions:
MEN
400 METER HURDLES
Angelo Taylor
Kerron Clement
Isa Phillips (Jamaica)
Bershawn Jackson
Markino Buckley (Jamaica)
James Carter
Kenneth Ferguson
Michael Tinsley
800 METERS
Nick Symmonds
Khadevis Robinson
Gary Reed (Canada)
Alfred Yego (Kenya)
Yuriy Borzakovskiy (Russia)
Ahmad Ismail (Sudan)
Boaz Lalang (Kenya)
Christian Smith
Elijah Greer (Ore HS)
Matt Scherer--pace
BOWERMAN MILE
Haron Keitany (Kenya)
Shedrack Korir (Kenya)
Asbel Kiprop (Kenya)
Belal Mansoor (Bahrain)
Alan Webb
Lopez Lomong
Leonel Manzano
Nicholas Kemboi (Kenya)
Josephat Kithii (Kenya)
Moise Joseph (Haiti)--pace
Nate Brannen (Canada)
Jackson Kivuna (Kenya)--pace
Evan Jager
Peter van der Westhuisen (S Africa)
Henok Legesse (Ethiopia)
Will Leer
3000 METERS
Bernard Lagat
Sileshi Sihine
Eliud Kipchoge (Kenya)
Moses Masai (Kenya)
Abreham Feleke (Ethiopia)
Matt Tegenkamp
Chris Solinsky
Jonathan Riley
Leonard Komon (Kenya)
Matthew Kisorio (Kenya)
Saif Shaheen (Qatar)
Brent Vaughn
Alistair Craig
Dejen Gebremeskel
Steve Sherer--pace
STEEPLECHASE
Paul Koech (Kenya)
Billy Nelson
Kyle Alcorn
Dan Huling
Josh McAdams
Roba Gary (Ethiopia)
Ben Bruce
Tom Brooks
Steve Slattery
Brian Olinger
Luke Watson--pace
SHOT PUT
Tomasz Majewski (Poland)
Christian Cantwell
Andrey Mikhnevich (Belarus)
Reese Hoffa
Adam Nelson
Dorian Scott (Jamaica)
Dylan Armstrong (Canada)
Dan Taylor
HIGH JUMP
Jesse Williams
Andrey Silnov (Russia)
Raul Spank (Germany)
Ivan Ukhov (Russia)
Yaroslav Rybakov
Andra Manson
Dusty Jonas
Donald Thomas (Bahamas)
Germaine Mason (Great Britain)
Jamie Nieto
LONG JUMP
Irving Saladino (Panama)
Dwight Phillips
Yayah Berrabah (Morocco)
Miguel Pate
Fabrice Lapierre (Australia)
Brian Johnson
Trevell Quinley
Matthew Turner
POLE VAULT
Evgenyi Lukyanenko (Russia)
Alhaji Jeng (Sweden)
Derek Miles
Jacob Pauli
Tim Mack
Giovanni Lanaro (Mexico)
Daichi Sawano (Japan)
Jeremy Scott
WOMEN
100 HURDLES
Dawn Harper
Brigitte Foster-Hylton (Jamaica)
Damu Cherry
Priscilla Lopes-Schliep (Canada)
Ginny Powell
Michelle Perry
Perdita Felicien (Canada)
Hyleas Fountain--alternate
Vonette Dixon (Jamaica)
800 METERS
Pamela Jelimo (Kenya)
Hazel Clark
Janet Jepkosgei (Kenya)
Kenia Sinclair (Jamaica)
Alysia Johnson
Tatyana Andrianova (Russia)
Jemma Simpson (Great Britain)
Jesse Carlin--pace
Maggie Vessey
1500 METERS
Anna Alminova (Russia)
Shannon Rowbury
Gelete Burka (Ethiopia)
Nancy Lagat (Kenya)
Christin Wurth-Thomas
Nuria Fernandez (Spain)
Erin Donohue
Meskerem Assefa (Ethiopia)
Anna Willard
Jenny Barringer
Nikeya Green--pace
Shayne Culpepper
Shalane Flanagan
Treniere Clement
2000 METERS
Maryam Jamal (Bahrain)
Linet Masai (Kenya)
Vivian Cheruiyot (Kenya)
Pauline Korikwiang (Kenya)
Jen Rhines
Sara Hall
Sally Kipyego (Kenya)
Marina Muncan--pace
Amy Yoder-Begley
Arianne Lambie
Kara Goucher
Lauren Hagans
DISCUS THROW
Stephanie Brown Trafton
Aretha Thurmond
Suzy Powell
Becky Breisch
Summer Pierson
Gia Lewis-Smallwood
Annie Hess
HAMMER THROW
Oksana Menkova (Belarus)
Betty Heidler (Germany)
Britney Henry
Amber Campbell
Jessica Cosby
Darya Pchelnick (Belarus)
Sultana Frizell (Canada)
Loree Smith
LONG JUMP
Brittney Reese
Funmi Jimoh
Knjesa Balta (Estonia)
Tianna Madison
Yelena Sokolova (Russia)
Hyleas Fountain
Grace Upshaw
Tabia Charles (Canada)
Jovanne Jarrett
Brianna Glenn